Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-03-15, 17:47
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.....
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-03-15, 18:59
/vaggelis/ Ο χρήστης /vaggelis/ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-06-2014
Μηνύματα: 13
/vaggelis/ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι καταλυτες ΔΕΝ εχουν σχεση μονο με τους ρυπους, αλλα αδρανοποιουν και καταστρεφουν καρκινογονες ουσιες που εχει μεσα η αμολυβδη βενζινη.
ΔΕΝ ειναι μονο για το μονοξιδιο ή του διοξιδιο............
Θα σε συμβουλευα να βρεις συνεργειο με ψηφιακο αναλυτη 5 αεριων και να σου κανει μια μετρηση. Μετα δες τι θα σου πει......
Καλο θα ηταν να ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε πριν κανουμε τους πονηρους.

Οσο για την F1, εχει ΚΑΙ εκει περιορισμους στους ρυπους και δεν μπορεις να συγκρινεις τις εκπομπες 20 αυτοκινητων που τρεχουν για 2 ωρες 20 μερες το χρονο με τις εκπομπες ενος αυτοκινητου που κανει τουλαχιστον 20.000 χλμ το χρονο αναμεσα στα σπιτια μας και που ζεις μεσα του.

Και οπως σου ειπε και καποιος αλλος, αν ειχες καταναλωση 15 λιτρα στα 100 χλμ στην εθνικη, ΔΕΝ σου εφταιγαν οι καταλυτες, κατι αλλο φταιει. ΙΣΩΣ, οι καταλυτες σου να ηταν απλα βουλωμενοι.
ΣΕ ΚΑΘΕ περιπτωση, εισαι λαθος, και θα εχει και πλακα να δω πως θα περασεις ΚΤΕΟ οταν ερθει η ωρα ή τι θα κανεις αν τυχει και σε σταματησει κανα συνεργειο του υπουργειου στο δρομο.
Τιποτα δεν ειναι τσαμπα σε αυτη την ζωη.
Οι καταλύτες δεν ήταν απλά βουλωμένοι αλλά είχαν σπάσει στο εσωτερικό. Από την άλλη 15λτ/100 χλμ με μέση ωριαία ταχύτητα κοντά στα 200 δεν είναι και τόσο πολύ.

Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι η αφαίρεσή τους ήταν και η πιο έξυπνη πράξη αλλά εκείνη τη στιγμή ήταν σίγουρα η πιο οικονομική. Όσο για το ΚΤΕΟ με 10 ευρώ στον εξατμισά ξαναβάζω πάλι τους καταλύτες (εννοείται πως δεν τους πέταξα) μόνο για την μέτρηση. Τώρα κινητό συνεργείο του υπουργείου δεν έχω δει ποτέ μου αν και κινούμαι στην Εγνατία δύο φορές την εβδομάδα. Έχουν μαζί τους και γρύλο να σηκώσουν το αμάξι και να δουν ότι λείπουν; Αν όχι, τότε απλά θα μετρήσουν περισσότερα καυσαέρια και θα μου πουν πως θέλουν άλλαγμα οι καταλύτες. Σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-03-15, 01:40
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
τωρα εγω τι να πω........
θα πουν παλι οτι πεταγομαι και γκρινιαζω...........

αυτη η χωρα δεν εχει καμια ελπιδα
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-03-15, 04:59
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Ακατανικητη η δυναμη της......"εξυπναδας"!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-03-15, 07:27
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φίλε, οι καταλύτες έχουν σπάσει όπως λές (τα διαφράγματα τους) και έχουν βουλώσει.

Εννοείται ότι έχεις αυξημένη κατανάλωση...ακόμα και το μοτέρ στο χέρι μπορείς να πάρεις.

Πρέπει να αλλάξεις καταλύτες. Το να δίνεις 10 ευρώ να τους βάζεις και να τους βγάζεις για το ΚΤΕΟ, είναι αστείο καθώς δεν θα περνάς ΚΤΕΟ...(πιθανώς). Εάν εννοείς να τους πληρώνεις και εκεί για να περνάς...τότε προφανώς και θέλεις να ζείς σε μια χώρα τρίτου κόσμου.

Εγώ δεν θέλω όμως...(και πολλοί άλλοι).

Οι αρωματικοί πολυκυκλικοί υδρογονάνθρακες που είναι πολύ καρκινογόνοι, διασπώνται από την καύση και όσοι περισσέψουν στα καυσαέρια από τον καταλύτη.
Το αν βγάζεις πολύ μονοξείδιο του άνθρακα ή οξείδια του αζώτου, είναι μεν κακό, αλλά καμμιά σχέση....
Γενικά όσοι βγάζουν τους καταλύτες κάνουν κακό.
Η σκέψη ''έλα μωρέ από ένα αμάξι μόνο'' αν τη βάλεις με άλλες πολλές ίδιες από άλλους αφελείς....δίνει κακό σύνολο.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-03-15, 07:38
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από /vaggelis/ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι καταλύτες δεν ήταν απλά βουλωμένοι αλλά είχαν σπάσει στο εσωτερικό. Από την άλλη 15λτ/100 χλμ με μέση ωριαία ταχύτητα κοντά στα 200 δεν είναι και τόσο πολύ.

Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι η αφαίρεσή τους ήταν και η πιο έξυπνη πράξη αλλά εκείνη τη στιγμή ήταν σίγουρα η πιο οικονομική. Όσο για το ΚΤΕΟ με 10 ευρώ στον εξατμισά ξαναβάζω πάλι τους καταλύτες (εννοείται πως δεν τους πέταξα) μόνο για την μέτρηση. Τώρα κινητό συνεργείο του υπουργείου δεν έχω δει ποτέ μου αν και κινούμαι στην Εγνατία δύο φορές την εβδομάδα. Έχουν μαζί τους και γρύλο να σηκώσουν το αμάξι και να δουν ότι λείπουν; Αν όχι, τότε απλά θα μετρήσουν περισσότερα καυσαέρια και θα μου πουν πως θέλουν άλλαγμα οι καταλύτες. Σωστά;
Φίλε,δέν είναι τρόπος σκέψης αυτός,δηλαδή κάνουμε το σωστό μόνο όταν υπάρχει περίπτωση να τιμωρηθούμε;κάνε μία έρευνα αγοράς βρές καταλύτες σε μία νορμάλ τιμή και όταν σε παίρνει οικονομικά βάλτους,με το δικό σου σκεπτικό θα πρέπει όλοι όσοι βρίσκονται στην επαρχία να βγάλουν καταλύτες και καζάνια και να βάλουν μόνο σωλήνες ή άμα θές για περισσότερη οικονομία να βάζουμε το σπιράλ του αποροφητήρα,δέν είναι λογική αυτή.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-03-15, 07:57
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Το σπιραλ δεν εχει ομαλη ροη,το "μπουρι" της σομπας θα κανει καλιτερα.-
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-03-15, 12:14
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
το μπουρι ειναι ακριβο ρε κι εσυ....
το σπιραλ πιο φτηνο και αλλαζει και ευκολα....

τα μεταξωτα βρακια, θελουν επιδεξιους κωλους
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-03-15, 12:26
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER Εμφάνιση μηνυμάτων
το μπουρι ειναι ακριβο ρε κι εσυ....
το σπιραλ πιο φτηνο και αλλαζει και ευκολα....

τα μεταξωτα βρακια, θελουν επιδεξιους κωλους
Δεν εχεις αδικο.-
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-03-15, 18:37
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
αν ισχυριζεσαι οτι με μεση ωριαια 200χλμ.. εχεις καταναλωση 10λτ σε 325, προφανως ηδη σε εχουν βαρεσει οι αρωματικοί πολυκυκλικοί υδρογονάνθρακες!
βαλε τους καταλυτες...και ισως δεις βελτιωση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.