Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποιό στυλ οδήγησης σας ταιριάζει καλύτερα?
Με πολύ ρίσκο...είμαι χάρος σε καθημερινή βάση! 20 7,38%
Ρισκάρω αλλά όχι κάθε μέρα. 121 44,65%
Ρισκάρω μόνο σε ιδανικές συνθήκες. (πίστα, ερημιά κα) 112 41,33%
Δε ρισκάρω ποτέ...οδηγώ πάντα συγκρατημένα. 18 6,64%
Ψήφισαν: 271. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 11-11-05, 16:37
Το avatar του χρήστη bmwlach
bmwlach Ο χρήστης bmwlach δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-11-2005
Μηνύματα: 21
bmwlach is on a distinguished road
Μεγαλώνουμε φίλοι... Μεγαλώνουμε!!!!
Ωριμάζουμε βασικά και στη τελική καλά κάνουμε..
Απλά όταν χάνω σε "κοντρίτσα" γιατι κυριάρχησε η λογική, ξενερώνω λιγάκι με τον εαυτό μου η απογοητεύομαι... Αν και δε θα έπρεπε...
Πριν απο 5 η ακόμα και 10 χρονάκια πήγαινα συνεχώς όρια.. (Το κακόμοιρο το ΒΜW 2002) Ειλικρινά πήγαινά "δίχως αυριο". Πολλές φορές είχα άγιο. Παρότι πάντα ήξερα τι έκανα μιας και τα όρια τα ψάχνω σταδιακά, δε τα ανακαλύπτω απότομα!!! Απλά ο κόσμος πάει στη δουλεία του και που να φανταστεί οτι βρίσκεται στην "ειδική διαδρομή μου"..
Πάντως δρόμοι όπώς Πατρα - Κόρινθος (παλιά εθνική οδός) συνεχίζουν να με έχουν στη τσίτα και "έτοιμο" για πόλεμο...!!!
Προσέχετε φίλοι, και ιδίως οι νεώτεροι...
Να θυμάστε πάντα οτι απο απέναντι μπορεί να έρχεσαι ΕΣΥ ο ίδιος, με τα ίδια χιλιόμετρα και με τον ίδιο ακριβως τρόπο (πόρτες,γραμμές,εκμετάλευση πλάτους κτλ...)
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 16-11-05, 19:38
bmw_E21 Ο χρήστης bmw_E21 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Μηνύματα: 67
bmw_E21 is on a distinguished road
ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΔΗΓΩ ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΑ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΠΑΝΙΑ ΛΕΩ ΟΧΙ.ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ!
__________________
ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ,ΒΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ!!!!!
ΑΣΦΑΛΤΕ,ΚΑΤΙ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ!
ΠΟΥ ΝΑΙ Η ΖΑΝΤΑ?
Ο-ΕΟ?
ΠΟΥ ΝΑΙ Η ΖΑΝΤΑ?ΟΕΟ?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-11-05, 11:40
Το avatar του χρήστη M-illusion
M-illusion Ο χρήστης M-illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-05-2005
Μηνύματα: 9
M-illusion is on a distinguished road
Γενικά είμαι “ψυχάκι”,οδηγώ αρκετά νευρικά(και το ευχαριστιέμαι) χωρίς όμως να κάνω την ζωή των άλλων δύσκολη.Τρελαίνομαι σε ευκαιρίες για σφήνες,ανοίγματα,φανάρια και παντηλίκια μέχρι εκεί όμως.Έχω διαχωρίσει τον δρόμο απο την πίστα.Είμαι fun της ευσυνηδεισίας,της σωστής οδηγικής συμπεριφοράς και τρελαίνομαι να συναντώ στον δρόμο οδηγούς με τις ίδιες αρχές.

Δυστυχώς όμως δεν ζούμε σε κόσμο ονειρικά πλασμένο,οπότε θα μου επιτρέψετε να προσθέσω και εγώ κάποιες χρήσιμες συμβουλές για πράγματα που μου ανεβάζουν την θερμοκρασία και τα λαμπάκια μου γίνονται κόκκινα (είμαι σίγουρη και σε εσάς) :

Αποφεύγετε παπούδες,γιαγιάδες οδηγούς και ταρίφες σε οποιαδήποτε ακτίνα γύρω σας σε όποια θέση και άν βρίσκονται.Δεν έχουν ειδικές κεραίες για να δείχνουν τις μ@λ@κίες ...απλά τις κάνουν.Εντοπίζονται εύκολα απο το απολιθωμένο ύφος,το βλέμμα της διάσεισης και την ικανότητα να εστιάζουν μόνο ευθεία αγνοώντας τους υπόλοιπους χρήστες των δρόμων δεξιά-αριστερά τους (πλήν των ταριφων που εστιάζουν μόνο σε σηκωμένα χέρια,αγνοώντας επίσης οτιδήποτε άλλο).
Χαρακτηριστική φράση : “ Που πάς ρε #$*&^@ δεν βλέπεις ότι έχω STOP ????”


Σε σχετική με την παραπάνω κατηγορία υπάγονται οι κάγκουρες και τα σπατανοάμαξα.Ανα τέσσερα δευτερόλεπτα ξυπνάει το wrc και η F1 μέσα τους.Και αυτοί θα βρεθούν μπροστά σου ή πάνω σου όταν δεν το περιμένεις.Η διαφορά με την παραπάνω κατηγορία είναι οτι το κράξιμο δεν θα πάει χαμένο,θα καταλάβουν την μ@λ@κία απλά θα ανεβάσουν το φιμέ και τα db και θα κινεζοποιηθούν άμεσα (σε αντίθεση με τους παππού/γιαγιά/ταρίφα που πάντα έχουν δίκιο γιατί κάποτε αυτοί οι δρόμοι ήταν τα χωράφια τους και έκαναν κόντρες με τα γαιδουράκια άρα...ξέρουν!)Χαρακτηριστική φράση : “ ...μου την είπε το turbo του,τα πήρα κρανίο και του χώθηκα με τα όσα ...3η,4η,5η βάραγα κόφτες λέμε και ξαφνικά αριστερή στροφή...,κύριε ασφαλιστή μου...πείτε μου έφταιγα?”


Άν σκέφτεστε να χτίσετε το δικό σας κεραμίδι και να στεγάσετε την οικογένειά σας αλλα τα δάνεια δεν αρκούν και οι κατασκευαστές ζητούν πολλά για τα οικοδομικά υλικά βρείτε την λύση μπροστά σας( ή πάνω σας).Ακολουθήστε φορτηγά σε στενά,κεντρικές λεωφόρους,εθνική ή ακόμα και στην αττική οδό.Θα αποκτήσετε τουλάχιστον το 50% των υλικών που χρειάζεστε όπως ξύλα,πέτρες,χαλίκια,σκυρόδεμα,σίδερα,χώμα και άν πετύχετε φορτηγό μετακόμισης παίζει να φύγετε με TV,video,καρέκλες,τραπέζι και ότι άλλο αρμενίζει στις καρότσες χωρίς κανένα έλεγχο και μέτρα ασφαλείας.


Άν τα φέρει η μοίρα και μπροστά σας στην αριστερή συναντήσετε έναν ευτυχισμένο οδηγό που πιστεύει οτι ο δρόμος είναι άδειος μιας και δεν βλέπει κάποιον μπροστά του (φυσικό επόμενο αφου έχουν κάνει όλοι ουρά πίσω του),ΠΡΟΣΟΧΗ! Αποφύγετε την χρήση κόρνας,το παίξιμο φώτων,τις χειρονομίες και τα κολλήματα στον προφυλακτήρα!Υπάρχει κίνδυνος κατάρευσης της ιδανικής,προσωπικής του ευτυχίας που συνεπάγεται απότομο ξύπνημα,εμπλοκή του συστήματος αντίληψης και υπάρχει κίνδυνος πολύνεκρου δυστυχήματος απο την επαναφορά του στην πραγματικότητα.Χαρακτηριστική φράση : "Δεν ξέρω τί έγινε...εγώ κοιμόμουν".


Κάντε μια ολοκληρωμένη έρευνα,εντοπίστε και σημειώστε σε χάρτη τα σημεία που υπάρχουν super markets,λαικές αγορές και πολυκαταστήματα με εκπτώσεις.Αποφεύγετε τα συγκεκριμένα σημεία σε ωράρια λειτουργίας τους.Κίνδυνος νευρικού κλονισμού απο τις αναπάντεχα κοκκαλώματα του μπροστινού οχήματος τύπου: “αααα!Δεν το πιστέυω μπλουζάκια σε μισή τιμή!(χειρόφρενο!)” ή “ξεκίνησα για super market,έφτασα,αποστολή εξετελέσθει!(χειρόφρενο!)”


Μη δανείζετε ποτέ το θηρίο σας σε φίλους,γνωστούς,νέους οδηγούς και συγγενείς.Ευνόητοι λόγοι.Χαρακτηριστική φράση : “ Αγάπη μου!Έχω καλά νέα!!!Ο αερόσακος λειτουργεί!!!”.


Τέλος,σε κάθε περίπτωση που ανάβουν τα λαμπάκια του νευρικού σας συστήματος,πάρτε βαθιές ανάσες,ακούστε απαλή μουσική,χαλαρώστε και αποφύγετε χειρονομίες,χαρακτηρισμούς-στολίδια,απομακρυνθήτε απο σκέψεις τύπου “μήπως να του έβαζα το κεφάλι στην πόρτα και να την ανοιγόκλεινα με δύναμη,να απομάκρυνα το πτώμα απο το οδόστρωμα και να συνέχιζα την πορεία μου...”.Προσπαθήστε να θυμηθήτε τις δικές σας απαράδεκτες φάσεις.Μην φωνάξετε “Θεέ μου τι αμαρτίες πληρώνω?”(99% η απάντηση είναι : “Τις δικές σου!!!”).Χαρακτηριστική φράση : “Οι μ@λ@κίες επιστρέφονται”.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 21-11-05, 11:57
Το avatar του χρήστη Dionysis
Dionysis Ο χρήστης Dionysis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-12-2004
Μηνύματα: 621
Dionysis is on a distinguished road
χαχαχαχαχαχαχα πολύ σωστά τα είπες ειδικά οι ταρίφες είναι δημόσιος κίνδυνος όσο για τους παππούδες - γιαγιάδες είναι "άφησε με στον κόσμο μου να ζώ και σημασία να μην δίνω σε κανέναν" οι φίλοι - γνωστοί? ααααααασε
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 24-12-05, 07:50
stefanos68 Ο χρήστης stefanos68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-12-2005
Μηνύματα: 14
stefanos68 is on a distinguished road
Σωστά

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwlach
Μεγαλώνουμε φίλοι... Μεγαλώνουμε!!!!
Ωριμάζουμε βασικά και στη τελική καλά κάνουμε..
Απλά όταν χάνω σε "κοντρίτσα" γιατι κυριάρχησε η λογική, ξενερώνω λιγάκι με τον εαυτό μου η απογοητεύομαι... Αν και δε θα έπρεπε...
Πριν απο 5 η ακόμα και 10 χρονάκια πήγαινα συνεχώς όρια.. (Το κακόμοιρο το ΒΜW 2002) Ειλικρινά πήγαινά "δίχως αυριο". Πολλές φορές είχα άγιο. Παρότι πάντα ήξερα τι έκανα μιας και τα όρια τα ψάχνω σταδιακά, δε τα ανακαλύπτω απότομα!!! Απλά ο κόσμος πάει στη δουλεία του και που να φανταστεί οτι βρίσκεται στην "ειδική διαδρομή μου"..
Πάντως δρόμοι όπώς Πατρα - Κόρινθος (παλιά εθνική οδός) συνεχίζουν να με έχουν στη τσίτα και "έτοιμο" για πόλεμο...!!!
Προσέχετε φίλοι, και ιδίως οι νεώτεροι...
Να θυμάστε πάντα οτι απο απέναντι μπορεί να έρχεσαι ΕΣΥ ο ίδιος, με τα ίδια χιλιόμετρα και με τον ίδιο ακριβως τρόπο (πόρτες,γραμμές,εκμετάλευση πλάτους κτλ...)
Συμφωνώ απόλυτα και εγώ μια από τα ίδια. Όταν ήμουν πιο μικρός δεν ήξερα τι θα πει όριο. Η μεγάλη μου τρέλα ήταν η ταχύτητα και το να μπαίνω στα όρια στην στροφή. Πριν 5 χρόνια στα 32 μου και αφού είχα ακούσει αμέτρητες φορές την γυναίκα μου να μου υπενθυμίζει πως έχω οικογένεια, στον περιφερειακό (Θεσσαλονίκη) στο ύψος του Ευόσμου είδαμε μπροστά στα μάτια μας να χτυπά ένα διπλανό αυτοκίνητο έναν πεζό που πήγε να περάσει τον δρόμο, άλλα όχι από διάβαση (μάλλον μεθυσμένος).
Η κοπέλα που οδηγούσε το αυτοκίνητο που τον χτύπησε έπαθε Σοκ, οι δυο λέξεις που μονολογούσε ήταν ‘τον σκότωσα’. Από τότε ως δια μαγείας έχω ηρεμήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 02-05-06, 12:10
Manos_RC Ο χρήστης Manos_RC δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-10-2005
Μηνύματα: 55
Manos_RC is on a distinguished road
Λοιπόν...πριν το στραπάτσο που είχα ( ο Elias_Z3 ξερει απο 1ο χερι )
θα επέλεγα την 2η επιλογή της ψηφοφορίας..Μετά απ'αυτό επιλέγω την 3η επιλογή..Το καλό είναι το κόστος να ανέρχεται μόνο σε υλικές ζημιές και τίποτα παραπάνω..και φυσικά το πάθημα γίνεται ΜΑΘΗΜΑ!!

Ε, Ηλία..??
__________________
Μετά την ευθεία...αρχίζει η ευτυχία...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 02-05-06, 13:26
Το avatar του χρήστη Elias_Z3
Elias_Z3 Ο χρήστης Elias_Z3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2005
Μηνύματα: 575
Elias_Z3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manos_RC
Λοιπόν...πριν το στραπάτσο που είχα ( ο Elias_Z3 ξερει απο 1ο χερι )
θα επέλεγα την 2η επιλογή της ψηφοφορίας..Μετά απ'αυτό επιλέγω την 3η επιλογή..Το καλό είναι το κόστος να ανέρχεται μόνο σε υλικές ζημιές και τίποτα παραπάνω..και φυσικά το πάθημα γίνεται ΜΑΘΗΜΑ!!

Ε, Ηλία..??
Μπραβο Μανο παιδι μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 07-06-06, 16:33
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Και εγώ θα συμφωνήσω μαζί με τους προλαλήσαντες ότι όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις να εκτιμάς καλύτερα τον κίνδυνο και να αποφεύγες μ@λ@κίες που σίγουρα θα έκανες μικρότερος. Εγώ στην κίνηση αποφεύγω τις ακρότητες, και αν θα κάνω κάτι θα φροντίσω να έχω χώρο εμπρός, πίσω μου και αρκετο φάρδος για σβούρα(αν και κάποιο από όλα μπορεί να μην ισχύει). Μέσα στην εβδομάδα θα πάρω το αυτοκινητό μου 1 ή 2 φόρες αργά το βράδυ συνήθως μετά τις 12 και θα πάω σε "μικρές ειδικές" που έχω φτίαξει γύρο από το σπίτι μου και θα ξελυσάξω. Λίγη κίνηση σε γνωστούς δρόμους με καλή ορατότητα (βλέπεις τα φώτα άλλων το βράδυ από μακριά)..
Αυτα
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 07-06-06, 23:35
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Θα συμφωνησω με τον Στεφο, οτι με τα χρονια οι λαλακιες γενικα λιγοστευουν.Οχι κατ'αναγκην γιατι γινεσαι "συντηρητικος οδηγος".Θα ηθελα ομως να πω και τουτο.Αν υποθεσουμε οτι η πλοιονοτητα εδω μεσα ανηκουμε στην κατηγορια των μεσων ικανοτητων οδηγων, το να πηγαινεις στην τσιτα στις καθημερινες σου μετακινησεις, δεν αποδεικνυει απολυτως τιποτε.
Οσοι εχουν εμπλακει σε θανατηφορο ατυχημα και δη χωρις να φταινε,
καταλαβαινουν πολυ ευκολα τι εννοω...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 29-06-06, 20:18
leonidasthess30 Ο χρήστης leonidasthess30 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Μηνύματα: 2
leonidasthess30 is on a distinguished road
Εγω παίδες πάω συνέχεια μαλλιοκουβαρα γιατι οτι έπαθα ή πήγα να πάθω στο δρόμο έγινε επειδη πήγαινα σιγά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.