Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 16-09-09, 17:16
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Σε μια μικρή εμπειρία με CSL για μερικούς γύρους στις Σέρρες, μια χαρά μου είχε φανεί, αλλά μια τόσο σύντομη εμπειρία δεν ειναι αντιπροσωπευτική, ειδικά σαν συνοδηγός. Και φόραγε και full slick, που σαφώς ξεφτυλίζουν μια εργοστασιακή ανάρτηση. Από το καλό πάντα υπάρχει το καλύτερο, που σημαίνει ρυθμιζόμενη ανάρτηση, με πολλές ρυθμίσεις και στενά γραμμικά ελατήρια, η οποία απαιτεί και πολλές γνώσεις, και πολύ χρόνο για να μπορέσει να φτάσει εκεί που πρέπει. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ενα αμάξι με λίγη για την πίστα ανάρτηση, θα γύριζε στο 7.50 στο ring το 2003. Φιλικά πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-09-09, 17:23
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ενα αμάξι με λίγη για την πίστα ανάρτηση, θα γύριζε στο 7.50 στο ring το 2003.
Φαντασου να ειχε και πιο αγωνιαρικη αναρτηση δηλαδη!!!!!!

Αν δε κανω λαθος το CSL διαφερει στην αναρτηση απο το απλο μονο στα ελατηρια που ειναι πιο κοντα...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-09-09, 17:33
Το avatar του χρήστη Octane
Octane Ο χρήστης Octane δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Μηνύματα: 933
Octane has a spectacular aura aboutOctane has a spectacular aura aboutOctane has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια μικρή εμπειρία με CSL για μερικούς γύρους στις Σέρρες, μια χαρά μου είχε φανεί, αλλά μια τόσο σύντομη εμπειρία δεν ειναι αντιπροσωπευτική, ειδικά σαν συνοδηγός. Και φόραγε και full slick, που σαφώς ξεφτυλίζουν μια εργοστασιακή ανάρτηση. Από το καλό πάντα υπάρχει το καλύτερο, που σημαίνει ρυθμιζόμενη ανάρτηση, με πολλές ρυθμίσεις και στενά γραμμικά ελατήρια, η οποία απαιτεί και πολλές γνώσεις, και πολύ χρόνο για να μπορέσει να φτάσει εκεί που πρέπει. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ενα αμάξι με λίγη για την πίστα ανάρτηση, θα γύριζε στο 7.50 στο ring το 2003. Φιλικά πάντα.
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο πραγματικα Νικο.
+1!!!
Πιστευω οτι μια ρυθμιζομενη θα δωσει καλυτερα αποτελεσματα απο τα μαμοCSLάτα μονο επειτα απο απειρο ψαξιμο (με ο,τι αυτο συνεπαγεται σε χρημματα κ χρονο) κ μονο υπο πολυ συγκεκριμενες συνθηκες.
Κ οπου αλλου κ αν κινειται το αυτοκινητο θα ειναι κ πιο αργο κ ταλαιπωρια...
Βεβαια απο αισθηση ισως να ειναι καλυτερο...αλλα η αισθηση δεν μεταφραζεται παντα σε χρονους...

Καλυτερα να εχεις ενα CSL για καθημερινο κ με τα 6.000 ενα Ε30 2.5αρι,παρα να γινει μπαξιμο στο CSL... Αλεξη...

Υ.Γ.Οι γωνιες καμπερ απο μονες τους λενε τη μιση αληθεια.
Υπαρχουν τοσοι αλλοι παραγοντες (απο καστερ μεχρι offset τροχων) που πρεπει να συμπεριληφθουν ωστε να γινει το...γλυκο κ δεν εχουμε αναφερει καν τις ρυθμισεις της αναρτησης...
Μη σας τρελαινει μια τιμη καμπερ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-09-09, 18:08
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντασου να ειχε και πιο αγωνιαρικη αναρτηση δηλαδη!!!!!!

Αν δε κανω λαθος το CSL διαφερει στην αναρτηση απο το απλο μονο στα ελατηρια που ειναι πιο κοντα...
Διαφέρει σε ελατήρια, αμορτισέρ, αντιστρεπτικές, κερμεγιάρα, ζάντες και διάσταση ελαστικων, αεροδυναμική κλπ. Κάτι σου ανέφερα κιόλας ως παράδειγμα.... Ε46 Μ3 26mm εμπρός αντιστρεπτική, Ε46 Μ3 CSL, 31mm εμπρος αντστρ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-09-09, 19:28
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Επιτέλους ενδιαφέρον θέμα !
Έχω χάσει το λογαριασμό με τόσες απαντήσεις

Επισυνάπτω τις προτεινόμενες ρυθμίσεις από BMW για το CSL.
Wheel_Alignment_CSL.jpg
Εγώ είμαι μέσα στις προβλεπόμενες ρυθμίσεις.
Ο λόγος που θεωρώ ότι συζητάμε την κάμπερ είναι μόνο η ομοιόμορφη φθορά των ελαστικών. Τουλάχιστον από κράτημα το αυτοκίνητο σκίζει ακόμη και με συντηρητική -1.5 μοίρα κάμπερ.

Γνωρίζω 3 παιδιά με CSL που με απλή ανάρτηση γυρίζουν στο 8.05 στο Ρινγκ. Το αυτοκίνητο δεν έχει κανένα πρόβλημα σε τέτοιους ρυθμούς.
Αυτό που λέει ο Μάνος νομίζω ότι είναι σχετικά με την διάρκεια των αναρτήσεων. Ειδικά σε αυτοκίνητο (σε μηχανάκι μπαίνουν και άλλοι επιπλέον παράγοντες μέσα) μια 'απλή' ανάρτηση μετά από λίγη ώρα πίεσης, θα ανεβάσει θερμοκρασία και δεν θα έχει την ίδια απόδοση. Μια αγωνιστικών προδιαγραφών θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια, ή αλλιώς θα έχει σταθερή απόδοση κάτω από οποιαδήποτε πίεση.

Σχετικά με τα top mounts.
Οι φίλοι φοράνε αυτά ->


Το καλό είναι ότι άν έχεις σημάδια στους θόλους, μπορείς να αλλάξεις την ρύθμιση και να αυξήσεις κάμπερ πριν την είσοδο στην πίστα. Όλοι λένε ότι έχει μεγάλη διαφορά στην φθορά των ελαστικών.
Μάνο σκέφτομαι μέσα στο χειμώνα να τα αγοράσω και να τα βάλω.
Για πίσω, πρέπει να βάλεις άλλα ψαλίδια για να πας κάτω από -1.5
Για παράδειγμα αυτά



Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ακόμη για αλλαγή ψαλιδιών. Εσύ Μάνο ποια έχεις πάρει ?
Μάνο έχεις δει στα αμορτισέρ σου να γράφει στο ταμπελάκι M3 CSL ? Άν έχεις του CSL θα το γράφει.

Νικ + Octane + 1.
Octane > δεν έχει μπαξίματα στο CSL κολλητέ, είπαμε, φρένα τελικό εξάτμισης και 3 σετ ζαντολάστιχα

Ο Νικ Μ3 μπορεί να διαφωτίσει στο θέμα στησίματος του Μ3, μιας και γνωρίζω ότι το έχει ψάξει πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-09-09, 10:57
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Aλεξ τα Turner προιοντα φαίνονται πολυ ποιοτικα και ακριβα επισης.Να τα βαλεις!
Τα top mounts εκτος απο ρυθμιση καμπερ εχουν και ρυθμιση καστερ.
Τα Τurner camber arms ειναι παναλαφρα.

Εγω φοραω αναρτηση Schnitzer απλη.

Camber arms αγορασα Eibach
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg camberarms.jpg (55,1 KB, 14 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-09-09, 12:54
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aλεξ τα Turner προιοντα φαίνονται πολυ ποιοτικα και ακριβα επισης.Να τα βαλεις!
Τα top mounts εκτος απο ρυθμιση καμπερ εχουν και ρυθμιση καστερ.
Τα Τurner camber arms ειναι παναλαφρα.

Εγω φοραω αναρτηση Schnitzer απλη.

Camber arms αγορασα Eibach
Έχεις και ελατήρια Schnitzer ? Μήπως να δοκιμάσεις με εργοστασιακή ανάρτηση CSL ?

Τα top mounts θα τα αγοράσω μέσα στο χειμώνα. Για τα πίσω ψαλίδια δεν έχω καταλήξει. Θα το συζητήσω και θα δω...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-09-09, 13:29
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις και ελατήρια Schnitzer ? Μήπως να δοκιμάσεις με εργοστασιακή ανάρτηση CSL ?
Nαι , και ελατηρια..Οχι δεν εχω δοκιμασει με αμορτισερ csl..

Να σου πω την αληθεια ,μολις ειδα οτι δινεις τα δικα σου , το σκεφτηκα....

Αλλα θελω κατι πιο σκληρο μιας και το Μ το βαζω 90% πιστα...

Δεν ξερω...............
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-09-09, 13:31
Το avatar του χρήστη manos///3
manos///3 Ο χρήστης manos///3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 773
manos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura aboutmanos///3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα top mounts θα τα αγοράσω μέσα στο χειμώνα. Για τα πίσω ψαλίδια δεν έχω καταλήξει. Θα το συζητήσω και θα δω...
Αλεξ θα σου προτεινα ,αφου ερωτευτικες το Ring να βαλεις τα ψαλιδια..Ειναι κριμα για τα cup...

Τα Eibach ειναι στη μιση τιμη απο τα Turner....δες το!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-09-09, 19:12
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι , και ελατηρια..Οχι δεν εχω δοκιμασει με αμορτισερ csl..

Να σου πω την αληθεια ,μολις ειδα οτι δινεις τα δικα σου , το σκεφτηκα....

Αλλα θελω κατι πιο σκληρο μιας και το Μ το βαζω 90% πιστα...

Δεν ξερω...............
Η ανάρτηση είναι η ακριβή η schnitzer με τα στενά ελατήρια ή η απλή ?
Άν είναι η απλή θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με εργοστασιακή ανάρτηση CSL.
Εγώ δεν έχω δει σε άλλο αυτοκίνητο πιο σφιχτή εργοστασιακή ανάρτηση από του CSL (άν εξαιρέσεις gallardo superleggera). Το αυτοκίνητο πραγματικά είναι σαν αγωνιστικό, γι'αυτό μου έκανε εντύπωση όταν είπες ότι είναι μαλακό σε πίστα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξ θα σου προτεινα ,αφου ερωτευτικες το Ring να βαλεις τα ψαλιδια..Ειναι κριμα για τα cup...

Τα Eibach ειναι στη μιση τιμη απο τα Turner....δες το!
Δεν ξέρω αν χρειάζομαι ψαλίδια, οπότε δεν το ψάχνω προς το παρών. Δεν είμαι του 'μπάζουμε για να μπάζουμε΄. Πάντως, jahrescard για το Ring θα πάρω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.