Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 21-11-11, 15:42
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τσέκ το χω κάνει αλλά δεν γίνεται τίποτα απολύτως!

Δεν ξέρω αν έχει άλλο τρόπο για να γίνει θα σε γελάσω....
Ο χιλιομετρητής είναι ψηφιακός, το αυτοκίνητο είναι 12/1990 βάση με το VIN
τί έννοείς? προσπάθησες να το κάνεις και δε τα κατάφερες?
πατάς και κρατάς πατημένο το κουμπί που μηδενίζει τα χιλιόμετρα για 5-6 δευετρόλεπτα...
χωρίς να αφήσεις το κουμπί, ανοίγεις το διακόπτη στη θέση πρίν βάλει εμπρός τον κινητήρα...!!!!! περιμένεις άλλα δέκα δευτερόλεπτα (με κρατημένο το κουμπί πάντα) και ξαφνικά γίνετε το τεστ... απ ότι βλέπω είναι πολύ ευκολο!!!!!

edit: προσπάθησε αρκετές φορές, μέχρι να το καταφέρεις... έτσι θα δούμε άν φταίει το όργανο ή το φλοτέρ!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ThaNOS E46coupe : 21-11-11 στις 15:45
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-11, 15:44
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
τί έννοείς? προσπάθησες να το κάνεις και δε τα κατάφερες?
πατάς και κρατάς πατημένο το κουμπί που μηδενίζει τα χιλιόμετρα για 5-6 δευετρόλεπτα...
χωρίς να αφήσεις το κουμπί, ανοίγεις το διακόπτη στη θέση πρίν βάλει εμπρός τον κινητήρα...!!!!! περιμένεις άλλα δέκα δευτερόλεπτα (με κρατημένο το κουμπί πάντα) και ξαφνικά γίνετε το τεστ... απ ότι βλέπω είναι πολύ ευκολο!!!!!
Μόνο που σε εμένα δεν γίνεται αυτό.....

edit: οκ θα το ξαναπροσπαθήσω και ενημερώνω!
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris ///M : 21-11-11 στις 15:50
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-11-11, 16:54
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Γενικά όταν συνεχώς έχουμε βενζίνη κάτω από το 25% του ρεζερβουάρ πάμε γυρεύοντας για μπελάδες.

1) Όταν βάζεις 10-20 ευρώ (δηλαδή 6-13 λίτρα βενζίνη) τη φορά απλά δεν ξέρεις ποτέ πόσο σου βάζουν. Δεν μπορείς να κάνεις καμιά ρεαλιστική μέτρηση (ούτε καν υπόθεση).
2) Φλοτέρ και αντλία ζορίζονται μονίμως.
3) Αν τυχόν υπάρχει ακαθαρσία, τότε...απλά κάνει πάρτυ στο άδειο ρεζερβουάρ.
4) Δεν έχει νόημα να βάζεις 15 ευρώ κάθε 2 μέρες. Βάζε 60 κάθε 8 μέρες. Είναι ακριβώς το ίδιο. Καλύτερα ακόμα γέμισε το. Για να μη σου πώ ότι γεμίζοντας το ρεζερβουάρ κάνεις περισσότερη οικονομία γιατί αποφεύγουν τα ''κόλπα'' (στην ποσότητα) στο γέμισμα γιατί φαίνονται εύκολα.

Αν θέλεις να βάζεις 20 λιτρα βενζίνη μόνο, άλλαξε ρεζερβουάρ με κανένα μικρότερο, γιατί στα 80 λιτρα, με 10 ευρώ δεν κάνεις τίποτα.

Τα 10 ευρώ που βάζεις είναι 6 λιτρα. Τα 15 ευρώ είναι 9 λιτρα. Και μπορεί να είναι και 1-2 λιτρα λιγότερα αν ο βενζινάς κλέβει. Αν έχει φάει σκάλωμα, τι να καταλάβει, να πάει από τα 18 (που μπορεί να είναι 15 αν έχει κολλήσει ο μετρητής) στα 20-23?

Απλά πρέπει να το συγκρίνεις με άλλο Ε34 518i που αποδεδειγμένα ο κάτοχος να γνωρίζει ότι το όργανο λειτουργεί κανονικά και να δείς πως συμπεριφέρεται στα ίδια επίπεδα καυσίμου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-11-11, 20:39
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Συμφωνώ συννονόματε απλά το να το γεμίσω δεν μου περισσεύουν 110Ε αυτή τη στιγμή.

Όταν το γέμιζα μου περίσσευαν απλά τώρα δεν μπορώ.
Το θέμα δεν είναι όταν είναι γεμάτο, άμα γεμίσει δείχνει μια χαρά, το θέμα είναι οτι ΔΕΝ δείχνει σωστά άμα αρχίσει και πέσει κάτω απο την μέση το ρεζερβουάρ, αυτή τη στιγμή έχει μέσα το 10άρικο της ρεζέρβας + περίπου 50Ε ακόμα καύσιμα και δείχνει στο 20!
Καταλαβαίνεις τι εννοώ?
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-11-11, 20:50
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
To κανει και εμενα.. Αν γεμισω πεφτει μετα απο λιγο στο 30, κααααααααααααααααθεται εκει μεχρι να κατεβει στην πραγματικοτητα στα 30 λιτρα, και μετα δουλευει καλα.. Παλιοτερα το εκανε στα 15. Ο.τι να'ναι, ωρες ωρες μου φαινεται οτι παιζει περα'δωθε σαν να μου λεει ''γεια σου, εδω ειμαι, κοιταααα, επιτελω εργο"

Φλοτερ ειναι..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά όταν συνεχώς έχουμε βενζίνη κάτω από το 25% του ρεζερβουάρ πάμε γυρεύοντας για μπελάδες.

1) Όταν βάζεις 10-20 ευρώ (δηλαδή 6-13 λίτρα βενζίνη) τη φορά απλά δεν ξέρεις ποτέ πόσο σου βάζουν. Δεν μπορείς να κάνεις καμιά ρεαλιστική μέτρηση (ούτε καν υπόθεση).
2) Φλοτέρ και αντλία ζορίζονται μονίμως.
3) Αν τυχόν υπάρχει ακαθαρσία, τότε...απλά κάνει πάρτυ στο άδειο ρεζερβουάρ.
4) Δεν έχει νόημα να βάζεις 15 ευρώ κάθε 2 μέρες. Βάζε 60 κάθε 8 μέρες. Είναι ακριβώς το ίδιο. Καλύτερα ακόμα γέμισε το. Για να μη σου πώ ότι γεμίζοντας το ρεζερβουάρ κάνεις περισσότερη οικονομία γιατί αποφεύγουν τα ''κόλπα'' (στην ποσότητα) στο γέμισμα γιατί φαίνονται εύκολα.

Αν θέλεις να βάζεις 20 λιτρα βενζίνη μόνο, άλλαξε ρεζερβουάρ με κανένα μικρότερο, γιατί στα 80 λιτρα, με 10 ευρώ δεν κάνεις τίποτα.

Τα 10 ευρώ που βάζεις είναι 6 λιτρα. Τα 15 ευρώ είναι 9 λιτρα. Και μπορεί να είναι και 1-2 λιτρα λιγότερα αν ο βενζινάς κλέβει. Αν έχει φάει σκάλωμα, τι να καταλάβει, να πάει από τα 18 (που μπορεί να είναι 15 αν έχει κολλήσει ο μετρητής) στα 20-23?
Το ιδιο ακριβως μου λεει και ο πατερας μου.. Σαν να τον ακουω τωρα

"Καθεσαι βαζεις 20ευρα τσιγκι τσιγκι, γεμιζε το και βαζε ανα λιγοτερα χρονικα διαστηματα, ιδια λεφτα θα χαλασεις. Αλλα εσυ εκει, τα δικα σου, μην βαρυνει λιγο και κατι θα γινει.. Καγκουρα"



Παντως συμφωνω με Μητσο, δεν περισσευουν λευτα για να γεμιζουμε και ας λεει ο πατερας ο.τι θελει.
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E36 RULES!! : 21-11-11 στις 20:54
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-11-11, 20:54
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
To κανει και εμενα.. Φλοτερ ειναι..



Το ιδιο ακριβως μου λεει και ο πατερας μου.. Σαν να τον ακουω τωρα

"Καθεσαι βαζεις 20ευρα τσιγκι τσιγκι, γεμιζε το και βαζε ανα λιγοτερα χρονικα διαστηματα, ιδια λεφτα θα χαλασεις. Αλλα εσυ εκει, τα δικα σου, μην βαρυνει λιγο και κατι θα γινει.. Καγκουρα"



Παντως συμφωνω με Μητσο, δεν περισσευουν λευτα για να γεμιζουμε και ας λεει ο πατερας ο.τι θελει.
Μάριε με νιώθεις ε?
Ωραία αφού είναι το ρημαδο φλοτέρ θα το αλλάξω και αυτό...... Μετά απο τόσα χρόνια να χαλάσει το θεωρώ φυσιολογική φθορά!
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-11-11, 21:00
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάριε με νιώθεις ε?
Ωραία αφού είναι το ρημαδο φλοτέρ θα το αλλάξω και αυτό...... Μετά απο τόσα χρόνια να χαλάσει το θεωρώ φυσιολογική φθορά!
χαχαχαχα

Δεν ξερω μήπως φτιαχνεται το ιδιο, ή ειναι καμμια επαφη που εχει χαλασει, ή αν πρεπει σωνει και καλά να το αλλάξεις! Ψαξε το!


Παντως μου εχουν πει οτι επειδη η αντλια μας ειναι εμβαπτιζομενη, ψύχεται κ ολας απο τη βενζινη που ειναι γυρω-γυρω.. Αν ειμαστε με λιγα λιτρα τοτε υπερθερμαίνεται.
Κατα τις ...ρεζερβικές μου αναζητήσεις, πραγματι, το ΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ της αντλίας παρα-ακουγοταν
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-11-11, 21:05
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχα

Δεν ξερω μήπως φτιαχνεται το ιδιο, ή ειναι καμμια επαφη που εχει χαλασει, ή αν πρεπει σωνει και καλά να το αλλάξεις! Ψαξε το!


Παντως μου εχουν πει οτι επειδη η αντλια μας ειναι εμβαπτιζομενη, ψύχεται κ ολας απο τη βενζινη που ειναι γυρω-γυρω.. Αν ειμαστε με λιγα λιτρα τοτε υπερθερμαίνεται.
Κατα τις ...ρεζερβικές μου αναζητήσεις, πραγματι, το ΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ της αντλίας παρα-ακουγοταν
Μωρέ εμένα ακούγεται απο τότε που την έβαλα καινούρια εδώ και 6-7 μήνες είτε γεμάτο είναι το ρεζερβουάρ ή μισόγεμάτο ή άδειο.....
Άμα έχει φάει το ποντεσιόμετρο μέσα και κολλάει φίλε τότε δεν παίρνει φτιάξιμο, στάνταρ!
Ισχύει οτι ψύχεται αλλά μπροστά έχει "δοχείο αναθυμιάσεων" άρα κυκλοφορεί αέρας μέσα στο ρεζερβουάρ οπότε.......
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-11-11, 21:09
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Μωρέ εμένα ακούγεται απο τότε που την έβαλα καινούρια εδώ και 6-7 μήνες είτε γεμάτο είναι το ρεζερβουάρ ή μισόγεμάτο ή άδειο.....
Άμα έχει φάει το ποντεσιόμετρο μέσα και κολλάει φίλε τότε δεν παίρνει φτιάξιμο, στάνταρ!
Ισχύει οτι ψύχεται αλλά μπροστά έχει "δοχείο αναθυμιάσεων" άρα κυκλοφορεί αέρας μέσα στο ρεζερβουάρ οπότε.......
Σιγουρέψου οτι ειναι το φλοτέρ και δεν φταιει το κοντερακι (εγω εκανα το τεστ και δουλεύει μια χαρα), και μετα βουρ!!

ΚΑΠΩΣ θα γινεται το τεστ, δεν μπορει!!
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-11-11, 21:12
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρέψου οτι ειναι το φλοτέρ και δεν φταιει το κοντερακι (εγω εκανα το τεστ και δουλεύει μια χαρα), και μετα βουρ!!

ΚΑΠΩΣ θα γινεται το τεστ, δεν μπορει!!
Θα το κάνω αύριο το πρωί αν και δεν νομίζω να είναι το όργανο γιατί αν το γεμίσω τώρα αμέσως μόλις γυρίσω τον διακόπτη θα πάει σφαίρα στο 80 χωρίς να κολλήσει κάπου.....
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.