Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-11, 22:59
gndrkavala Ο χρήστης gndrkavala δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-08-2011
Μηνύματα: 17
gndrkavala is on a distinguished road
Βαλβολινες steptronic

Επειδη στο παρελθον εχω καει ασχημα με προβληματα αυτοματων σασμαν θελω να αλλαξω προληπτικα τις βαλβολινες του streptronic μου στο Ε39 520 του 2000.

θα μπορουσατε να μου κανετε PM καποιο εξειδικευμενο συνεργειο για αυτη τη δουλεια στα νοτια προαστεια???

φοβαμαι να το παω καπου τυχαια και φοβαμαι μη μου βαλουν λαθος βαλβολινες.. μου συνεβει σε peugeot 307 και αναγκαστικα να αλλαξω σασμαν

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-11, 01:03
Το avatar του χρήστη kavouras20
kavouras20 Ο χρήστης kavouras20 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-04-2011
Μηνύματα: 71
kavouras20 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gndrkavala Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη στο παρελθον εχω καει ασχημα με προβληματα αυτοματων σασμαν θελω να αλλαξω προληπτικα τις βαλβολινες του streptronic μου στο Ε39 520 του 2000.

θα μπορουσατε να μου κανετε PM καποιο εξειδικευμενο συνεργειο για αυτη τη δουλεια στα νοτια προαστεια???

φοβαμαι να το παω καπου τυχαια και φοβαμαι μη μου βαλουν λαθος βαλβολινες.. μου συνεβει σε peugeot 307 και αναγκαστικα να αλλαξω σασμαν

ευχαριστω
Φιλε και συνάδελφε με το 520, εγώ πριν από 1 εβδομάδα περίπου έκανα το σέρβις του αυτόματου σασμάν που περιλαμβάνει λάδια (περίπου 7 κιλά), φίλτρο (μεταλλικό με καβούκι) και φλάτζα.
Για το λάδι που πρέπει να βάλεις θα δεις ένα ταμπελάκι από κάτω αφού σηκώσεις το αυτοκίνητο, που λέει έναν συγκεκριμένο κωδικό.
Το συγκεκριμένο λάδι που πέρνει το σασμάν αυτό κοστίζει περίπου 17 ευρώ το κιλό. Το θέμα είναι ότι είναι ιδιαίτερα σπάνιο και είναι λίγο δύσκολο να το εχει διαθέσιμο ο μάστορας που θα πας.
Από ότι μου είπε ο δικός μου μάστορας η BMW πουλάει 20κιλο μπετόνι με 300 ευρώ αλλά ποιός θα έδινε 300 ευρώ μόνο για λάδι?
Έτσι μου είπε να περιμένω να ψάξει να βρει από ήδη ανοιγμένο μπετόνι. Τελικά βρήκε αλλά το τι μου έβαλε, δυστυχώς, μόνο αυτός το ξέρει.
Συνολικά πλήρωσα για όλα μαζί + ένα ρύθμισμα που ήθελα στο χειρόφρενο (από τους τροχούς όχι από τη φούσκα) 280 ευρώ
Όσο για τα νότια προάστια έχω να σου προτείνω εκεί που το πήγα και εγώ. Αν θες πες μου να σου στείλω pm.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-11, 08:31
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gndrkavala Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη στο παρελθον εχω καει ασχημα με προβληματα αυτοματων σασμαν θελω να αλλαξω προληπτικα τις βαλβολινες του streptronic μου στο Ε39 520 του 2000.
φοβαμαι να το παω καπου τυχαια και φοβαμαι μη μου βαλουν λαθος βαλβολινες.. μου συνεβει σε peugeot 307 και αναγκαστικα να αλλαξω σασμαν
ευχαριστω
Δε νομίζω πως έχουν βαλβολίνες τα αυτόματα κιβώτια.. Δε νομίζω να έχουν καν γρανάζια,
για να επηρεάζονται όπως το θέτεις..
Δε νομίζω να άλλαξες αυτόματο κιβώτιο στο 307 επειδή είχες λάθος λιπαντικό..
Άλλωστε το καταλαβαίνεις στην πρώτη αλλαγή ταχύτητας οτι έχεις λάθος λιπαντικό..
Αρνείται να κάνει ομαλή μετάβαση ταχύτητας και καθυστερεί στην αλλαγή της..
Ετσι σε κάθε αλλαγή τρώς τζάμπα τα δισκάκια σου, αλλά το καταλαβαίνεις και το νιώθεις..
Από κακή χρήση μετά από επιλογή λάθος λιπαντικού, ναι, απο το λιπαντικό, όχι...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-11, 08:35
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kavouras20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συγκεκριμένο λάδι που πέρνει το σασμάν αυτό κοστίζει περίπου 17 ευρώ το κιλό. Το θέμα είναι ότι είναι ιδιαίτερα σπάνιο και είναι λίγο δύσκολο να το εχει διαθέσιμο ο μάστορας που θα πας.
17 να είναι οι ώρες του.. 7,04 ευρώ κάνει το ATF55..
http://www.g-market.gr/ProductDetail...TF%2055%201lit.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.