Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW

Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα εκτός από BMW Εδώ μπορούμε να συζητήσουμε για μοντέλα αυτοκινήτων άλλων εταιρειών (Ναι, υπάρχουν και τέτοια)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 12-07-11, 22:33
Το avatar του χρήστη -E36IS-
-E36IS- Ο χρήστης -E36IS- δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 314
-E36IS- will become famous soon enough-E36IS- will become famous soon enough
Φυσικα και δεν μετανιωσα που πηρα το 330 !!! δεν ειναι ερωτηση αυτη !! Εξαλου το αυτοκινητο το ηθελα ΚΑΙ για καθημερινη χρηση και για ταξιδια.Δεν παραμενει ομως το μαζντα να ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο για τα λεφτα του.Τωρα μιλωντας για αγορες και πωλησεις τα ρχ8 εχουν ειδικο κοινο, απλα ετυχε και τα πηρε και η κουτσι μαρια ...
Τελος πιστευω πως ειναι περισσοτερο σπορ αυτοκινητο απο ενα 325-330. Τωρα για την καταναλωση που μιλησαν τα υπολοιπα παιδια: Το 330 το πηρα με διαφορικο 3.07 κοντερισια 270 στην 5η, 110 η 2η, 210 η 4η, μακρι βημα δηλαδη και καει μεσα στην πολη 14 ακατεβατα λιτρα ανα 100 χιλιομετρα.Οποια συγκριση με κοκκινο 325 κοπσοκολικο που υπολοιπετε 34 αλογα και 500 κιβικα ειναι ατοπη !!Και τωρα που ειμαι κοντουλα λεμονια τα ιδια καιω γιατι ξεκιναω με 2α 4αρι το σασμαν λεμε !!! Και το αλλο ταξιδι με Μ3 και καταναλωση 8lt/100km μαλλον με 80km/h ειναι, η καβαλα στο γερανο ...ας επιβαιβαιωση καποιος που εχει Μ3 γιατι εγω δεν εχω και ετσι εχω ακουσει...
Θελεται να μιλησουμε και για την καταναλωση λαδιου σε Μ54 ? 1,5lt μεχρι τα 6,500 βαρια 7000κm που κανω αλλαγη
__________________
[SIGPIC]ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΛΟΚΕ, ΣΕΙΡΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟ 6ΑΡΙ
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 12-07-11, 22:39
Το avatar του χρήστη Kostas Christ
Kostas Christ Ο χρήστης Kostas Christ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2005
Μηνύματα: 1.140
Kostas Christ has a spectacular aura aboutKostas Christ has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από -E36IS- Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και δεν μετανιωσα που πηρα το 330 !!! δεν ειναι ερωτηση αυτη !! Εξαλου το αυτοκινητο το ηθελα ΚΑΙ για καθημερινη χρηση και για ταξιδια.Δεν παραμενει ομως το μαζντα να ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο για τα λεφτα του.Τωρα μιλωντας για αγορες και πωλησεις τα ρχ8 εχουν ειδικο κοινο, απλα ετυχε και τα πηρε και η κουτσι μαρια ...
Τελος πιστευω πως ειναι περισσοτερο σπορ αυτοκινητο απο ενα 325-330. Τωρα για την καταναλωση που μιλησαν τα υπολοιπα παιδια: Το 330 το πηρα με διαφορικο 3.07 κοντερισια 270 στην 5η, 110 η 2η, 210 η 4η, μακρι βημα δηλαδη και καει μεσα στην πολη 14 ακατεβατα λιτρα ανα 100 χιλιομετρα.Οποια συγκριση με κοκκινο 325 κοπσοκολικο που υπολοιπετε 34 αλογα και 500 κιβικα ειναι ατοπη !!Και τωρα που ειμαι κοντουλα λεμονια τα ιδια καιω γιατι ξεκιναω με 2α 4αρι το σασμαν λεμε !!! Και το αλλο ταξιδι με Μ3 και καταναλωση 8lt/100km μαλλον με 80km/h ειναι, η καβαλα στο γερανο ...ας επιβαιβαιωση καποιος που εχει Μ3 γιατι εγω δεν εχω και ετσι εχω ακουσει...
Θελεται να μιλησουμε και για την καταναλωση λαδιου σε Μ54 ? 1,5lt μεχρι τα 6,500 βαρια 7000κm που κανω αλλαγη
με 100 και cruise control μπορεις να δεις 8.5-9 δεν ειναι ανεφικτο, αυτο απο κολλητο φιλο με Μ3 Ε46 smg
__________________
A Rhttp://www.gallery.super3.gr/public_html/yabbfiles/Smilies/bulldog.gifI S
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 12-07-11, 22:58
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Η ιδια η BMW δηλωνει σε Ε36 Μ3 με 5η και 120 χλμ στο κοντέρ, καταναλωση 7,3lt τα 100km. (google it) Εαν υποθεσουμε οτι ειναι υπερβολικα ελαστικοι στην μετρηση τοτε τα 8 με 8,5 δεν ειναι υπερβολη. Σε εργοστασιακο Μ3 χωρις κανιβαλισμους και μετατροπες 2 ιδιοκτητες αυτου του μοντελου μου εχουν επιβεβαιωσει αυτα τα νουμερα.

Απο την αλλη δεν ηθελα να κανω την ακραια συγκριση με το Μ3 και το RX8. Απλα ηθελα να δειξω με καποια νουμερα οτι 60lt βενζινης για ενα ταξιδι 515 χλμ ειναι πολλα, για καποιον που κανει συχνα αυτην την αποσταση. Θελετε να ξεχασουμε το Μ3..οκ Δεχεστε οτι ενα 325 ειναι αρκετα σβελτο - παιχνιδιαρικο αυτοκινητο και εχει αυτες τις τιμες καταναλωσης σε ταξιδι (8 - 8,5)? Αν ναι, τοτε αυτο ειναι το αυτοκινητο που μου ταιριαζει εαν θελω να ταξιδευω, να κινουμαι σβελτα, και να μεταφερω κοσμο - αποσκευες με αξιοπρεπεια.

Ενας τωρα που θελει μονο παιχνιδι-πιστα και αδιφορει για αυτα που ανεφερα παραπανω τοτε παει δαγκωτος για ενα RX8, και του μενουν και ρεστα στην τσεπη.

Με λιγα λογια ξανα λεω. Ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας οχηματα και δεν επιδεχονται κατα μέτωπο συγκριση.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 12-07-11, 23:09
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
το ρχ8 ειναι σαν το το φτηνο και ενεργοβορο κλιματιστικο...το παιρνεις φθηνο....κανει του δουλεια του καιει πολυ ρευμα πληρωνεις δεη και σιγουρα δεν θα αντεξει οσο ενα επωνυμο α κλασης
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 13-07-11, 11:58
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris316 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλή φασαρία για το τίποτα γίνεται ρε παιδιά... Προσωπικά δηλώνω επανειλημμένα σε όποιον βρεθεί μπροστά μου.... ότι το RX8 (πόσο μάλλον το RX7) θα το έπαιρνα με χίλια κι ας έκαιγε ότι ήθελε...θα έμενα 2 μέρες νηστικός για να το πάω μια καλή βόλτα (που λέει ο λόγος φυσικά). Όπως φυσικά εννοείται και τα περισσότερα αν όχι όλα γιαπωνέζικα πισωκίνητα (οι άνθρωποι ξέρουν).

Διαβάζω πολλά και διάφορα και μεταξύ αυτών κάτι το πολύ αστείο. Μερικά παιδιά από τη μια δέχονται ότι ΝΑΙ συμφέρει "κρατικά" να είσαι ιδιοκτήτης του και από την άλλη ότι δε συμφέρει γιατί το αμάξι "καίει" πολύ βενζίνα και λάδι... δηλαδή τελικά συμφέρει ή όχι??? αποφασίστε

Αν αγοράζαμε όλοι μας αυτοκίνητα με προυπολογισμό δεκαετίας βάσει σέρβις, τελών, βενζινών, λαδιών, κλπ κλπ κλπ εεεε τότε θα είχαμε όλοι suzuki alto 600cc γιατί είναι suzuki δε πληρώνουμε πολλά τέλη και δε καίει τίποτα....

Ο καθένας σκέφτεται τι αξίζει περισσότερο για τον ίδιο στην αγορά αυτοκινήτου και πόσο συμπονετικός είναι με το αμάξι του.... Βάσει αυτού αποφασίζει το τελικό "τροχό-σπιτο" του.

+1000000000000000000000000000
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 13-07-11, 12:21
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
αφού είναι τόσο καλό σε πίστα και παιχνιδιάρικο γιατί επικρατούν κατα κόρον άλλες ιαπωνέζικες μάρκες σε όλα τα drift show παγκοσμίως;εάν το συγκρίνεις με τα sport car άλλων ιαπωνέζικων εταιριών είναι μακράν απο τα τελευταία με εξαίρεση τη honda όπου εκεί έχουμε ισοπαλία με το s2000,εάν βέβαια βάλουμε και το nsx στο παιχνίδι μένει και εκεί πίσω
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 13-07-11, 12:53
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αφού είναι τόσο καλό σε πίστα και παιχνιδιάρικο γιατί επικρατούν κατα κόρον άλλες ιαπωνέζικες μάρκες σε όλα τα drift show παγκοσμίως;εάν το συγκρίνεις με τα sport car άλλων ιαπωνέζικων εταιριών είναι μακράν απο τα τελευταία με εξαίρεση τη honda όπου εκεί έχουμε ισοπαλία με το s2000,εάν βέβαια βάλουμε και το nsx στο παιχνίδι μένει και εκεί πίσω

Τώρα Mike εδώ νομίζω υπερβάλλεις και γίνεσαι άδικος. Δεν υπάρχουν και τόσα πολλά ντριφτάδικα στην ηλικία του και νομίζω ότι αυτό από μόνο του σαν γεγονός επιζητεί επικρότηση προς τους ανθρώπους της Mazda. Το S2000 είναι πολύ χειρότερο στο ντριφτ (γνώμη μου) και τα μόνα καλύτερα που μου έρχονται στο μυαλό τώρα είναι το Mustang και το 350Ζ και για το πρώτο επιφυλάσσομαι για τις δυνατότητές του στον τομέα αυτό. ΌΟΟΟλα τα υπόλοιπα είναι under '97 μοντέλα και κάθε σύγκριση είναι το λιγότερο άτοπη....!!!
Όσο για το nsx.... Ποιος τρελός θα το πήγαινε αυτό το ιερό τέρας σε αγώνες ντριφτ???
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris316 : 13-07-11 στις 12:59
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 13-07-11, 13:12
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
η φράση μου αποτελούταν απο δύο μέρη,το πρώτο είναι το drift όπου nissan,toyota kai mitsubishi επικρατούν όσο αφορά τα ιαπωνέζικα,και το δεύτερο μέρος όπου συγκρίνω τα sport car γενικά,και πραγματικά όλες οι άλλες ιαπωνέζικες εταιρείες έχουν βγάλει ανώτερα αυτοκίνητα.
Βέβαια για να μήν γίνομαι άδικος και εριστικός ξεκαθαρίζω ότι αυτή είναι η δική μου άποψη και δέν περιμένω απο κανέναν να την ασπαστεί
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 13-07-11 στις 13:15
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 13-07-11, 13:29
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Το τελευταίο εννοείται... Γνώμες ανταλλάσσουμε μέχρι να φτάσουμε σε κάποιο κοινό παρονομαστή αν γίνεται κατά περίπτωση φυσικά. Έχεις δίκιο, δεν κατάλαβα καλά τα λεγόμενα σου (μάλλον γραφόμενα καλύτερα). Για το θέμα σπορ αμάξι είναι μεγάλη ιστορία και καλύτερα να μην το ξανα-ανοίξουμε το θέμα. Η Τζαπάν πάντως γενικά δουλεύει το θέμα αυτοκίνηση με πρώτη σελίδα την οδηγική απόλαυση στο όριο κάτι που ο υπόλοιπος κόσμος το κάνει σε αυτοκίνητα πανάκριβα-κολλοσούς της εκάστωτε εταιρείας...
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 13-07-11, 16:36
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Εδώ και αρκετή ώρα διαβάζω τα προβλήματα των rx8 σε γνωστό ελληνικό club,οι λέξεις σπασμένο μοτέρ,συμπίεση,μπούκωμα,καμένοι πολλαπλασιαστές,μπουζί,χαλασμένες αντλίες βενζίνης και αρκετά χαλασμένα σασμάν κυριαρχούν σε πολλά θέματα,υπάρχουν σπασμένα μοτέρ στις 25.000χλ,στις 65.000χλ,υπάρχουν ακόμα περιπτώσεις που το ίδιο αμάξι έχει αλλάξει τρία μοτέρ,σε πάμπολλες περιπτώσεις χρησιμοποιούν λάδι απο δίχρονα για να τα προστατέψουν ενώ άμα μπουκώσει συνιστάτε τράβηγμα με άλλο αυτοκίνητο για να πάρει μπροστά,η συντηρησή τους είναι όχι απλά πολυέξοδη αλλά κάτι παραπάνω.
Παραθέτω κάποιο κείμενο που διάβασα και μου άρεσε(κατόχου rx8,έχει πολλά τέτοια εάν ενδιαφέρεται κανείς να διαβάσει)

''Δεν θυμαμαι οταν το παρελαβα απ την αντιπροσωπεια στη Θεσ/νικη να μου ειπε ο υπάλληλος: '' μεγια, αλλά ξεκίνα κάνε αποταμίευση για νεο μοτερ που θα χρειαστεις... αυτό πιθανόν να το ήξερες εσυ που είχες πείρα απο το 7αρι σου.
Λες για κάποιον που έβγαλε 700χμ με ενα τεποζιτο (δηλαδή 8,7 μέση??????????), δυσκολεύομαι να το πιστέψω, αλλά ας πούμε οτι είναι αλήθεια. Λυπάμαι αλλά ο τύπος πρέπει να ήταν μεγάλος χαλβάς... φαντάσου πως οδηγούσε για να φτασει αυτο το νούμερο, δηλαδή έχασε κάθε εννοια αυτου που πήρε και ούτε θα κατάλαβε ποτέ τι πήρε...

Κάνεις το λάθος και αναφέρεις άλλες μάρκες, πάλι σύγκριση δηλαδή στα μηχανικά, εκει που το 8αρι ειναι χαμένο απο χέρι... Δεν θα κάτσω να γραψω αναλυτικούς πίνακες και στατιστικα με τιμες, συχνοτητες βλαβων κτλ. Θα το πω με άλλα λόγια αυτη τη φορά, για να δούμε τι επικρατεί στην πιάτσα....
Έχουμε και λέμε λοιπόν: κανε μια βόλτα στα forum απο άλλες μάρκες αλλά μη στέκεσαι μόνο στα καπάκια/μοτερ/εγκεφάλους/ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα. Πήγαινε και στις βελτιώσεις τους. Θα δεις οτι σε ΌΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ CLUBS ασχολουνται με το πως θα βελτιώσουν και μεις στίβουμε το κεφάλι μας για το πως θα βγάλουμε κανα χμ παραπάνω!!!! Συζητήσεις επι συζητήσεων! ΕΛΕΟΣ !!!
Δε λεω, ψαχνόμασταν και μεις για βελτιωση με μεγάλο ενθουσιασμό, αλλα για τα 2 πρωτα χρόνια! Μετα όταν όλοι φάγανε την παπάρα απο το περίφημο REVi των 500Ε, απο εξατμισεις καταλύτες και πήραν απο τα 3 το μακρύτερο, εεε καταλάβαμε οτι έπρεπε να στρέψουμε αλλού την προσοχή μας... ''
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.