Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-10, 15:00
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Arrow cc-id 29 code error e87 120i

χθες, στα καλά καθούμενα το αυτοκίνητο έβγαλε στο κεντρικό display των οργάνων τον κινητήρα με το μισό σχήμα κίτρινο (η φωτογραφία είναι από m3 αλλά το σχήμα της βλάβης ίδιο με αυτό που έβγαλε σε μένα).



όταν έριξα μια ματιά στο service menu, τότε έβγαλε τον κωδικό βλάβης cc-id 29...
ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν βγάζει σφάλμα κινητήρα, τότε ο εγκέφαλος μπαίνει σε safe mode και μειώνει την απόδοση (το τονίζω επειδή είναι χαρακτηριστικό της ένδειξης σφάλματος κινητήρα γενικότερα, για να το μάθουν όσοι φίλοι τυχαίνει να μην το ξέρουν)

σήμερα το πρωί το πήγα στο service που εμπιστεύομαι, το έβαλαν στο διαγνωστικό και έβγαλε σφάλμα στον αισθητήρα της θέσης των εκκεντροφόρων.

ο τεχνικός μου είπε ότι μπορεί να είναι είτε το μοτέρ που αλλάζει τη θέση των εκκεντροφόρων (200ευρώ περίπου), είτε ο εγκέφαλος που ρυθμίζει τη θέση των εκκεντροφόρων (400ευρώ περίπου).

μου έσβησε το σφάλμα με το διαγνωστικό και μου είπε να το οδηγήσω μερικές μέρες και να δούμε αν θα το ξαναβγάλει...

μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει ένδειξη σφάλματος στο display, αλλά
αν ξαναβγάλει το ίδιο σφάλμα, τότε αρχικά θα αλλάξουμε το μοτέρ που αλλάζει θέση στους εκκεντροφόρους και αν βγάλει άλλη μια φορά την ίδια βλάβη τότε θα αλλάξουμε τον εγκέφαλο των εκκεντροφόρων.

σε περίπτωση που βγάλει βλάβη ξανά, θα σας ενημερώσω για να υπάρχει εδώ μέσα σαν αρχειο στο οποίο να μπορεί να ανατρέξει κάποιος άλλος με ανάλογο πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-10, 15:35
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Πάνο ????? απορρίπτεται η εκδοχή να είναι απλά ο αισθητήρας του εκκεντροφόρου?
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-10, 15:51
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ξαναβγάλει το ίδιο σφάλμα, τότε αρχικά θα αλλάξουμε το μοτέρ που αλλάζει θέση στους εκκεντροφόρους και αν βγάλει άλλη μια φορά την ίδια βλάβη τότε θα αλλάξουμε τον εγκέφαλο των εκκεντροφόρων.
... και θα σου δώσει πίσω τα χρήματα για το μοτέρ που το άλλαξες τσάμπα επειδή μάντεψε λάθος.
Χρήσιμες οι πληροφορίες σου και καλά κάνεις που τις αναφέρεις, πιθανότατα θα βοηθηθούν αρκετοί. Αλλά αυτό το "αλλάζουμε μέχρι να πετύχουμε τον φταίχτη" δεν αντέχω ούτε να το ακούω! Μόνο στα αυτοκίνητα συμβαίνει και το δέχεται ο κόσμος.
Καλά ξεμπερδέματα και ενημέρωσέ μας τι ήταν τελικά!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-10, 15:53
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
σωστός ο konc...έτσι είναι...όπως τα λέει πάνο...μή σε πιάσει κορόιδο....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-10, 16:27
Το avatar του χρήστη GIANNISKW
GIANNISKW Ο χρήστης GIANNISKW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Μηνύματα: 168
GIANNISKW is on a distinguished road
φιλε μου αν ειναι το μοτερ που ρυθμιζει τους εκκεντροφορους θα πρεπει να στο πει το διαγνωστικο
εχει συμβει παντως να κολλα και το ρελε του μοτερ αυτου(10ευρω)...
πιο πιθανον ειναι να φταει το μοτερ παρα ο εγκεφαλος που ρυθμιζει τους εκκεντροφορους..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-10, 17:42
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Smile

ευχαριστώ πολύ, έτσι βοηθάει ο ένας τον άλλο!!


ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει πάλι την ένδειξη !


(αν ξαναβγάλει την ίδια ένδειξη, θα του πω να μου αλλάξει το ρελέ)


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-10, 23:00
Το avatar του χρήστη GIANNISKW
GIANNISKW Ο χρήστης GIANNISKW δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Μηνύματα: 168
GIANNISKW is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολύ, έτσι βοηθάει ο ένας τον άλλο!!


ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει πάλι την ένδειξη !


(αν ξαναβγάλει την ίδια ένδειξη, θα του πω να μου αλλάξει το ρελέ)


αν στο εβγαλε μια φορα δυστηχως θα στο ξαναβγαλει αργα η γρηγορα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-10, 15:15
Liacoste Ο χρήστης Liacoste δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-04-2009
Μηνύματα: 13
Liacoste is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNISKW Εμφάνιση μηνυμάτων
αν στο εβγαλε μια φορα δυστηχως θα στο ξαναβγαλει αργα η γρηγορα..
Αρχίζω να ετοιμάζομαι..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-12-10, 00:19
Το avatar του χρήστη NICK BMW LOVER
NICK BMW LOVER Ο χρήστης NICK BMW LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Μηνύματα: 767
NICK BMW LOVER will become famous soon enoughNICK BMW LOVER will become famous soon enough
Αυτη η ενδειξη μπορει να σου αναψει κ αμα εχει βγαλει πολλαπλασιαστη κλπ
Αισθητηρα εκκεντροφορου κοιταξες οπως ειπε κ ο Θανος πιο πανω?Κοιτα το κ κανε κ εναν επαναπρογραμματισμο...
__________________
Οποιος ειναι αλαζονας
οδευει παντα κατα μονας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-11, 11:19
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Exclamation

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ
έχω βάλει θετικές με τις ευχαριστίες μου για την ανταπόκρισή σας στο νήμα μου και σας ευχαριστώ και από εδώ


...το αυτοκίνητο έβγαλε πάλι την ίδια ένδειξη.

τι πρέπει να κάνω ?
1. επαναπρογραμματισμο
2.αλλαγή αισθητήρα εκκεντροφόρων
3.αλλαγή ρελέ μοτέρ εκκεντροφόρων
4.check στους πολλαπλασιαστές για τυχόν αλλαγή

εσείς στη θέση μου θα κάνατε τα παραπάνω με την ίδια σειρά και μετά θα βλέπατε αν θα ξαναβγάλει τον ίδιο κωδικό βλάβης?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ

το αυτοκίνητό μου έχει νεότερη έκδοση λογισμικού από το εξειδικευμένο (όχι εξουσιοδοτημένο) στο οποίο το πηγαίνω.

προτείνετέ μου κάποιο σωστό service σε ακτίνα 100χλμ από την αθήνα.

σας παρακαλώ, απαντήστε μου αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο και βρήκατε υπεύθυνο service (για να μην αποτελέσει διαφήμιση, στείλτε μου πμ).

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ για να λύσω το θέμα, είμαι "ψείρας" με το αυτοκίνητό μου και θέλω να είναι σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση.


Υ.Γ το αυτοκίνητο έβγαλε το σφάλμα και μπήκε σε safe mode (περιορισμός ισχύος). Την επόμενη φορά που εκκίνησα τον κινητήρα, υπήρχε η ένδειξη σφάλματος αλλά ο κινητήρας φαίνεται να λειτουργεί τέλεια.

Eλπίζω να βοηθηθούν και άλλοι φίλοι στο μέλλον από αυτό το thread

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 06-01-11 στις 11:24
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.