Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 25-04-11, 12:07
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis@118 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα ..... ειμαι και εγω ενα θυμα των ψοριασμενων μπεκ και καμμενων πολλαπλασιαστων !!!!
Αλλα οσο και αν με πειραξε και σπαστηκα με το αμαξι το βρισκω πολυ λογικο!!!!
1) Το ειχα παντα με γεματο ντεποζιτο!!! (2-3 φορες το χρονο δλδ!!!)
2) Δεν το κυκλοφορουσα καθολου μην το δει ο ηλιος!!! (150-250 χλμ το μηνα)
3) Μερικες φορες εκανα και 2 μηνες να το βαλω μπροστα!!!
4) στην πολη δεν το εβαζα κυκλοφορουσα με μηχανη χειμονα - καλοκαιρι!!!
Εκανα και αλλα πολλα ... που οταν τους το ειπα τους επιασαν τα γελια και μου ειπαν
μπραβο σου που χαλασες το αμαξι σου..... στην αρχη με πειραξε αλλα απο οτι φαινετε εχουν απολυτο δικιο!!!
Πληρωσα λοιπον 1500 ευρω και πηρα την αποφαση να ευχαριστηθω το αμαξι μου!!!!
αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπηρια !!!! Δεν ξερω τη χρηση κανει ο καθενας και τι βενζινη βαζει...ολα ιδια ειναι !!!!
Το μονο προβλημα που πρεπει να σου βγαλει ενα αμαξι που δεν το κυκλοφορεις πολυ και το αφηνεις καιρο χωρις να παρει μπρος ειναι η μπαταρια. Και αυτη μονο αν ειναι πολυ μαπα.

Για τα μπεκ δεν υπαρχει δικαιολογια.. Εδω καποιοι πανε και κανουν μετατροπες και χρησιμοποιουν μηχανες που καθονται 1 και 2 χρονια σε αποθηκες. Και φυσικα παιρνουν μπρος με τη μια. Αυτοι γιατι δεν αλλαζουν μπεκ? Προφανως στα νεας γενιας εχει γινει πολυ κακος σχεδιασμος προιοντος. Ισως και να ειναι εσκεμενο.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 25-04-11, 12:16
Το avatar του χρήστη giannis@118
giannis@118 Ο χρήστης giannis@118 δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Μηνύματα: 531
giannis@118 is on a distinguished road
πολυ πιθανον δεν ειμαι και ειδικος αλλα στην δικιο μου περιπτωση νομιζω πως η bmw εχει δικιο!!!
Εκεγα βενζινη 95 οκτανιον που ειχα στο ρεζερβουαρ μου για 5 και 6 μηνες!!! δηλαδη εκεγα νερο!!
οσο για την μπαταρια δεν ειχα το παραμικρο προβλημα!!!
__________________
LIVE_THE_EXPERIENCE!!!!!!! GIANNIS@118
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 25-04-11, 15:56
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο προβλημα που πρεπει να σου βγαλει ενα αμαξι που δεν το κυκλοφορεις πολυ και το αφηνεις καιρο χωρις να παρει μπρος ειναι η μπαταρια. Και αυτη μονο αν ειναι πολυ μαπα.

Για τα μπεκ δεν υπαρχει δικαιολογια.. Εδω καποιοι πανε και κανουν μετατροπες και χρησιμοποιουν μηχανες που καθονται 1 και 2 χρονια σε αποθηκες. Και φυσικα παιρνουν μπρος με τη μια. Αυτοι γιατι δεν αλλαζουν μπεκ? Προφανως στα νεας γενιας εχει γινει πολυ κακος σχεδιασμος προιοντος. Ισως και να ειναι εσκεμενο.
Για τα μπεκ άμεσου ψεκασμού δεν γνωρίζω (δεν έχω δει κανένα σχέδιο δεν ξέρω καν πως δουλεύουν) πάντως στα κλασσικά του έμμεσου υπάρχει περίπτωση του λεγόμενου rust-shut ή το ανάποδο.

Βασικά στη μακρόχρονη ακινησία το λιγότερο που πρέπει να μας απασχολεί από θέμα μοτέρ είναι τα μπεκ.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 25-04-11, 17:08
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ttjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι συγουρο αυτο??Ισχυει και για τα μπεκ και οτι αλλο προβλημα που βγαινει σοριδον??
Πολλαπλασιαστές και μπεκ.

To είχε αναφέρει και κάποιο μέλος (δεν θυμάμαι ποιος) όπου έκανε ταξίδι σε κάποια χώρα της κεντρικής Ευρώπης οδικά και απ'όσες πέρασε και πήγε σε συνεργείο bmw, παντού οι μηχανικοί του ανέφεραν το ίδιο πρόβλημα και πως δεν έχει βρεθεί λύση.

Και σε ξένα φόρουμς αν κάνεις αναζήτηση θα βρεις παρόμοια προβλήματα.
Μην ακούτε τις μπούρδες της ελληνικής αντιπροσωπείας που ΟΛΑ τα ρίχνει στη βενζίνη.

Μακάρι πάντως με τη νέα παρτίδα πολλαπλασιαστών να λυθεί το πρόβλημα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 26-04-11, 10:28
gballas Ο χρήστης gballas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Μηνύματα: 38
gballas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niksim Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Χτες μου συναίβει και εμένα το περιστατικό με το φωτάκι "χαμηλής απόδοσης κινητήρα". Μου έχει ξανά εμφανιστεί στις χαμηλές στροφές 2ας, 3ης ταχύτητας αλλά πρώτη φορά σε ψηλές όταν ήμουνα περιφερεικό με 120+Km/h κοπιάσματα και χαμηλή απόδοση. Θα πάω να το κοιτάξω τη Τρίτη. Μπορείτε να καταλάβετε από αυτά που γράφω που είναι το πρόβλημα; Μπορείτε να δώσετε παραπάνω πληροφορίες για τη δήλωση καλής θελήσεως; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
ε καμμένος πολλαπλασιαστής, μπεκ που δυσλειτουργεί, χαλασμένο μπουζί ... κάτι από αυτά θα είναι.. πήγενε δες το σε μια αντιπροσωπία. Η δλήλωση καλής θελήσεως είναι ότι ενώ είσαι εκτός εγγύησης η αντιπροσωπεία στέλνει ε μαιλ στα κεντρικά στη Γερμανία και ζητάει να επισκευαστεί δωρεάν το κλασικό πρόβλημα των πολλαπλασιαστών / μπεκ. Εάν "ξεχάσουν" να στο αναφέρουν αυτό ΝΑ ΤΟΥς ΤΟ ΘΥΜΗΣΕΙΣ ΕΣΥ!!
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 26-04-11, 10:29
gballas Ο χρήστης gballas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Μηνύματα: 38
gballas is on a distinguished road
σε λίγο καιρό δεν θα ανησυχούμε για μπουζί: http://www.protothema.gr/technology/article/?aid=118582
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 26-04-11, 13:06
niksim Ο χρήστης niksim δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-10-2009
Μηνύματα: 46
niksim is on a distinguished road
Παιδιά το ρώτησα και πριν αλλά δεν πήρα περαιτέρω πληροφορίες. Πήγα σήμερα σε εξουσιοδοτημένο service BMW για διάγνωση στο πρόβλημα μου. Η απάντηση σου ήταν πολλαπλασιαστής και βλέπουμε... Το ρώτησα για δήλωση καλής θελήσεως και είπε αααα δεν ξέρω!!! Ρώτα στην αντιπροσωπεία! Πήρα μόλις BMW HELLAS και μου είπαν δεν γνωρίζω τίποτα για δήλωση καλής θελήσεως! Τι κάνω? Please help!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 26-04-11, 14:34
gballas Ο χρήστης gballas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Μηνύματα: 38
gballas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niksim Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά το ρώτησα και πριν αλλά δεν πήρα περαιτέρω πληροφορίες. Πήγα σήμερα σε εξουσιοδοτημένο service BMW για διάγνωση στο πρόβλημα μου. Η απάντηση σου ήταν πολλαπλασιαστής και βλέπουμε... Το ρώτησα για δήλωση καλής θελήσεως και είπε αααα δεν ξέρω!!! Ρώτα στην αντιπροσωπεία! Πήρα μόλις BMW HELLAS και μου είπαν δεν γνωρίζω τίποτα για δήλωση καλής θελήσεως! Τι κάνω? Please help!!!!
Εγώ αυτό περί καλής θελήσεως το πρωτοάκουσα στην αντιπροσωπεία BMW Νταγκουνάκης. Λόγω του ότι είναι μαζικό το πρόβλημα ίσως με λίγο πίεση από τη μεριά σου με επιχείρημα ότι θα στείλεις email διαμαρτυρίας στην BMW Europe να στον αλλάξουν τσάμπα. Δες πρώτα το "βλέπουμε" τι περιλαμβάνει και πράτεις αναλόγως..
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 26-04-11, 15:04
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niksim Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά το ρώτησα και πριν αλλά δεν πήρα περαιτέρω πληροφορίες. Πήγα σήμερα σε εξουσιοδοτημένο service BMW για διάγνωση στο πρόβλημα μου. Η απάντηση σου ήταν πολλαπλασιαστής και βλέπουμε... Το ρώτησα για δήλωση καλής θελήσεως και είπε αααα δεν ξέρω!!! Ρώτα στην αντιπροσωπεία! Πήρα μόλις BMW HELLAS και μου είπαν δεν γνωρίζω τίποτα για δήλωση καλής θελήσεως! Τι κάνω? Please help!!!!
Περαστικασου {μας} φιλεμου.Καλα ξεμπερδεματα και υπαρχει και συνεχεια κανε λιγο υπομονη και θα με θυμηθεις.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 27-04-11, 08:14
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
παιδια ειναι γενικο κακο με τους πολλ/στες στα γερμανικα αλλα και τα γαλλικα οχηματα.
αποσα γνωριζω τα εγκαινια τα εκανε το vw γκρουπ που δεν εχει λυσει το θεμα ακομα, και ακολουθως συνεχισε η ρενω με τους -οπως αποδειχθηκε τελικα- προβληματικους γαλλικους sagem. το καλο με τα ρενακια ειναι οτι οσοι αλλαξαν τους sagem (ειτε τους μανισιους sagem ειτε τους υποτιθεται ενισχυμενους sagem που εβγαλε αργοτερα η εν λογω εταιρεια θελοντας να αντικαταστησει τους μανισιους της) με τους γερμανικους πολλ/στες της beru δεν αντιμετωπισαν ξανα προβλημα!

ενδεχομενως ισως θα επρεπε να το δουμε κ εμεις αυτο, ψαχνοντας για μια ενναλακτικη εταιρεια που προμηθευει πολλ/στες....
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.