Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-12, 13:04
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
Μοναδα ΑΒS σε ε46 n40b16

γνωριζει κανεις που ειναι αυτο το εξαρτημα ρε παιδια ρωταει ενας φιλος που του αναψε το dsc και το χειροφρενο το εβαλε στον εγκεφαλο και του λεει ο μηχανικος μοναδα θελει αλαγη.! αν ηταν καποιος αισθητηρας προβληματικος παλι θα εβγαζε ενδειξη για αλλαγη μοναδας????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-04-12, 13:10
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timos 318i Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωριζει κανεις που ειναι αυτο το εξαρτημα ρε παιδια ρωταει ενας φιλος που του αναψε το dsc και το χειροφρενο το εβαλε στον εγκεφαλο και του λεει ο μηχανικος μοναδα θελει αλαγη.! αν ηταν καποιος αισθητηρας προβληματικος παλι θα εβγαζε ενδειξη για αλλαγη μοναδας????
ο κινητηρας ειναι n40b16a εκανα λαθος εγω.!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-04-12, 14:14
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timos 318i Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωριζει κανεις που ειναι αυτο το εξαρτημα ρε παιδια ρωταει ενας φιλος που του αναψε το dsc και το χειροφρενο το εβαλε στον εγκεφαλο και του λεει ο μηχανικος μοναδα θελει αλαγη.! αν ηταν καποιος αισθητηρας προβληματικος παλι θα εβγαζε ενδειξη για αλλαγη μοναδας????
Timo, καταρχήν για να εντοπίσεις τον εγκέφαλο, νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις (εσύ ή απευθείας ο φίλος σου) είναι να πας στο www.realoem.com και να βρεις με τα 7 τελευταία στοιχεία του αριθμού πλαισίου (VIN) της Ε46 που είναι ακριβώς η μονάδα DSC...λογικά θα τη βρείς στην κατηγορία 'φρένα' και μετά 'συστήματα ρύθμισης'...για μένα (Ζ3 2.0 '00) είναι ας πούμε εδώ:

http://www.realoem.com/bmw/showparts...02&hg=34&fg=20

Μόλις εντοπίσεις τη μονάδα DSC που χρειάζεσαι μπορείς να πας με τον κωδικό της και να ψάξεις να βρεις DCC μεταχειρισμένη είτε από την ελληνική αγορά είτε από το www.ebay.de

Εγώ έτσι ακριβώς άλλαξα τη δική μου (από ebay).

Για το αν πράγματι χρειάζεσαι αλλαγή εγκεφάλου ή όχι, θα πρότεινα στο φίλο σου να πάει και σε ένα άλλο διαγνωστικό για να του πούνε αν όντως το πρόβλημα είναι ο εγκέφαλος ή κάποιος αισθητήρας.
Στα συνεργεία (αν φυσικά είναι έντιμοι) έχουν την εμπειρία να διακρίνουν αν είναι πράγματι το πρόβλημα ο (ακριβός) εγκέφαλος ή ο (φθηνός) αισθητήρας.

Εγώ πάντως δοκίμασα σε 3 συνεργεία και όλα μου έλεγαν ότι θέλει αλλαγή ο εγκέφαλος οπότε και την έκανα και ησύχασα. Ελπίζω να βοήθησα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 05-04-12 στις 14:17
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-04-12, 15:21
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
αυτο που θελω να μαθω ακομα ειναι αν ειναι αν ειναι αισθητηρας το προβλημα θα εβγαζε στο διαγνωστικο εγεφαλο abs την μια η κατι αλλο που να υποδηλωνει βλαβη αισθητηρα η κατι αλλο. το ρωταω γτ ο μαστορας δεν μπηκε καν στον κοπο να δει ροδες αισθητηρες και τα σχετικα..!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-12, 15:42
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timos 318i Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που θελω να μαθω ακομα ειναι αν ειναι αν ειναι αισθητηρας το προβλημα θα εβγαζε στο διαγνωστικο εγεφαλο abs την μια η κατι αλλο που να υποδηλωνει βλαβη αισθητηρα η κατι αλλο. το ρωταω γτ ο μαστορας δεν μπηκε καν στον κοπο να δει ροδες αισθητηρες και τα σχετικα..!
Νομίζω ότι δεν μπορεί να ελέγξει με σιγουριά ο τεχνικός αν είναι ο αισθητήρας ή όχι. Για παράδειγμα διάβασα ότι σε πολλές περιπτώσεις το διαγνωστικό δείχνει αισθητήρα αλλά το πρόβλημα είναι αλλού. Και σε μένα 'έδειξε' αν θυμάμαι καλά πρόβλημα αισθητήρα, αλλά σε συνδυασμό με τις άλλες ενδείξεις και τα τα τρία συνεργεία μου είπαν ότι είναι ο εγκέφαλος το πρόβλημα.

Ακόμα και αν σηκώσεις το αμάξι για να ελέγξεις τους αισθητήρες, δεν νομίζω ότι μπορείς να εντοπίσεις αν υπάρχει πρόβλημα. Εκτός φυσικά αν δεις κάτι που είναι προφανώς βλάβη (π.χ. κομμένο καλώδιο κτλ)

Συνεπώς, αν ο μάστορας δεν έλεγξε καν τους αισθητήρες είναι ίσως γιατί από αυτά που 'διάβασε' στο διαγνωστικό θεώρησε ότι οι αισθητήρες δεν έχουν πρόβλημα.

Θα έλεγα μάλιστα ότι αν ήθελε να κοροιδέψει, μάλλον το ανάποδο θα έκανε...θα σου έλεγε να αλλάξουμε αισθητήρες και βλέπουμε...γιατι έχουν σχετικά μικρό κόστος και θα τους άλλαζε (μάλλον) ο φίλος σου και ίσως άμεσα και στον ίδιο το μάστορα...ενώ την ακριβή μονάδα δεν την αλλάζεις εύκολα και σίγουρα δεν αποφασίζεις επι τόπου για μία τέτοια αλλαγή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-04-12, 18:58
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timos 318i Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που θελω να μαθω ακομα ειναι αν ειναι αν ειναι αισθητηρας το προβλημα θα εβγαζε στο διαγνωστικο εγεφαλο abs την μια η κατι αλλο που να υποδηλωνει βλαβη αισθητηρα η κατι αλλο. το ρωταω γτ ο μαστορας δεν μπηκε καν στον κοπο να δει ροδες αισθητηρες και τα σχετικα..!
Λοιπον ολα ξεκινανε απο το διαγνωστικο.Αν ειναι το γνησιο σου βγαζει τη βλαβη με σιγουρια.Τωρα οι αισθητηρες ελεγχονται αλλα οχι με ακριβεια
αν και με αλλαγη συνεχιζει να βγαζει αισθητηρα τοτε ειναι μοναδα.βγαζει αισθητηρα τροχου η καποιον αλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-12, 00:05
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
Βγαζει μοναδα abs μου λεει και αναβει το λαμπακι του dsc και του χειροφρενου σε κιτρινο χρωμα ομως το abs δουλευει κανονικα στο οχημα αυτο με παραξενευει!!! πως εχει προβλημα τοτε η μοναδα abs??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-04-12, 10:05
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timos 318i Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαζει μοναδα abs μου λεει και αναβει το λαμπακι του dsc και του χειροφρενου σε κιτρινο χρωμα ομως το abs δουλευει κανονικα στο οχημα αυτο με παραξενευει!!! πως εχει προβλημα τοτε η μοναδα abs??
dsc και abs εχουν μια μοναδα ελεγχου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-04-12, 10:33
Το avatar του χρήστη timos 318i
timos 318i Ο χρήστης timos 318i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2010
Μηνύματα: 232
timos 318i is on a distinguished road
τοτε αν εβγαζε βλαβη η μοναδα του abs οπως λεει λογικα δεν θα ειχε και προβλημα το abs στο οχημα?? δουλευει κανονικα ομως .!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-04-12, 11:08
sakis4paok Ο χρήστης sakis4paok δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Μηνύματα: 330
sakis4paok will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από timos 318i Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε αν εβγαζε βλαβη η μοναδα του abs οπως λεει λογικα δεν θα ειχε και προβλημα το abs στο οχημα?? δουλευει κανονικα ομως .!
ας δουλευει το abs κανονικα.αλλο το abs αλλο το dsc.ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΑΔΑ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.