Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-11-09, 13:17
gmag Ο χρήστης gmag δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Μηνύματα: 4
gmag is on a distinguished road
Έχω αρχίσει να κουράζομαι

Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες του forum. Ρε παιδιά .. έχω ένα 316 ci Ε46 05 / 2009 με 138.000 χιλιόμετρα. Δεν λέω .. είναι παλιούτσικο και με αρκετά χιλιόμετρα αλλά ό,τι παρουσιάζει το φτιάχνω, δεν κάνω τσιγκουνιές. Με έχει ταράξει στις βλάβες με σημαντικότερη της εξής: Τον Απρίλιο του 2009 μου άναψε το λαμπάκι "add water coolan" και ανοίγοντας το ψυγείο είδα ότι δεν έχει καθόλου νερό (είχα κάνει μεγάλο σέρβις τον Σεπτέμβριο του 2009). Πρόσθεσα ολόκληρο μπιτόνι και τον Ιούλιο που πήγα στο συνεργείο (γνωστή αντιπροσωπεία) μου είπαν ότι χάνει το ψυγείο οπότε να το αλλάξουμε. ΟΚ λοιπόν το άλλαξα. Φτάνει Οκτώβρης του 2009 (3 μήνες μετά την αλλαγή ψυγείου) και ξαναβγάζει το παραπάνω λαμπάκι. Ανοίγω το ψυγείο και άδειο πάλι. Πήγα προχθές στο ίδιο συνεργείο, ρίξαν λέει πεπιεσμένο αέρα για να δουν από που χάνει, το είδαν από εδώ, το είδαν από εκεί και δεν βρήκαν κάτι. Μου είπαν ένα γενικό "να το παρακολουθούμε" και έφυγα χωρίς ευτυχώς να πληρώσω. Μου είπαν οι φλάντζες είναι καλά (δεν βρήκαν ούτε νερά στα λάδια ούτε λάδια στο νερό κατά χαρακτηριστική έκφραση του αρχιμηχανικού), δεν είναι λέει η τρόμπα νερού γιατί θα ανέβαζε θερμοκρασία και εάν είναι κάτι (που το απευχόμαθε) θα είναι κάποια αρχική φλάντζα και μάλλον της κυλινδροκεφαλής (κόστος αντικατάστασης: 1.500 €). Σημειωτέον: Δεν πίνω το αίμα στο αυτοκίνητο μου και ο προκάτοχος ήταν συγγενικό μου σοβαρό πρόσωπο (κι οποίος το είχε πάρει καινούριο). Συγγνώμη για τα πολλά λόγια.
Υ.Γ. Διορθώνω το εκ παραδρομής γραφθέν ότι το μεγάλο σέρβις έγινε τον Σεπτεμβρη του 2009. Του 2008 ήταν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gmag : 08-11-09 στις 13:21
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-09, 13:30
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Την αντλια νερου στην τσεκαραν με το μοτερ να δουλευει αλλα και σταματημενο; Καμια φορα μπορει να συμβει με το μοτερ να δουλευει να μη χανει λογω της φυγοκεντρου δυναμης να κραταει το νερο και να μη δεις ουτε σταγονα. Με το μοτερ σταματημενο ομως και την αντλια να μη στρεφει, αν ειναι χαλασμενο το συστημα στεγανοτητας της, τοτε θα δεις να τρεχουν νερα. Αλλο ενα σημειο που σκεφτομαι τωρα πιθανο για διαρροη που δε φαινεται ευκολα ειναι το κυκλωμα του καλοριφερ. Επειδη παιρνει ζεστο νερο της μηχανης για να ζεστανει τον αερα που μπαινει στην καμπινα, ισως να χανει απο εκει καπου.
Αυτο στο τσεκαραν;..
Τωρα τι αλλο να σου πω δεν ξερω. Μακαρι να βρεις ευκολα ακρη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-09, 14:10
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Το δοχειο το κοιταξαν? Ειναι πολυ συνηθισμενο να κανει ρωγμη στα Ε46, τοσο μικρη που καμια φορα δεν την πιανει ο ελεγχος.

Από κατω μηπως εχεις δει υγρα ? Εχει ενα διακλαδωτηρα στο κεντρο κατω απο τη μηχανη που ειναι αλλη μια συνηθισμενη περιπτωση στα Ε46 (Μ43) να εχει ρωγμη.

Οταν ξεκινας το αυτοκινητο (οταν ειναι κρυο) προσεξε να δεις μηπως βγαζει τουφες η εξατμιση....
Αν ναι (που το απευχομαι) το κακο εχει ηδη γινει στη μηχανη.

Φανταζομαι ξερεις βεβαια οτι θελει πολυ προσοχη παντως να μη μεινει χωρις νερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-09, 14:49
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
Σου ειχε σηκωσει θερμοκρασια ποτε το αυτοκινητο?
Αν τοτε με τις διαρροες ειχες και θερμοκρασια ανεβασμενη ειναι πιθανο αυτο που σου ειπε ο μηχανικος σου να εχει ψιλοκαψει φλατζα.
Αν οντως δεν εχεις πουθενα διαρροη και το νερο συνεχιζει να εξαφανιζεται θα πρεπει μαλλον να λυθει καπακι
Παρακολουθησε το με τη βοηθεια του μηχανικου σου και βλεπεις
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-09, 14:50
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δοχειο το κοιταξαν? Ειναι πολυ συνηθισμενο να κανει ρωγμη στα Ε46, τοσο μικρη που καμια φορα δεν την πιανει ο ελεγχος.

Από κατω μηπως εχεις δει υγρα ? Εχει ενα διακλαδωτηρα στο κεντρο κατω απο τη μηχανη που ειναι αλλη μια συνηθισμενη περιπτωση στα Ε46 (Μ43) να εχει ρωγμη.

Φίλε Κώστα...Το παγούρι και ο διακλαδωτήρας που λες είναι SOS στο Ε46...Και ειδικά με τα χιλιόμετρα που λες φίλε μου,πιστεύω είναι στανταρ το παγούρι...Καθε 90.000 χιλιόμετρα λένε αλλαγή...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-09, 17:39
Το avatar του χρήστη billarassss
billarassss Ο χρήστης billarassss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 176
billarassss is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Κώστα...Το παγούρι και ο διακλαδωτήρας που λες είναι SOS στο Ε46...Και ειδικά με τα χιλιόμετρα που λες φίλε μου,πιστεύω είναι στανταρ το παγούρι...Καθε 90.000 χιλιόμετρα λένε αλλαγή...
Σωστος ο φιλος..Το ιδιο ειχα παθει και γω.Στα καλα καθουμενα με ειχε αναψει το λαμπακι.Βαζω νερο εξαερωση κ.τ.λ. Την επομενη μερα συνεργειο.Παω ανοιγει εκεινος και λεει ''να εχει νερο'',του λεω το ξερω ρε μαστορα αφου εχτες εβαλα.Παιρνει συμπληρωνει νερο και μου λεει ειναι οκ, δε βλεπω τπτ..
Ελα ομως που εγω δεν ησυχασα γιατι ξερω το αμαξι μου.Την επομενη μερα παω σε εναν αλλον.
Λεω τη εγινε.Ανοιγει την ταπα και βαζει ενα μηχανημα και βλεπει οτι εχει διαρροη το παγουρι.
Ευτυχως το βρηκε.Ολη η επισκευη???120 ευρω.Με αντιψυκτικο.
Το ιδιο προβλημα ειχε ενας φιλος ετσι με θερμοκρασια και αλλαξε σχεδον τα παντα,αντλιες,παγουρα,ψυγεια,φλαντσες...Και στο τελος τη ηταν????
Ο ΔΙΑΚΛΑΔΩΤΗΡΑΣ.....Εδωσε ενα καρο λεφτα και μετα το βρηκανε..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-09, 19:15
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την αντλια νερου στην τσεκαραν με το μοτερ να δουλευει αλλα και σταματημενο; Καμια φορα μπορει να συμβει με το μοτερ να δουλευει να μη χανει λογω της φυγοκεντρου δυναμης να κραταει το νερο και να μη δεις ουτε σταγονα. Με το μοτερ σταματημενο ομως και την αντλια να μη στρεφει, αν ειναι χαλασμενο το συστημα στεγανοτητας της, τοτε θα δεις να τρεχουν νερα. Αλλο ενα σημειο που σκεφτομαι τωρα πιθανο για διαρροη που δε φαινεται ευκολα ειναι το κυκλωμα του καλοριφερ. Επειδη παιρνει ζεστο νερο της μηχανης για να ζεστανει τον αερα που μπαινει στην καμπινα, ισως να χανει απο εκει καπου.
Αυτο στο τσεκαραν;..
Τωρα τι αλλο να σου πω δεν ξερω. Μακαρι να βρεις ευκολα ακρη.
καλοριφερ με τιποτα θα μουσκυαν τα πατακια
κι αφου του χωσαν πεπιεσμενο αερα σιγουρα το παγουρι ειναι ενταξει μαλλον ενταξει και ο μαστος.Η αντλια ειναι υποπτη και μπορει να χανει σταματημενη.Τσεκαρε το πατωμα εκει που παρκαρεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-09, 19:39
gmag Ο χρήστης gmag δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Μηνύματα: 4
gmag is on a distinguished road
Όλο λάθη γράφω ο μ.... Το αυτοκίνητο μου είναι 05 / 2 0 0 0 !! Παιδιά, ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-09, 19:43
gmag Ο χρήστης gmag δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Μηνύματα: 4
gmag is on a distinguished road
Όσον αφορά αυτά που μου είπατε: Ούτε νερό έχω στα πατάκια, ούτε στο δάπεδο εκεί που παρκάρω (γκαράζ υπαίθριο στην αυλή του σπιτιού μου). Κάθεται μάλιστα το αυτοκίνητο αρκετό καιρό (2-3 μέρες, σπάνια οδηγώ μεσοβδόμαδα) στάσιμο και πιστεύω ότι εάν ήταν κάτι τέτοιο θα το έβλεπα. Πάντως όταν ένα φιλαράκι (φανοποιος όμως) μου είπε για την αντλία και τον ρώτησα τον αρχιμηχανικό κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου μου το μεσημέρι, ένιωσα σαν να τον έπιασα αδιάβαστο: Μου κάνει: Εεεε ... εεε... μπα ... θα ανέβαζε θερμοκρασία ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-09, 20:23
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
Ψιλοχαζομαρα σου ειπε ο μηχανικος για την αντλια νερου....το οτι μπορει να χανει δε σημαινει οτι θα ανεβαζει και θερμοκρασια....
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.