Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 28-12-09, 23:23
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευλογητός Εμφάνιση μηνυμάτων
Το thread είναι μια μεγάλη υπερβολή.

To E46 είναι ένα από τα καλύτερα αυτοκίνητα ευρείας παραγωγής που έχουν κατασκευαστεί.Αυτό έγραψε η ιστορία.
+1000 από εμένα.....
Φυσικά και ακολουθεί την εποχή του και φυσικά και είναι πολύ μπροστά απο τα αντίστοιχα των ανταγωνιστών....
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 29-12-09, 12:59
Το avatar του χρήστη Andreas_E92_ilsvm41
Andreas_E92_ilsvm41 Ο χρήστης Andreas_E92_ilsvm41 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 158
Andreas_E92_ilsvm41 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
...
13) Ζώνη ασφαλείας οδηγού. Έχει μειωμένη ή μηδενική επαναφορά.
...
21) Διακοσμητικές φέτες ταμπλώ-πόρτες-κονσόλα. Ξεφλουδίζουν και είναι πολύ ευαίσθητες σε γδαρσίματα.
...
Σε Ε46 316 τετράπορτο, με πρώτη αγορά Ελλάδα στις 30/11/1999, αγορά από μένα τον 7/2004 και πλέον με 146.000 χλμ. από την λίστα σου μου έχει παρουσιάσει τα δύο παραπάνω. Στο 13 να πω ότι και οι δύο ζώνες είναι έτσι ενώ για το 21 εμένα μου έχει ξεφλουδίσει η κεντρική κονσόλα μόνο. Ακόμα να προσθέσω ότι έχω αλλάξει 3 μηχανισμούς στα παράθυρα (έχει μείνει το πίσω αριστερά για να κλείσω καρέ ) και έναν αισθητήρα αερόσακου του συνοδηγού. Κατά τα άλλα δεν έχω κανένα θέμα με τριγμούς κ.λ.π. Εσύ κάνεις σύγκριση με το προηγούμενο αμάξι σου που ήταν ένα Ε28 και βγάζεις τα όποια συμπεράσματά σου. Κάνοντας εγώ την σύγκριση με το προηγούμενο αμάξι μου που ήταν ένα Alfa Romeo 33 Imola, εύκολα θα συμπεράνεις ότι στο Ε46 πίνω νερό στην υγειά του!!!
__________________

Ε92 320 και τα μυαλά στο μίξερ...
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 29-12-09, 17:01
Το avatar του χρήστη Zer0cooL
Zer0cooL Ο χρήστης Zer0cooL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 489
Zer0cooL will become famous soon enoughZer0cooL will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Αντλία υποπίεσης. Έχει εσωτερική διαρροή από το μπλε τσιμουχάκι. Στάζει πάνω στην εξάτμιση.
2) Touch χώρου αποσκευών. Οξειδώνεται το σώμα του διακόπτη, και δεν δουλεύει ο διακόπτης. Επιπρόσθετα, το γεγονός ότι είναι βιδωμένο από την εξωτερική πλευρά, το κάνει ευάλωτο σε κλοπή.
3) Ρουλεμάν τεντωτήρα ιμάντα. Είναι πλαστικό, χωρίς καθόλου λίπανση και ακόμη και ολοκαίνουριο σφυρίζει.
4) Πολλαπλασιαστές μπουζί. (θεωρούνται αναλώσιμοι αν έχω καταλάβει σωστά)
5) Πλαστικό διακοσμητικό κινητήρα. Έχει κάθετη έδραση επάνω στο δοχείο νερού υαλοκαθαριστήρων, το μεγάλο βάρος προκαλεί θραύση στη βάση.
6) Πλαστικό πεντάλ συμπλέκτη, φθείρεται στη βάση και παίζει αριστερά-δεξιά.
7) Σώμα πίσω φωτιστικών. Έχει πολύ μικρό καλώδιο και καίγεται στην απόληξη της φίσας.
8) Λεβιές ταχυτήτων. Παρουσιάζει φθορά στις τσιμούχες του κιβωτίου, και έχει τζόγο δεξιά αριστερά.
9) Βάση διαφορικού. Δε φαίνεται, αλλά κόβεται..
10) Ημιαξόνια, παρουσιάζουν φθορά. (το esp ευθύνεται για αυτό.)
11) Rest ποδιού δίπλα στο συμπλέκτη. Τρίζει στο κάθε πάτημα, κουνιέται, και βουλιάζει. (φταίει το κομμάτι φιλεζόλ κάτω από τη μοκέτα για αυτό).
12) Ταμπλώ, περιοχή χειρόφρενου. Με πίεση από το πλάι της κονσόλας, όλη μαζί κουνιέται.
13) Ζώνη ασφαλείας οδηγού. Έχει μειωμένη ή μηδενική επαναφορά.
14) Κάθισμα οδηγού. Παρουσιάσει τριγμό, αλλά μόνο σε θέση τέρμα κάτω.
15) Ταμπλώ-καντράν. Ο φωτισμός των πληροφοριών χιλιομέτρων-κατανάλωσης- σέρβις παρουσιάζει σποραδικές αναλαμπές, και μόνο μεταξύ 06:00-08:00 το πρωί. (πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με αυτό..)
16) Πίσω εταζιέρα. Παρουσιάζει τριγμούς στο ανώμαλο έδαφος, ή όταν πιεστεί με το χέρι πίσω αριστερά.
17) Πίσω αριστερό ηχείο. Απουσίαζε το ένα από τα 3 γκρόβερ.
18) Παράθυρα. Παρουσιάζουν συνεχόμενους τριγμούς από επαφή με την τσιμούχα. Μόνο όταν το παράθυρο είναι πεντακάθαρο. Όταν είναι ελαφρώς σκονισμένο δεν ακούγεται τίποτα.
19) Υδρορροές στο κέντρο των μαρσπιέ (κάτω μέρος οχήματος/ κέντρο). Είναι πολύ μικρές, και μόνιμα βουλώνουν.
20) Μοτέρ εξαερισμού. Παρουσιάζει κελάιδισμα 1 σκάλα πρίν το full. (καρβουνάκια)
21) Διακοσμητικές φέτες ταμπλώ-πόρτες-κονσόλα. Ξεφλουδίζουν και είναι πολύ ευαίσθητες σε γδαρσίματα.
22) Ο κινητήρας καίει λάδια (περίπου 0,5 λίτρα /1000 χλμ), αλλά μόνο όταν δουλευτεί συνεχόμενα πάνω από τις 5000 στροφές. (Οταν δουλευει κάτω απο 5000 στροφές, δεν καίει σταγόνα λάδι)..)
Αυτα...+ τα αλλα περι "δεν στριβει" , "δεν φρεναρει"...γενικοτερα "δεν...."

ΔΕΝ συμβαδιζουν με αυτα που λες..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
(όμορφο είναι-γεροδεμένο είναι-βολικό είναι-καιει ελάχιστο καυσιμο-είναι κλάσεις ανώτερο απο τον ανταγωνισμό. Για αυτό δεν το πουλάω, για αυτό το αγόρασα, για αυτό δεν το πουλάω..)

Ενα αυτοκινητο ανωτερο του ανταγωνισμου και γεροδεμενο ΔΕΝ τριζει, ΔΕΝ πολυχαλαει, ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ...η τουλαχιστον ετσι θα επρεπε...
Απ τη στιγμη που εσενα σου βγαζει ΤΟΣΑ προβληματα τη λυση της πωλησης ισως θα πρεπει να την σκεφτεις πιο σοβαρα γιατι εχεις να κανεις και καλυτερα πραγματα απ το να περιποιεισαι ενα "προβληματικο" αυτοκινητο!
Φιλικα
__________________
Εχω κι εγω ενα κλειδι....του παραδεισου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 29-12-09, 18:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Φίλε Zer0cooL.
Γεροδεμένο αμάξωμα, δε σημαίνει οτι δεν τρίζει εσωτερικά..
Και το τρίξιμο απο την εταζιέρα, δε σημαίνει οτι όλο το αμάξι ειναι χάρχαλο.
Εχεις μπεί σε C5? 6 μηνών αυτοκίνητο, και έχει ξεφλουδίσει ο λεβιές ταχυτήτων, έχει
ξεφλουδίσει η χειρολαβή απο πόρτες οδηγού-συνοδηγού, τρίζει απο το ταμπλώ, τρίζει απο τις πόρτες..
Ναι είμαι ψείρας και ψάχνω κάθε λεπτομέρεια. Εσύ πέφτεις κάτω απο το αμάξι? Δες το 19..
Η σύγκριση που κάνω με το προηγούμενο μου όχημα, είναι αυθόρμητη και δίκαιη.

24) Ο καθρέπτης του οδηγού παρουσιάζει οξείδωση..

Υ.Γ. Δε στρίβει οπως, δεν φρενάρει όπως.. (σύγκριση είναι..) Δεν είπα οτι δεν στρίβει, ούτε οτι δεν φρενάρει..
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 29-12-09, 22:17
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Κάποια από αυτά που αναφέρεις είναι κοινά προβλήματα σε Ε46, κάποια τα ακούω για πρώτη φορά, άλλα είναι υπερβολικές λεπτομέρειες κυρίως περί τριξιμάτων που τα περισσότερα αυτοκίνητα μετά από αρκετές χλδς χλμ αποκτούν στους δρόμους μας. Το δικό μου από την άλλη δεν έχει κανένα τρίξιμο από πουθενά με 19αρες και 100.000 χλμ.

Προσωπικά πάω πίσω μέχρι εποχής Ε30 και Ε34, δεν είχα όμως τη τύχη να βρεθώ πίσω από το τιμόνι ε28. Για μένα πάντως το 34 μακράν από τα πιο γεροδεμένα σασί BMW. Τώρα στο 46 δεν έχω παρά 1-2 από τα προβλήματα που ανέφερες - τσιμούχα οδηγού και γρύλους παραθύρων που έκαναν ένα χαρακτηριστικό θόρυβο και τους άλλαξα προληπτικά. Ότι άλλο αλλαχτηκε στο αμάξι αφορούν φυσιολογική φθορά.

Τώρα για αερόσακο σε Ε28 που λες ότι είχε το δικό σου, δεν χρειάζεται να το σχολιάσω καν....

Θα σου πρότεινα πάντως να πουλήσεις το λεμόνι ε46 που πήρες σε 'άριστη κατάσταση' από τον αδερφό σου και να βρεις ένα σωστό ε39 Μ5 που θα σου κάνει σίγουρα κέφι κάθε φορά που θα μπαίνεις μέσα και θα γυρίζεις τη μίζα.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S38B38 Monsta : 29-12-09 στις 22:25
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 29-12-09, 23:16
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
φίλε monsta το Ε28 κυκλοφορούσε κατόπιν παραγγελίας με αερόσακο οδηγού
τόσο μπροστά ήταν
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 29-12-09, 23:21
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M535 E28 Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε monsta το Ε28 κυκλοφορούσε κατόπιν παραγγελίας με αερόσακο οδηγού
τόσο μπροστά ήταν
Απίστευτο!

Και γω νόμιζα το 34άρι μου με τους 2 αερόσακους (εποχή 1994) ήταν μπροστά...
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 29-12-09, 23:25
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από S38B38 Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
Απίστευτο!

Και γω νόμιζα το 34άρι μου με τους 2 αερόσακους (εποχή 1994) ήταν μπροστά...
γενικώς λοιπόν η bmw ήταν πολύ μπροστά...
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 30-12-09, 09:32
Το avatar του χρήστη gant
gant Ο χρήστης gant δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 300
gant is on a distinguished road
Έγραψε ο rapid.
21) Διακοσμητικές φέτες ταμπλώ-πόρτες-κονσόλα. Ξεφλουδίζουν και είναι πολύ ευαίσθητες σε γδαρσίματα.

Αυτό πραγματικά είναι ένα πρόβλημα και μιά εταιρία σαν ττην BMW, θα έπρεπε να το έχει λύσει στα νεότερα μοντέλλα της, μετά την διαπίστωση του.
Στο δικό μου Ε46, η σύζυγος έγδαρε την χειρολαβή της δεξιάς πόρτας σε σχέση όμως με δακτυλίδια και βραχιόλια. Πιό προσεκτικός εγώ, απ την δική μου πλευρά δεν προξένησα το παραμικρό.
Αλλά κατά την αντικατάσταση στην αντιπροσωπεία, μου είχαν απαντήσει πως ναι υπάρχει πρόβλημα με τις επενδύσεις αυτές, επειδή τα υλικά είναι οικολογικά και φιλικά προς το περιβάλλον.
Αυτό πάντως είναι ένα πρόβλημα στα Ε46, και δεν ξέρω αν υφίσταται και στα νεότερα μοντέλλα της.
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 30-12-09, 13:30
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gant Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγραψε ο rapid.
21) Διακοσμητικές φέτες ταμπλώ-πόρτες-κονσόλα. Ξεφλουδίζουν και είναι πολύ ευαίσθητες σε γδαρσίματα.

Αυτό πραγματικά είναι ένα πρόβλημα και μιά εταιρία σαν ττην BMW, θα έπρεπε να το έχει λύσει στα νεότερα μοντέλλα της, μετά την διαπίστωση του.
Στο δικό μου Ε46, η σύζυγος έγδαρε την χειρολαβή της δεξιάς πόρτας σε σχέση όμως με δακτυλίδια και βραχιόλια. Πιό προσεκτικός εγώ, απ την δική μου πλευρά δεν προξένησα το παραμικρό.
Αλλά κατά την αντικατάσταση στην αντιπροσωπεία, μου είχαν απαντήσει πως ναι υπάρχει πρόβλημα με τις επενδύσεις αυτές, επειδή τα υλικά είναι οικολογικά και φιλικά προς το περιβάλλον.
Αυτό πάντως είναι ένα πρόβλημα στα Ε46, και δεν ξέρω αν υφίσταται και στα νεότερα μοντέλλα της.
Υφισταται δυστυχως... Σε πρωιμα Ε87 που γι αυτο το λογο στα f/l μοντελα σειρας 1 αλλαξαν καποια υλικα του εσωτερικου τους με αλλα ποιοτικοτερα και ανθεκτικοτερα. Εγω εχω ηδη παραγγειλει για την 116 ανταλλακτικα αξιας 150€ για ν αλλαξω στο εσωτερικο που εχουν φθαρει οπως διαφορα διακοσμητικα τριμακια, διακοπτες, πλαστικα καλυματα κλπ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.