Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Άλλες Σειρές > Άλλες Σειρές - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-17, 00:18
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
Αγορά ALPINA B5 BITURBO F10

Καλησπέρα σας,

Μετά απο 7-8 χρόνια να ανοίξω θέμα εδώ και μετά απο πολλά χρόνια ανενεργός στο forum είπα σήμερα να ξαναγράψω μια και η Bmw ξαναεμφανίστηκε στα πλάνα μου... :-)
Σχεδόν 30άρης και κάτοικος εξωτερικού πλεόν, μετά απο αρκετές αλλαγές αυτοκινήτων με τελευταία merc E500 2008 και αφού πουλήθηκε είμαι σε αναζήτηση αυτοκινήτου (χωρίς να ξέρω τι θέλω...)..
Ας μπω στο κυρίως θέμα.. Έχω βρει Alpina B5 Biturbo 2011(507ps) και έχω αύριο ραντεβού για να το δω καθώς και test drive!!
Απο αυτά που διαβάζω είναι ένα αυτοκίνητο που συνδυάζει βολτά και sport αισθηση όταν χρειάζετε..απο προβλήματα το μόνο που έχω διαβάζει είναι ότι υπήρχε ανάκληση για τα μπεκ και τα οποία στο συγκεκριμένο έχουν αλλαχθεί.
Αν και ξέρω ότι δεν υπάρχουν πολλά απο αυτά θα ήθελα απο άτομα που γνωρίζουν να μάθω γενική συμπεριφορά του αυτοκινήτου(θετικά,αρνητικά), τι πρέπει να προσέξω σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο και γενικά αν έχουν ακουστεί προβλήματα...


Ευχαριστώ εκ των προτερων!! :-)


ΥΓ: Δεν ήξερα αν πρέπει να ανοιξω θέμα στην σειρά 5,στην Μ ή στις άλλες σειρές και κατέληξα εδώ τελικά!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-17, 13:45
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Μαλλον σε γερμανικο φορουμ πρεπει να το ανοιξεις αυτο το θεμα...Εδω δεν υπαρχουν αυτα τα αυτοκινητα....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-17, 17:48
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον σε γερμανικο φορουμ πρεπει να το ανοιξεις αυτο το θεμα...Εδω δεν υπαρχουν αυτα τα αυτοκινητα....
Μάλλον έχεις δίκιο...έψαξα γενικά να δω τι παίζει στην Ελλάδα και δεν βρήκα ούτε 1 να πωλείται... Κάθε γνώμη και άποψη καλή θα ήταν πάντως... Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-17, 00:30
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Η Αλπίνα είναι μια θυγατρική της BMW κατά 50% η οποία είναι κατασκευαστής!
Επειδή τυγχάνει να έχω επισκεφτεί τα κεντρικά στο Buchloe θα σου πω ότι οι εργασίες που γίνονται ειναο πραγματικα εργοστασιακων προδιαγραφών και με το παραπάνω!
Όσον αφορά το αυτοκίνητο Β5 θα σου πω ότι αποτελεί μία εξαιρετική επιλογή και μάλιστα με αριθμημένα κομμάτια.
Για τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν τα γνωρίζω, αλλα θεωρώ ότι μπορείς να απευθυνθείς σε ένα εξουσιοδοτημένο της Γερμανίας που είναι και dealer της Αλπίνα
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-17, 01:00
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Αλπίνα είναι μια θυγατρική της BMW κατά 50% η οποία είναι κατασκευαστής!
Επειδή τυγχάνει να έχω επισκεφτεί τα κεντρικά στο Buchloe θα σου πω ότι οι εργασίες που γίνονται ειναο πραγματικα εργοστασιακων προδιαγραφών και με το παραπάνω!
Όσον αφορά το αυτοκίνητο Β5 θα σου πω ότι αποτελεί μία εξαιρετική επιλογή και μάλιστα με αριθμημένα κομμάτια.
Για τα προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει δεν μπορώ να σου απαντήσω μιας και δεν τα γνωρίζω, αλλα θεωρώ ότι μπορείς να απευθυνθείς σε ένα εξουσιοδοτημένο της Γερμανίας που είναι και dealer της Αλπίνα
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..μίλησα την παρασκευή και με τον υπεύθυνο στο buchloe.Μου είπε για την ανάκληση στα μπεκ και μου ανέφερε ότι γενικά δεν έχουν βγάλει θέματα. Μου είπε αυτό που πρέπει να προσέχω είναι να το πηγαίνω ζεστό...Δηλαδή όχι γκαζώματα κρύο κτλ...λογικό βέβαια όπως και για κάθε τουρμπάτο... Μπήκα και στο Γερμανικό forum της αλπίνα,αλλά δεν διάβασα κάτι αρνητικό...Το αυτοκίνητο το είδα..είναι σε άριστη κατάσταση μέσα απο αντιπροσωπεία και μου το δίνουν με 1 χρόνο εγγύηση,καινούρια λάστιχα michelin,καινούριους δίσκους-τακάκια,γυαλισμένο κτλ... Η τελική απόφαση για την αγορά θα γίνει πιθανών αύριο καθώς είμαι υπο σκέψεις ακόμα... Είδωμεν... :-)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-17, 09:36
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Η αγορά έχει πάντα 2 παραμέτρους..
τη συντήρηση και το κόστος.
Αν μπορείς να καλύψεις το κόστος όλα καλά..
Θα μπορείς να καλύψεις τα ανταλλακτικά όμως?
και αυτό έχει 2 παραμέτρους.
Την διαθεσιμότητα,και το κόστος..
Εμένα αυτό που θα με προβλημάτιζε είναι το ανταλλακτικό σε αυτό το αυτοκίνητο.
Είχα κάποτε γνωστό στην Ελλάδα με αλπίνα 20ετίας και για κάποιο λόγο δεν έβρισκε ανταλλακτικά..
Αν θυμάμαι καλά, είχε καταργηθεί η τουρμπίνα που χρησιμοποιούσε..
Νομίζω αυτό πρέπει να κοιτάξεις περισσότερο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-17, 21:29
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αγορά έχει πάντα 2 παραμέτρους..
τη συντήρηση και το κόστος.
Αν μπορείς να καλύψεις το κόστος όλα καλά..
Θα μπορείς να καλύψεις τα ανταλλακτικά όμως?
και αυτό έχει 2 παραμέτρους.
Την διαθεσιμότητα,και το κόστος..
Εμένα αυτό που θα με προβλημάτιζε είναι το ανταλλακτικό σε αυτό το αυτοκίνητο.
Είχα κάποτε γνωστό στην Ελλάδα με αλπίνα 20ετίας και για κάποιο λόγο δεν έβρισκε ανταλλακτικά..
Αν θυμάμαι καλά, είχε καταργηθεί η τουρμπίνα που χρησιμοποιούσε..
Νομίζω αυτό πρέπει να κοιτάξεις περισσότερο..
Σωστός... αυτά έκατσα και τα μελέτησα η αλήθεια είναι πριν κάνω οποιοδήποτε βήμα... όσον αφορά τα ανταλλακτικά τα τελευταία χρόνια μένω στην Γερμανία,οπότε πιστεύω οτι εδώ δεν θα έχω κανένα πρόβλημα...Περισσότερο φοβάμε τις τιμές που θα ακούσω παρά την διαθεσιμότητα..χαχαχα....Παρόλα αυτά μίλησα σήμερα αλλά λείπει ο πωλητής-υπεύθυνος που μιλάω και επιστρέφει 22.5.2017 οπότε τους είπα να το κρατήσουν και θα μιλήσω με αυτόν μόλις επιστρέψει μιας και αυτός το κανονίζει!!! Για να δούμε αν θα τα βρούμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-17, 00:16
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Πόσα χλμ έχει και τι χρώμα είναι;
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-17, 00:54
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσα χλμ έχει και τι χρώμα είναι;
110000 χιλιομετρα, χρωμα ασημί...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-05-17, 10:16
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Γνώμη μου: το Alpina πρέπει να ναι μόνο Alpina Blau ή Alpina grun
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.