Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-09-09, 15:39
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Ξαναγραφω πιο συγκρατημενος αυτη τη φορα.


Ο αισθητηρας αυτο που κανει ειναι να μετραει. Ο αισθητηρας χαλαει ειτε λογω αστοχιας υλικου (γιατι το δικο σου ειναι και αρκετα καινουριο) ειτε λογω παλαιοτητας. Αλλη πιθανη αιτια καταστροφης του αισθητηρα δεν υπαρχει. Διοτι με τα λεγομενα σου αν ο οποιοσδηποτε με ιδιο μοτερ παει στο γκαραζ του (η σε κλειστο χωρο) και κρατησει το αμαξι στις 2500 σ.α.λ. σταθερα επι καποιο διαστημα θα πρεπει να του αναψουν τα λαμπακια στο καντραν οπως εσενα και να χαλανε οι αισθητηρες ή να τρελαινονται τα ηλεκτρονικα. Εγω αρνουμαι να το δεχτω αυτο.


Επισης δε μας ειπες το σημαντικοτερο: Το αυτοκινητο τωρα λειτουργει κανονικα? Σου αναβουν καποια λαμπακια τωρα? εχεις πεσμενη αποδοση-μεγαλη καταναλωση? εφοσον οχι σου προτεινω να μην αγχωνεσαι και να μην αλλαξεις καποιο ανταλλακτικο μεχρι να δεις αν οντως υπαρχει καποιο προβλημα
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-09-09, 15:42
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Απλα μου κανει τρομερή εντύπωση! (δεν είπα οτι φταίς εσυ... μή παρεξηγείς!)
Δηλαδή αυτοί οι τύποι της BMW πως βγάζουν κάρτα και πώς βάζουν εκπομπές ρύπων... 2000cc μηχανή είναι. Κάτι δε κάνουν σωστά. Ισως 1 mail στα κεντρικά BMW ελλάδας και Γερμανίας. Η κάποιο bug των συστημάτων σου.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-09-09, 15:49
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξαναγραφω πιο συγκρατημενος αυτη τη φορα.


Ο αισθητηρας αυτο που κανει ειναι να μετραει. Ο αισθητηρας χαλαει ειτε λογω αστοχιας υλικου (γιατι το δικο σου ειναι και αρκετα καινουριο) ειτε λογω παλαιοτητας. Αλλη πιθανη αιτια καταστροφης του αισθητηρα δεν υπαρχει. Διοτι με τα λεγομενα σου αν ο οποιοσδηποτε με ιδιο μοτερ παει στο γκαραζ του (η σε κλειστο χωρο) και κρατησει το αμαξι στις 2500 σ.α.λ. σταθερα επι καποιο διαστημα θα πρεπει να του αναψουν τα λαμπακια στο καντραν οπως εσενα και να χαλανε οι αισθητηρες ή να τρελαινονται τα ηλεκτρονικα. Εγω αρνουμαι να το δεχτω αυτο.


Επισης δε μας ειπες το σημαντικοτερο: Το αυτοκινητο τωρα λειτουργει κανονικα? Σου αναβουν καποια λαμπακια τωρα? εχεις πεσμενη αποδοση-μεγαλη καταναλωση? εφοσον οχι σου προτεινω να μην αγχωνεσαι και να μην αλλαξεις καποιο ανταλλακτικο μεχρι να δεις αν οντως υπαρχει καποιο προβλημα

Μόνο κανονικά? Κάθε μέρα και καλύτερα...με τα ανοίγματά του, τα παντηλίκια του...όλα καλά χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα! Μα ΚΑΝΕΝΑ και ΚΑΝΕΝΑ λαμπάκι. Σα να μη συνέβη τίποτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα μου κανει τρομερή εντύπωση! (δεν είπα οτι φταίς εσυ... μή παρεξηγείς!)
Δηλαδή αυτοί οι τύποι της BMW πως βγάζουν κάρτα και πώς βάζουν εκπομπές ρύπων... 2000cc μηχανή είναι. Κάτι δε κάνουν σωστά. Ισως 1 mail στα κεντρικά BMW ελλάδας και Γερμανίας. Η κάποιο bug των συστημάτων σου.

Έλα ντε! Προφανώς την έγραψαν στο έτσι...δε ξέρω.

Εγώ πιστεύω ότι είναι περισσότερο bug, παρά οτιδήποτε άλλο. Θα το πιέσω να το βάλω στην εγγύηση...αλλιώς μάλλον θα το αφήσω καθώς το αυτοκίνητο δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Μάλιστα, σκέφτομαι να πάω να τους ζητήσω να εκδόσουν κάρτα καυσαερίων...να δω, τι θα πούνε
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-09-09, 16:03
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Επίσημα στοιχεία της BMW:

Εκπομπές ρύπων CO2 (g/km) 139


Αν θυμάμαι καλά σε κάρτα καυσαερίων μετράνε οξείδια του αζώτου και οξείδια του άνθρακα (ΝΟΧ και COX αντίστοιχα)

CO2 λοιπόν το αυτοκίνητό σου έχει και για το λόγο αυτό είναι πολύ απλό οτι είτε το μηχάνημα ήταν χαλασμένο είτε δεν ξέρανε τι μετράγανε.

όσο για τα ΝΟΧ πάλι πρέπει να έχεις γιατί τα αυτοκίνητα με τα λιγότερα ΝΟΧ συνήθως είναι τα turbo...

__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-09-09, 16:59
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσημα στοιχεία της BMW:

Εκπομπές ρύπων CO2 (g/km) 139


Αν θυμάμαι καλά σε κάρτα καυσαερίων μετράνε οξείδια του αζώτου και οξείδια του άνθρακα (ΝΟΧ και COX αντίστοιχα)

CO2 λοιπόν το αυτοκίνητό σου έχει και για το λόγο αυτό είναι πολύ απλό οτι είτε το μηχάνημα ήταν χαλασμένο είτε δεν ξέρανε τι μετράγανε.

όσο για τα ΝΟΧ πάλι πρέπει να έχεις γιατί τα αυτοκίνητα με τα λιγότερα ΝΟΧ συνήθως είναι τα turbo...

Μα δεν είπε κανείς ότι δεν έχει...δεν είπαμε ότι δε βγάζει καυσαέρια καθόλου...αλίμονο. Το θέμα είναι ότι το αυτοκίνητο ακίνητο και σε δύο διαφορετικά συνεργεία έβγαζε ένδειξη 0 και όχι 1 (δε ξέρω τι είναι αυτό) και δε μπορούσαν να μετρήσουν τίποτα. Το πήγα στο Σπανό και μου είχαν βγάλει τελικά...αλλά δεν είδα τι έκαναν και πως, μάλλον τη συμπλήρωσαν και την έβγαλαν. Δεν εξηγείται γιατί στους άλλους δεν έβγαζε και εκεί βγήκε.

Κανονικά σε 30δευτ βγάζει ένδειξη...ε το δικό μου για κάποιο λόγο δεν έβγαζε (και εδώ είναι που έμαθα σήμερα από το συνεργείο ότι δε μοτέρ με απευθείας ψεκασμού ΔΕ βγάζουν) επειδή δουλεύει είπε σε ΠΟΛΥ φτωχό μείγμα (τώρα το θυμήθηκα). Στα άλλα συνεργεία λοιπόν το πίεζαν και το δούλευαν ακίνητο για αρκετή ώρα που προφανώς δε κάνει γιατί έβγαλε αυτό το σφάλμα που έγραφε το εξής: "αυξημένες στροφές κινητήρα ακίνητο".

Υπάρχει κανένας μηχανικός να μας πει τι γίνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-09-09, 17:10
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
!!!!

Ακριβως το ιδιο το επαθε και το δικο μου .
116

Αλλα με μονο μια διαφορα δεν εχω βγαλει ποτε καρτα καυσαεριων.

Οταν συνεβη πηρα τηλ εμεσως τον τεχνικο βαρδιας απο την υποστηριξη της BMW Και μου εξηγησε ο ανθρωπος οτι για καποιο λογο το αυτοκινητο μετρησε κακη καυση.Αυτο μπορει να ειναι απο κακη βενζινη - καποια παρεμβολη στον αισθητηρα (Interference RF).
Και απο την στιγμη οπου το αυτοκινητο λειτουργει κανονικα αγοειται το περιστατικο.
Εαν ομως επαναλαμβανεται το τε χρειαζεται λεπτομεροτατη ματια απο Συνεργειο. (Οχι τον Σφακιανακη)Συνεργειο ειπα.

Φιλικα Δημητρης.

Νικολα μην ανχωνεσαι αμαξια ειναι !!!!!!!
Το πιο πιθανο να ετυχε απλα.

Σε τετοιου τυπου τεχνολογιες ειναι πολυ πιθανο.
Συνεχισε με τα παντιλικια και γρηγορα θα το ξεχασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-09-09, 18:08
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i Εμφάνιση μηνυμάτων
...γιατί έβγαλε αυτό το σφάλμα που έγραφε το εξής: "αυξημένες στροφές κινητήρα ακίνητο".
Εαν (ξαναλέω: ΕΑΝ) ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου διαβάζει τέτοια ένδειξη και μπαίνει σε safe mode με ερέθισμα τις "αυξημένες στροφές κινητήρα ακίνητο" τότε είναι πολύ λογικό αυτό που συμβαίνει και δεν βλέπω γιατί να παραξενεύεστε έτσι.
Θα μπορούσε να είχε αισθητήρα που να τον βάζει σε safe mode όταν πατάς γκάζι, ανάβεις φλας, καθαριστήρες και βάζεις 4η. Είναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ του εγκεφάλου και ΟΧΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ούτε φυσικά έχει να κάνει με το αν το μοτέρ έχει άμεσο ψεκασμό η καρμπυρατέρ. Ίσως η λειτουργία να υπάρχει μόνο στα μοτέρ με άμεσο ψεκασμό, δεν το γνωρίζω. Αυτό όμως αντί για πρόβλημα είναι ένδειξη πως το αυτοκίνητό σου δουλεύει σωστά γιατί κάνει ότι έπρεπε να κάνει.
Το ερώτημα που θα έπρεπε να τεθεί είναι ΓΙΑΤΙ υπάρχει αυτή η λειτουργία (αν όντως υπάρχει). Μήπως υπάρχει θέμα και στα συγκεκριμένα μοτέρ δεν κάνει καλό να σηκώνουν στροφές ακίνητα?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-09-09, 18:32
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερώτημα που θα έπρεπε να τεθεί είναι ΓΙΑΤΙ υπάρχει αυτή η λειτουργία (αν όντως υπάρχει). Μήπως υπάρχει θέμα και στα συγκεκριμένα μοτέρ δεν κάνει καλό να σηκώνουν στροφές ακίνητα?
Έτσι όπως τα λες είναι...προφανώς έχει κάποια εντολή και το κάνει.

Μου είπε κάτι για το ότι το μοτέρ όταν είναι σε ρελαντί δουλεύει με ΠΟΛΥ φτωχό μείγμα. Να κάνω μια σκέψη? Αυτό δε σημαίνει ότι δουλεύει με λιγότερη βενζίνη και περισσότερο αέρα? Άρα (από τη γνώση που έχω με τα βενζινοκίνητα) ανεβάζει θερμοκρασία έτσι...άρα μήπως το κάνει γιαυτό?

Αλλά γιατί το έβγαλε ένα χρόνο μετά το σφάλμα και γιατί μου λένε ότι θέλει αλλαγή ο ΝΟx, χωρίς όμως να έχει πρόβλημα γιατί και το αυτοκίνητο πάει σφαίρα και δεν έχω κάποια ένδειξη?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-09-09, 19:19
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
τραγικα ολα αυτα που περιγραφονται...
δεν ξερω αν πρεπει να κλαιω ή να γελαω οταν ακουω οτι εξουσιοδοτημενο συνεργειο, προτεινει να μην ακολουθεις το νομο!
(ειναι παρανομη η κυκλοφορια ενος οχηματος χωρις καρτα καυσαεριων αν δε κανω λαθος).

κριμα γιατι κι εγω δεν ειχα καλες εντυπωσεις απο το συνεργειο της λ.λαυριου του σφακιανακη (πρωην κουλουρης), οταν το επικεφθηκα πριν λιγο καιρο.

φαινεται οτι η μεγαλη και αποτομη επεκταση της εν λογω εταιριας στον τομεα της λιανικης ειχε αμεσο αντικτυπο στην ποιοτητα των παρεχομενων υπηρεσιων...

ο γιωργος ειναι ο πιο αρμοδιος να πει πως γινεται ενα εξουσιοδοτημενο bmw βγαζει τετοιου ειδους "γνωματευσεις"...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-09-09, 19:44
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Μα τι λέτε??? Σας παρακαλώ όλους. Δείξτε ψυχραιμία.
Ο κινητήρας άμεσου ψεκασμού δουλεύει με 3 διαφορετικές χαρτογραφήσεις.
Η πρώτη είναι Φτωχό μείγμα: όταν δεν υπάρχει φορτίο, έχει την ελάχιστη κατανάλωση, και δεν ψεκάζει κατά την εισαγωγή ή την συμπίεση, αλλά ακριβώς την ώρα που έχει ρευμα το μπουζί. Αυτό επιτυγχάνει την τέλεια κάυση χωρίς να υπάρχει ίχνος οξυγόνο στα καυσαέρια.
Συνεπώς ο λ δείχνει 0, αντι για τον άσσο που ψάχνουν τα "μαστόρια"
Και έχω την εντύπωση, οτι ο μετρητής καυσαερίων δεν εκδίδει χαρτάκι με λ=0.
Αρχίζει να καθαρίζει το κύκλωμα του επειδή θεωρεί οτι έχει επιμολυνθεί.
Το safe mode είναι συμπτωτικό γεγονός άλλου σφάλματος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.