Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 07-09-09, 13:41
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Λοιπόν φίλε μου,θα σου πω εγώ μερικά πράγματα μιας και το συγκεκριμένο θέμα το έλιωσα στο δικό μου αμάξι.

Αρχικά άλλαξα παγούρι νερού(140 ευρώ ανταλλακτικό,εργασία).Κλασσικό πρόβλημα να χάνει απο κει το ψυγείο στα Ε46,μιας και είναι σημείο που πονάει.1-0
Μετά απο λίγο καιρό πάλι έχανε που και που.Ξέρεις τι ήταν?Ο διακλαδωτήρας που βρίσκεται πίσω απο τη μηχανή (κόστος ανταλλακτικού 5 ευρώ,εργασία 50!).2-0

Τελικά Πορτοφόλι Βασίλη-σύστημα ψύξης Ε46 0-200 (σε ευρώ)

Για κοίτα το και εσύ λοιπόν...μήπως χάνεις απο αυτά τα κλασσικά πονεμένα σημεία...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-09-09, 14:18
merbeind Ο χρήστης merbeind δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Μηνύματα: 131
merbeind is on a distinguished road
Παιδια το αμαξι το ειδε μαστορας.Μου ειπε χανει απο το ψυγειο και θελει ολο αλλαγη.Συνολικο κοστος καινουργιο εννοειται με εργατικα και ολα 160ευρω.Απο εκει και περα αν συνεχιζει να χανει θα το φτιαξει ακομα και αν χρειαστει να αλλαξει ολο το μοτερ.Γιαυτο εχουν συνεργεια αλλιως θα ανοιγα και εγω ενα και σε καθε προβλημα θα αλλαζα τα παντα για να τα παιρνω απο τους πελατες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-09-09, 14:52
Το avatar του χρήστη xalkidikiotis
xalkidikiotis Ο χρήστης xalkidikiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-05-2009
Μηνύματα: 61
xalkidikiotis is on a distinguished road
Smile

φιλε μου υπαρχει και αλλη μια λυση .
στο δικο μου το Ε46 που ειχα διαροη οφειλοταν σε μια τρυπουλα μεγεθους καρφιτσας ακριβως πανω στο ψυγειο ζοριστηκαμε αλλα τελικα την βρηκαμε με το μηχανικο μαζι με κατι αλλες ψιλορογμες και χρεισειμοποιεισαμε ενα μπουκαλι που περιειχε ενα παχυρευστο (σαν μαρμελαδα)υγρο το οποιο το ριχνεις μεσα στο ψυγειο και βουλονει τις διαροες που υπαρχουν..
εχω κανει περιπου 6.000 χιλιομετρα απο τοτε και δεν μου εμφανισε προβλημα η χαμηλη σταθμη ψυκτικου υγρου.

Αν θυμαμε καλα ηταν γερμανικο προιον τις PRO TEC τιμη γυρο στα 15-20 ευρο.

Στο λεω μηπως και μπορεις να γλυτωσεις τα φραγκα για καινουργιο ψυγειο

Α!!.. επισεις συμφωνο με οσα ηπαν τα παιδια πιο πανω.πιο παλια αλαξα και εγω το παγουρι με τον δεικτη του .στο ψυγειο..δυστηχος!!
δεν τα κανανε οπως παλια
ΤΑ καταραμενα οικολογικα πλαστικα...γκρρρρ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-09-09, 15:12
merbeind Ο χρήστης merbeind δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Μηνύματα: 131
merbeind is on a distinguished road
Απο αυτα που μου ειπε και τα λιγα που ειδα η διαρροη ειναι πολυ μικρη στο σημειο που γινεται η ενωση του μεταλλικου τμηματος του ψυγειου με το πλαστικο του τμημα στην ακρη καθετα.Αυτο το υγρο του το ανεφερα και εγω και ειπε οτι θα εκανε δουλεια αν ειχε διαρροη στο μεταλλικο τμημα και οχι στο πλαστικο.Τουλαχιστον 120 ευρω για ψυγειο παλευονται περιμενα κανενα 300αρι...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-12-09, 13:48
DionisisK Ο χρήστης DionisisK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Μηνύματα: 45
DionisisK is on a distinguished road
Καλησπέρα

Πριν από λίγο καιρό είχα αλλάξει διακλαδωτήρα (αυτό που βρίσκεται πάνω στη μηχανή) με κόστος 60 Ε.
Χτες το πρωί που πήγα να το πάρω είχε ανάψει λαμπάκι ψυγείου και ανοιγοντάς το δεν είχε καθόλου νερό μέσα ενώ το έιχα κοιτάξει πριν από μια βδομάδα.
Το συμπλήρωσα και μέχρι το μεσημέρι δεν έιχε χάσει καθόλου και το πηγα στο μηχανικό μου που είπε ότι είναι το βοηθητικό παγούρι (κλασικό πρόβλημα στα Ε46) που είναι δίπλα στο ψυγείο.
Παραγγέλθηκε με κόστος 60 Ε και να δούμε πόσο θα πάρει ο μηχανικός.
Περασικά μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-12-09, 21:39
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Eμένα μου άναψε λαμπάκι στην επαρχεία και επειδή δεν τους έχω εμπιστοσύνη το έψαξα μόνος .Έβγαλα τα καπάκια από πάνω και βρήκα ότι έσταζε από μία βαλβίδα που βρήσκετε (όπως το κοιτάμε) δεξιά στο κάτω μέρος του ψυγείου και είναι πλαστικό.Από κάτω είναι σαν βίδα. Έβαλα ένα ίσιο κατσαβίδι χούφτα και το γύρισα λίγο και έκανε ένα κρακ. Από τότε δεν είχα πρόβλημα ξανά.
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-12-09, 22:14
Το avatar του χρήστη e30 1984
e30 1984 Ο χρήστης e30 1984 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 378
e30 1984 will become famous soon enough
εχουν δικιο δεν παιζουμε με τις θερμοκρασιες. μοιπος χανει νερο απο την φλατζα της αντλιας νερου και χρειαζεται αντικατασταση η φλατζα..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-12-09, 23:36
Το avatar του χρήστη Cartek
Cartek Ο χρήστης Cartek δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-10-2006
Μηνύματα: 5
Cartek is on a distinguished road
Φιλε μου επειδη εχω καει με το δικο μου απο θεματα θερμοκρασιας,και επειδη ειμαι και της δουλειας σου λεω οτι οι περιπτωσεις ειναι τεσσερις.
1) Ραφες ψυγειου.μπορεις να το διαπιστωσεις αν δεις ασπρα στιγματα στο ψυγειο σου
2) Διαροοη απο τη φισα του αισθητηρα θερμοκρασιας επανω στον ιμαντα.Οποτε δε φαινονται τα σημαδια του νερου
3) Διαρροη απο το πλαστικο σωληνα στο πισω μερος της κυλινδροκεφαλης.Οποτε δε φαινονται τα νερα,μονο αν βαλεις χερακι
4) Ελπιζω να μη σου ετυχε αυτο .............Φλαντζα κεφαλης

Καλη αναρρωση φιλε και χαμηλες θερμοκρασιες
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-02-10, 16:36
borgiane Ο χρήστης borgiane δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-02-2010
Μηνύματα: 22
borgiane is on a distinguished road
Αδερφια κ εγω εχω Ε36 325 μετατροπη απο 316,κ χανω 1 δακτυλο νερο την εβδομαδα χωρις να βλεπω ασπρους καπνους η να ανεβαζει θερμοκρασια...Μηπως φταιει οτι εχει πατεντα καυστηρακι(με κουμπια που το ενεργοποιεις απο μεσα,διπλα στο υποβραχιονιο)για να ζεσταινονται τα νερα πιο γρηγορα?επειδη το αυτοκινητο ηταν στη γερμανια,κ ετσι λογω κρυου...κατα τα αλλα το αμαξι δουλευει μια χαρα...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-02-10, 17:04
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
να πάς να σου αλλάξουν το διακλαδωτήρα που βρίσκεται στο πίσω μέρος της μηχανής. είναι πλαστικός κ φθείρεται πολύ ευκολα. 8 ευρώ αγορά συν το παραφφλού κ την εργασία...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.