Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-09-09, 20:38
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Arrow Γεωμετρία ανάρτησης M3 E46 + M3 CSL E46

Ανοίγω το θέμα, μιας και αρχίσαμε να λέμε κάτι με τον Μάνο στο άλλο τόπικ με την πίστα.

Σχετικά με την γεωμετρία. Εγώ είμαι σε κάμπερ -1.5 εμπρός και -1.5 πίσω.
Αυτά με άδειο το αυτοκίνητο (χωρίς βάρος), πράγμα που σημαίνει ότι όταν κάθεται ο οδηγός ανοίγει ακόμη λίγο.

Το να ανοίξεις πάνω από -1.5 εμπρός είναι αδύνατο άν δεν σπάσεις τις 'ασφάλειες' των εμπρός top mounts.
Η λύση συνήθως είναι aftermarket ρυθμιζόμενα top mounts.

Και πίσω είναι στην τέρμα ρύθμιση για -1.5 στο δικό μου. Για παραπάνω θέλει aftermarket κάτω ψαλίδι.

Εσύ Μάνο (αλλά και άλλοι) τι ρυθμίσεις έχετε ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-09-09, 20:43
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
μαμά. το θέμα δε το έχω ψάξει καθόλου γενικά με την ανάρτηση.
η μοναδική αλλαγή που έχω κάνει είναι η μαμά ανάρτηση με ελαφρώς χαμηλότερα ελατήρια.
μετά απο αυτά πόσο μάλον να έχω μπερδευτεί με το κάμπερ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-09, 21:41
Το avatar του χρήστη EVERGET
EVERGET Ο χρήστης EVERGET δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2004
Μηνύματα: 414
EVERGET has a spectacular aura aboutEVERGET has a spectacular aura about
Ελπίζω να μην είμαι παντελώς off topic αλλά έχει κανείς δοκιμάσει τα pss10? αν ναι κάνουν μεγάλη διαφορά με το μαμά sachs???
__________________
You live only once. Be ///M -Powered.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-09, 22:00
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Αν βάλεις αντίθετα τα top mount τι δεδομένα έχεις μετά; Το έχω ακούσει ως λύση αν θυμάμαι στο παρελθόν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-09, 22:10
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις αντίθετα τα top mount τι δεδομένα έχεις μετά; Το έχω ακούσει ως λύση αν θυμάμαι στο παρελθόν.
Προσωπικά νομίζω ότι είναι πολύ πρόχειρη λύση.
Στο δρόμο δεν χρειάζεσαι παραπάνω κάμπερ.
Πίστα, πολλοί λένε ότι χρειάζεται.
Με ρυθμιζόμενα top mounts το αλλάζεις σχετικά εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-09, 22:37
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Άρα καλά θυμάμαι. Εννοείται Αλέξη όταν έχεις τέτοιο εργαλείο βάζεις κατευθείαν φουλ ρυθμιζόμενα top mount και arm.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-09-09, 04:47
Το avatar του χρήστη mo328i
mo328i Ο χρήστης mo328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 496
mo328i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να μην είμαι παντελώς off topic αλλά έχει κανείς δοκιμάσει τα pss10? αν ναι κάνουν μεγάλη διαφορά με το μαμά sachs???
φιλαρακι πριν περιπου μια εβδομαδα εβαλα τα pss10 στο e46 m3 που εχω και τα ρυθμισαμε οπως τα θελω αλλα με την δευτερη φορα,εγω την αγορασα 1600 τοποθετημενη ρυθμισμενη με ευθυγραμμιση κλπ η αισθηση ειναι απιστευτη σε ολους τους τομεις,απλα μπαινεις σε μια στροφη και δεν μπορεις να καταλαβεις τα ορια του αυτοκινητου εχεις φορτωσει τοσα χιλιομετρα απλα στριβεις και το αυτοκινητο υπακουει...αξιζει να την βαλεις και δεν την συγκρινω με κανεναν συνδιασμο αμορτισερ ελατηρια,εκτος ρυθμιζομενης...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-09-09, 09:28
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mo328i Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαρακι πριν περιπου μια εβδομαδα εβαλα τα pss10 στο e46 m3 που εχω και τα ρυθμισαμε οπως τα θελω αλλα με την δευτερη φορα,εγω την αγορασα 1600 τοποθετημενη ρυθμισμενη με ευθυγραμμιση κλπ η αισθηση ειναι απιστευτη σε ολους τους τομεις,απλα μπαινεις σε μια στροφη και δεν μπορεις να καταλαβεις τα ορια του αυτοκινητου εχεις φορτωσει τοσα χιλιομετρα απλα στριβεις και το αυτοκινητο υπακουει...αξιζει να την βαλεις και δεν την συγκρινω με κανεναν συνδιασμο αμορτισερ ελατηρια,εκτος ρυθμιζομενης...

είναι άνετη γενικά ή σε κουράζει ώρες ώρες;
σκέφτομαι και εγώ για την ίδια αλλά επειδή είναι το καθημερινής χρήσης αυτοκίνητο για μένα φοβάμαι μήπως γίνει πολύ κούτσουρο και κοπανάει όλο το αμάξι...
είδη με τη μανίσια είναι ελαφρώς σκληρό αλλά όχι τόσο που να με ενοχλεί.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-09-09, 09:38
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Ανοίξαμε θρεντ για γεωμετρία και εσείς μιλάτε για bilstein PSS

Μήπως θέλετε να μιλήσετε και για μπάλα ???

ΕΛΕΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-09-09, 11:29
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Oι ρυθμίσεις καμπερ βοηθουν τα ελαστικα να καθονται σωστα στην ασφαλτο με αποτελσμα καλυτερο κρατημα..Δεν νομιζω οτι εχουν αμεση σχεση με τις συνεπειες υποστροφης /υπερστροφης..αλλα εμμεση!

Επισης οταν χαμηλωνεις το αυτοκινητο επιρεαζει το καμπερ και ετσι πρεπει να επεμβεις.

Στο δικο μου οι ρυθμισεις καμπερ ειναι -2.2 μοιρες εμπρος και -1.2 πισω.

Για να δώσω περισσοτερο χρειαζονται αλλαγη τα εμπρος top mounts και οι μπαρες (camber arms) πισω.

Αλλο ενα σημαντικο ειναι η συγκληση ή αποκληση των τροχων μεταξυ τους και τι επιρεαζουν αυτες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.