Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-11, 15:35
Το avatar του χρήστη wardog
wardog Ο χρήστης wardog δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Μηνύματα: 22
wardog is on a distinguished road
πρόβλημα με αυτόματο κιβώτιο e46

καλησπέρα σε όλους,

σπανίως γράφω αλλα παρακολουθώ ανελλειπώς το forum. είμαι κάτοχος ενός απο τα πολύ λίγα e46 325xi wagon.
τον τελευταίο χρόνο έχω αντιμετωπίσει αρκετά μηχανικά προβλήματα. απο κρεμαγιέρα και ημιαξόνια μέχρι το τελευταίο εχθές το μεσημέρι οπου το αμάξι έμεινε απο κιβώτιο (αυτόματο) στην εθνική οδό.

ενώ λοιπόν ήμουν με 120-130χλμ/ώρα ένιωσα ένα τρέμουλο στο τιμόνι και σχεδόν αμέσως ένα μεταλλικό θόρυβο σαν κάτι να σέρνεται. ξεκινάω να πιάσω τέρμα δεξιά και βλέπω τις στροφές να πέφτουν. ενώ είχα Drive στο κιβώτιο, ήταν σα να έχω Neutral. Ακινητοποιώ το αμάξι δεξιά με alarm και τρίγωνο. Ενώ ο κινητήρας λειτουργεί κανονικά και ο λεβιές ταχυτήτων αλλάζει σχέσεις, το αμάξι είναι σα να έχει κολλήσει στο Νeutral. δεν κινείτε ούτε μπροστά, ούτε πίσω με Reverse.
Το αυτοκίνητο μεταφέρθηκε με express service σε bmw συνεργείο στη Γλυφάδα οπου μόλις πήγαμε να το κατεβάσουμε είδαμε οτι είχε βγάλει και βαλβολίνες απο κάτω.

την επομένη ημέρα (σήμερα) πήγα και τους άφησα τα κλειδιά και αναμένω τη διάγνωση και προφανώς τη λυπητερή...

εάν κανείς έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα, θα ήμουν ευγνώμον να συμβάλει στο θέμα.

ευχαριστώ,

μάξιμος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-11, 23:39
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Όχι ρε φίλε. Έπαθα το ίδιο σήμερα το απόγευμα αλλά με χειροκίνητο κιβώτιο...

Σε ένα σημείο μέσα στην πόλη (με αρκετή άπλα)...με 2α και 30χλμ/ώρα...πάω να επιταχύνω και ακούγεται από πίσω ένα γκκκκρρρρρρρρααααου...

Αμέσως κάνω στην άκρη (είχε άπλα το σημείο), το αυτοκίνητο δουλευε κανονικά στο ρελαντί χωρίς άλλο θόρυβο.
Σύντομα συνειδητοποιώ ότι άλλαζα ταχύτητες, αλλά ο συμπλέκτης δεν αποσύμπλεκε...

Αφηνα την πρώτη μέσα, έβαζα όπισθεν...σαν να είχα νεκρό. Μέχρι και μπροστά έπαιρνε με ταχύτητα.

Από θόρυβο ή υγρά να τρέχουν κανένα. Σαν να είχα νεκρά. Αυριο θα γίνει η νεκροψία...

Να είναι σασμάν? Να είναι κεντρικός άξονας? Να είναι ημιαξόνια? Το γκρρρραου ακούστηκε καθαρά από πίσω πάντως. Και ήμουν και με 2 φίλους μαζί οι οποίοι άκουσαν και αυτοί από πίσω τον θόρυβο. (από τη μέση και πίσω του αυτοκινητου).

Εσένα όμως έτρεξαν και υγρά που εμένα δεν έτρεξε τιποτα 2 ώρες που περιμέναμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 28-03-11 στις 23:42
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-11, 01:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wardog Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σε όλους,

σπανίως γράφω αλλα παρακολουθώ ανελλειπώς το forum. είμαι κάτοχος ενός απο τα πολύ λίγα e46 325xi wagon.
τον τελευταίο χρόνο έχω αντιμετωπίσει αρκετά μηχανικά προβλήματα. απο κρεμαγιέρα και ημιαξόνια μέχρι το τελευταίο εχθές το μεσημέρι οπου το αμάξι έμεινε απο κιβώτιο (αυτόματο) στην εθνική οδό.

ενώ λοιπόν ήμουν με 120-130χλμ/ώρα ένιωσα ένα τρέμουλο στο τιμόνι και σχεδόν αμέσως ένα μεταλλικό θόρυβο σαν κάτι να σέρνεται. ξεκινάω να πιάσω τέρμα δεξιά και βλέπω τις στροφές να πέφτουν. ενώ είχα Drive στο κιβώτιο, ήταν σα να έχω Neutral. Ακινητοποιώ το αμάξι δεξιά με alarm και τρίγωνο. Ενώ ο κινητήρας λειτουργεί κανονικά και ο λεβιές ταχυτήτων αλλάζει σχέσεις, το αμάξι είναι σα να έχει κολλήσει στο Νeutral. δεν κινείτε ούτε μπροστά, ούτε πίσω με Reverse.
Το αυτοκίνητο μεταφέρθηκε με express service σε bmw συνεργείο στη Γλυφάδα οπου μόλις πήγαμε να το κατεβάσουμε είδαμε οτι είχε βγάλει και βαλβολίνες απο κάτω.

την επομένη ημέρα (σήμερα) πήγα και τους άφησα τα κλειδιά και αναμένω τη διάγνωση και προφανώς τη λυπητερή...

εάν κανείς έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα, θα ήμουν ευγνώμον να συμβάλει στο θέμα.

ευχαριστώ,

μάξιμος
Μια ερώτηση μονάχα..
Οταν το πήρε στην πλάτη η εξπρές, ήταν και οι 4 τροχοί πάνω στην καρότσα??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-11, 01:05
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
περαστικά και στους δύο σας. Δημήτρη πιο πολύ μου κάνει για κεντρικό η για διαφορικό η δική σου περίπτωση. Ενώ του φίλου πιο πάνω μου ακούγεται πιο λογικό για σασμάν...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-11, 01:07
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερώτηση μονάχα..
Οταν το πήρε στην πλάτη η εξπρές, ήταν και οι 4 τροχοί πάνω στην καρότσα??
Αφού ειναι τετρακίνητο φαντάζομαι οτι θα τους το είπε. Δε πιστεύω να έκαναν τέτοιο λάθος.
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-03-11, 01:08
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ρε φίλε. Έπαθα το ίδιο σήμερα το απόγευμα αλλά με χειροκίνητο κιβώτιο...

Σε ένα σημείο μέσα στην πόλη (με αρκετή άπλα)...με 2α και 30χλμ/ώρα...πάω να επιταχύνω και ακούγεται από πίσω ένα γκκκκρρρρρρρρααααου...

Αμέσως κάνω στην άκρη (είχε άπλα το σημείο), το αυτοκίνητο δουλευε κανονικά στο ρελαντί χωρίς άλλο θόρυβο.
Σύντομα συνειδητοποιώ ότι άλλαζα ταχύτητες, αλλά ο συμπλέκτης δεν αποσύμπλεκε...

Αφηνα την πρώτη μέσα, έβαζα όπισθεν...σαν να είχα νεκρό. Μέχρι και μπροστά έπαιρνε με ταχύτητα.

Από θόρυβο ή υγρά να τρέχουν κανένα. Σαν να είχα νεκρά. Αυριο θα γίνει η νεκροψία...

Να είναι σασμάν? Να είναι κεντρικός άξονας? Να είναι ημιαξόνια? Το γκρρρραου ακούστηκε καθαρά από πίσω πάντως. Και ήμουν και με 2 φίλους μαζί οι οποίοι άκουσαν και αυτοί από πίσω τον θόρυβο. (από τη μέση και πίσω του αυτοκινητου).

Εσένα όμως έτρεξαν και υγρά που εμένα δεν έτρεξε τιποτα 2 ώρες που περιμέναμε.
Γιατί να μην πάρει μπροστά με ταχύτητα?? αφού έχεις αποκόψει το διαφορικό
απο τη διαδικασία.. (Αυτό έκανες)
Κανά σταυρό έκοψες, βαριά κανα σύνδεσμο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-11, 01:09
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού ειναι τετρακίνητο φαντάζομαι οτι θα τους το είπε. Δε πιστεύω να έκαναν τέτοιο λάθος.
Αχ, αχ..
Κάτσε να δείς.. Θα χάσει το κιβώτιο τζάμπα και βερεσέ..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-03-11, 08:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Red face

Λοιπόν. Καλά τα είπε ο Thanos E46 αλλά και ο rapid (ήταν λίγο φειδωλός)

Μπλόκαρε, και κόλλησε το διαφορικό.

Όπως περιστρέφονταν ο άξονας, έστριψε ...και κόπηκε σαν καλαμάκι του φραπέ.

Παραγγέλθηκαν ήδη τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά (¶ξονας από 318 και διαφορικό 3.45 από 320 M52B20 χεχε λίγο πιο κοντό) . Όταν τα κουμπώσουν θα ξέρουμε αν αποδήμησε εις τόπο χλοερό και το σασμαν.
Καλη μέρα σε όλους.

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-03-11, 09:03
Το avatar του χρήστη wardog
wardog Ο χρήστης wardog δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Μηνύματα: 22
wardog is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

το αμάξι κάθισε ολόκληρο επάνω στο γερανό.

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο απο το συνεργείο και μου είπαν οτι τους δουλεύει κανονικά αλλα οτι οι βαλβολίνες έχουν τα μαύρα τους τα χάλια μέσα. Μου είπαν οτι το μόνο που μπορούν να κάνουν στο κιβώτιο είναι αλλαγή βαλβολίνες και ενός φίλτρου στο εσωτερικό. Κατα τα άλλα είναι σφραγισμένο λέει και δεν μπορούν να κάνουν κάτι. κόστος 310 ευρώ.
Το έβαλαν και σε διαγνωστικό μηχανικό και δεν βρέθηκε κανενα πρόβλημα.

τους είπα να το προχωρήσουν και να το βγάλουν καμία γερή βόλτα έξω να βεβαιωθούμε οτι λειτουργεί.

ούτως η άλλως βλέπω να τρώει σούτ το αμάξι επειδή το τελευταίο χρόνο με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά και λόγο χρήσης του σε ταξίδια, δε σας κρύβω οτι έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου στο συγκεκριμένο όχημα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-03-11, 09:10
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wardog Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

το αμάξι κάθισε ολόκληρο επάνω στο γερανό.

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο απο το συνεργείο και μου είπαν οτι τους δουλεύει κανονικά αλλα οτι οι βαλβολίνες έχουν τα μαύρα τους τα χάλια μέσα. Μου είπαν οτι το μόνο που μπορούν να κάνουν στο κιβώτιο είναι αλλαγή βαλβολίνες και ενός φίλτρου στο εσωτερικό. Κατα τα άλλα είναι σφραγισμένο λέει και δεν μπορούν να κάνουν κάτι. κόστος 310 ευρώ.
Το έβαλαν και σε διαγνωστικό μηχανικό και δεν βρέθηκε κανενα πρόβλημα.

τους είπα να το προχωρήσουν και να το βγάλουν καμία γερή βόλτα έξω να βεβαιωθούμε οτι λειτουργεί.

ούτως η άλλως βλέπω να τρώει σούτ το αμάξι επειδή το τελευταίο χρόνο με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά και λόγο χρήσης του σε ταξίδια, δε σας κρύβω οτι έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου στο συγκεκριμένο όχημα.
Μακάρι φίλε μου να είναι αυτό και να ξεμπλέξεις και να την γλυτώσεις σχετικά φτηνά.

Όσο για το θέμα σουτ, δεν ξέρω αν θα κάνεις καλά.. Γνώμη μου, αν είναι να το σουτάρεις , το κάνεις στην αρχή. Τωρα ηδη έχεις χαλάσει λεφτά (τα οποία δεν θα πάρεις πίσω) και έχεις φτιάξει ένα μέρος των ζημιών. Το θέμα είναι τι θα βγάλει απο εδώ και πέρα. Ψάξτο λιγάκι καλύτερα μήπως δεν σε συμφέρει. (αυτό είναι το κακό με τις ζημιές..βγαίνουν όλες μαζεμένες....)
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.