Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-10, 14:52
kpapus Ο χρήστης kpapus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-10-2009
Μηνύματα: 20
kpapus is on a distinguished road
Αυξημένη κατανάλωση

Καλησπέρα σε όλους...
Εχω μια Ε87 fcl 122hp 1.5 χρόνο τώρα χωρίς ουσιαστικά να το κινώ πολύ. Αυτό που παρατήρησα τώρα τελευταία είναι ότι ενώ η μέση κατανάλωση σύμφωνα με το BC ήταν γύρω στα 8lt/100km τώρα, με το ίδιο στυλ οδήγησης και κίνηση στους ίδιους δρόμους, με το ζόρι να πέσει κάτω από 10-12lt/100km. Το αμάξι δεν έχει καμία αλλαγή πάνω του.
Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-10, 14:58
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Φιλε μου ακριβως το ιδιο εχω παρατηρησει και εγω στην 118i συν οτι βαραει πειρακια στις χαμηλες στροφες....Υποθετω οτι εχουν κανει την βενζινη νερο...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-10, 17:41
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Να κάνω μια σαχλή ερώτηση; Το BC το μηδενίζεις όταν γεμίζεις βενζίνη;
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-10, 23:53
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω μια σαχλή ερώτηση; Το BC το μηδενίζεις όταν γεμίζεις βενζίνη;
Nαι παντα.Μηδενισμο μερικου χιλιομετρητη και μεσης καταναλωσης...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-10, 01:40
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
εγω δεν εχω μηδενισει ποτε εδω και 2 χρονια και παντα ειναι καπου απο 8.2 ως 8.8...
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-10, 08:26
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halkida116mpack Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν εχω μηδενισει ποτε εδω και 2 χρονια και παντα ειναι καπου απο 8.2 ως 8.8...
Χμμμ με οδήγηση σε πόλη θα πάω πάσο διαφορετικά είναι πολύ γιατί στο Ε92 320 έχω εδώ και 22 μήνες 8,8 με σκισίματα και γρήγορα ταξίδια αλλά πολύ λίγο πόλη
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-10, 16:02
kpapus Ο χρήστης kpapus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-10-2009
Μηνύματα: 20
kpapus is on a distinguished road
Να πω την αλήθεια δε μηδενίζω το BC αλλά το παρατήρησα από την τρέχουσα κατανάλωση με ίδιες στροφές και ίδια ταχύτητα. Επίσης, ανέβηκε και στο BC το νούμερο κατά ένα δέκατο. Τελευταία νιώθω και το αμάξι πιο βαρύ, να μην ανεβάζει εύκολα στροφές και ταχύτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-10, 19:16
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Καλησπερίζω με τη σειρά μου τους φίλτατους Βαυαρούς!Παρατήρησα στη δικιά μου bimmer ότι από κακή δική μου παρέμβαση (κάνω service μόνος μου, λάδια,φίλτρα,μπουζί κτλ) ότι δεν 'τράβαγε' καλά τελευταία και είχα σχετικά αυξημένη κατανάλωση... ψαχνόμουνα αρκετά να βω τι μπορεί να φταίει και τελικά διαπίστωσα ότι δεν είχα κουμπώσει καλά και δεν είχε σφίξει όπως έπρεπε ο κολιές που ενώνει το φιλτροκούτι με τον εύκαμπτο σωλήνα αναρρόφησης και μου 'τράβαγε΄ από εκεί παραπάνω αέρα με αποτέλεσμα το μείγμα αέρα-καυσίμου να είναι 'φτωχό'.Με το που ξανακούμπωσα σωστά τον εύκαμπτο σωλήνα πάνω στο φιλτροκούτι και έπειτα από καλό σφίξιμο το όχημα άλλαξε τελείως συμπεριφορά στο 'τράβηγμα'!Δεν ξέρω μήπως αυτό μπορεί να συμβαίνει στους φίλτατους kpapus & taz118... το φτωχό μείγμα λόγω της αυξημένης περίσσειας αέρα προκαλεί αυξημένη κατανάλωση καυσίμου, πειράκια και απώλεια ισχύος....!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos.kamv : 25-08-10 στις 19:18
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-10, 01:04
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ με οδήγηση σε πόλη θα πάω πάσο διαφορετικά είναι πολύ γιατί στο Ε92 320 έχω εδώ και 22 μήνες 8,8 με σκισίματα και γρήγορα ταξίδια αλλά πολύ λίγο πόλη
κατα 80% πολη το δουλευω...ισως γι αυτο...σε μεγαλα ταξιδια που εκανα με ιδια χλμ αλλα +1 ατομο εγω εκαψα πιο λιγο απο το κομπρεσσορ του αδερφου μου.
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-08-10, 09:11
Το avatar του χρήστη b-q
b-q Ο χρήστης b-q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Μηνύματα: 77
b-q will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kpapus Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους...
Εχω μια Ε87 fcl 122hp 1.5 χρόνο τώρα χωρίς ουσιαστικά να το κινώ πολύ. Αυτό που παρατήρησα τώρα τελευταία είναι ότι ενώ η μέση κατανάλωση σύμφωνα με το BC ήταν γύρω στα 8lt/100km τώρα, με το ίδιο στυλ οδήγησης και κίνηση στους ίδιους δρόμους, με το ζόρι να πέσει κάτω από 10-12lt/100km. Το αμάξι δεν έχει καμία αλλαγή πάνω του.
Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
Εϊχα μία ακριβώς ίδια με τη δική σου Ε87 LCI 122hp, παραγωγής 1/2008, με τα ίδια ακριβώς ζαντολάστιχα (205/55/16) και παρατηρούσα σχολαστικά την κατανάλωση της, αφού πρώτα μηδένιζα κάθε φορά τον υπολογιστή.
Μέσα στην πόλη και εμένα η κατανάλωση ήταν πάντοτε πάνω από 10l/100 km, ενώ με το παραμικρό σκίσιμο εκτοξευόταν στα 12l/100 km.Μόνο εάν χρησιμοποιούσα το Start-Stop και με πολύ προσεκτική οδήγηση (αλλαγές ταχυτήτων σύμφωνα με τις ενδείξεις του υπολογιστή), η κατανάλωση έπεφτε κάτω από τα 10 λίτρα.
Γνώμη μου είναι ότι όταν θέλουμε να διαπισώσουμε την πραγματική μέση κατανάλωση του αυτοκινήτου μας, θα πρέπει να έχουμε μηδενίσει εκ των προτέρων τον υπολογιστή, ώστε να μπορούμε να διαπιστώσουμε τυχόν αυξομειώσεις της κατανάλωσης σε συγκεκριμένες διαδρομές.
Οι καταναλώσεις που αναγράφονται, χωρίς να έχει μηδενιστεί ο υπολογιστής για μεγάλο χρονικό διάστημα, είναι αναξιόπιστες και μάλλον αρκετά μικρότερες από τις πραγματικές, συνεπώς δεν θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη, δεδομένου ότι, όπως έχω διαπιστώσει, πρέπει να διανυθεί μεγάλος αριθμός χιλιομέτρων, προκειμένου να υπάρξει διακύμανση στην αναγραφόμενη κατανάλωση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.