Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Άλλες Σειρές > Άλλες Σειρές - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-12, 14:30
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Υποπτος θόρυβος σε mini cooper (R50)

Καλημέρα σε όλους .Αναγκάζομαι να ανοίξω thread για το μίνι της κυράς ,μιας και κοντευω να τρελαθώ.Το προβλημα ειναι το εξής :Το μίνι ,όταν θυμάται παρουσιαζει ενα εντονο τσιριχτό ,όχι μεταλλικό θόρυβο ,τον οποίο δεν μπορώ να προσδιορίσω απο ποιο σημειο προερχεται(νομίζω ομως οτι δεν ειναι απο τον χωρο του κινητηρα)....Δεν το εχω πετυχει ποτέ ο ιδιος μιας και το αυτοκινητο ειναι της γυναίκας μου και το στριμενο ,το εχω κανει πανω απο 100 χλμ σε τεστ drive για να το κανει και καμια τυχη.....Μια φορά μονο το ακουσα απο το μπαλκόνι του 2ου οροφου οταν παρκαρε και σαν ηχος μου θυμισε αρκετα αυτόν του ιμαντα.Αρα βασιζομαι στις μαρτυριες της οδηγού..Το μόνο που ειναι σιγουρο είναι οτι δεν εχει σταθερή συχνότητα εμφανισης αλλα τις περισσότερες φορές ξεκινά κατα την διαρκεια της οπισθεν!Δεν διαρκεί πολύ ,μερικά δευτερα μόνο.Το εχω παει για ελεγχο στο συνεργείο και δεν βλεπουμε τιποτε περιεργο.Ο ιμαντας είναι καινουργιος..Μηπως μπορεί καποιος να με κατευθυνει προς τα που να ψαξω?Το συνεργείο λεει να το αφησω ,αφού ολα ειναι καλά και δεν ειναι θεμα ασφαλειας και θα φανει εν καιρώ........
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-12, 14:35
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Mήπως ακούς την αντλία του τιμονιού και σε ξεγελά; Ή ακούγεται το λουρί όταν ειναι κρύο; Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να ταιριάζει στην περιγραφή σου, είναι και λίγο ασαφής.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-12, 15:05
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
Μήπως τυγχαίνει να το ακούς/ει ταυτόχρονα με την σύμπλεξη/αποσύμπλεξη ή με τη στροφή του τιμονιού ;
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-12, 15:30
bmwz3m44 Ο χρήστης bmwz3m44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 152
bmwz3m44 will become famous soon enough
και εγω το ειχα αυτο ηταν η αντλια τιμονιου την οποια δεν την αλλαξα ποτε παρα τον θορυβο.δεν παιρνω και ορκο βεβαια αλλα η περιγραφη αυτο μου εφερε στο μυαλο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-01-12, 18:10
Το avatar του χρήστη trifonas
trifonas Ο χρήστης trifonas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Μηνύματα: 364
trifonas will become famous soon enough
απο σταση αναμμενο το αυτοκινητο τερματισε το τιμονι απο τερμα δεξια προς τερμα αριστερα και το αντιθετο.
και μετα αργα εν κινησει σε μια αλανα.
Και μενα τιμονι μου μυριζει!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-12, 17:27
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Mήπως ακούς την αντλία του τιμονιού και σε ξεγελά; Ή ακούγεται το λουρί όταν ειναι κρύο; Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να ταιριάζει στην περιγραφή σου, είναι και λίγο ασαφής.
Η αλήθεια είναι οτι η περιγραφή μου είναι πολύ-και οχι λίγο- ασαφής.....Η αντλία του τιμονιού είναι θορυβώδης πλέον αλλα αυτός ειναι ενας μόνιμος ήχος που τον εχουμε συνηθίσει.Το λουρί είναι μεσα στα όρια και αλλαγμένο πρόσφατα .Το θορυβο τον εχει παρουσιασει μόνο οταν το αυτοκίνητο ήταν ζεστο ,ποτέ σε κρύο.Μαλιστα η πρωτη πρωτη φορά που εμφανίστηκε ηταν μεσα στο κατακαλόκαιρο που ειχε πυρακτώσει ολο το αυτοκίνητο.....
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-12, 17:29
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως τυγχαίνει να το ακούς/ει ταυτόχρονα με την σύμπλεξη/αποσύμπλεξη ή με τη στροφή του τιμονιού ;
Ταυτόχρονα με την συμπλεξη/αποσυμπλεξη οχι ,αλλα ουτε και με το τιμόνι ταυτοχρονα.ισως εχει να κανει και το τιμόνι αλλα δεν σταματαει ο θορυβος οταν το ισιωνω .....
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-12, 17:30
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από trifonas Εμφάνιση μηνυμάτων
απο σταση αναμμενο το αυτοκινητο τερματισε το τιμονι απο τερμα δεξια προς τερμα αριστερα και το αντιθετο.
και μετα αργα εν κινησει σε μια αλανα.
Και μενα τιμονι μου μυριζει!
Τι θα πρέπει να βρώ-ακούσω εαν το κάνω αυτό ?Αλλαζει ο ηχος της αντλίας τιμονιού οταν είναι ζεστο με αυτόν που κανει οταν είναι κρύο?
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-12, 17:31
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Μόλις γυρισα απο το συνεργείο ....και πάλι!!!Δεν βρήκε τίποτε....(εκτός απο ενα αμορτισέρ μπροστά που εχει σκάσει).Ολα στην θεση τους ,ολα ειναι σταθερα,ολα οσα πρεπει να τρωγονται εχουν φαγωθεί σωστά.....Δεν ξερω τι να πώ....σπαζοκεφαλιά!!!
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.