Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 23-12-09, 09:08
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από porfyrios Εμφάνιση μηνυμάτων
εδώ διαφωνώ μαζί σου φίλε μου.ως κάτοχος mercendes 190 , κατασκευής του 1990,με 180.000 χλμ,σου δηλώνω ότι δεν υπάρχει ούτε ένα τρίξιμο στο αυτοκίνητο ,κατασκευαστικά δεν έχει κανένα πρόβλημα και καίει όσο έκαιγε και όταν βγήκε απο το εργοστάσιο(9 λιτ στα 100 χλμ).παρ'ολα αυτά ψάχνω για bmw cabrio ε36 και εύχομαι να μη το μετανοιώσω......
κράτα το φίλε μου τότε γιατί το ML και η clk φίλου (ναι και 2 δικά του) με περίπου 50-60.000 χιλιόμετρα τρίζουν όσο ΚΑΝΕΝΑ σοβαρό αμάξι στο κόσμο και το έχω ξανα αναφέρει στο φόρουμ, δε το λέω τώρα.
Τόσο που είχα σκεφτεί αμάν τι θα κάνει το Ε92 μου με runflat αλλά το κακόμοιρο είναι βράχος.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-12-09, 09:10
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVERGET Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα μέχρι το e46 τα πράγματα ήταν καλά, από κει και πέρα π.χ. e90-2-3, η Bmw έριξε αρκετά την ποιότητα των υλικών στο εσωτερικό, δεν ξέρω αν είναι πάντως δέιχνουν πιο "φτηνά".

Είναι γεγονός ότι παλαιότερα οι Γερμανοί σχεδιάζανε τα αυτοκίνητά τους κάνοντας το λεγόμενο over-engineering, δηλαδή πολλή εξέλιξη στα πάντα ώστε να αγγίζουν την τελιότητα, κάποιες φορές περισσότερη εξέλιξη από αυτή που πραγματικά χρειαζόταν (άρα και περισσότερο κόστος εξέλιξης) μόνο και μόνο για να διασφαλίσουν το άριστο αποτέλεσμα. Τώρα πια και οι Γερμανοί στοχεύουν στη βελτιστοποίηση της σχέσης κόστους - ποιότητας οπότε η εξέλιξη γίνεται μέχρι εκεί που η στατιστική τους λέει ότι έχουνε ανεκτά περιθώρια ελαττωμάτων ανά παρτίδα παραγωγής, και όχι 100% αλλάνθαστο προιόν. Έτσι μόνο σήμερα μια βιομηχανία μπορεί να έχει κέρδη αλλά να διατηρεί - αυξάνει τους πελάτες της με την ποιότητά της.

Η αλήθεια είναι πως το E36 316 coupe (1995) που έχω έχει εσωτερικά λιγότερους τριγμούς (ουσιαστικά μηδενικούς) από το E46 M3 (2004) το οποίο έχει κάποιους σπαστικούς μικροτριγμούς που ακούγονται από πάστικα΄τμήματα στο πίσω μέρος της καμπίνας. Πάντως από άποψης εικόνας υλικών καμία σχέση, τα πλαστικά του Ε46 δείχνουν κορυφαία!
ΟΚ αλλά πολύ σκληρότερο το Μ3 απο το 316. Πιο πολύ απο όσο μπορούν να αντέξουν τα αμάξια στην Ελλάδα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-12-09, 09:13
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου, το Ε28, μετά απο 25 χρόνια που το έβλεπε ο ήλιος ασύστολα, ούτε το έβαψα, ούτε
έτριζε, ούτε χάλασε ποτέ πέραν του MAF και του διακόπτη εκκινησης. Και είχε σύνολο 800,000 χιλιόμετρα.
Σκουριά πουθενά, ηλεκτρολογικά προβλήματα μηδεν.
Αλλά ήταν ατρακάριστο και αγρατσούνιστο.
Συγνώμη αλλά δεν το πιστεύω
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-12-09, 09:14
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου δυστηχώς και εγώ έχω δει στο αμάξι μου σχεδόν ολα αυτά που περιγράφεις...Και είναι και άλλα που δεν έχεις γράψει...
Δεν ξέρω για άλλα αμάξια πάντως για ΒΜW AΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!

Αλήθεια για τον τζόγο που λες στο πετάλ του συμπλέκτη τι μπορεί να κάνεις?Μπορείς να αλλάξεις κάτι για να μην παίζει?Γιατί και εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα!

Θα επαναλάβω,δεν ξέρω για άλλα αμάξια...Αλλά σαν μάρκα περίμενα σίγουρα πολλά περισσότερα για 1600 με τιμολόγιο αγοράς 27.000euro...
Μπιλάρα σε πάω αλλά ξεχνάς ότι έχεις λύσει όλο το αμάξι για να βάλεις το car pc και γενικά το σκαλίζεις συνέχεια
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-12-09, 10:32
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
διαβασα ολες τις τοποθετησεις προσεκτικα.
εχω την αισθηση οτι ο φιλος αδικει το Ε46...
κ δεν το λεω αυτο γιατι εχω 46αρι...
το λεω επειδη ειχα κ Ε21, κ Ε30, κ επαιζε κ μια Ε28αρα δεξιοτιμονη για κανα εξαμηνο..
θεωρω το 46αρι πολυ καλο αυτοκινητο με υψηλη ποιοτητα υλικων κατασκευης, κ δοξα το θεο μεχρι στιγμης με τις 80+ χιλιαδες χιλιομετρα που εχει δεν εχω τριξιματα κ τετοια προβληματα... πραγματικα ειναι αμαξι που χαιρομαι να το οδηγω.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-12-09, 11:00
Το avatar του χρήστη E36-Hartge
E36-Hartge Ο χρήστης E36-Hartge δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 521
E36-Hartge will become famous soon enough
Χαλαρά ρε παιδιά γιατί όλο αυτό το άγχος?

Ο άνθρωπος συγκρινει ανάλογα με το έτος κατασκευής αν κατάλαβα καλα και όχι αν τα βάλεις δίπλα δίπλα.

Το έχω πει και πιό παλια αλλα θα το ξαναπώ οτι είχα τρια ολοκαίνουρια αυτοκίνητα και στο τέλος αποφασισα να αγοράσω ενα μεταχειρισμέμο E36 Coupe και τώρα ενα E36 Cabrio γνωρίζοντας πολύ καλά οτι δεν θα είναι καινούριο και κάποια πραγματα δεν θα είναι ποτέ όπως ένα καινούριο.

Σιγουρα δεν περίμενα να πάρω ενα σαράβαλο και να μην ξέρω απο που να ξεκινησω το μάζεμα.

Το 36αρι παρόλα τα 14 χρονια του και μη γνωρίζοντας τι και απο πόσους έχει περάσει ήταν και είναι πολύ καλό με κάποια στάνταρ προβλήματα που έβγαλαν σαν μοντέλα όπως κάθε μοντέλο.

Τώρα με το Cabrio δεν ξέρω ακόμα αλλα αν πάει όπως το Coupe δεν θέλω τίποτα αλλο.

Όσο για το 46αρι δεν έτυχε να εχω αλλα έτυχε να οδηγησω πριν αγοράσω το 36αρι και απλά μου φάνηκε πολύ ησυχο πολύ μικρό μέσα αλλα με καλη ποιοτητα πλαστικών.
Μιλάω για ένα 316 τετράπορτο και όχι για Μ3 Coupe.
__________________
Όλοι είμαστε ίσοι. Απλώς μερικοί είναι πιο ίσοι απο τους άλλους!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-12-09, 11:09
Το avatar του χρήστη george kaleas
george kaleas Ο χρήστης george kaleas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Μηνύματα: 500
george kaleas is on a distinguished road
εγω δεν εχω καμια ατελεια ειμαι πολυ ενταξει.. και ευχαριστημενος!!!
μεχρι και το τελευτεο euro
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-12-09, 11:09
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Σας στέλνω τα σημεία που έχω εντοπίσει μέχρι τώρα.
Σημαντικό, δεν τα μάζεψα απο μπλόγκ, δεν τα είχε εντοπίσει ούτε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
1) Αντλία υποπίεσης. Έχει εσωτερική διαρροή από το μπλε τσιμουχάκι. Στάζει πάνω στην εξάτμιση.
2) Touch χώρου αποσκευών. Οξειδώνεται το σώμα του διακόπτη, και δεν δουλεύει ο διακόπτης. Επιπρόσθετα, το γεγονός ότι είναι βιδωμένο από την εξωτερική πλευρά, το κάνει ευάλωτο σε κλοπή.
3) Ρουλεμάν τεντωτήρα ιμάντα. Είναι πλαστικό, χωρίς καθόλου λίπανση και ακόμη και ολοκαίνουριο σφυρίζει.
4) Πολλαπλασιαστές μπουζί. (θεωρούνται αναλώσιμοι αν έχω καταλάβει σωστά)
5) Πλαστικό διακοσμητικό κινητήρα. Έχει κάθετη έδραση επάνω στο δοχείο νερού υαλοκαθαριστήρων, το μεγάλο βάρος προκαλεί θραύση στη βάση.
6) Πλαστικό πεντάλ συμπλέκτη, φθείρεται στη βάση και παίζει αριστερά-δεξιά.
7) Σώμα πίσω φωτιστικών. Έχει πολύ μικρό καλώδιο και καίγεται στην απόληξη της φίσας.
8) Λεβιές ταχυτήτων. Παρουσιάζει φθορά στις τσιμούχες του κιβωτίου, και έχει τζόγο δεξιά αριστερά.
9) Βάση διαφορικού. Δε φαίνεται, αλλά κόβεται..
10) Ημιαξόνια, παρουσιάζουν φθορά. (το esp ευθύνεται για αυτό.)
11) Rest ποδιού δίπλα στο συμπλέκτη. Τρίζει στο κάθε πάτημα, κουνιέται, και βουλιάζει. (φταίει το κομμάτι φιλεζόλ κάτω από τη μοκέτα για αυτό).
12) Ταμπλώ, περιοχή χειρόφρενου. Με πίεση από το πλάι της κονσόλας, όλη μαζί κουνιέται.
13) Ζώνη ασφαλείας οδηγού. Έχει μειωμένη ή μηδενική επαναφορά.
14) Κάθισμα οδηγού. Παρουσιάσει τριγμό, αλλά μόνο σε θέση τέρμα κάτω.
15) Ταμπλώ-καντράν. Ο φωτισμός των πληροφοριών χιλιομέτρων-κατανάλωσης- σέρβις παρουσιάζει σποραδικές αναλαμπές, και μόνο μεταξύ 06:00-08:00 το πρωί. (πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με αυτό..)
16) Πίσω εταζιέρα. Παρουσιάζει τριγμούς στο ανώμαλο έδαφος, ή όταν πιεστεί με το χέρι πίσω αριστερά.
17) Πίσω αριστερό ηχείο. Απουσίαζε το ένα από τα 3 γκρόβερ.
18) Παράθυρα. Παρουσιάζουν συνεχόμενους τριγμούς από επαφή με την τσιμούχα. Μόνο όταν το παράθυρο είναι πεντακάθαρο. Όταν είναι ελαφρώς σκονισμένο δεν ακούγεται τίποτα.
19) Υδρορροές στο κέντρο των μαρσπιέ (κάτω μέρος οχήματος/ κέντρο). Είναι πολύ μικρές, και μόνιμα βουλώνουν.
20) Μοτέρ εξαερισμού. Παρουσιάζει κελάιδισμα 1 σκάλα πρίν το full. (καρβουνάκια)
21) Διακοσμητικές φέτες ταμπλώ-πόρτες-κονσόλα. Ξεφλουδίζουν και είναι πολύ ευαίσθητες σε γδαρσίματα.
22) Ο κινητήρας καίει λάδια (περίπου 0,5 λίτρα /1000 χλμ), αλλά μόνο όταν δουλευτεί συνεχόμενα πάνω από τις 5000 στροφές. (Οταν δουλευει κάτω απο 5000 στροφές, δεν καίει σταγόνα λάδι)

Αυτά έχω μέχρι τώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-12-09, 11:57
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
ο καθενας λεει τα δικα του...σε αλλον τριζει σε αλλον οχι...αλλος το πηγαινει σαν κοτα...και αλλος βουταει στις λακουβες....αλλος το πηρε μεταχειρισμενο...αλλος οχι...αλλος το χαμηλωσε και του εβαλε 18αρες...ο αλλος το αφησε ετσι...και εστω οτι δυο ατομα με το ιδιο αμαξι το συμπεριφερονται αναλογα...στον ενα τριζει στον αλλο οχι...ο ενας ειχε προβληματα ο αλλος οχι...που θελεται να καταληξεται?!πουθενα...κανενας δεν εχει δικιο...και κανενας δεν εχει αδικο...εξαλλου το καλυτερο και το χειροτερο ειναι σχετικα για τον καθενα...οποτε δεν καταλαβαινω το νοημα της συζητησης...σαν να λεω η δοξα δραμας ειχε καλυτερη ομαδα απο τωρα...και?!εγω τι να κανω?!να φερω πισω τους παιχτες?!
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickvas19 : 23-12-09 στις 12:00
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-12-09, 12:09
Το avatar του χρήστη Mike_gr
Mike_gr Ο χρήστης Mike_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2008
Μηνύματα: 500
Mike_gr is on a distinguished road
θυμηθηκα να προσθεσω και εγω οτι ενος πολυ καλου μου φιλου το 46 μετα απο σκληρη χρηση κουρεψε διαφορικο στα 120000 και σαζμαν 170000χλ!!!Και δεν ειναι ο μονος!Ακομα ενας γνωστος επαθε τα ιδια και τωρα παει για 3ο σαζμαν με 80000χλμ πανω!! Πολυ σπανια να το εχει παθει κανεις σε ε30 και ε28.Επισης εχουν αλλαξει και οι 2 τους πολλαπλασιαστες.(Valvetronic)Παρολα αυτα ειναι πολυ καλης ποιοτητας τα 46 και συναρμολογησης και δεν μπορουμε να τα υποβιβαζουμε τοσο πολυ.Δεν συγκρινονται με κοινα αυτοκινητα ιδιας χρονολογιας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.