Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-06, 15:33
Το avatar του χρήστη peristeriE30
peristeriE30 Ο χρήστης peristeriE30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Μηνύματα: 78
peristeriE30 is on a distinguished road
Post Μπουζο-λογίες

Το θεμα με τα λαδια το λυσαμε. τα post ειναι πολλα κ κατατοπιστικα.

Με τα μπουζι ομως τι γινεται? Ποιες ειναι οι διαφορες αναμεσα στα απλα, τα V, τα διακιδα και τα τριακιδα?

Με τα μπουζι ιριδιου τι γινεται? Αξιζουν τα χρηματα τους?

Εχει δοκιμασει κανεις καποια απο τα παραπανω?
Καπου διαβασα οτι ολα τα μπουζι εχουν βαθμιδες θερμοκρασιας, ισχυει?

Ποια ειναι πιο καταλληλα για τα αυτοκινητα μας? π.χ για ενα Μ40 μοτερ?

Απο κατασκευαστες? Υπαρχουν ουσιωδεις διαφορες?

Ας το συζητησουμε λιγο..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-06, 16:06
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Kοιτα να δεις...επιστημονας δεν ειμαι αλλα επειδη δοκιμασα 5-6 τυπους μπουζι κατεληξα...στα μαμα. Οτι λεει ο κατασκευαστης. Για το Μ40 δινει NGK η Bosch 2 ακιδων.

Εβαλα τα παντα, απο 4-κιδα, 3-ακιδα, πλατινενια, ιριδιου κτλ. Ολα ηταν καπου χειροτερα. Τα 3-κιδα μου αυξησαν την καταναλωση 10% και ειχα χασει και απο αποδοση. Τα 4-κιδα δεν κραταγαν καλα ρελαντι. Τα πλατινενια και ιριδιου εγιναν καταμαυρα στα πρωτα 3000-4000 χιλ χλμ και δεν ειχα δει διαφορα π-ο-υ-θ-ε-ν-α. Με τα μαμα παντα ολα μου δουλευαν ρολοι και η καταναλωση ηταν νορμαλ και η δυναμη του αυτοκινητου κανονικη και κρατανε πολλες χιλ χλμ.

Σημειωτεον, τα προβληματα δεν ξεκινανε με το που βαλεις τα μπουζι συνηθως αλλα μετα απο λιγες χιλ χλμ.

Τωρα φοραω τα NGK platinum 4-κιδα...oκ δουλευει το αμαξι αλλα τα εχω πανω 3000 χλμ και ηδη εχουν μαυρισει. Βλεπω να βγαινουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-06, 17:27
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα φοραω τα NGK platinum 4-κιδα...oκ δουλευει το αμαξι αλλα τα εχω πανω 3000 χλμ και ηδη εχουν μαυρισει. Βλεπω να βγαινουν.
Αυτό μήπως δεν είναι φυσιολογικό; Δεν ξέρω βέβαια και πολλά για τους Μ40, αλλά για τον Μ43 που έχω, η BMW δίνει τα NGK BKR6EK σε δυάκιδα, και τα BKR6EQUP σε τετράκιδα, τα οποία μάλιστα μέσα στο realoem αναφέρει ως "high power", και επίσης τα τετράκιδα η BMW τα δίνει και ως longlife, εως και 80.000 χιλ..
Όταν είχα βάλει τα BKR6EQUP, δεν είχα καμία δυσλειτουργεία, ούτε μαύρισαν, αλλά επειδή δεν μου αρέσει η ιδέα να κρατάω τα μπουζί τόσο πολύ και επειδή τα τετράκιδα είναι πολύ ακριβά για να τα αλλάζω κάθε 15.000km,βάζω τα δυάκιδα και τα αλλάζω πάντα σε κάθε service για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά και να βλέπω τι γίνεται μέσα στον κύλινδρο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-06, 21:26
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Μηνύματα: 39
tonisgr is on a distinguished road
Εγώ στην αρχή είχα κάτι Bosch με 4 ακίδες(έτσι την πήρα την Μπέμπα 316i).
Παρατήρησα ότι έτρωγε το αμάξι πολύ βενζίνη.
Μου σύστησε κάποιος μηχανικός να τα αλλάξω για να διαπιστώσω αν όντως είναι το πρόβλημα στα Μπουζί.
Τα άλλαξα με Original NGK BMW με 2 ακίδες και διαπίστωσα ότι η κατανάλωση είναι κανονική.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tonisgr : 15-10-06 στις 21:37
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-06, 21:48
Nemerkon Ο χρήστης Nemerkon δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2004
Μηνύματα: 95
Nemerkon is on a distinguished road
Καθαρισμα Μπουζι?

Εχω την εξης απορια:εχω ενα στρογυλλοφαναρο μηχανακι το οποιο λογω καποιου προβληματος για καποιο διαστημα μου λερωνε το μπουζι αμεσως.το αμεσως σημαινει 3-4 μπουζι την εβδομαδα.τα μπουζι αν και φτηνα για τα μηχανακια στο συνολο 8α ηταν ακριβα.οποτε αντι να αλλαζω μπουζι συνεχεια απλα εβγαζα το μπουζι και το καθαριζα καλα,το αφηνα να στεγνωσει και το χαναχρησημοποιουσα ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ!δεν εχει καμμια διαφορα σε καταναλωση ουτε και συμπεριφορα το μοτερ του.το μοτερ απο το μηχανακι ακομα ειναι οκ και σταματησε να καιει λαδια αλλα ακομα δεν εχω αγορασει αλλο μπουζι.Το μοτερ απο το μηχανακι ειναι βεβαια πιο φτηνο οποτε μπορω να πειραματιζομε.το ιδιο πραγμα στο αυτοκινητο τι επιπτωσεις 8α ειχε?η γνωμη μου ειναι οτι αμα κανεις προσεχτικο καθαρισμα στο μπουζι και δεν αλλαξεις το διακενο δεν θα υπαρχει προβλημα για 2-3 χρησεις παραπανω.
καμμια αποψη επ'αυτου?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-06, 22:54
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό μήπως δεν είναι φυσιολογικό; Δεν ξέρω βέβαια και πολλά για τους Μ40, αλλά για τον Μ43 που έχω, η BMW δίνει τα NGK BKR6EK σε δυάκιδα, και τα BKR6EQUP σε τετράκιδα, τα οποία μάλιστα μέσα στο realoem αναφέρει ως "high power", και επίσης τα τετράκιδα η BMW τα δίνει και ως longlife, εως και 80.000 χιλ..
Όταν είχα βάλει τα BKR6EQUP, δεν είχα καμία δυσλειτουργεία, ούτε μαύρισαν, αλλά επειδή δεν μου αρέσει η ιδέα να κρατάω τα μπουζί τόσο πολύ και επειδή τα τετράκιδα είναι πολύ ακριβά για να τα αλλάζω κάθε 15.000km,βάζω τα δυάκιδα και τα αλλάζω πάντα σε κάθε service για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά και να βλέπω τι γίνεται μέσα στον κύλινδρο.
Εχεις δικιο, για την Μ40 επισης δινει τα NGK που λες και τα Bosch σε τετρακιδα επισης. Για 2-κιδα δινει τα bosch F8LCR που εχω φορεσει και ηταν ολα αψογα.

Αυτα που φοραω ομως δεν ξερω ποια ειναι και αν τα εγκρινει η BMW. Αμφιβαλλω ομως γιατι ηταν αρκετα ακριβοτερα. Δεν ηξερα και δεν κοιταξα και εγω ο ******.

Ιριδιου/whatever δεν εγκρινει κανενα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-06, 00:58
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Αφού η συζήτηση περιορίστηκε στους Μ40 series να πούμε ότι αυτή η γενιά κινητήρων BMW αποτέλεσε τον κινητήρα αναφοράς για τα 2άκiδα NGK που αναφέρθηκαν.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη η συγκεκριμένη εταιρεία είναι η κορυφαία. Οπότε stick 2 it...
Τα δε 4άκιδα πλατινένια (της ίδιας εταιρείας) που επίσης αναφέρθηκαν αποτελούν πολύ καλή λύση αναβάθμισης αφού παράγουν πιο διευρημένη δέσμη και κάνουν καλύτερη καύση. Δίνονται μάλιστα από την NGK στον κατάλογο της σαν μπουζί βελτίωσης (αλλά όχι για όλα τα μοτέρ).
Γενικά τώρα, μην χρησιμοποιείτε μπουζί ιριδίου σε νορμάλ μοτέρ (για να μην πω καλύτερα νορμάλ turbo μοτέρ). Οι κίνδυνοι να τρυπήσετε πιστόνι είναι πολύ μεγάλοι αφού έχουν πολύ συγκεντρωμένη αλλά και δυνατή δέσμη που επειδή δεν αναφλέγει καύσιμο (γιατί απλά σε νορμάλ μοτέρ δεν υπάρχει τόσο...) "σκάβει" συνεχώς στο ίδιο σημείο.
Επίσης μην ξεφεύγετε από τα νούμερα ψυχρότητας της BMW (και πάλι για νορμάλ κινητήρες).
Χμ... κάπου έχω έναν οδηγό με το τι δυσλειτουργία δείχνει η κάθε κατάσταση και χρώμα των χρησιμοποιημένων μπουζί. Θα το ψάξω και επανέρχομαι...
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-06, 02:02
Το avatar του χρήστη peristeriE30
peristeriE30 Ο χρήστης peristeriE30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Μηνύματα: 78
peristeriE30 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
αποτέλεσε τον κινητήρα αναφοράς για τα 2άκiδα NGK που αναφέρθηκαν.
Δεν αναφερθηκαν σε διακιδα NGK αλλα σε bosch, για αυτα λες?
Στο realoem αναφερει τα bosch F8LCR. Ως high power εχει τα bosch FGR7DQP και τα NGK BKR6EQUP. Τα δυο τελευταια ειναι τετρακιδα?

Αξιζει η διαφορα διακιδου - τετρακιδου??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δε 4άκιδα πλατινένια (της ίδιας εταιρείας) που επίσης αναφέρθηκαν
για ποια λες? κωδικος?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης μην ξεφεύγετε από τα νούμερα ψυχρότητας της BMW (και πάλι για νορμάλ κινητήρες).
ηρθες στο ψητο.. τι παιζει εδω ξερουμε?? τι ειναι, τι δειχνουν κ γιατι δεν λεει να τα αλλαξουμε??

Τιμες +-??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-06, 13:12
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν είχα βάλει τα BKR6EQUP, δεν είχα καμία δυσλειτουργεία, ούτε μαύρισαν...
Βάζω τα BKR6EQUP από τότε που πήρα το αμάξι και τα αλλάζω στις 20.000. Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα πουθενά, οπότε τουλάχιστον για τον Μ43 μπορούμε να τα προτείνουμε άφοβα.
Τα βάζω μόνο και μόνο γιατί "αυτά είπε ο μηχανικός μου" και δεν είχα ιδέα για ακίδες κλπ. Αν κατάλαβα καλά είναι τα "καλύτερα" από αυτά που έχει εγκρίνει η BMW?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-10-06, 23:03
Το avatar του χρήστη MTB
MTB Ο χρήστης MTB δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 152
MTB is on a distinguished road
Εγώ είμαι ικανοποιημένος από τα Bosch τα 2άκιδα που φοράω.
Ρώτησα τον μηχανικό μου για τα 4άκιδα και μου είπε πως είναι πολύ πιθανό αν περάσει ένα λάθος ρεύμα να σου τρυπίσει το πιστόνι και να έχεις άσχημα απότελέσματα για το τίποτα...
__________________
"Παρασκευή και Σάββατο να μην ποτίζεις γλάστρες
γιατί περνώ με την ΒΜW και τη γεμίζω λάσπες..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.