Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 31-07-09, 07:29
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
δεν το ξαναεκανε οσο εχει δροσια το αμαξι παει καλα μαλον το ειχε ψησει ο καυσωνας θα το παω να κανει τα μπανακια του
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-09-09, 11:25
bmw520tasos Ο χρήστης bmw520tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Μηνύματα: 24
bmw520tasos is on a distinguished road
παιδια μου αναβει το λαμπακι του αεροσακου ενω δουλευει το αμαξι.Πρεπει να αναβει η υπαρχει καποιο προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-09-09, 11:32
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw520tasos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μου αναβει το λαμπακι του αεροσακου ενω δουλευει το αμαξι.Πρεπει να αναβει η υπαρχει καποιο προβλημα?
προβλημα εχει..
μονο με διανωστικο σβηνη και εκει θα σου πουν αν ειναι κατι απλο η αν εχεις προβλημα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-09-09, 12:28
bmw520tasos Ο χρήστης bmw520tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Μηνύματα: 24
bmw520tasos is on a distinguished road
και στο καντραν μου τα δειχνει πολες φορες μισοσβησβενα τα γραμματα.Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-09-09, 14:14
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw520tasos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μου αναβει το λαμπακι του αεροσακου ενω δουλευει το αμαξι.Πρεπει να αναβει η υπαρχει καποιο προβλημα?
Είσαι σε λάθος θρεντ, διάβασε τον τίτλο!
Κάνε αναζήτηση, το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο παρελθόν.
π.χ.:http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...F3%E1%EA%EF%F3

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos_cool : 05-09-09 στις 14:17
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-09-09, 13:51
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Αν και λίγο φτωχότερος θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου της ανεύρεσης των πολλών χαμένων ίππων, ένα θέμα σταδιακά επιδεινούμενο που με απασχολεί τους τελευταίους 2-3 μήνες και που από απλά ενοχλητικό έφτασε να γίνει ανησυχητικό ως επικίνδυνο όταν σε πρόσφατο ταξίδι μου δεν μπορούσα να φτάσω ούτε τα 140χλμ. (δηλ από τα 150 άλογα ζήτημα να είχα τα 60....)
Το πρόβλημα τελικά (η λέξη τελικά περιέχει αρκετή ταλαιπωρία και χρόνο, Vanos, MAF, μπουζί, λ κλπ κλπ όλα καλά) αποκαλύφτηκε με τη μορφή ενός καταλύτη με μισολιωμένα εντόσθια. Πιθανότερη αιτία η ποιότητα των καυσίμων... (και τα 132000 χλμ φυσικά)
Αντιμετωπίστηκε επιθετικά αλλά και ριζικά με αντικατάστασή του με καινούργιο μεταλλικό (λέει έχουν καλύτερη ροή και καλύτερη αντοχή στις παλιοβενζίνες μας).
Το αυτοκίνητο βρήκε τον παλιό καλό (και "κακό") εαυτό του! Μετά από τόσο καιρό μπόρεσε ξανά να κουνήσει πονηρά την ουρά του!
Σε συγκεκριμένη δοκιμασία επίτευξης ταχύτητας από φανάρι μέχρι ένα σημείο σε ελαφρά ανηφορική διαδρομή ξεπέρασε και τον παλιό καλό του εαυτό ακόμα και με 95άρα. (οπότε ο καταλύτης πρέπει να είναι πιο ελεύθερος. Από θόρυβο αν και ο μάστορας με προειδοποίησε ότι μπορεί να ακούγεται λίγο εγώ δεν κατάλαβα κάτι άξιο λόγου)
Σημειωτέον ότι σε νεότερα μοντέλα με OBDII που έχουν αισθητήρες και μετά τον καταλύτη η βλάβη αυτή θα εμφανιζόταν στο διαγνωστικό ίσως και στο ταμπλώ. Εμάς μας καθοδήγησε ο ήχος που είχε αρχίσει να αλλάζει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-09-09, 15:38
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
δες εδώ


υ.γ. Η φωτό είναι πριν την αλλαγή...αν παρατηρήσεις έχει σιλικόνη για να κλείσω την
τρύπα του κολάρου και να σιγουρευτώ ότι το πρόβλημα που είχα ήταν από εκεί.

Πιστεύω οτι με αυτή την πληροφορία θα γλίτωνε κάνεις πολλούς μπελάδες και αρκετά λεφτά από απατεωνιστηκες επισκευές.

ΥΓ: κ.Στέφανε έχεις και για Ε36 αντίστοιχες <πονηρές> και σωτήριες πληροφορίες?
__________________
FOLDING TOP......... CART1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 18-09-09 στις 15:40
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-09-09, 15:51
Το avatar του χρήστη str2004
str2004 Ο χρήστης str2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-03-2007
Μηνύματα: 601
str2004 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και λίγο φτωχότερος θέλω να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου της ανεύρεσης των πολλών χαμένων ίππων, ένα θέμα σταδιακά επιδεινούμενο που με απασχολεί τους τελευταίους 2-3 μήνες και που από απλά ενοχλητικό έφτασε να γίνει ανησυχητικό ως επικίνδυνο όταν σε πρόσφατο ταξίδι μου δεν μπορούσα να φτάσω ούτε τα 140χλμ. (δηλ από τα 150 άλογα ζήτημα να είχα τα 60....)
Το πρόβλημα τελικά (η λέξη τελικά περιέχει αρκετή ταλαιπωρία και χρόνο, Vanos, MAF, μπουζί, λ κλπ κλπ όλα καλά) αποκαλύφτηκε με τη μορφή ενός καταλύτη με μισολιωμένα εντόσθια. Πιθανότερη αιτία η ποιότητα των καυσίμων... (και τα 132000 χλμ φυσικά)
Αντιμετωπίστηκε επιθετικά αλλά και ριζικά με αντικατάστασή του με καινούργιο μεταλλικό (λέει έχουν καλύτερη ροή και καλύτερη αντοχή στις παλιοβενζίνες μας).
Το αυτοκίνητο βρήκε τον παλιό καλό (και "κακό") εαυτό του! Μετά από τόσο καιρό μπόρεσε ξανά να κουνήσει πονηρά την ουρά του!
Σε συγκεκριμένη δοκιμασία επίτευξης ταχύτητας από φανάρι μέχρι ένα σημείο σε ελαφρά ανηφορική διαδρομή ξεπέρασε και τον παλιό καλό του εαυτό ακόμα και με 95άρα. (οπότε ο καταλύτης πρέπει να είναι πιο ελεύθερος. Από θόρυβο αν και ο μάστορας με προειδοποίησε ότι μπορεί να ακούγεται λίγο εγώ δεν κατάλαβα κάτι άξιο λόγου)
Σημειωτέον ότι σε νεότερα μοντέλα με OBDII που έχουν αισθητήρες και μετά τον καταλύτη η βλάβη αυτή θα εμφανιζόταν στο διαγνωστικό ίσως και στο ταμπλώ. Εμάς μας καθοδήγησε ο ήχος που είχε αρχίσει να αλλάζει.
Ακριβως τα ιδια πρεπει να εχω παθει και εγω ..... Οι καταλυτες μου ειναι πλεον εντελως "κουφαρια" οπως και το τελικο μου ....οποτε backpressure δεν υπαρχει ουτε για "δειγμα" . Κοινος ειναι "χωνι".....χεχχε . Εδω και κανα 2 βδομαδες ψαχνω να βρω που βοσκουν τα υπολοιπα αλογα..... και μαλλον εχουν παει στον εξατμησά....
__________________
Κατι "παιζεται" .... ΕΔΩ.... και ΕΔΩ....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-09-09, 17:23
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Αν δεν έχεις backpressure θα περίμενα να τραβάει καλύτερα στις ψηλές στροφές και να χάνει μόνο στις χαμηλές.
Το πρόβλημα με το σπάσιμο του καταλύτη (ή το λιώσιμο όπως σε εμένα) είναι ότι αποκτάς πολύ backpressure και όπως διάβασα μπορεί να φτάσει σε σημείο να μην μπορεί ούτε να πάρει μπρος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-09, 08:35
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
λογικα εσενα ειχε βουλωσει ...αν τον αφηνες λιγο ακομα θα σου ανεβαζε και θερμοκρασια ...ποσο κοστισε ο καινουργιος?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.