Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-12, 18:00
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Εγκατάσταση MAP

Θέλω να βγάλω το λούφτ και να παω σε απλό ΜΑΡ που λειτουργεί με υποπίεση.

Και το λούφτ αλλά και το ΜΑΡ έχουν 3 καλώδια. +5vDC απο τον εγκέφαλο, έξοδος τάσης προς εγκέφαλο και γείωση.

Το λούφτ έχει το κλαπέτο για αυτή τη δουλειά πρίν την πεταλούδα, το ΜΑΡ μετράει με τον ίδιο τρόπο την υποπίεση μετά την πεταλούδα.

Το ερώτημα είναι πως άν βάλω οποιοδήποτε λούφτ θα δουλέψει ή θέλει συγκεκριμένο, καθώς δεν βρήσκω διαφορές, ίδια είναι όλα.
Το λούφτ επίσης έχει αισθητήρα μέτρησης θερμοκρασίας εισερχόμενου αέρα που είναι ένα κοινό θερμίστορ αξίας 0.10Ε που όσο ζεσταίνεται τόσο κατεβαίνει η αντίστασή του. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα απο εκεί.

Η γνώμη σας θα με βοηθούσε πιστεύω.
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-12, 19:52
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
ξαναπαρτο λιγο απο την αρχη ...και εξηγησε μας τι θες να κανεις!
αναφερεσε σε αλλαγη σε μαπ....και μετα επανερχεσαι σε λουφτ...μας μπερδεψες!
ας μιλησουμε λιγακι για το μαπ...
με τον παραλληλο που φοραω,...εχω αντικαταστησει το μαφ με το μαπ.! αν αλλαξεις απευθειας το μαφ με μαπ...πρεπει να κανεις calibration , ωστε με καποιο τροπο τα νεα δεδομενα του μαπ..να αντιστοιχουν στα παλια δεδομενα απο το μαφ...υπο ολες τις συνθηκες! προσωπικα δεν ξερω πως μπορεις να προγραμματισεις τον εργοστασιακο εγκεφαλο...ωστε να διαβαζει τα νεα δεδομενα...σε αντιστοιχια με τα παλια!
με ενα καλο παραλληλο...που επιτρεπει αντικατασταση μαφ με μαπ( δεν το επιτρεπουν ολοι)...ειναι μια σχετικα ευκολη διαδικασια...αλλα θελει υπομονη και fine tuning..
πριν αγορασω τον νεο μου μαπ της greddy...ειχα πειραματιστει αρκετα με εναν απο μινι κουπερ s, Ο συγκεκριμενος...εχει ενσωματωμενο και αισθητηρα θερμοκρασιας εισαγωγης....! πηγαινε λοιπον σε ενα καταστημα με ανταλλακτικα μινι...και παρε εναν ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-12, 21:26
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Την δουλειά αυτή μπορεί να την κάνει το apexi afc neo v (το έχω αλλά για άλλο λόγο, εμένα έχει map από μαμά). Έχει δυνατότητα να αλλάξει το output voltage του map, έτσι ώστε να αντιστοιχεί με εκείνο του luft για τέτοιες περιπτώσεις, αρκεί να μπορείς να το ρυθμίσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-12, 23:59
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Για να μην σας μπερδέψω.

MAF:
MAP:

Εγώ θέλω να καταργήσω το MAF που μετράει όγκο εισερχόμενου αέρα πρίν την πεταλούδα και να εγκαταστήσω MAP που μετράει υποπίεση κυλίνδρων μετά την πεταλούδα.

MAF και MAP κάνουν την ίδια δουλειά απλά με διαφορετικό τρόπο. Η ουσία είναι πως δίνουν την ίδια πληροφορία στον εγκέφαλο ώστε να "ξέρει" πόσο καύσιμο θα ψεκάσει στους θαλάμους μέσω των μπέκ. Τα δεδομένα εισόδου-εξόδου (τάση αναφοράς στον εγκέφαλο στις ανάλογες στροφές/φορτίο κινητήρα) τις γνωρίζω ήδη οπότε μπορώ να τα καλυμπράρω χωρίς άγραφο, αρκεί μόνο ένα μικρό κύκλωμα το οποίο το έχω στα σκαριά. Αλλά και αυτό θα φτιαχτεί εφόσον δεν είναι plug and play που αυτό θα μας το δείξει ο "λ" βάση της καύσης που θα γίνεται....

Paganis δεν το ήξερα αυτό για τα κουπεράκια! Θα το ψάξω σε ευχαριστώ!
Ο μάπ να φανταστείς τον βρήκα ένα 20αρικάκι! Αξίζει μια δοκιμή πιστεύω!
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.