Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 05-11-06, 10:57
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
ο ηχος απο το δικο μου ητανε οντως "τρελος"...ολη η λαρισα ηξερε το αυτοκινητο,ειδικα με 2α ,εκει ψηλα,οταν επαιζα μονο με το γκαζι σε καμια ανοιχτη παρετεταμενη τα σκασιματα ητανε ανεπαναληπτα...ειχα ταξιδεψει ετσι κεντρικη ευρωπη ..το τι ειχε συμβει δεν γραφονται....ηδη μου λειπει ο ηχος του..στο θεμα μας ....προσωπικα δεν θα αλλαζα headers,παρα μονο εαν ειχα cams...ακουστε πoy σας λεω ...εκτος απο θορυβο δεν θα κερδισεται παρα κανα 2 αλογακια..με τεραστιο κοστος......βαλτε ενα diff 3.91 η 4.10 και μια ground-control με συνδιασμο φουλ εξατμιση,προγραμμα και φιλτρο...και θα ερωτευτητε ξανα το οχημα......οσο αφορα αλεξη το 997ς,ειναι σχεδον ετοιμο...απλως την ερχομενη παρασκευη θα το κανουνε τεστ για την ECU και το τελικο set up o Porsche factory driver Marc Lieb. (εχει καρδισει το lemans με GT3). και ο chief editor of the magazine "Auto, Motor und sport "Stefan Roser γνωστος και "Sideway - Stefan"...σορρυ για το off-topic
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-11-06, 20:28
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο ηχος απο το δικο μου ητανε οντως "τρελος"...ολη η λαρισα ηξερε το αυτοκινητο,ειδικα με 2α ,εκει ψηλα,οταν επαιζα μονο με το γκαζι σε καμια ανοιχτη παρετεταμενη τα σκασιματα ητανε ανεπαναληπτα...ειχα ταξιδεψει ετσι κεντρικη ευρωπη ..το τι ειχε συμβει δεν γραφονται....ηδη μου λειπει ο ηχος του..στο θεμα μας ....προσωπικα δεν θα αλλαζα headers,παρα μονο εαν ειχα cams...ακουστε πoy σας λεω ...εκτος απο θορυβο δεν θα κερδισεται παρα κανα 2 αλογακια..με τεραστιο κοστος......βαλτε ενα diff 3.91 η 4.10 και μια ground-control με συνδιασμο φουλ εξατμιση,προγραμμα και φιλτρο...και θα ερωτευτητε ξανα το οχημα......οσο αφορα αλεξη το 997ς,ειναι σχεδον ετοιμο...απλως την ερχομενη παρασκευη θα το κανουνε τεστ για την ECU και το τελικο set up o Porsche factory driver Marc Lieb. (εχει καρδισει το lemans με GT3). και ο chief editor of the magazine "Auto, Motor und sport "Stefan Roser γνωστος και "Sideway - Stefan"...σορρυ για το off-topic
Πρωτα απ'ολα με το καλο να ερθει το τουμπανο ετοιμο!!!!
Και τωρα η ερωτηξη
Τα προσωπα που αναφερεις,το κανουνε αυτο για καθε Porsche που φτιαχνεται εκει,ή υπαρχει καποια γνωριμια????Εντελως πληροφοριακα αυτο
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-11-06, 21:17
Το avatar του χρήστη greekm3
greekm3 Ο χρήστης greekm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Μηνύματα: 1.062
greekm3 has a spectacular aura aboutgreekm3 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτα απ'ολα με το καλο να ερθει το τουμπανο ετοιμο!!!!
Και τωρα η ερωτηξη
Τα προσωπα που αναφερεις,το κανουνε αυτο για καθε Porsche που φτιαχνεται εκει,ή υπαρχει καποια γνωριμια????Εντελως πληροφοριακα αυτο
οχι φιλε γιωργο,δεν το κανουνε για καμια σεχδον porsche, ειναι κολλητοι του φιλου που φτιαχνει το αυτοκινητο..
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-11-06, 08:34
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Ωχ! Ελπίζω ο sideway Stefan να μην μετονομαστεί σε "Fytiliasen ta lastixen of ze Greek M3 - Stefan"
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-11-06, 17:03
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Επιστροφή στα ON TOPIC ...

Περί εξατμήσεων ο λόγος ...

Τα καλύτερα κατά γενική ομολογία (στο νετ και από γνωστούς μηχανικούς...) συστήματα ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στην Ελλάδα ... ΔΕΝ παίζει να φέρω απ΄έξω τελικά και x-pipes... είναι τα supersprint και eisenmann..

ΤΕΛΙΚΑ-MUFFLERS

SS
Τελικό 4χ80 (787506) 1845 euro , 2x150x70 (787509) 1845 euro , light 4χ80 (043926) xxxx euro (θα μου απαντήσει και θα κάνω edit).
Βάρος 19kgr (787506), 19kgr (757509) , xxxx kgr το lightweigt (043926).
To race muffler (044006) ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΘΟΡΥΒΟ....
οπότε όσο ελαφρύ και να είναι ΔΕΝ παίζει...

EISENMANN
Tελικό 4χ83 (sus) 1674 euro , 4x83 (titanium) 3200 euro.
Βάρος 18κγρ , για το τιτανίου ΜΗΝ ασχολείσται καν, πανάλαφρο αλλά πανάκριβο και με προβλήματα ρωγμών...

Τα SS έχουν μάλλον καλύτερο air-flow (ελεύθερα) ΑΛΛΑ είναι ακριβότερα και μάλλον ΔΕΝ τα προτιμούν γενικά έξω ΧΩΡΙΣ να ξέρω γιατί....Από την άλλη υπάρχουν αρκετά παράπονα για σπασίματα στα brackets και τα weld της SS που φαίνεται να έχουν πλεόν λυθεί....Θα τσεκάρω τιμή και στο "ελαφρύ" (043926) με μικρότερο καζάνι και θα σας πω...

Χ-PIPES , κτλ ...

SS x-pipe (centre pipe, πριν το τελικό δηλ.) (787513) 595 ευρώ , βάρος περίπου 9 kgr
Metal cats (787502) 2200 euro , (obdII compatible )

EISENMANN section II (X-PIPE) 530 euro (περίπου) βάρος 9 aprox kgr, section I (λέει μετά τον καταλύτη αλλά ΔΕΝ έχω καταλάβει αν τον αντικαθιστά θα ρωτήσω και θα σας πω) 530 euro (περίπου) βάρος 5,5 kgr aprox.

Κατά γενική ομολογία η SS είναι ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΗ.

Τα ΟΕΜ βάρη είναι , τελικό 23-25 kgr, xpipe 11 kgr.

Άρα το θέμα είναι :

a) Όλα SS ή τελικό EISENMANN και λοιπά SS ???
b) Αξίζει 2,2 χιλ ο καταλύτης ???
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-11-06, 17:31
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
α) πιστεύω οτι είναι το καλύτερο αποτέλεσμα....
β) αξιζει αξιζει...
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-11-06, 17:39
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
α) πιστεύω οτι είναι το καλύτερο αποτέλεσμα....
β) αξιζει αξιζει...
α) το τελικό eissenmann και λοιπά SS φαντάζομαι εννοείς ... μμμ να δω ποιός άλλος έχει το ίδιο σετάρισμα ... μμμμ....
β) θα το μπάξω μάλλον ...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-11-06, 07:47
alexcsl Ο χρήστης alexcsl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-08-2004
Μηνύματα: 1.367
alexcsl will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
α) το τελικό eissenmann και λοιπά SS φαντάζομαι εννοείς ... μμμ να δω ποιός άλλος έχει το ίδιο σετάρισμα ... μμμμ....
β) θα το μπάξω μάλλον ...
IF mama m3 + α + β, THEN : Evangelos welcome!!
to Buxton Int, as a Single member (there is a big road in front...).
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-11-06, 09:13
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Εγώ θα σου πρότεινα να αποφασίσεις μέχρι ποια επίπεδα μπορείς να ανεχτείς το θόρυβο της εξάτμισης και να σχεδιάσεις ανάλογα. Εγώ, π.χ. δεν έχω Χ-pipe, αλλά καταλύτες και τελικό Eisenmann Sport. Ο θόρυβος από 2500-2900 είναι αρκετά μπάσος και ενοχλητικός, αλλά μετά είναι ΟΚ και όταν το πατάς υπέροχος.

Όταν είχα μόνο τους καταλύτες, δεν ακούγονταν ΚΑΘΟΛΟΥ. Με το που μπήκε όμως η εξάτμιση έκαναν αισθητή την παρουσία τους και αυτοί.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-11-06, 19:30
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα σου πρότεινα να αποφασίσεις μέχρι ποια επίπεδα μπορείς να ανεχτείς το θόρυβο της εξάτμισης και να σχεδιάσεις ανάλογα. Εγώ, π.χ. δεν έχω Χ-pipe, αλλά καταλύτες και τελικό Eisenmann Sport. Ο θόρυβος από 2500-2900 είναι αρκετά μπάσος και ενοχλητικός, αλλά μετά είναι ΟΚ και όταν το πατάς υπέροχος.

Όταν είχα μόνο τους καταλύτες, δεν ακούγονταν ΚΑΘΟΛΟΥ. Με το που μπήκε όμως η εξάτμιση έκαναν αισθητή την παρουσία τους και αυτοί.
Ρε παιδιά η EISENMANN έχει ΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ 4χ83 το sus (ανοξείδωτο) και το τιτάνιο αλλά αυτό δεν παίζει...
Τι εννοείτε "sport" ??? έχει 2 δηλαδή 4χ83 round tip ???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.