Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 31-03-07, 13:45
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Ο Μιχάλης είναι επιστήμονας...Να τον ακούς.

To catertham το είδες; Η μαλακία είναι ότι εγώ προχθές και χθες ήμουν Θεσσαλονίκη αλλά δεν είχα καθόλου χρόνο.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #212  
Παλιά 31-03-07, 19:26
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο μου και συ με τα μισα εμεινες. Και ξέρεισ τι ? Καιρό έχουμε να ακούσουμε ιατρικό ανακοινωθέν από το αυτοκινητό σου. Δε μας λες που βρίσκεται το θέμα. Το Δικό μου συναρμολογείται. Μεγάλη Τετάρτη max Μ. Πέμπτη θα το έχουμε

(συγνώμη για το off topic)

Και κάτι in topic

Τα πιστόνια της μαμάς Μ3 δεν είναι σφυρήλατα. Χυτά αλουμινένια είναι απλά με καλές κατεργασίες και φινίρισμα. Νίκο μάλλον πρέπει να πας για σφυρήλατα τελικά.
ναι μητσο μου το ξερω γιατί πολύ απλά σαν καλό βλαμμένο εψαξα κωδικούς στην mahle και ειδα που αντοιστιχεί το πιστονάκι μας.....

ήδη εχει γίνει παραγγελία σε αμέρικανο κατασκευαστή( εδω και 3 βδομάδες), και λογικά μέσα στις επόμενες μέρες θα ειναι εδω τα νέα μεγαλύτερα σφηρύλατα.....

όλα τα άλλα πράγματα έχουν ερθει εδω και 2 βδομάδες ( και οι μπίελες επίσης.....)
οποτε πιστεύω οτι μετά το ΠΑΣΧΑ θα δώσει ο καλός θεούλης και πατήσει και το δικό μου στα πόδια του...

επίσης να πω οτι όλα μα όλα τα συμπράγκαλα της κεφαλής θα είναι καινούργια,όπως βαλβίδες, ελατήρια βαλβίδων καπελώτα κοκοράκια γλυστρες καδένα κτλ κτλ.......
επίσης και νέα τρόμπα λαδιού καθώς και κάποια άλλα τα οποία ακόμη θα παραμείνουν κρυφά....
ακόμη να πώ οτι αλλάζω και όλα μα όλα τα σωληνάκια λαδιού, νερού καθώς και σχεδόν οτι υπάρχει στον χώρο του κινητήρα....
μέχρι και νέες βάσεις μοτέρ πήραμε...( οχι μαμα φυσικά!!! )


επίσης δουλειά γίνεται και στο πίσω μέρος του καροτσιού με νέες βάσεις πίσω παντού ενισχύσεις στο αμάξωμα νέα ψύκτρα διαφορικού και ακόμη κάποια άλλα....

μάλλον το δικό μου θα είναι μοντέλο 2007.....

επίσης να πω οτι μετά απο αυτήν την εμπειρία και έχοντας κλείσει σήμερα 31/3/2007 2 ολόκληρους μήνες στο συνεργείο το μόνο που έχω πραγματικά καταλάβει είναι οτι αυτά τα μοτέρ ίσως και να είναι τα καλύτερα της εταιρείας!!!!
και εξηγούμε....
στο δικό μου το αμάξι υπήρχαν πολλά λειτουργικά σφάλματα ( οχι απο την bmw αλλά απο ανίδεους μηχανικούς!!!! ) και πολλά εκ των οποίων θα έπρεπε να είχαν τερματήσει την ζωή του κηνητήρα μου πολύ καιρό τώρα...

και όμως άντεξε και στον χρόνο και στην χρήση....

πραγματικά τρομερή κατασκευή και πέραν των νεύρων για την ζημιά, είδα πόσο καλή δουλειά κάνει το Μ division εκει πάνω....

αυτά τα λίγα προς το παρόν και μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω....

στο τέλος της ιστορίας θα γράψω και στο "τι καινούργιο έμπαξες" και θα γελάμε όλοι.........
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #213  
Παλιά 01-04-07, 08:39
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
και να σε ρωτήσω κάτι ακόμη
οταν βγάλεις εντέλώς το κλαπέτο απο την εισαγωγή πως την μπουκώνεις αέρα ακριβώς?
με ποιό σύστημα στην εισαγωγή του csl δημιουργείς πίεση στην εισρροη του αέρα??
μήπως δεν εχει καμιά σχέση με τις υπολοιπες εισαγωγές που εχουν το φαινόμενο του ram air που οταν φτάνει στα plennum δημιουργει υποπίεση ώστε επιταχύνεται και η ροή του αέρα μεσα στα κουτιά?
μήπως το κακόμοιρο το cslακι ρυθμίζεται απο την θερμοκράσια αέρα της εισαγωγής και το throtlle possitioning ωστε να μπορεί να διαβάζει και να λειτουργεί και να υπολογίζει καύσεις???
μήπως αν ταπώσεις την εισαγωγή του εντελώς σβήσει???
Πάμε πάλι...
Όταν έχεις μια ελεύθερη εισαγωγή στο εμπρός μέρος του κινητήρα, και ταυτόχρονα φέρνεις 'πλαστική εισαγωγή' από τον προφυλακτήρα που σκάει εκεί, ναι είναι ram air. Έτσι έχεις μια πίεση μπροστά στο στόμιο της εισαγωγής.
Μετά, είπα την ταπεινή μου άποψη για το τι κάνει το κλαπέτο. Όταν καταργήσεις το κλαπέτο, και είσαι με 1000 στροφές και πατάς τέρμα το γκάζι (και ο κινητήρας έχει μόνο 1000 στροφές), τον πνίγεις από αέρα. Πιο απλά δεν μπορώ να το πω.
Το csl δεν είναι σε καμμία περίπτωση κακόμοιρο.
Προφανώς και άν του κλείσεις τον αέρα θα σβήσει.

Τέλος, όπως σου είχα πει πριν ξεκινήσεις το project σου.
Στο csl έχουν σχεδιάσει την εισαγωγή του το τμήμα F1. Έχει άλλο management, άλλη συμπίεση, άλλους εκκεντροφόρους και άλλη εξάτμιση (χοντρικά...) και έχει μόλις 17 άλογα παραπάνω από το νορμάλ.
Πως θα βγάλεις εσύ τα τρελά άλογα, δεν το ξέρω???
Απάντηση με παράθεση
  #214  
Παλιά 01-04-07, 10:00
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι μητσο μου το ξερω γιατί πολύ απλά σαν καλό βλαμμένο εψαξα κωδικούς στην mahle και ειδα που αντοιστιχεί το πιστονάκι μας.....

ήδη εχει γίνει παραγγελία σε αμέρικανο κατασκευαστή( εδω και 3 βδομάδες), και λογικά μέσα στις επόμενες μέρες θα ειναι εδω τα νέα μεγαλύτερα σφηρύλατα.....

όλα τα άλλα πράγματα έχουν ερθει εδω και 2 βδομάδες ( και οι μπίελες επίσης.....)
οποτε πιστεύω οτι μετά το ΠΑΣΧΑ θα δώσει ο καλός θεούλης και πατήσει και το δικό μου στα πόδια του...

επίσης να πω οτι όλα μα όλα τα συμπράγκαλα της κεφαλής θα είναι καινούργια,όπως βαλβίδες, ελατήρια βαλβίδων καπελώτα κοκοράκια γλυστρες καδένα κτλ κτλ.......
επίσης και νέα τρόμπα λαδιού καθώς και κάποια άλλα τα οποία ακόμη θα παραμείνουν κρυφά....
ακόμη να πώ οτι αλλάζω και όλα μα όλα τα σωληνάκια λαδιού, νερού καθώς και σχεδόν οτι υπάρχει στον χώρο του κινητήρα....
μέχρι και νέες βάσεις μοτέρ πήραμε...( οχι μαμα φυσικά!!! )


επίσης δουλειά γίνεται και στο πίσω μέρος του καροτσιού με νέες βάσεις πίσω παντού ενισχύσεις στο αμάξωμα νέα ψύκτρα διαφορικού και ακόμη κάποια άλλα....

μάλλον το δικό μου θα είναι μοντέλο 2007.....

επίσης να πω οτι μετά απο αυτήν την εμπειρία και έχοντας κλείσει σήμερα 31/3/2007 2 ολόκληρους μήνες στο συνεργείο το μόνο που έχω πραγματικά καταλάβει είναι οτι αυτά τα μοτέρ ίσως και να είναι τα καλύτερα της εταιρείας!!!!
και εξηγούμε....
στο δικό μου το αμάξι υπήρχαν πολλά λειτουργικά σφάλματα ( οχι απο την bmw αλλά απο ανίδεους μηχανικούς!!!! ) και πολλά εκ των οποίων θα έπρεπε να είχαν τερματήσει την ζωή του κηνητήρα μου πολύ καιρό τώρα...

και όμως άντεξε και στον χρόνο και στην χρήση....

πραγματικά τρομερή κατασκευή και πέραν των νεύρων για την ζημιά, είδα πόσο καλή δουλειά κάνει το Μ division εκει πάνω....

αυτά τα λίγα προς το παρόν και μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω....

στο τέλος της ιστορίας θα γράψω και στο "τι καινούργιο έμπαξες" και θα γελάμε όλοι.........
μπαξε,μπαξε τρελε να δουμε τι θα γινει...εγω θα σε περιμενω
sorry για το off-topic
Απάντηση με παράθεση
  #215  
Παλιά 01-04-07, 11:29
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάμε πάλι...
Όταν έχεις μια ελεύθερη εισαγωγή στο εμπρός μέρος του κινητήρα, και ταυτόχρονα φέρνεις 'πλαστική εισαγωγή' από τον προφυλακτήρα που σκάει εκεί, ναι είναι ram air. Έτσι έχεις μια πίεση μπροστά στο στόμιο της εισαγωγής.
Μετά, είπα την ταπεινή μου άποψη για το τι κάνει το κλαπέτο. Όταν καταργήσεις το κλαπέτο, και είσαι με 1000 στροφές και πατάς τέρμα το γκάζι (και ο κινητήρας έχει μόνο 1000 στροφές), τον πνίγεις από αέρα. Πιο απλά δεν μπορώ να το πω.
Το csl δεν είναι σε καμμία περίπτωση κακόμοιρο.
Προφανώς και άν του κλείσεις τον αέρα θα σβήσει.

Τέλος, όπως σου είχα πει πριν ξεκινήσεις το project σου.
Στο csl έχουν σχεδιάσει την εισαγωγή του το τμήμα F1. Έχει άλλο management, άλλη συμπίεση, άλλους εκκεντροφόρους και άλλη εξάτμιση (χοντρικά...) και έχει μόλις 17 άλογα παραπάνω από το νορμάλ.
Πως θα βγάλεις εσύ τα τρελά άλογα, δεν το ξέρω???
δεν μπορώ να ξαναγράψω
βαριέμαι...

να πώ μονο το εξής
το πραμα ΔΕΝ εχει άλλη συμπίεση
εχει ελάχιστα διαφορετικούς εκκεντροφόρους απο το Μ3
η εξάτμιση ειναι πιο ελαφριά.ΜΟΝΟ!!!
και επίσης μην ξεχνάς γιατί έβγαλε μόνο 17 αλογα παράπανω...
πρέπει να περνάει και κάποιυς νόμους και κάποιες νόρμες....

για βάλε στο πράμα 288/280 εκκ ή 305/295 και φτιάξε την ecu και μετά ελα πες μου αν θα βγάλει μόνο 17 παραπάνω στο στρόφαλο ή οχι...
πλάκα μας κάνεις ρε αλέξη τώρα?
αφού είσαι τόσο μα τόσο τρελλαμένος με το αμάξι αυτό για ψάξου λίγο ανα τον κόσμο να δεις τι κάνει το πράμα αν κάποιος χωσει φράγκα....
και βρεί και άνθρώπους να ξέρουν το aplhaN-mapp management....

οσο για την εισαγωγή την δικιά μου μπορείς να εχεις την αποψή σου...
εγω πάλι εχω το δυναμομετρο...
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #216  
Παλιά 01-04-07, 21:42
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Ηρεμήστε λαλάκες ....

Όσον αφορά την εισαγωγή του Νίκου δεν έχουμε ολοκληρωμένη άποψη αφού όπως αποδείχθηκε υπήρχαν και άλλα θέματα ... και εγώ πάντως δεν πιστέυω ότι στο δρόμο δικαιολογεί τα χρήματα που κόστισε... AΛΛΑ με τα θέματα που είχε δεν είναι για συμπεράσματα...
Είναι πάντως καλύτερη (ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ) από άλλες aftermarket ...
Θα τελείωσει ο Νικολάι θα στρωθεί και θα φανεί στο δρόμο αν και πόσο "δίνει" ... ειδικά μετά τα personal - custom - instructions ....είδωμεν ...

Τώρα μην τα ξαναλέμε υπάρχουν 2 απόψεις ... η μία λέει ότι από άποψη ιπποδύναμης στον S54 δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα (στην θεωρία αυτή έχουν προσχωρήσει αρκετοί ....)
Η άλλη θεωρία λέει ότι ο S54 (με κλειστό μοτέρ .... δηλ. μαμά συμπίεση και κόφτη κάτω από τις 8500) και θα πάρει άλογα και θα αντέξει ....

Μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει στο δρόμο (ρολλαριστά κλπ κλπ .... μη μου λέτε για κόντρες ....) να λειτουργεί κάποιο setup με ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ... πέραν από το πρόγραμμα (μεγάλη διαφορά) και την εξάτμιση (μικρότερη διαφορά).
Φαίνεται ότι οι διαφορές ότι και να κάνεις μετά το s/w , εξάτμιση είναι μικρές ....
Μοναδικό θέμα ίσως και να είναι οι εκκεντροφόροι που και αυτοί όμως σε μερικά Μ3 μάλλον αρνητικά έχουν δουλέψει.

Εγώ επιμένω στο απλό : Όταν κάποιο σετάπ το δούμε να δίνει ΟΝΤΩΣ στο δρόμο να το μπάξουμε ... τα περί dyno δυστυχώς δεν είναι αξιόπιστος τρόπος να βγάλεις συμπέρασμα...

p.s. To csl βγάζει τα +17 άλογα κυρίως λόγω management ... για αυτό και επιμένω ότι η μόνη εισαγωγή που θα δοκίμαζα είναι csl style ... AN ... έβρισκα αξιόπιστο alpha n management.
Ούτε η εξάτμιση ούτε οι εκκεντροφόροι είναι τόσο μεγάλο θέμα....

p.s.2. O δρόμος της BMW ... που ακολόυθησε στο csl είναι μείωση βάρους και όχι αύξηση ισχύος ... αφού πιστεύω ότι με s/w και εξάτμιση (full) πάνω κάτω ίδια ιπποδύναμη έχουμε με το csl ... TA KIΛΑ είναι το θέμα ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 01-04-07 στις 21:44
Απάντηση με παράθεση
  #217  
Παλιά 02-04-07, 12:08
scorpio23 Ο χρήστης scorpio23 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Μηνύματα: 14
scorpio23 is on a distinguished road
βαλτε κομπρεσσορα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε να βρειτε την υγεια σας
Απάντηση με παράθεση
  #218  
Παλιά 02-04-07, 14:38
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scorpio23 Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλτε κομπρεσσορα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε να βρειτε την υγεια σας
Aδερφέ ο τίτλος του thread είναι tuning n/a (normally aspirated) .... αν θέλαμε να υπερσυμπιέσουμε θα ανοίγαμε thread tuning f.i. ....

Πάντως μην ανυσηχείς και εκεί υπάρχει αρκετό θέμα ...
Απάντηση με παράθεση
  #219  
Παλιά 02-04-07, 16:49
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
δεν βαζω κομπρέσσορα!
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #220  
Παλιά 02-04-07, 19:46
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
AΘΑΝΑΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΙ ... όταν έχει κέφια γελάω μία ώρα .... +1
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.