Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-12, 14:37
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Επιλογη κεριου

Εχθες κερωσα το αυτοκινητο μου και ειδα οτι μου μενει κερι για ακομα μια φορα (ειμαι πολυ σπαταλος τελικα...4 κερωματα με ενα κουτι collinite 915)...οποτε τωρα ψαχνω για κερι...ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο το κερι που εχω αλλα ο μονος τομεας που θεωρω οτι υστερει ειναι η γυαλαδα...θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο κερι που να δινει αρκετη γυαλαδα και να μην ξεπερνα τα 50 ευρω... εχω στο μυαλο μου το mothers california Gold pure Carnauba Wax Paste...σκεφτομουν zymol αλλα ειναι αρκετα ακριβο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-12, 18:22
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Φίλε χρησιμοποιείς υπερβολικά πολύ κερί!
Εγώ θα χω κάνει καμια 10ρια κερώματα από σένα και έχω μισό βαζάκι ακόμα (άλλα τόσα σίγουρα δηλαδή)!
Εκτός του ότι δεν συμφέρει οικονομικά να βάζεις τόσο πολύ, ταυτόχρονα κάνεις το σκούπισμά του πολύ πιο δύσκολο και γενικά δεν κερδίζεις το παραμικρό.
Οικονομία απο'δω και μπρος λοιπόν.

Τώρα, επί του θέματος, πάρα πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για το vantage της Britemax.
Ρίξτου μια ματιά γιατί στα λεφτά που ψάχνεις δε νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο, τουλάχιστον από αισθητικό αποτέλεσμα (γιατί σε αντοχή το 915 είναι απ'τα κορυφαία ανεξαρτήτως τιμής).
http://www.swell.gr/car/index.php?pa...mart&Itemid=72
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-12, 20:38
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
εφερε και το collinite που παλια δεν το ειχε...εχουμε καμια προσφορα απο αυτο το μαγαζι σαν φορουμ? αν δεν κανω λαθος ειναι καποιος απο εδω... οποτε απο βδομαδα θα του κανω ενα τηλ να μου προτεινει και καποια αλλα πραγματα που θελω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-12, 02:38
Το avatar του χρήστη e60///M
e60///M Ο χρήστης e60///M δεν είναι συνδεδεμένος
UN-naturally aspirateD
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Μηνύματα: 518
e60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura about
Megs εχεις δοκιμασει; Καλα και σε προσιτες τιμες και τα βρισκεις ευκολα. Το nxt στο ασημι σου θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα θεωρω απο το gold και προσθετει στη γυαλαδα που ψαχνεις.

Ειναι καλα, το μονο που υστερουν ειναι η αντοχη τους που μετα τους 3 μηνες αρχιζει και φευγει. Εμφανισιακα περνεις καλο αποτελεσμα ομως.Ειναι το μονο που εχω κρατησει στο ραφι μου απο την ερασιτεχνικη σειρα της megs.

Οπως σου ειπε και ο DriverM (συγνωμη δεν θυμαμαι το ονομα σου) ποσοτητα δεν σημαινει και καλυτερο αποτελεσμα. Χαλας λεφτα και παιδευεσαι να το σκουπισεις με το πανι σου να μπουκωνει συνεχεια. Και γω το ιδιο εκανα στην αρχη.Αν προσπαθησεις να απλωσεις ενα πολυ λεπτο στρωμα το οποιο ομως να ειναι ομορφα δουλεμενο θα εκπλαγεις απο το ποσο ευκολα σκουπιζεται το κερι απο το αυτοκινητο.

ελπιζω να βοηθησα και γω λιγο αν και ολοι το ξερουν το nxt.

Κατι αλλο, το κερι οσο καλυτερα του εχεις προετοιμασει το εδαφος τοσο πιο πολυ θα σε ικανοποιησει. Για αρχη δοκιμασε ενα πυλο...!

Απο εβδομαδα δοκιμαζω dodo supernatural.Ελπιζω να ναι τοσο καλο οσο λενε....

( αν εισαι σε πιο προχωρημενο σταδιο και αυτα που σου εγραψα τα ξερεις ηδη να με συγχωρας απλα βοηθεια παω να δωσω οχι να το παιψω αουης :P )
__________________
2007 BMW 530i M-pack
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-12, 13:58
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
οντως βαζω αρκετο κερι...θελω να το βλεπω πανω στο αυτοκινητο...χαχα...παντως την τελευταια φορα λογω ζεστης χρησιμοποιησα πολυ περισσοτερο γιατι ειχε γινει πολυ μαλακο...περναω παντα πυλο πριν το κερωμα... απο megs χρησιμοποιω αλλα προιοντα αλλα οχι κερι...ειχα δει το nxt αλλα τα παιδια εδω μου προτειναν το collinite...η αληθεια ειναι οτι δεν με ενδιαφερει και τοσο η αντοχη του κεριου γιατι το κερωνω αρκετα συχνα...καθε 1.5 μηνα τουλαχιστον...και κατι τελευταιο...το παλιο κερι αν δεν θελουμε να περασουμε πηλο με τι το βγαζουμε? εγω πλενω 2 φορες με σαπουνι πιατων αλλα εχω ακουσει για καθαρο οινοπνευμα η κατι τετοιο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-12, 14:03
Το avatar του χρήστη e60///M
e60///M Ο χρήστης e60///M δεν είναι συνδεδεμένος
UN-naturally aspirateD
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Μηνύματα: 518
e60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura about
oχι οινοπνευμα με τιποτα.

Μια χαρα ava, fairy palmolive 1-2 φορες και εισαι τζετ.

Θα ελεγα βεβαια οτι ισως ειναι και υπερβολη ο 1.5 μηνας.
__________________
2007 BMW 530i M-pack
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-06-12, 17:40
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Φίλε Ε60Μ, τα κεριά της Megs δεν βγάζουν με τίποτα πάνω από 1, το πολύ 1,5 μήνα.
Εμφανισιακά το ΝΧΤ2 πράγματι είναι μια χαρά, αλλά για τα λεφτά του υπάρχουν μακράν καλύτερες προτάσεις, ιδίως αν κάποιος δώσει και 15-20 ευρώ παραπάνω.
Άσε που το ΝΧΤ είναι ουσιαστικά sealant και όχι κανονικό κερί και θα έπρεπε να κρατάει πολύ περισσότερο.
Το gold πάλι είναι τραγικό απ'όλες τις απόψεις οπότε δεν το συζητάω καν.

Αlexvag, όπως σου είπε ο φίλος από πάνω οινόπνευμα δεν κάνει να χρησιμοποιείς για ΚΑΝΕΝΑ λόγο στο αμάξωμα.
Με άβα φεύγει το κερί μια χαρά.

Τώρα, κέρωμα μ'ένα καλό κερί σαν το 915 δεν υπάρχει λόγος να γίνεται σε λιγότερο από 2,5-3 μήνες.
Αντέχει άνετα τόσο, όπως και το vantage που σου προτείνω.

Και το supernatural hybrid είναι πολύ καλό κερί, συνδυασμός φυσικού με sealant, αλλά για 70 ευρώ που κοστίζει περίπου στα 200ml είναι λιγάκι τσιμπημένο.
Γενικά δεν τα πολυπάω τα προϊόντα της dodo καθώς είναι λίγο υπερεκτιμημένα, πάντως σίγουρα το κερί αυτό δεν είναι κακό.

ps Άρη με λένε φίλε.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-06-12, 17:57
Το avatar του χρήστη e60///M
e60///M Ο χρήστης e60///M δεν είναι συνδεδεμένος
UN-naturally aspirateD
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Μηνύματα: 518
e60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura about
χαχα Κωνσταντινος εδω!

Gold class μια φορα πηρα, αλλα το nxt σταματαει να κανει ικανοποιητικο beading λιγο μετα τους 2.5 μηνες οποτε στους 3.5 πρεπει να ξαναπεραστει.

Ειμαι πεπεισμενος πλεο οτι το κλιμα παζει και το ρολο του καθως το Bmw του πατερα μου που ειναι 5 μερες της εβδομαδας Ελευσινα ολο το χρονο δεν διαρκει το κερι πανω του. Στην επαρχια το καυσαεριο δεν ειναι σε τοσο μεγαλες ποσοτητες. Ισως γιαυτο οι Αθηναιοι ειστε πιο αυστηροι στα κριτηρια οσον αφορα τη διαρκεια.

Αν με ικανοποιησει θα δοκιμασω και το hybrid και μετα θα δω ποιο θα παρω σε κανονικο μεγεθος.Εχω παρει το δειγμα να δοκιμασω....χαχα
__________________
2007 BMW 530i M-pack
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-06-12, 18:29
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
καλα το dodo ειναι αλλου απο θεμα τιμης...θα περιμενω να στοκαρει το 915 το swell και αν αργησει θα χτυπησω το vantage...αυτο που κανω εγω για να γυαλιζει ειναι να το πλενω με σαμπουαν που εχει κερι... πραγματικα δινει λαμψη περισσοτερη απο αυτην που εχει το αμαξι με σκετο κερι...ποση ποσοτητα κεριου βαζετε? ισα ισα να θαμπωσει το χρωμα? στην αρχη το απλωνω σε λεπτες στρωσεις αλλα μετα σκεφτομαι οτι ειναι λιγο και βαζω και αλλο μεχρι να φαινεται καλα οτι εχει κερι επανω...και προσπαθω να κερωσω και μετα την επομενη μερα να το κερωσω αλλη μια φορα...αλλα δεν προλαβαινω παντα... α τελικα για ισοπροπυλικη αλκοολη ειχα διαβασει για να βγει το κερι...αλλα μου φαινεται καπως...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-06-12, 18:36
Το avatar του χρήστη e60///M
e60///M Ο χρήστης e60///M δεν είναι συνδεδεμένος
UN-naturally aspirateD
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Μηνύματα: 518
e60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura about
κανονικα πρεπει να μην βλεπεις οτι εχει κερι...

Ε νταξει υπερβολη, ισα που να ειναι θαμπο.
__________________
2007 BMW 530i M-pack
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.