Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 10-04-11, 17:23
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
το παξιμαδι που λες το βιδωνεις τερμα δεν ρυθμιζει τιποτα τωρα τα πιατελα οσο τα ανεβαζεις προς το πανω σημειο τις αναρτησεις το αμαξι ψηλωνει και αντιστροφα οταν τα κατεβαζεις τα πιατελα χαμηλωνει
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 17-05-11, 08:58
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
για να μην ανοιγω νεο τοπικ
αυτες τις γνωριζετε:
http://cgi.ebay.de/BMW-3er-E90-Limou...item230c2072be

τις εχετε υποψη σας ως φιρμα ποιοτητα αντοχη κλπ; ακουω γνωμες γιατι ψαχνω και για raceland αλλα μαλλον δεν βγαζουν για ε90 4κυλινδρο...

επισης ειδα και αυτες τις επωνυμες της H&R σε πολυ καλη τιμη:
http://cgi.ebay.de/H-R-Cup-Kit-45-50...item3efb5b2f18
αυτες λογω κοστους αξιζουν!
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 23-05-11, 19:19
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris316 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε mikepower μεγειες σου κι εσένα και καλοφόρετες... Στην περίπτωσή μου τώρα, ο ευθυγραμμισάς μου είπε ότι δεν παίρνει άλλες ρυθμίσεις πέραν του ύψους, κάτι που ακόμα μέχρι τώρα το κεφάλι μου δε θέλει να το πιστέψει (καθώς υπάρχουν και πατέντες σε ακραία περίπτωση...) οπότε προσωρινά "φορέθηκε" η ανάρτηση με το χαμήλωμα που βλέπεις παραπάνω και μια δόση κάμπερ μπρος πίσω (τουλάχιστον μέχρι να στρωθεί) κάτι που ισχυρίζεται ότι δεν αλλάζει κιόλας (επιμένω να κρατώ τις επιφυλάξεις μου)... Κάτι που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι είναι εύκολο να τη χαμηλώσεις-ψηλώσεις ακόμα και εγκατεστημένη στο αυτοκίνητο αρκεί να χωρέσεις από κάτω φυσικά ...
Εχει δικιο ο ευθυγραμμισας σου,η Raceland δεν εχει αλλη ρυθμιση πλην του υψους.Πισω ετσι κι αλλιως καμια αναρτηση δεν εχει ρυθμισεις για καμπερ και οι εργοστασιακες καμπεροβιδες πισω,σε πανε περιπου μεχρι 2.5 μοιρες αρνητικο,υπεραρκετο δλδ για καθε χρηση.Μπροστα εφοσον φορας εργοστασιακα top mount,μπορεις να καμπερωσεις μεχρι περιπου 1.5-1.8 μοιρες.Οι πατεντες προφανως δεν ηταν στη σκεψη του μαστορα(και καλα κανει),οποτε καλο ειναι να το χωρεσει το κεφαλι σου αρχηγε μου και να προχωρησεις σε αγορα ρυθμιζομενων μπροστινων top mount για καμπερ πανω απο 2 μοιρες....
Υ.Γ. επειδη η Raceland ειναι εξαιρετικα υποστροφικα στημενη,με σκληροτερα ελατηρια μπροστα,ακολουθωντας το εργοστασιακο προτυπο,καλυτερα να δωσεις περισσοτερο καμπερ μπροστα και λιγοτερο πισω για να το αντισταθμισεις αυτο.Προσφατα πηρα βολτα το αμαξι ενος φιλου με αυτην την αναρτηση και διαπιστωσα οτι οντως εβγαζε πολλα μουτρα.....Παντως ειναι οτι καλυτερο σε value-money
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 26-05-11, 12:38
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει δικιο ο ευθυγραμμισας σου,η Raceland δεν εχει αλλη ρυθμιση πλην του υψους.Πισω ετσι κι αλλιως καμια αναρτηση δεν εχει ρυθμισεις για καμπερ και οι εργοστασιακες καμπεροβιδες πισω,σε πανε περιπου μεχρι 2.5 μοιρες αρνητικο,υπεραρκετο δλδ για καθε χρηση.Μπροστα εφοσον φορας εργοστασιακα top mount,μπορεις να καμπερωσεις μεχρι περιπου 1.5-1.8 μοιρες.Οι πατεντες προφανως δεν ηταν στη σκεψη του μαστορα(και καλα κανει),οποτε καλο ειναι να το χωρεσει το κεφαλι σου αρχηγε μου και να προχωρησεις σε αγορα ρυθμιζομενων μπροστινων top mount για καμπερ πανω απο 2 μοιρες....
Υ.Γ. επειδη η Raceland ειναι εξαιρετικα υποστροφικα στημενη,με σκληροτερα ελατηρια μπροστα,ακολουθωντας το εργοστασιακο προτυπο,καλυτερα να δωσεις περισσοτερο καμπερ μπροστα και λιγοτερο πισω για να το αντισταθμισεις αυτο.Προσφατα πηρα βολτα το αμαξι ενος φιλου με αυτην την αναρτηση και διαπιστωσα οτι οντως εβγαζε πολλα μουτρα.....Παντως ειναι οτι καλυτερο σε value-money

Μάλιστα λοιπόν... Πάντως για το ότι είναι ελαφρώς υποστροφική ανάρτηση χωρίς ρυθμίσεις το έχω διαπιστώσει κι εγώ αλλά μου αρέσει το γεγονός ότι είναι λιγότερο υποστροφική από τα bilstein sport που είχα οπότε Αυτό για τα ρυθμιζόμενα top mount θα το εξετάσω κάπως καλύτερα όταν αποφασίσω πρώτα αν θα βάλω μεγαλύτερες προσθήκες ή αν θα αλλάξω ζάντες...
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 26-05-11, 14:40
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Συγγνώμη παιδιά αλλά έχω βάλει τη raceland εδω και ενα χρόνο και κάθε άλλο παρα υποστροφική τη λες, άλλωστε αυτό είναι θέμα ευθυγράμμισης. Τα ελατήρια είναι 350lbs μπροστά και 300lbs πίσω. Θα μπορούσαν ΑΝΕΤΑ να έχουν πιο σκληρό ελατήριο (400lbs) ειδικά για τα 6κύλινδρα όμως για χρήση δρόμου προτιμώ να είναι πιο φιλικό και συγκρατημένα μαλακό το αυτοκίνητο. Και μη ξεχνάμε οτι είναι μια σκληρή ανάρτηση και ώς τέτοια έχει περισσότερες απαιτήσεις απο τα λάστιχα, οπότε αν οδηγήσετε ενα με ξεραμένα ή παλιά λάστιχα και μια οποιαδήποτε σκληρή ανάρτηση θα φανερώσει εύκολα το πρόβλημα πρόσφυσης απο τα λάστιχα και θα φέρει υπό- ή υπέρστροφή.
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 26-05-11, 16:48
Το avatar του χρήστη aggelosmk2
aggelosmk2 Ο χρήστης aggelosmk2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Μηνύματα: 203
aggelosmk2 is on a distinguished road
Eνα χρονο κλεινω κι εγω με την αναρτηση .

Τουλαχιστον για τα 4κυλινδρα που ναι κ πιο ζυγισμενα λογω του οτι δεν εχουν τοσο βαρος στη μουρη,ουτε εγω την θεωρω εξαιρετικα υποστροφικη.

Περαν οτι εξαρταται απο το πως στριβεις το αμαξι και τι ρυθμισεις εχεις,εγω την θεωρω ελαφρως υποστροφικη σε προσανατολισμο.
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 27-05-11, 00:16
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggelosmk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eνα χρονο κλεινω κι εγω με την αναρτηση .

Τουλαχιστον για τα 4κυλινδρα που ναι κ πιο ζυγισμενα λογω του οτι δεν εχουν τοσο βαρος στη μουρη,ουτε εγω την θεωρω εξαιρετικα υποστροφικη.

Περαν οτι εξαρταται απο το πως στριβεις το αμαξι και τι ρυθμισεις εχεις,εγω την θεωρω ελαφρως υποστροφικη σε προσανατολισμο.
Φιλαρακι το δικο σου αμαξι βρηκα εξαιρετικα υποστροφικο! Σε γενικες γραμμες βεβαια μ'αρεσε και σου το'πα κιολας...Αλλα ειναι λαθος τους αυτο με τις 350lbs μπροστα-300 πισω.Επρεπε ειτε να το'χαν 350-350,ειτε 350-400 για να γινει λιγουλακι ουδετερο προς υπερστροφικο στο οριο και να βαζει πιο ευκολα τα μουτρα μεσα ειδικα στα πιο αδυναμα Ε36 που δεν εχουν τη ρυθμισιμοτητα στο γκαζι....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 27-05-11, 00:21
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6zylindermaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη παιδιά αλλά έχω βάλει τη raceland εδω και ενα χρόνο και κάθε άλλο παρα υποστροφική τη λες, άλλωστε αυτό είναι θέμα ευθυγράμμισης. Τα ελατήρια είναι 350lbs μπροστά και 300lbs πίσω. Θα μπορούσαν ΑΝΕΤΑ να έχουν πιο σκληρό ελατήριο (400lbs) ειδικά για τα 6κύλινδρα όμως για χρήση δρόμου προτιμώ να είναι πιο φιλικό και συγκρατημένα μαλακό το αυτοκίνητο. Και μη ξεχνάμε οτι είναι μια σκληρή ανάρτηση και ώς τέτοια έχει περισσότερες απαιτήσεις απο τα λάστιχα, οπότε αν οδηγήσετε ενα με ξεραμένα ή παλιά λάστιχα και μια οποιαδήποτε σκληρή ανάρτηση θα φανερώσει εύκολα το πρόβλημα πρόσφυσης απο τα λάστιχα και θα φέρει υπό- ή υπέρστροφή.
Εφοσον λοιπον εχει σκληροτερα ελατηρια μπροστα απ'το εργοστασιακο στησιμο,το προσανατολιζει στο πιο υποστροφικο ακομη...Το οτι μετα εσυ και ο καθενας μας με συγκλιση και καμπερ μπροστα το ψιλοφερνεις στα ισια του(λιγοτερο υποστροφικο,πιθανον και ουδετερο) δεν αλλαζει την αρχικη σκεψη των τεχνικων της Raceland...Ειναι απ'τις λιγες coilover που επιλεγει αυτο το set up.Ο τροπος που στριβει ενα αμαξι δεν εξαρταται απ'τα λαστιχα(εφοσον και τα 4 ειναι στην ιδια κατασταση εννοειται) αλλα απ'τη γεωμετρια του...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 27-05-11, 09:43
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Νομίζω οτι το κακό της υποστροφής που λες οφείλεται στο οτι της οδήγησες πάνω σε 4κύλινδρο Ε36. Οταν έχει λίγο βάρος μπροστά και έχει σκληρά ελατήρια έχεις δίκιο οτι χάνει πιο εύκολα την πρόσφυση του. Στα 6κύλινδρα (ειδικά στο δικό μου που ΔΕΝ έχει αλουμινένιο 6κύλινδρο) αλλάζει προς το καλύτερο η συμπεριφορά.

Φυσικά δε λέω οτι ειναι η κορυφαία λύση η Raceland (μη τρελαθούμε) αλλά έχει τρελό value for money. Oι κορυφαίες λύσεις σωστά ρυθμισμένες μεταμορφώνουν το παρεξηγημένο μας 36άρι αλλά το 1000ρικο που ζητάει ο Κυρλαγκίτσης μου φαίνεται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ για εμένα και ας ξέρω οτι θα μου στείλει "διαμάντι"
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 27-05-11, 17:08
Το avatar του χρήστη aggelosmk2
aggelosmk2 Ο χρήστης aggelosmk2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Μηνύματα: 203
aggelosmk2 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαρακι το δικο σου αμαξι βρηκα εξαιρετικα υποστροφικο! Σε γενικες γραμμες βεβαια μ'αρεσε και σου το'πα κιολας...Αλλα ειναι λαθος τους αυτο με τις 350lbs μπροστα-300 πισω.Επρεπε ειτε να το'χαν 350-350,ειτε 350-400 για να γινει λιγουλακι ουδετερο προς υπερστροφικο στο οριο και να βαζει πιο ευκολα τα μουτρα μεσα ειδικα στα πιο αδυναμα Ε36 που δεν εχουν τη ρυθμισιμοτητα στο γκαζι....
Μιχαλαρα μου δεν διαφωνω με την προταση σου για το πως θα μπορουσαν να επιλεξουν την ρυθμιση των ελατηριων αλλα αυτο προφανως ειναι το σκεπτικο της εταιριας.
Πιο φιλικο στον απλο καταναλωτη .

Παρα ταυτα εσυ οδηγησες το αμαξι μου χωρις καν αντιστρεπτικες!!!! Χωρις καν δηλαδη το βασικο του στησιμο ! Αν θυμασαι πισω δεν ειχα ζαμφορ και η μπροστα ηταν απενεργοποιημενη λογω του οτι ελειπαν τα μπρατσακια!

Τωρα που εχει τις σωστες ζαμφορ λοιπον ,ειναι ουδετερο προς υποστροφικο.

Υ.Γ : Περιμενω να παμε για καφε , Αντε κανονισε να τα πουμε ! Μου χεις γινει πολυ πολυασχολος τωρα με την μπουμπου !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.