Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-14, 10:04
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Ε46 Υπερβολική ζέστη στον χώρος της καμπίνας

Εδώ και πάνω από ένα χρόνο ψάχνομαι συνεχώς γιατί αισθάνομαι υπερβολική ζέστη στο χώρο της καμπίνας μαζί με μία περίεργη μυρωδιά (κάπως σαν κετσές - μοκέτα)... Αισθάνομαι την ζέστη να μου έρχεται στο πρόσωπο κάπου πίσω από τα πετάλ και την κολώνα του τιμονιού. Η ζέστη είναι πάρα πολύ έντονη σε σημείο που δεν υποφέρεται.. αισθάνομαι ότι κάπου έχει τρύπα το αμάξωμα και μπαίνει όλη η ζέστη ή από το μηχανοστάσιο ή την εξάτμιση...

Λάβετε υπόψη τα εξής :
1) έχω αποσυνδέσει τελείως το καλοριφέρ έτσι ώστε να αποκλείσω την περίπτωση να φταίει η αντίστοιχη βαλβίδα / #5 και να μένει ανοιχτή με αποτέλεσμα να περνάει συνεχώς ζεστό νερό στον εναλλάκτη (γεφύρωσα μεταξύ τους τα δύο κολάρα που μπαίνει & βγαίνει το νερό)
2) Η ζέστη που μπαίνει στην καμπίνα δεν έχει σχέση εάν ο κλιματισμός είναι ανοιχτός ή κλειστός. Σκέτο τον ανεμιστήρα αν ανοίξω, χωρίς το AC, ώστε να φέρνει φρέσκο αέρα από έξω έρχεται σχετικά δροσερός, αφού όπως ανέφερα στο (1) το καλοριφέρ υδραυλικά είναι πλήρως αποσυνδεδεμένο
3) Στον χώρο του πορτ-μπαγάζ έχω βάλει καινούριους εξαεριστήρες / #12 και στις δύο πλευρές γιατί στους παλιούς είχαν λιώσει τα λαστιχένια κλαπέτα
4) Στον χώρο του πορτ-μπαγάζ, άλλαξα συνολικά τις τέσσερις τάπες (δύο πίσω δεξιά & δύο πίσω αριστερά) που βρίσκονται στην τραβέρσα γιατί και αυτές είχαν λιώσει... δείτε επισυναπτόμενη photo 1
5) Έχω ψάξει σχολαστικά κάτω από το "ταψί" / #5 της βάσης του φίλτρου AC μήπως έχει φύγει καμία τάπα ή υπάρχει καμία τρύπα, αλλά δεν βλέπω κάτι
6) Πρόσφατα άλλαξα όλες τις τάπες στο πάτωμα, κάτω από τα πόδια και των τεσσάρων επιβατών γιατί και αυτές είχαν λιώσει
7) Το "τούνελ" του σασμάν είναι κάπως ζεστό, αλλά όχι υπερβολικά

Τέλος, το πιο τραγικό της υπόθεσης..... κινούμαι για καμία ώρα μέσα στην κίνηση και παρκάρω κάπου σε σκιερό μέρος. Αν μετά από μία ώρα πάω να πάρω το αμάξι, με το που ξεκλειδώνω και ανοίγω την πόρτα αισθάνομαι πυρακτωμένη όλη την καμπίνα με αφόρητη ζέστη, λες και έχει εκτονωθεί όλη η ζέστη του μηχανοστασίου ή της εξάτμισης εντός αυτής...
Έχω φάει άπειρες ώρες ψάχνοντας μέσα στο καπώ, διαβάζοντας στο νετ, αλλά δεν βρίσκω άκρη...
Στα συνεργεία με το που πάω... όλοι φυσικά κάνουν πίσω με το που τους το λέω, αφού δεν ακούνε την "καραμέλα" που θέλουν (τα εύκολα, θέλω αλλαγή λάδια, φίλτρα, τακάκια κτλ).
Το ένστικτο μου μου λέει ότι κάπου υπάρχει κάποια γ@μημένη τρύπα... όπου ακόμα δεν την έχω βρει...

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο???
Καμία ιδέα??
Που αλλού μπορεί να επικοινωνεί το μηχανοστάσιο ή η εξάτμιση με το χώρο της καμπίνας????
Βαυαροί, βοηθήστε γιατί δεν την παλεύω άλλο....
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 1.jpg (182,3 KB, 83 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-14, 12:28
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
το εχεις απο καινουριο το αμαξι?
εχεις αλλαξει μηχανη εσυ ή ο προηγουμενος?
νομιζω οτι πισω απο τη μηχανη εκει που λεμε καθρεφτης υπαρχει ενα υλικο μονωτικο και για θορυβο και για τη ζεστη...δεν ειμαι σιγουρος βεβαια 100%...
μηπως εχει αφαιρεθει σε καποια πιθανη αλλαγη κινητηρα ή ολικο βαψιμο ή κατι αλλο ξερω γω?
πχ σε ενα αμαξι που εχω και υποψιαζομαι οτι εκ κατασκευης δεν εχει αυτη τη μονωση (ford sierra) οντως ζεσταινεται η καμπινα αλλα οχι τοσο οσο λες εσυ.....
αν και το καλοριφερ θα ηταν αυτο που θα δικαιολογουσε τοση θερμοτητα....αλλα αφου το εχεις απορριψει...
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-14, 15:47
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
μαζι με την ζεστη που μπαινει στην καμπινα, υπαρχει κ μια περιεργη εντονη μυρωδια που την συνοδευει, οπως αναφερει ο φιλος τασος. ισως αν γινοταν ταυτοποιηση αυτης της μυρωδιας να μπορει να βγει μια ακρη για την εισοδο του ζεστου αερα στην καμπινα.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-14, 11:17
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ο ζεστός αέρας πάει απο κάτω, προς τα επάνω..
Το πιο ζεστό σημείο του αυτοκινήτου είναι ο καταλύτης, και η εξάτμιση..
Άνωθεν αυτών έχει προστατευτικά θερμοκρασίας..
Ακόμα και να τα βλέπεις οτι είναι εκεί, μπορεί το πάνω μέρος του να είναι τρύπιο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-14, 11:21
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παναγιώτη σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Θα το chek-άρω και θα επανέλθω.
Υπάρχει περίπτωση να έχει φύγει καμία τάπα σε κρυφό σημείο ή να υπάρχει τρύπα από τον "καθρέφτη" του αυτοκινήτου που διαχωρίζει μηχανοστάσιο με καμπίνα??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-14, 12:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Θα το chek-άρω και θα επανέλθω.
Υπάρχει περίπτωση να έχει φύγει καμία τάπα σε κρυφό σημείο ή να υπάρχει τρύπα από τον "καθρέφτη" του αυτοκινήτου που διαχωρίζει μηχανοστάσιο με καμπίνα??
Είμαι 100% σίγουρος, πως όταν φεύγει τάπα απο τον καθρέπτη,
γίνεται αμέσως αντιληπτό κατά την πορεία του αυτοκινήτου.
Καταρχήν γιατί ακούς θόρυβο, και κατά δεύτερον γιατί μπαίνει μέσα αέρας
με μεγάλη πίεση, ειδικά όταν έχεις τα παράθυρα κλειστά...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-09-14, 13:13
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Παναγιώτη,
όταν το έχω παρκάρει μετά από έντονη χρήση μέσα στην πόλη και πάω να το ξαναπάρω, π.χ. μετά από μισή ώρα, με το που ανοίξω την πόρτα, γίνεται spa στην καμπίνα... αφού ξεκινήσω να οδηγώ και ανοίξω παράθυρα ώστε να φύγει η ζέστη μαζί με την "περίεργη" μυρωδιά, η κατάσταση χειροτερεύει....
Επίσης, κάθε μέρα, πρωί πρωί, που ξεκινάω για δουλειές, ενώ το όχημα είναι τελείως κρύο, με το που ανοίξω στην "αναδίπλωση" την ηλιοροφή αρχίζουν να μπαίνουν περίεργες οσμές και όσο περνάει η διάρκεια χρήσης και ζεσταίνεται αμάξωμα & καρότσα, τότε εκτός από την περίεργη μυρωδιά ξεκινάει να μπαίνει και η έντονη ζέστη.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-14, 12:51
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Επανέρχομαι στο θέμα..
Πέρασα μια βόλτα από το συνεργείο σήμερα το πρωί και καθώς το αμάξι ήταν σηκωμένο στο αναβατόριο, επιβεβαιώσαμε ότι τα μονωτικά είναι όλα στη θέση τους και δείχνουν σε καλή κατάσταση. Ψάχνοντας στο ETK, είδαμε ότι στο "τούνελ", πίσω από το μονωτικό, καθώς κοιτάς το αμάξωμα από κάτω όταν είναι σηκωμένο στο αναβατόριο, υπάρχουν τρύπες στα σημεία που έχω βάλει τόξο στην επισυναπτόμενη photo.. είναι ίσως η τελευταία μου κρυφή ελπίδα αφού μέσα στην καμπίνα πάνω από το τούνελ ανεβαίνει σημαντικά η θερμοκρασία....
Επίσης αφήσαμε στο ρελαντί μισή ώρα περίπου να δουλεύει το μοτέρ και μετρήσαμε με θερμόμετρο ακτινοβολίας (laser) τους προκαταλύτες και τον καταλύτη για να δούμε μήπως και είναι βουλωμένος κάποιος απ' όλους.. είδαμε περίπου 200-210 βαθμούς στους προκαταλύτες και γύρω στους 90-100 στον καταλύτη. Με μια πρώτη εκτίμηση οι θερμοκρασίες φαίνονται νορμάλ..
Ελπίζω μεσοβδόμαδα να έχω ευχάριστα νέα... για να δούμε...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg e46.jpg (197,1 KB, 73 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-09-14, 19:43
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
μακαρι τασο να ηρεμησεις κ μετα να απολαμβανεις την κουκλα οπως σου/της αξιζει
κρατα μας ενημερους
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-14, 00:22
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
ωρε μπλέξιμο....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.