Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 28-08-07, 13:17
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Ψαχνοντας να αλλάξω λάστιχα στο δικο μου Ζ4 (ανεξάρτητα αν τελικά κατέληξα σε κανονικά και οχι RunFlat) τα εύρισκα τα bridgestone που αναφέρονται παραπάνω σε μικροτερη διάσταση λόγω 2lt (225/50/16') και στους λαστιχάδες (2-3 ρωτησα όχι μονο εναν). Η τιμη ήταν 850€ για τα 4 λάστιχα (λογικο - μικροτερη διάσταση) και ειναι αλήθεια ότι μονο η bridgestone φτιαχνει RFLT για Ζ4, πλην ομως οπως ειπα τα εύρισκαν και εκτος BMW (ισως κανουν δικη τους εισαγωγη - αλλά τι με νοιάζει αφου ημερομηνια κλπ ηταν ΟΚ).

Επίσης αν τρυπήσει το λάστιχο (μικρες τρυπες) φτιάχνεται με τη γνωστη μέθοδο, αλλα κανεις δεν αναλαμβανει την ευθυνη αν σου τυχει κατι. Αυτο μπορω να το επιβεβαιωσω διότι έφτιαξα RFLT λάστιχο παλιοτερα στο ΜΙΝΙ που έχουμε χωρις κανενα προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-08-07, 15:26
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψαχνοντας να αλλάξω λάστιχα στο δικο μου Ζ4 (ανεξάρτητα αν τελικά κατέληξα σε κανονικά και οχι RunFlat)
Στην Ζ4 που έβαλες μη run-flat τι κάνεις αν πάθεις λάστιχο; Έχει χώρο και έχεις ρεζέρβα; Ετοιμάζομαι να αλλάξω και εγώ τα αρχικά run-flat του Άσσου, και θα προτιμούσα non-RFT αλλά δεν έχω χώρο για ρεζέρβα και έχω ουκ ολίγα σκασμένα λάστιχα στο ιστορικό μου
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-08-07, 15:50
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliashan Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Ζ4 που έβαλες μη run-flat τι κάνεις αν πάθεις λάστιχο; Έχει χώρο και έχεις ρεζέρβα; Ετοιμάζομαι να αλλάξω και εγώ τα αρχικά run-flat του Άσσου, και θα προτιμούσα non-RFT αλλά δεν έχω χώρο για ρεζέρβα και έχω ουκ ολίγα σκασμένα λάστιχα στο ιστορικό μου
Καλυπτεσαι με τα εξής τα οποία τα είχε και το ΜΙΝΙ απο αγοράς:
-Μικρη τρόμπα που περνει ρευμα απο αναπτηρα (20-30€)
-Spray που 'γεμίζει' με γόμα το τρύπιο λάστιχο (3-5€) - Αν και σπανίως χρειάζεται διότι τα λάστιχα πλέον αν φουσκώσουν και δεν σταθμεύσεις πηγαίνουν ΟΚ.
Και:
-Οδική ασφάλεια (που συνήθως οι περισσοτεροι έχουν πλέον, ενω οι ασφαλιστικές εταιρείες πχ Εθνικη που είμαι εγω στην προσφέρουν με +20€ τον χρόνο) για τις περιπτώσεις που το λάστιχο έχει τόσο μεγάλη τρυπα που δεν καλύπτεται απο τα παραπάνω.

Τωρα ο λόγος που δεν έβαλα ρανφλατ είναι οτι ειναι πολυ σκληρα λάστιχα το αυτοκίνητο 'χτυπιέται' σε κάθε παραμικρη λακουβίτσα και προκαλουν αναλογα μελλοντικα προβληματα. Σε οσα αυτοκίνητα γνωρίζω που τα φόραγαν, ειχαν κάνει ζημια στις ελαστικές βάσεις των αμορτισερ (και στο ΜΙΝΙ μου που τις άλλαξα βεβαια). Τέλος να πω ότι η πιθανοτητα να παθει κανεις λάστιχο έχει μειωθει σημαντικα σε σχεση με τα παλια χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-08-07, 16:15
Το avatar του χρήστη xaros
xaros Ο χρήστης xaros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-12-2006
Μηνύματα: 787
xaros will become famous soon enoughxaros will become famous soon enough
κονας τσεκαρε τα ψιλα γραμματα του συμβολαιου της εθνικης αν αναφερεται μονο σε περιπτωση ατυχηματος η οδικη βοηθεια η σε οποιαδηποτε περιπτωση
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-08-07, 17:10
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυπτεσαι με τα εξής τα οποία τα είχε και το ΜΙΝΙ απο αγοράς:
-Μικρη τρόμπα που περνει ρευμα απο αναπτηρα (20-30€)
-Spray που 'γεμίζει' με γόμα το τρύπιο λάστιχο (3-5€) - Αν και σπανίως χρειάζεται διότι τα λάστιχα πλέον αν φουσκώσουν και δεν σταθμεύσεις πηγαίνουν ΟΚ.
Και:
-Οδική ασφάλεια (που συνήθως οι περισσοτεροι έχουν πλέον, ενω οι ασφαλιστικές εταιρείες πχ Εθνικη που είμαι εγω στην προσφέρουν με +20€ τον χρόνο) για τις περιπτώσεις που το λάστιχο έχει τόσο μεγάλη τρυπα που δεν καλύπτεται απο τα παραπάνω.

Τωρα ο λόγος που δεν έβαλα ρανφλατ είναι οτι ειναι πολυ σκληρα λάστιχα το αυτοκίνητο 'χτυπιέται' σε κάθε παραμικρη λακουβίτσα και προκαλουν αναλογα μελλοντικα προβληματα. Σε οσα αυτοκίνητα γνωρίζω που τα φόραγαν, ειχαν κάνει ζημια στις ελαστικές βάσεις των αμορτισερ (και στο ΜΙΝΙ μου που τις άλλαξα βεβαια). Τέλος να πω ότι η πιθανοτητα να παθει κανεις λάστιχο έχει μειωθει σημαντικα σε σχεση με τα παλια χρονια.
Οδική βοήθεια έχω (επίσης, ένας λαστιχάς με ενημέρωσε ότι και η Continental προσφέρει δύο χρόνια οδική βοήθεια με τα λάστιχά της, σε συνεργασία με κάποια σχετική εταιρεία), αλλά ήθελα να ξέρω τι γίνεται πριν αναγκαστεί κανείς να την καλέσει Και εγώ τον αφρό είχα μόνο υπόψη (υπάρχει και ένα πολύ professional κιτ της Continental με ενσωματωμένη τρόμπα και αφρό, με κόστος ~100€).

Εγώ λόγω συνεχούς κυνηγιού λακούβας και πεζοδρομίων, με το προηγούμενο (Megane Coupe) πού με έχανες πού με έβρισκες σε βουλκανιζατερά ήμουν Μακάρι να μην χρειαστεί ποτέ ξανά, αλλά καλύτερα να έχει κανείς λίγη αυτονομία και χωρίς οδική βοήθεια γιατί δεν ξέρεις ποτέ πού θα σκάσει...
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-08-07, 19:18
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
Λάστιχο με 120km/h
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...F3%F4%E9%F7%EF
ίσως εμένα να ξεφούσκωσε σιγά σιγά όμως......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-08-07, 22:48
Το avatar του χρήστη sheriff
sheriff Ο χρήστης sheriff δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Μηνύματα: 452
sheriff is on a distinguished road
να πω και εγω με τον ταφο μου(ετσι το λεω χαιδευτικα γιατι δεν παει βημα)οτι εχω 26000 χιλιομετρα και αυτο που εχω τωρα ειναι το τεταρτο ζευγαρι πισινα λαστιχα που εχω αλλαξει(τα μπροστινα ειναι τα μαμα βασικα αυτα εχουν κανει 26000 χιλιομετρα,τα πισω παιζει να εχουν και 75000 χιλιομετρα χιχιχιιχχι)και ειναι τα πρωτα που δεν ειναι ραν-φλατ.απλα εχεις καλυτερο ελεγχο στο στριψιμο γιατι εχει πιο μαλακο πλαινο σε συγκριση με ττα προηγουμενα...ευτυχως δεν ειχα θεμα με σκασμενο λαστιχο,κιτ επισκευης και τρομπες ειναι παντα προσθετο βαρος.εδω και ρεζερβα να ειχα θα ειχε βγει ΑΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑΑ...
__________________
το γαμπριατικο...

http://i14.photobucket.com/albums/a3...n/12213443.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-08-07, 22:52
Το avatar του χρήστη DjBac
DjBac Ο χρήστης DjBac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Μηνύματα: 328
DjBac is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από z4 3.0 Εμφάνιση μηνυμάτων
να πω και εγω με τον ταφο μου(ετσι το λεω χαιδευτικα γιατι δεν παει βημα)οτι εχω 26000 χιλιομετρα και αυτο που εχω τωρα ειναι το τεταρτο ζευγαρι πισινα λαστιχα που εχω αλλαξει(τα μπροστινα ειναι τα μαμα βασικα αυτα εχουν κανει 26000 χιλιομετρα,τα πισω παιζει να εχουν και 75000 χιλιομετρα χιχιχιιχχι)και ειναι τα πρωτα που δεν ειναι ραν-φλατ.απλα εχεις καλυτερο ελεγχο στο στριψιμο γιατι εχει πιο μαλακο πλαινο σε συγκριση με ττα προηγουμενα...ευτυχως δεν ειχα θεμα με σκασμενο λαστιχο,κιτ επισκευης και τρομπες ειναι παντα προσθετο βαρος.εδω και ρεζερβα να ειχα θα ειχε βγει ΑΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑΑ...
Προσωπικά άλλαξα όλα από RFT σε κανονικά (τα πίσω αλλάζουν κατά μέσο όρο κάθε 1,5 μήνα).. Καμία, μα καμία σχέση. Πολύ καλύτερος έλεγχος, καλύτερη ποιότητα κύλισης, καλύτερη άνεση και συμπεριφορά!
__________________
www.billionaires-club.biz

Z4 3.0i SMG
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-08-07, 08:02
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xaros Εμφάνιση μηνυμάτων
κονας τσεκαρε τα ψιλα γραμματα του συμβολαιου της εθνικης αν αναφερεται μονο σε περιπτωση ατυχηματος η οδικη βοηθεια η σε οποιαδηποτε περιπτωση
Ειναι δοκιμασμενο. Η γυναικα μου τους έχει καλέσει ακομη και για λιγο ξεφουσκωτο λάστιχο και ηρθαν κανονικα, χωρις κανένα σχόλιο.

Ακριβώς αυτά:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από z4 3.0 Εμφάνιση μηνυμάτων
...και ειναι τα πρωτα που δεν ειναι ραν-φλατ.απλα εχεις καλυτερο ελεγχο στο στριψιμο γιατι εχει πιο μαλακο πλαινο σε συγκριση με ττα προηγουμενα......
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DjBac Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά άλλαξα όλα από RFT σε κανονικά (τα πίσω αλλάζουν κατά μέσο όρο κάθε 1,5 μήνα).. Καμία, μα καμία σχέση. Πολύ καλύτερος έλεγχος, καλύτερη ποιότητα κύλισης, καλύτερη άνεση και συμπεριφορά!
Τέλος να πω ότι στην απόφαση μου να μη βάλω ρανφλατ με βοήθησαν ο Stefos, o Pantas και βέβαια o Christos ως πλεον ειδικός, ενω το ίδιο προτειναν και ΟΛΟΙ οι λαστιχάδες (γνωστοί και μη).
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-08-07, 09:06
Το avatar του χρήστη Aristomenis
Aristomenis Ο χρήστης Aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-08-2007
Μηνύματα: 257
Aristomenis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος να πω ότι στην απόφαση μου να μη βάλω ρανφλατ με βοήθησαν ο Stefos, o Pantas και βέβαια o Christos ως πλεον ειδικός, ενω το ίδιο προτειναν και ΟΛΟΙ οι λαστιχάδες (γνωστοί και μη).
Καλημέρα,

Έχω πάρει βόλτα όλους τους λαστιχάδες για τον ίδιο λόγο. Όλοι ανεξαιρέτως μου πρότειναν να βγάλω τα RFT και να βάλω συμβατικά, συν ένα κίτ αφρού. Χθές όμως πήγα στο λαστιχά του οποίου είμαι πελάτης και μόλις γύρισε από διακοπές. Θεωρείται το πιο γνωστό κατάστημα Michelin στη Θεσσαλονίκη. Αυτός λοιπόν μου είπε να βάλω RFT για τους παρακάτω λόγους:

-Η BMW όταν βγάζει ένα αυτοκίνητο με RFT σημαίνει οτι είναι και ευθυγραμισμένο για την σκληρότητα των συγκεκριμένων ελαστικών
-Τα αμορτισέρ του είναι ειδικά για τα συγκεκριμένα λάστιχα και αποδίδουν καλύτερα με RFT
-Tί κάνεις εάν με τα συμβατικά σου σκάσει το λάστιχο με ταχύτητα
-Σε ερώτηση μου για το εάν ταιριάζουν τα RFT στην ποιότητα των ελληνικών δρόμων, μου απάντησε οτι η BMW όταν στέλνει ένα αυτοκίνητο σε πελάτη, το στέλνει με προδιαγραφές για την συγκεκριμένη χώρα, άρα λαμβάνει υπ' οψιν κατα την κατασκευή τις συνθήκες εκεί, καιρικές, δρόμου, καυσίμου κτλ...

Με έβαλε σε σκέψεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.