Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 05-08-08, 23:02
Το avatar του χρήστη Aceman1925
Aceman1925 Ο χρήστης Aceman1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-03-2008
Μηνύματα: 1.513
Aceman1925 has a spectacular aura aboutAceman1925 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων
6 πολλαπλασιαστές έχει το 520, και αν δεν κάνω λάθως όλα τα 6 κύλινδρα
πολλαπλασιαστης=Τμήμα του συστήματος ανάφλεξης που πολλαπλασιάζει την τάση των 12 Volt της μπαταρίας σε 15.000-20.000 Volt που απαιτούνται από τους σπινθηριστές (μπουζί), για να πραγματοποιηθεί η καύση. Αποτελείται από δύο πηνία, το πρωτεύον και το δευτερεύον. Το πρωτεύον είναι συνδεδεμένο με το διακόπτη (πλατίνες) στην περίπτωση των μηχανικών συστημάτων ανάφλεξης. Όταν ο διακόπτης ανοίξει, το κύκλωμα διακόπτεται και το δευτερεύον πηνίο του πολλαπλασιαστή διαρέεται από ρεύμα υψηλής τάσης, τροφοδοτώντας τον διανομέα (ντιστριμπιτέρ) και μέσω αυτού τα μπουζί.
__________________
Αν θέλεις να μην σε ξεχνούν γράφε πράγματα τα οποία αξίζει να διαβάζει κανείς
ή κάνε πράγματα για τα οποία αξίζουν τόσο ώστε να γράψει γι αυτά κάποιος άλλος.

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-08-08, 10:20
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Στο μοτερ αν βγαλει το πλαστικο καπακι θα δεις ενα μαυρο λαστιχακι που περναει αερα στους 6 κυλινδρους...ελενξε αυτο το λαστιχακι μηπως εχει καμια τρυπα και χανει αερα και σου προκαλει αυτο το ρεταρισμα.
Για πες στον μηχανικο σου να το δει αυτο και ενημερωσεμας!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-08-08, 12:19
Το avatar του χρήστη timokratis
timokratis Ο χρήστης timokratis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Μηνύματα: 44
timokratis is on a distinguished road
μια απο τα ιδια!

παιδια εχω και εγω το ιδιο ακριβως προβλημα στο ε46. το κανει μονο οταν ειναι ηδη ζεστο και παω να το βαλω μπροστα... το ανοιξα πριν λιγες ημερες ως ''SOS ρεταρισμα απο λαμδα??'' αλλα τελικα μετα απο πολυ μελετη και επισκεψεις σε πολλα συνεργεια κατευθυνομαι προς τον αισθητηρα στροφαλου... ουτε εμενα το βγαζει η διαγνωση!!!

ψαχνω χρονο και χρημα για την επισκευη!!

by the way .... το εχει αλλαξει καποιος ηδη για να παρουμε μια ιδεα?? ανταλλακτικό- εργασια???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-08-08, 12:38
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
mixalh το έχουμε κοιτάξει και αυτό, είναι οκ!

Σας θυμίζω ότι το πρόβλημα το κάνει όταν το βάζω μπροστά και το κάνει όταν είναι κρύο, ανεξάρτητα αν έχω να το βάλω 5 μέρες ή 5 ώρες. Την ώρα που κάνει το πρόβλημα, σβήνω- ανοίγω διακόπτη περιμένω μερικά δεύτερα βάζω μπροστά και δουλεύει μια χαρά. Επίσης θέλω να τονίσω ότι όταν αποφασίζει να μου κάνει το τρελό ρετάρισμα την ώρα που πατάω μίζα το μοτέρ το νιώθω ότι γυρνάει τρελά δηλαδή χωρίς συμπίεση, κάτι το οποίο έχουμε ελέγξει και είναι αρκετά ικανοποιητική σε όλους τους κυλίνδρους.
Ένας μηχανικός που πρόσφατα με έγδαρε ελαφρός (αλλάζοντάς μου, μπεκ, αντλίες κλπ. χωρίς να χρειάζεται τελικά) μου είπε όταν του το πήγα και του είπα ότι μου κάνει ξανά τα ίδια ότι μπορεί τελικά να είναι οστήρια. Σε άλλο μηχανικό που ρώτησα αν ισχύει, το απόρριψε και μάλιστα μου είπε ότι σε αυτό το μοτέρ οστήρια κοιτάς μετά τα 300.000 km.

Παιδιά είμαι σε απόγνωση, έχω γυρίσει σχεδόν όλα τα εξουσιοδοτημένα της Αττικής και δεν βγάζω άκρη. Έχω πληρώσει πάνω από 1500 ε για το συγκεκριμένο πρόβλημα και τελικά συνεχίζει και το κάνει. Φοβάμαι πως τελικά θα αναγκαστώ να το πουλήσω, το κακό είναι
ότι το αμάξι αυτό το λατρεύω και είναι η καλύτερη μπέμπα που είχα ποτέ, πέρυσι της έκανα γενικό βάψιμο με διπλοβερνικάρισμα, αναρτήσεις, φανάρια μπρος πίσω ζαντολάστιχα κλπ.κλπ. και πλήρωσα πάνω από 8.000 ε για την ανακατασκευή αυτή και το κακό είναι ότι δεν το έχω χαρεί ακόμη ώστε να το δώσω και να πώ δε βαριέσαι.

Επίσης πέραν από τις συμβουλές σας, θα εκτιμούσα αν μου προτείνατε κάποιο δικό σας συνεργείο που θα μπορέσει να με βοηθήσει. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να λέμε τέτοια διότι είμαι καινούριος στο forum, αν κάποιος φίλος θέλει και μπορεί να βοηθήσει ας επικοινωνήσει μαζί μου στο lasermark@otenet.gr ή ας μου στείλει τηλέφωνο να καλέσω εγώ για λεπτομέρειες.

Σας ευχαριστώ όλους σας για το χρόνο που διαθέτετε για να μου γράφετε και ελπίζω να βρω την λύση με την βοήθειά σας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-08-08, 12:54
Το avatar του χρήστη timokratis
timokratis Ο χρήστης timokratis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Μηνύματα: 44
timokratis is on a distinguished road
[QUOTE=stefanos_cool;210550]Σας θυμίζω ότι το πρόβλημα το κάνει όταν το βάζω μπροστά και το κάνει όταν είναι κρύο, ανεξάρτητα αν έχω να το βάλω 5 μέρες ή 5 ώρες. Την ώρα που κάνει το πρόβλημα, σβήνω- ανοίγω διακόπτη περιμένω μερικά δεύτερα βάζω μπροστά και δουλεύει μια χαρά.[QUOTE=stefanos_cool;210550]


φιλε μου μου κανει ακριβως το ιδιο !! εμενα μου ειπαν οτι αρχικα το κανει οταν ειναι ζεστο και στην συνεχεια επιδεινωνεται μεχρι που το κανει και οταν ειναι κρυο θα μας τρελανουν τελικα!!!

να προσθεσω οτι εχω ηδη αλλαξει πολλαπλασιαστες!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη timokratis : 06-08-08 στις 12:57
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-08-08, 13:08
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα.
Αλλα εμενα κατι μου λεει οτι ειναι αισθητηρας στρωφων (στροφαλου). Οταν κανει το ρεταρισμα, τρεμοπαιζει και η βελονα του στροφομετρου? Κανει σαν να ειναι στον κοφτη ?
Αν ναι, ριξε λιγο σπρεϊ επαφων στην φυσσα του. Αλλιως αλλαξε τον.

Αν κανει το ρεταρισμα μετα απο πολυ ωρα σε κινηση ή μετα απο σκισιμο του μοτερ, τοτε ειναι πολλαπλασιαστης που οταν υπερ θερμανθει τα παιζει και δεν μπορει να κρατησει ρευμα. Στην περιπτωση αυτη αλλαγη το συντομοτερο γιατι μπορει να σου καψει και το κυκλωμα της αναφλεξης (ηλεκτρονικη) που ειναι μεσα στον εγκεφαλο του αυτοκινητου και δεν επισκευαζεται. Ο λογος ειναι οτι οταν ενα πηνιο υπερθερμαινεται, βραχηκυκλωνει και η ωμικη του αντισταση πεφτει στο 0 ohm και τραβαει τρελο ρευμα απο την αναφλεξη.
Και οι εξι ηλεκτρονικες ειναι μεσα στον εγκεφαλο με την μορφη mosfet (ολοκληρωμενο κυκλωμα) και δεν αλλαζουν.
Για οσους εχουν δει ανοιχτο εγκεφαλο, ειναι αυτα που ειναι βιδωμενα πανω σε ενα χοντρο κομματι αλουμινιο για ψυξη.
SUPERCHARGER που είναι αυτή η φύσα που μου γράφεις; Για να σε βοηθήσω ακόμη περισσότερο για την διάγνωσή σου, μιας και απ’ ότι φαίνεται γνωρίζεις πολύ καλά το θέμα, όταν μου κάνει το πρόβλημα δεν τρεμοπαίζει τίποτα, απλά το στροφόμετρο είναι σχεδόν στις 500 στρ. Σχετικά με την κίνηση που μου γράφεις, ούτε στην κίνηση μου το κάνει ούτε μετά από σκίσιμο! Το κάνει όταν το βάζω μπροστά και το κάνει όταν είναι κρύο, ανεξάρτητα αν έχω να το βάλω 5 μέρες ή 5 ώρες. Την ώρα που κάνει το πρόβλημα, σβήνω- ανοίγω διακόπτη περιμένω μερικά δεύτερα βάζω μπροστά και δουλεύει μια χαρά. Επίσης θέλω να τονίσω ότι όταν αποφασίζει να μου κάνει το τρελό ρετάρισμα την ώρα που πατάω μίζα το μοτέρ το νιώθω ότι γυρνάει τρελά δηλαδή χωρίς συμπίεση, κάτι το οποίο έχουμε ελέγξει και είναι αρκετά ικανοποιητική σε όλους τους κυλίνδρους.
Ένας μηχανικός που πρόσφατα με έγδαρε ελαφρός (αλλάζοντάς μου, μπεκ, αντλίες κλπ. χωρίς να χρειάζεται τελικά) μου είπε όταν του το πήγα και του είπα ότι μου κάνει ξανά τα ίδια ότι μπορεί τελικά να είναι οστήρια. Σε άλλο μηχανικό που ρώτησα αν ισχύει, το απόρριψε και μάλιστα μου είπε ότι σε αυτό το μοτέρ οστήρια κοιτάς μετά τα 300.000 km.

Κάποιος φίλος μου είπε για βαλβίδα ανεπιστροφής καυσίμου, ισχύει κατά την γνώμη σου αυτό;
Πριν αλλάξω αντλία βενζίνης, όταν το έκανε δεν έστρωνε αμέσως με το πρώτο off-on, αλλά μπορεί να χρειαζόταν να σβήσω και να ξαναβάλω αρκετές φορές, μετά την αλλαγή της αντλίας βενζίνης όταν μου κάνει το πρόβλημα σβήνω και ξαναβάζω και είναι οκ, δεν ξέρω αν όλα αυτά έχουν σχέση, απλά σας γράφω όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ για να βγάλουμε άκρη.

Άσχετο, πέρυσι έκανα και "τσιπάρισμα" στο συνεργείο που σας είπα ότι με έγδαρε, μου είπε ότι θα μου δώσει περίπου 25 ίππους αυτό και το πλήρωσα 500 ε. Όντως είδα διαφορά μετά τις 3000 στρ. αλλά το πρόβλημα εξακολούθησε το ίδιο.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-08-08, 13:14
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
[QUOTE=timokratis;210551][QUOTE=stefanos_cool;210550]Σας θυμίζω ότι το πρόβλημα το κάνει όταν το βάζω μπροστά και το κάνει όταν είναι κρύο, ανεξάρτητα αν έχω να το βάλω 5 μέρες ή 5 ώρες. Την ώρα που κάνει το πρόβλημα, σβήνω- ανοίγω διακόπτη περιμένω μερικά δεύτερα βάζω μπροστά και δουλεύει μια χαρά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos_cool Εμφάνιση μηνυμάτων


φιλε μου μου κανει ακριβως το ιδιο !! εμενα μου ειπαν οτι αρχικα το κανει οταν ειναι ζεστο και στην συνεχεια επιδεινωνεται μεχρι που το κανει και οταν ειναι κρυο θα μας τρελανουν τελικα!!!

να προσθεσω οτι εχω ηδη αλλαξει πολλαπλασιαστες!!!!
και τελικά; βρήκες τι ήταν ή ακόμη το κάνει;
και εγώ έχω αλλάξει πολλαπλασιαστές συν πολλά άλλα και όπως πάει θα αλλάξω τα πάντα εκτός από το εξάρτημα που ευθύνεται για την βλάβη!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-08-08, 14:29
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
25 ιππους μονο με προγραμμα??? και μαλιστα απο 150 σε 175 ειναι μεγαλη η αυξηση. Οποτε η σου εχει γυρισει παρα πολυ το αβανς η απλα δε σ εδωσε 25 αλογα. Προσοχη σε τετοιου ειδους προγραμματα και μαλιστα φτιαγμενα απ τον κυρ μητσο...

Εγω παλι θα πω πως κατι σε εγκεφαλο μ κανει γιατι οταν το βαζεις μια δεν παιρνει καλα. Οταν το βαζεις δευτερη σα να παιρνει μπρος ο εγκεφαλος η αλλαζει καποια δεδομενα και λειτουργει σωστα.. Στο εκανε και πριν βαλει το προγραμμα ??
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-08-08, 15:05
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
ίσως ακουστεί αστείο έως γελοίο.... αλλά μήπως είναι καμιά βαλβίδα ρελαντί??? γιατί στο δικό μ (316, το ξέρω ότι έχει τελείως διαφορετικό κινητήρα) όταν κάνει αυτό το ρετάρισμα στο ρελαντί θέλει καθάρισμα η βαλβίδα ρελαντί και στρώνει..... (αυτό που παρατηρώ είναι ότι βάζω μπρος και κάνει ένα ρετάρισμα και προσπαθεί να σταθεροποιήσει τις στροφές - πέφτουν λίγο - ξανανεβαίνουν - μετά ξαναπέφτουν, και όταν καθαρίζει σταματάει να υπάρχει αυτό το πρόβλημα.....)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-08-08, 17:21
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
ίσως ακουστεί αστείο έως γελοίο.... αλλά μήπως είναι καμιά βαλβίδα ρελαντί??? γιατί στο δικό μ (316, το ξέρω ότι έχει τελείως διαφορετικό κινητήρα) όταν κάνει αυτό το ρετάρισμα στο ρελαντί θέλει καθάρισμα η βαλβίδα ρελαντί και στρώνει..... (αυτό που παρατηρώ είναι ότι βάζω μπρος και κάνει ένα ρετάρισμα και προσπαθεί να σταθεροποιήσει τις στροφές - πέφτουν λίγο - ξανανεβαίνουν - μετά ξαναπέφτουν, και όταν καθαρίζει σταματάει να υπάρχει αυτό το πρόβλημα.....)
Ναι όντως ισχύει αυτό που λες, σε μία 318 που είχα το αντιμετώπιζα αυτό το πρόβλημα, έβγαζα την βαλβίδα την καθάριζα με σπρέι και ήταν οκ. Εδώ όμως δεν έχω το ίδιο πρόβλημα και το σύστημα τροφοδοσίας κλπ. είναι τελείως διαφορετικό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.