Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 09-11-09, 15:35
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον Καρλο στα βριλησσια ειχα πετυχει si ...με σπασμενο μοτερ...
Λογους κλπ δεν γνωριζω....
Θα βοηθούσε πάντως πριν ποστάρεις ότι έχεις πετύχει σπασμένο μοτέρ si (αφού ήσουν σίγουρος ότι ήταν από si) να ήξερες από τι ήταν...

Κι εγώ έχω δει σπασμένο μοτέρ από Μ3...θα βοηθούσε πιστεύεις να έλεγα ότι είδα ένα σπασμένο μοτέρ, αλλά δε ξέρω τι το προκάλεσε?
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 09-11-09, 15:37
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έψαξα λίγο. Υπήρχαν κάτι προβλήματα σε κρύες εκκινήσεις σε κάποια si στην Αγγλία που "μπέρδευε" στο ρελαντί αλλά τελικά λύθηκαν είτε με firmware upgrade (το 2007) είτε με αλλαγή του throttle potentiometer ή και με τα δύο. Λογικά από το 2007 μέχρι σήμερα έχει γίνει το f/w update κι αν όχι απλά στο περνάνε.

Πάντως για να λέμε και την αλήθεια για τα αγαπημένα BMW μας...έχει βγάλει θεματάκια και ο 2λτ με τα 170. Σε μένα μου άλλαξαν τους αισθητήρες εκκεντροφόρων και τον ΝΟx στην 120i. Γενικώς διαβάζω ότι έχει θεματάκια το μοτέρ αυτό αλλά τελικά λύνονται κι αυτά με κάποιο update ή αλλαγή πολλαπλασιαστή και αισθητήρων.

Με την 320i με τα 170 η si είναι πιο γρήγορη κυρίως λόγω βάρους, καθώς είναι περίπου 100-120 κιλά ελαφρύτερη. Επίσης, το μοτέρ της si είναι πιο δυνατό πάνω από τις 3000 στροφές ενώ είναι πιο "νωχελικό" κάτω από τις 3000 στροφές και στροφάρει μέχρι τις 7.300.

Και σε στήσιμο έχει διαφορές όπως πολύ σωστά λες και κυρίως οφείλεται στο χαμηλότερο κέντρου βάρους, άλλων αναρτήσεων/αντιστρεπτικών και (έντονα) αρνητικού camber των πίσω τροχών.

Αλλά όπως λες...όλα αυτά έχουν ένα τίμημα...και λέγεται κατανάλωση που προσωπικά δε με πειράζει. Καίει περίπου 14-15λτ/100κμ σε γρήγορη οδήγηση...αλλά αν πας πιο χαλαρά το ρίχνεις στα 13-14 τη στιγμή που η 320i με τα 170 είναι στα 11-12. Στην ουσία βεβαίως αυτό σημαίνει περίπου 25€ παραπάνω στο γέμισμα για το si...
Η διαφορά στα λίτρα κατανάλωσης είναι μεγαλύτερη. Να σου πω την αλήθεια, δεν δίνω πολύ μεγάλη σημασία στην κατανάλωση αλλά αν τα βάλεις κάτω τα πράγματα, μαζεύεται ένα πολύ καλό ποσό σε βάθος χρόνου (όσο κρατήσεις το αυτοκίνητο δηλαδή). Έτσι είναι όμως οι μεγάλοι έρωτες. Ακριβοί........
Για την ώρα, δεν μετανοιώσα που πήρα την απλή 320(είναι και facelift). Το αντίθετο μάλλον. Αλλά χθες είδα μια si και κάτι ένιωσα μέσα μου.... Δεν γίνεται να έχω και τις δύο; Μια θα είναι η νόμιμη σύζυγος (320i) και η άλλη η εξωσυζυγική σχέση (si).
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 09-11-09, 15:46
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βοηθούσε πάντως πριν ποστάρεις ότι έχεις πετύχει σπασμένο μοτέρ si (αφού ήσουν σίγουρος ότι ήταν από si) να ήξερες από τι ήταν...

Κι εγώ έχω δει σπασμένο μοτέρ από Μ3...θα βοηθούσε πιστεύεις να έλεγα ότι είδα ένα σπασμένο μοτέρ, αλλά δε ξέρω τι το προκάλεσε?
Καλα το να μην ειμαι σιγουρος οτι ειναι si ειναι χαζο.........
Μαλιστα αμεσως μετα το οχημα ηταν για πουλημα μπροστα στο μαγαζι....!!!!!
Εμενα δεν με ενδιαφερει γιατι εσπασε...το γραφω απλα οτι si μοτερ εσπασε......αν σε ενδιαφερει ψαξε μονος σου να δεις τι επαθε και εσπασε.....!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 09-11-09, 15:47
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορά στα λίτρα κατανάλωσης είναι μεγαλύτερη. Να σου πω την αλήθεια, δεν δίνω πολύ μεγάλη σημασία στην κατανάλωση αλλά αν τα βάλεις κάτω τα πράγματα, μαζεύεται ένα πολύ καλό ποσό σε βάθος χρόνου (όσο κρατήσεις το αυτοκίνητο δηλαδή). Έτσι είναι όμως οι μεγάλοι έρωτες. Ακριβοί........
Για την ώρα, δεν μετανοιώσα που πήρα την απλή 320(είναι και facelift). Το αντίθετο μάλλον. Αλλά χθες είδα μια si και κάτι ένιωσα μέσα μου.... Δεν γίνεται να έχω και τις δύο; Μια θα είναι η νόμιμη σύζυγος (320i) και η άλλη η εξωσυζυγική σχέση (si).
Ακριβός! (εσκεμμένο το "ο") ...έτσι είναι ο μεγάλος έρωτας!

Έτσι νιώθω κάθε φορά που μπαίνω μέσα...δε ξέρω αν είναι η εξαιρετική δουλειά του BMW Motorsport Division, οι BMW Motorsport ζάντες, ή το γεγονός τη φωνάζουν "Baby M3" στην Αγγλία στο Fifth Gear...αλλά όταν κάθομαι και οδηγώ αυτό το πλαίσιο βράχος και ακούω το μοτέρ εμπρός να φωνάζει εκεί στις 7.300...ε ναι...ανατριχιάζω!

Εκεί λοιπόν λέω στα @@ οι βενζίνες...

Αν θα βοηθήσει...όποτε θέλεις κερνάω βόλτα!!! Στείλε ΡΜ.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 09-11-09, 15:51
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα το να μην ειμαι σιγουρος οτι ειναι si ειναι χαζο.........
Μαλιστα αμεσως μετα το οχημα ηταν για πουλημα μπροστα στο μαγαζι....!!!!!
Εμενα δεν με ενδιαφερει γιατι εσπασε...το γραφω απλα οτι si μοτερ εσπασε......αν σε ενδιαφερει ψαξε μονος σου να δεις τι επαθε και εσπασε.....!!!!!!!
Εσένα μπορεί να μην σε ενδιαφέρει...αλλά τους άλλους που διαβάζουν, τους ενδιαφέρει. Σου εξήγησα...είναι σαν να μπαίνω και να λέω ότι βρήκα ένα Μ3 σπασμένο...αλλά δε ξέρω γιατί.

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει γιατί, γνωρίζω το μοτέρ μου τι χιλιόμετρα έχει κάνει, πως και ποιός το οδηγούσε, άλλωστε είναι πολύ λίγα. Κάποιος άλλος όμως θα ήθελε να ξέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 09-11-09, 15:52
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως στο net που έψαξα δε βρήκα κάτι..ούτε για κάποιο πρόβλημα ούτε για κάποια ανάκληση. Ίσα-ίσα...επειδή ΔΕΝ έχουν Valvetronic και πολλά ηλεκτρονικά (ούτε ηλεκτρικό γκάζι δεν έχει) είναι πολύ αξιόπιστο...φτάνει να το προσέχεις. Λαδάκια κάθε 10.000κμ, τα service του προσεχτικά κλπ.

@Driver M...το έχεις βρει κάπου συγκεκριμένα? Έχεις λινκ?

Eιλικρινά δε θυμάμαι που το διάβασα. Ηταν σε ελληνικό forum που είχε λινκ από κάποιο forum του εξωτερικού. Πάντως ήταν 2-3 κάτοχοι που τους είχε εμφανίσει σοβαρό πρόβλημα (πολύ πιο σοβαρό από αυτό που αναφέρεις για την Αγγλία) με μεγάλο κόστος επισκευής 1500 ευρώ αν θυμάμαι καλά). Επίσης είχε συμβεί σε όλους στα +- 50.000 χλμ. γι'αυτό σου ανέφερα και τα χιλιόμετρα. Ο ένας μάλιστα ήταν τυχερός γιατί ήταν ακόμα στην εγγύηση (μάλλον την είχε δει ταξιτζής για να κάνει τόσα χιλιόμετρα!) και δεν πλήρωσε φράγκο. Αυτά θυμάμαι μόνο, πάντως το πρόβλημα αυτό για τις si έχει ακουστεί αρκετά οπότε αν κάποιος φίλος έχει κάποιο λινκ αν μπορεί ας το δώσει. Πάντως δε θα συμβαίνει και σε όλες τις si, άλλωστε 2600 κυκλοφορούν όχι 50, οπότε θα ακούγονταν περισσότερα. Πάντως υπάρχει σίγουρα άλλος ένας κάτοχος 320si στο φόρουμ (μπορεί και δύο) οπότε αν ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 09-11-09, 16:50
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε energy..αν μπορω να παω το καντετ με τα 120 αλογα και τα 17κιλα ροπης...με το πλαι με πολλα...δεν θα μπορω με καμια 100αρα να παω το μ5 ε39 με τα 400 αλογα και τα απειρα κιλα ροπης...σε λιωμα δρομο..ολα γινονται παιδια...αρκει να μην φοβασαι...
Nα σου πω... αυτα τα εχεις πει στο Σπυρο με το λευκο; Και αν ναι, πως αντεδρασε;
Πως γινεται μεχρι πριν λιγο καιρο να οδηγουσες μονο το αουντι και τωρα με το καντετ να την εχεις δει Κεΐτσι Τσουτσιγια;;;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα ξεχασω το τιμονι του το οποιο ειναι για σεμιναριο....τοσο καλο τιμονι δεν εχω ξανασυναντησει σε αμαξι...ειχε τετοια επαναφορα και αισθηση...που εγω στο καντετ ονειρευομαι...και δεν ειμαι μονο εγω ξεκαθαριζω..υπαρχει πολυς κοσμος που μπορει να το κανει, οπως το εκανε και ο φιλος μου ο γιωργος παπαγεωργιου (gptm 318ιs ) γιατι το πηρε και αυτος μετα απο μενα το αμαξι..
Αυτο ΠΡΩΤΗ φορα το ακουω για Μ5 Ε39... Ολος ο τυπος της εποχης ελεγε οτι το μονο ψεγαδι του ειναι το τιμονι του κι εσυ το εκθειαζεις...
Μαλλον τελικα εχουν δικιο που λενε οτι το αουντι δεν εχει καλο τιμονι
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 09-11-09, 19:47
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον Καρλο στα βριλησσια ειχα πετυχει si ...με σπασμενο μοτερ...
Λογους κλπ δεν γνωριζω....
Δεν έφταιξε το μοτέρ εκεί. Πήρε νερά μέσα του από την εισαγωγή αέρα. Όταν δεν προσέχει τι κάνει και που το κάνει ο οδηγός συμβαίνουν τέτοια πράγματα.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 09-11-09, 20:00
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον Καρλο στα βριλησσια ειχα πετυχει si ...με σπασμενο μοτερ...
Λογους κλπ δεν γνωριζω....
Είδες λοιπόν που πρέπει να τσεκάρεις κάτι πριν το γράψεις δημοσίως?

Ορίστε γιατί:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έφταιξε το μοτέρ εκεί. Πήρε νερά μέσα του από την εισαγωγή αέρα. Όταν δεν προσέχει τι κάνει και που το κάνει ο οδηγός συμβαίνουν τέτοια πράγματα.
C U out there

Χαίρω πολύ...έτσι ξέρω να καταστρέφω κι εγώ μοτέρ...
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 09-11-09, 20:19
Lambros Ο χρήστης Lambros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Μηνύματα: 294
Lambros is on a distinguished road
[QUOTE=nik200;338850][QUOTE=Nikos120i;338779]

φυσικα τον προηγουμενο..με ενα μετριο φπε....το αμαξι εχει γυρω στα 215-220 αλογα και 32-34 κιλα ροπης...ουτε καν fmic δεν φοραω..ολα αυτα σε 1200-1250 κιλα...για να καταλαβεις πως παει ειχα ανοιξει με s3 προηγουμενο οταν ημουν 200 αλογα και μεχρι τα 100 ειχε φαει 2 αμαξια σε καλη ασφαλτο...τωρα αρκετα παραπανω λογικα...οχι οτι το σ3 ειναι δυνατο αμαξι (ειναι πολυ βαρυ)...αρα μια 3λτ bmw 330 με τα 231 δεν το περναω???ειναι πολυ βαρυ σε σχεση με εμενα...δεν εχω ανοιξει με 330 265..αρα δεν ξερω....και φυσικα απο μ3 46αρι -36αρι χανω...επισης ειχα ανοιξει με 120 (170ps) ενος φιλου..ωπου απλα δεν υπηρχε κοντρα...

Αυτο για το s3 για εξηγησε το μας λιγο καλυτερα σε παρακαλω...Το παληκαρι ειχε καταλαβει οτι τα στηνατε ή μπα???και δεν λες και κατι πιστευτο ρε γαμωτο..μιση κολωνα ας πουμε(για να δικαιολογειται απο καμια μαλακειουλα του οδηγου...)...Δυο κολωνες κιολας????ελεος πια...
__________________
Member of RAA (Rulesss Approved Association)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
320si


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.