Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-08, 11:39
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
τοποθέτηση ελαφρωμένου βολάν

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να τωτήσω το εξής μιας και ξέρω ότι κάποιοι έχουν κάνει αυτή τη δουλειά πριν από μένα.. Έχω πάρει για το Cooper ένα βολάν Fidanza, και θέλω να πάω να το τοποθετήσω. Και το ερώτημα είναι: Θα πρέπει να αλλάξω και συμπλέκτη; (δίσκο, πλατό) Το δισκόπλατο μου έχει κάνει μόλις 7.000km!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-08, 13:37
Το avatar του χρήστη rigas
rigas Ο χρήστης rigas δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 306
rigas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να τωτήσω το εξής μιας και ξέρω ότι κάποιοι έχουν κάνει αυτή τη δουλειά πριν από μένα.. Έχω πάρει για το Cooper ένα βολάν Fidanza, και θέλω να πάω να το τοποθετήσω. Και το ερώτημα είναι: Θα πρέπει να αλλάξω και συμπλέκτη; (δίσκο, πλατό) Το δισκόπλατο μου έχει κάνει μόλις 7.000km!!!
Καταρχας καλοριζικο, θελω εντυπωσεις μετα απο αυτο γιατι σκεφτομαι για το Μ3 μου

στην ιδια εταιρια.

Οχι δεν χρειαζεται να αλαξεις συμπλεκτη με καποιον Aftermarket, απλα αν το κανεις εχεις καλητερες επιδοσεις.

Το ελαφρυτερο βολαν εχει καλητερο στροφαρισμα και τελικες το αμαξι, αλλα θυσιαζεις λιγο την ροπη στις χαμηλες στροφες λογο της αδρανειας.

Περιμενω εντυπωσεις και τιμη τοποθετησης.

__________________
Μυθος και μαγεια μια ζωη Μ3....!!!!

Τα 295 στροφαλο ειναι λιγα, ψαχνω για 400 ροδα......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-08, 13:41
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rigas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ελαφρυτερο βολαν εχει καλητερο στροφαρισμα και τελικες το αμαξι, αλλα θυσιαζεις λιγο την ροπη στις χαμηλες στροφες λογο της αδρανειας.

Περιμενω εντυπωσεις και τιμη τοποθετησης.

Επίσης να ξέρεις ότι για να γίνει σωστά αυτή η δουλειά καλο θα είναι να το ζυγοσταθμίσεις μαζί με τον στρόφαλο, γιατί αλλιώς μπορεί να κανεις μεγάλη ζημια με το "στροφαρισμα"
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-08, 13:50
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης να ξέρεις ότι για να γίνει σωστά αυτή η δουλειά καλο θα είναι να το ζυγοσταθμίσεις μαζί με τον στρόφαλο, γιατί αλλιώς μπορεί να κανεις μεγάλη ζημια με το "στροφαρισμα"
Aυτό πώς γίνεται; Η ζυγοστάθμιση με το στρόφαλο;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-08, 14:44
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Εδω και 1.5 χρονο εχω βαλει στο ροβερ..
Στα δυο πρωτα μοτερ δεν ειχα κανει ζυγοσταθμιση...στο τριτο δεν ξερω τι εχει γινει...!!!!
Σε γενικες γραμμες δινει Νικο....στροφαρει πολυ πιο ανετα.....αλλα το καλυτερο θα ηταν να το συνδιαζες με πιο κοντο βημα διαφορικου(χεχε)...!!
Καλα ρε συ πριν 7.000 ειχες κατεβασει σασμαν και ξανα τωρα...???ειναι βαβουρα σε αυτα....!!!!!!
Δισκος ο ιδιος.....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-03-08, 14:51
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Saiko εσύ δεν άλλαξες δισκόπλατο όταν άλλαξες βολάν; Τι μάρκα βολάν έβαλες; Πόσο πιο ελαφρύ από το μαμά;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-03-08, 14:52
Το avatar του χρήστη rigas
rigas Ο χρήστης rigas δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 306
rigas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω και 1.5 χρονο εχω βαλει στο ροβερ..
Στα δυο πρωτα μοτερ δεν ειχα κανει ζυγοσταθμιση...στο τριτο δεν ξερω τι εχει γινει...!!!!
Σε γενικες γραμμες δινει Νικο....στροφαρει πολυ πιο ανετα.....αλλα το καλυτερο θα ηταν να το συνδιαζες με πιο κοντο βημα διαφορικου(χεχε)...!!
Καλα ρε συ πριν 7.000 ειχες κατεβασει σασμαν και ξανα τωρα...???ειναι βαβουρα σε αυτα....!!!!!!
Δισκος ο ιδιος.....!!!
Απο εμπειρια απο γνωστους σε μοτοσυκλετες ξερω οτι εχεις

Καλητερο ανεβασμα στροφων και καλητερο κατεβασμα στο αφημα του γκαζιου

Χαλαει λιγο τις χαμηλες αλλα στις ψιλλες ειναι πυροτεχνιμα, και στις αλλαγες ταχυτητων

Σε αυτοκινητα με αγωνηστικες καταβολες Evo Scooby M3 κτλ δεν την ακουει ο στροφαλος.

Ξερω οτι πρεπει να γινει οπως αναφερθηκε ζυγοσταθμισμα για την αλλαγη βαρους.

Ειναι μια must βελτιωση, κυριως σε αγωνηστικα την κανουν.

Αν κανω καποιο λαθος συγνωμη.
__________________
Μυθος και μαγεια μια ζωη Μ3....!!!!

Τα 295 στροφαλο ειναι λιγα, ψαχνω για 400 ροδα......
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-03-08, 14:56
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
τι εννοεις καλυτερο κατεβασμα στι αφημα του γκαζιου?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-03-08, 15:06
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Να πάω στρόφαλο για ζύγισμα αποκλείεται.... Δε λύνω μοτέρ για τέτοιο λόγο..., και δεν εμπιστεύομαι κανέναν να κάνει τέτοια δουλειά... Δηλ. υπάρχει κίνδυνος αν δε ζυγιστεί, να χτυπήσει μέταλα στροφάλου;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-08, 15:09
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Αν αλλαξεις μαμα βολαν ζυγιζεις?









οχι.......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.