Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-04-13, 19:13
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
και εγω απο την αρχη για αντλια πηγαινα...αν και δεν μου ειχε κανει το χαρακτηριστικο σφυρηγμα...αν και τωρα που το σκεφτομαι ισως το ειχε κανει στο παρελθον...τωρα για τα σωληνακια δεν ξερω...πριν λιγο καιρο αλλαξα καποια γιατι ειχα διαρροη...απλα αυτο που με εκνευρισε ειναι οτι και καλα η bmw δινει εγγυηση 1 χρονου για την εργασια...αυτη ηταν η απαντηση οταν ρωτησα τι γινεται αν συνεχιστει το προβλημα...μετα απο ενα "καλο" email που τους εστειλα καλεσαν τον πατερα μου και του ειπαν να ξαναπαει το αμαξι τη δευτερα να το ψαξουν...δηλαδη ειναι η τριτη φορα που θα το παω... αν δεν γινει τιποτα παλι θα το παω σε ενα συνεργειο εξω που εχω ακουσει καλα λογια και τον ξερω και εγω τον ανθρωπο και απο οτι φαινεται ειναι καλος στη δουλεια του και βλεπουμε...αν δεν βγει παλι ακρη αλλαζω μια αντλια και αν δεν διορθωθει παλι θα το εχω ετσι μεχρι να γινει ρεταλι μπας και βρουνε τι διαλο φταει...αλλα αυτο με τα 650 ευρω αερα ετσουξε...δεν ειναι επαγγελματιες...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-04-13, 19:56
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Αυτό το βουητό που μου κάνει εμένα καμιά φορά λοιπόν προέρχεται από την αντλία? Λίγο βαρύ τιμόνι το έχω ανέκαθεν σε σχέση με άλλα 36 αλλά δε με ενοχλεί. Κόστος αντλίας σε e36 ξέρουμε? Όχι γνήσια βεβαίως βεβαίως!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-04-13, 20:50
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Το πιο βαρυ τιμονι που εχεις μπορει να εχει σχεση με τα λαστιχα σου η ισως και με την κρεμαγιερα σου...για ε39 καινουργια νομιζω μου ειχαν πει 200 ευρω...δεν θυμαμαι καλα...επισης κατι αλλο που μου κανει ειναι καποιες φορες που το βαζω μπροστα δεν εχω καθολου υδραυλικο...αν το σβησω και το ξαναβαλω μπροστα και κουνησω λιγο το τιμονι δεξια αριστερα στρωνει αμεσως... Αν ηταν αντλια δεν θα το εδειχνε το διαγνωστικο;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-04-13, 08:05
Το avatar του χρήστη GIANNHS M
GIANNHS M Ο χρήστης GIANNHS M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Μηνύματα: 539
GIANNHS M is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexVag Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο βαρυ τιμονι που εχεις μπορει να εχει σχεση με τα λαστιχα σου η ισως και με την κρεμαγιερα σου...για ε39 καινουργια νομιζω μου ειχαν πει 200 ευρω...δεν θυμαμαι καλα...επισης κατι αλλο που μου κανει ειναι καποιες φορες που το βαζω μπροστα δεν εχω καθολου υδραυλικο...αν το σβησω και το ξαναβαλω μπροστα και κουνησω λιγο το τιμονι δεξια αριστερα στρωνει αμεσως... Αν ηταν αντλια δεν θα το εδειχνε το διαγνωστικο;
η αντλια για ε39 γνησια εχει περιπου 400 ευρω,νομιζω,μεταχειρο 150 το πολυ!!!!!.το διαγνωστικο ΔΕΝ νομιζω να δειχνει ΑΛΛΑ κ να το εδειχνε πες ποιος μαστορας μπορει να μεταφραζει τις βλαβες?(φιλος παραλιγο να την πατησει με κοστος ανω των 300 ευρω)εισαι παθων τι ααλλο να σου πω!!!!!τσεκαρε κ σωληνωσεις,επιμενω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-04-13, 10:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS M Εμφάνιση μηνυμάτων
η αντλια για ε39 γνησια εχει περιπου 400 ευρω,νομιζω,μεταχειρο 150 το πολυ!!!!!.το διαγνωστικο ΔΕΝ νομιζω να δειχνει ΑΛΛΑ κ να το εδειχνε πες ποιος μαστορας μπορει να μεταφραζει τις βλαβες?(φιλος παραλιγο να την πατησει με κοστος ανω των 300 ευρω)εισαι παθων τι ααλλο να σου πω!!!!!τσεκαρε κ σωληνωσεις,επιμενω!
Μα η μέτρηση είναι πάρα πολύ εύκολη σε υδραυλικό κύκλωμα..
Βάζεις σε σειρά ένα μανόμετρο και βλέπεις τις πιέσεις και αν έχεις αυξομειώσεις..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-04-13, 12:31
Το avatar του χρήστη Tsik.D.
Tsik.D. Ο χρήστης Tsik.D. δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-05-2012
Μηνύματα: 99
Tsik.D. is on a distinguished road
εχεις πμ...
__________________
Συμμετέχω, Συμμετέχεις, Συμμετέχει, Συμμετέχουμε, Συμμετέχετε, Αποφασίζουν...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-04-13, 21:44
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Όταν το αυτοκίνητο κρατάει πολύ καλά στην ευθεία αλλά είναι βαρύ στην ευθεία και στην επαναφορά είναι κλασική περίπτωση ευθυγράμμισης.
Κάνε σωστή ευθυγράμμιση. (γωνία κάστερ)


(έλεγξε και σινεμπλόκ ψαλιδιών)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 08-04-13 στις 21:51
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-04-13, 21:53
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Το βαρύ τιμόνι δεν είναι από τα λάστιχα καθότι είναι 205-55-16. Από ευθύγραμμιση είμαι κομπλέ νομίζω. 2 σύγκλιση έχω, και κάμπερ-κάστερ εργοστασιακά.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-04-13, 23:10
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Το κάστερ που έχω είναι μηδενικό (αν δεν κάνω λάθος) και τα σινεμπλόκ είναι ομόκεντρα από Μ3 αλλά, και πριν και μετά την τοποθέτησή τους, το ίδιο "βάρος" είχε το τιμόνι. Το κάστερ δε ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να αλλαχτεί. Και επαναλαμβάνω: είναι λίγο πιο βαρύ σε σχέση με άλλο 36άρι με ζάντες 17άρες... Δε χρειάζεται να είσαι ο Ηρακλής για να το στρίψεις! :P
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-04-13, 08:55
Το avatar του χρήστη georgedue
georgedue Ο χρήστης georgedue δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2012
Μηνύματα: 147
georgedue is on a distinguished road
Καλά 0 κάστερ δεν έχεις, αλλά δεν ξέρω πόσο είναι το μαμά. Με τα έκκεντρα σινεμπλοκ Μ3 εγώ έχω 5.85 και το Μ3 με τα ψαλίδια του, έχει 7 κάτι. Η γωνία κάστερ πάντως εχω την εντύπωση ότι δεν ρυθμίζεται, αλλάζει μόνο από βλάβη-στραβωμα ή αλλαγή κομματιών της γεωμετρίας του αυτοκινήτου.
__________________
Good Drivers have dead flies on the side windows. (Walter Röhrl)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.