Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-05, 02:29
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Post Εισαγωγή αυτοκινήτου από εξωτερικό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jef
GEIA SAS PAIDIA MOLIS EKANA LOG STO FORUM SAS! ME LENE STEFANO KAI SE LIGES MERES PERIMENO TO BMW MOY KAI EIMAI MES THN TSITA TO VRIKA APO GERMANIA, EINAI E36 318 is COUPE M-PAK ME ILIOROFI KAI CLIMA KAI TO BASIKOTERO, MONTELO 97, DILADI TELEYTEO TIS SEIRAS AYTHS! ELPIZO MOLIS TO PARALABO NA SHNANTITHOYME NA MOY PEITE KAPIA PRAGMATA....
Kαλως ηρθες και απο μενα.Θα μπορουσες ισως να μας πεις ποσο το βρηκες στη Γερμανια το συγκεκριμενο μοντελο και το ποσο θα σου στοιχησει ο εκτελωνισμος?Ολο το κουστουμι δηλαδη ποσο θα σου παει?

P.S.-Θα μπορουσες να γραφεις στα ελληνικα και οχι με greenglish σε παρακαλω?
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-05, 10:57
Το avatar του χρήστη Jef
Jef Ο χρήστης Jef δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 8
Jef is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geo_2_2003
Kαλως ηρθες και απο μενα.Θα μπορουσες ισως να μας πεις ποσο το βρηκες στη Γερμανια το συγκεκριμενο μοντελο και το ποσο θα σου στοιχησει ο εκτελωνισμος?Ολο το κουστουμι δηλαδη ποσο θα σου παει?

P.S.-Θα μπορουσες να γραφεις στα ελληνικα και οχι με greenglish σε παρακαλω?
Καλημέρα και συγνώμη για τον γραφικό χαρακτήρα… όλη η υπόθεση με το αυτοκίνητο μου βγαίνει 14.000€ με το κλειδί στο χέρι! το πείρα μέσω «μάντρας» που τυχαίνει να είναι και γνωστός αυτός που την έχει! Αλλά δεν παίζει άλλη τιμή για μένα που είμαι γνωστός του. Σε όλους τέτοιες τιμές λέει από 12.000€ έως 15.000€ μέγιστο και εξαρτάτε πάντα από τα αξεσουάρ που φοράει το αυτοκίνητο, και γενικά εσύ τι αναζητάς, λογικό είναι να ανέβει η τιμή αν π.χ έχει κλιματισμό ή δεν έχει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-05, 11:27
konstantinos Ο χρήστης konstantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2004
Μηνύματα: 463
konstantinos is on a distinguished road
Οπα λαθος εκανα.Συγνωμη το σβηνω εντελως!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-05, 11:28
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TheCondor
Καλησπερα και απο μενα σε ολους παιδια, Βασιλης απο Γλυκα Νερα με Ε30 316 με τους σιδερενιους προφυλακτηρες.

Ειχαμε παει σημερα στο Κορωπι που εχει μια αλανα τεραστια με ταπητα βιομηχανικο που γλιστραει παρα πολυ και τους ηπιαμε το αιμα. ( εγω, ο αδερφος μου με το δικο του - ακριβως ιδιο με το δικο μου - και ενας φιλος με ενα πεζω 306 )

BMW forever μαγκες και αφηστε ολα τα Audi-VW Mercedes και οτιδηποτε αλλο να προσπαθουν να μας φτασουν ( οχι σε ταχυτητα... )



Υ.Γ. τσεκαρετε το site www.mobile.de για οσους δεν το ξερουν. Εγω παντως πριν το τελος αυτου του χρονου θα τσιμπησω κανενα 320 με κατω απο 1000 ευρω για να το κρατησω για ανταλλακτικα και φυσικα να κανω και την πολυποθητη μετατροπη. ( βασικα ετσι και εβρισκα καρχαριακι ε21 και ειχα και κινητηρα κτλ θα ηταν ακομα καλύτερα )
Γεια χαρά και από μένα...
Ωραίο το σχεδιάκι σου αλλά δυστυχώς δεν γίνεται... Τα αφεντικά αυτού του έθνους έχουν προβλέψει όποιο αυτοκίνητο μπαίνει μέσα -έστω και αν δεν το προορίζεις χια χρήση κανονική αλλά μόνο ως λαμαρίνες- να εκτελωνίζεται κανονικά...Εκτός κι αν το κόψεις πριν και έρθει σε 2 κομμάτια. Άκουσα πάντως ότι θα απαγορέψουν να κατεβαίνουν έστω και κομμένα με την αιτιολογία να μην μαζεύονται κουφάρια (τα σκουπίδια της Γερμανίας δηλαδή) στην Ελλάδα. (η επιχειρηματική θεώρηση των πραγμάτων στη χώρα αυτή δεν παύει να με εκπλήσσει...) Αν πάντως ισχύσει κάτι τέτοιο θα πρέπει να το λύσεις, να κάνεις όλα τα ανταλλακτικά 2-3 παλλέτες και να κατέβουν έτσι κάτω.
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-05, 11:56
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moutraklas
Γεια χαρά και από μένα...
Ωραίο το σχεδιάκι σου αλλά δυστυχώς δεν γίνεται... Τα αφεντικά αυτού του έθνους έχουν προβλέψει όποιο αυτοκίνητο μπαίνει μέσα -έστω και αν δεν το προορίζεις χια χρήση κανονική αλλά μόνο ως λαμαρίνες- να εκτελωνίζεται κανονικά...Εκτός κι αν το κόψεις πριν και έρθει σε 2 κομμάτια. Άκουσα πάντως ότι θα απαγορέψουν να κατεβαίνουν έστω και κομμένα με την αιτιολογία να μην μαζεύονται κουφάρια (τα σκουπίδια της Γερμανίας δηλαδή) στην Ελλάδα. (η επιχειρηματική θεώρηση των πραγμάτων στη χώρα αυτή δεν παύει να με εκπλήσσει...) Αν πάντως ισχύσει κάτι τέτοιο θα πρέπει να το λύσεις, να κάνεις όλα τα ανταλλακτικά 2-3 παλλέτες και να κατέβουν έτσι κάτω.
Διαφωνω φιλε μου Τασο σε αυτα που λες...απο αυτα που εγω γνωριζω δηλαδη,μπορεις να πας γερμανια να βγαλεις πινακιδες zoll να το φερεις το αμαξακι ελλαδα και να μην το εκτελονισεις ποτε απλα να το χρησιμοποιησεις για ανταλλακτικα.....η να το φορτωσεις σε φορτηγο χωρις πινακιδες χωρις τπτ και να δηλωθει οτι ερχεται για ανταλακτικα....αυτα μεσα σε χωρες κρατη της ευρωπαικης ενωσης εννοειται....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-05, 13:02
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Διαφωνω φιλε μου Τασο σε αυτα που λες...απο αυτα που εγω γνωριζω δηλαδη,μπορεις να πας γερμανια να βγαλεις πινακιδες zoll να το φερεις το αμαξακι ελλαδα και να μην το εκτελονισεις ποτε απλα να το χρησιμοποιησεις για ανταλλακτικα.....η να το φορτωσεις σε φορτηγο χωρις πινακιδες χωρις τπτ και να δηλωθει οτι ερχεται για ανταλακτικα....αυτα μεσα σε χωρες κρατη της ευρωπαικης ενωσης εννοειται....
Στέλιο, αν όντως έιναι έτσι και το ξέρεις σίγουρα θέλω να με ενημερώσεις. Εγώ πάντως τα λέω αυτά 1. γιατί πριν 15 μέρες επικοινώνησα με τη Διεύθυνση Τελωνείων για ακριβώς αυτό το λόγο (αν κατεβαίνουν ως ανταλλακτικά-λαμαρίνες εκτελωνίζονται?) και η απάντηση ήταν "αν είναι ολόκληρο αυτοκίνητο, έστω και τρακαρισμένο, ναι" και 2. γιατί μίλησα με γνωστό γνωστού τελωνειακό και μου έιπε ακριβώς το ίδιο, δίνοντας μου επιπλέον και την πληροφορία σχετικά με την απαγόρεψη της εισόδου κομμένων κουφαριών - γι αυτό και στο σημείο αυτό είμαι επιφυλακτικός, όπως έιπα ήδη.) Αν ξέρεις πάντως για κάποια διαδικασία συγκεκριμένη και είσαι βέβαιος, θέλω να μου πεις. (περιμένω pm, thanx!)
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-05, 13:36
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Λοιπον ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη και ας τα δουμε οπως τα εχω καταλαβει εγω και ετσι οπως τα βλεπω εγω και οποιος μπορει παρακαλω πολυ να με διορθωσει.Εστω οτι παμε γερμανια να αγορασουμε ενα Ε30 325 σωστα?Και στην συνεχεια να το εκτελονισουμε για Ελλαδα…..θα μου πειτε ομως χαζοι ειμαστε αφου αυτο δεν γινεται.Ο εκτελονισμος γινεται κανονικα απλα σαν παλαιας τεχνολογιας αυτοκινητο(αντιρυπαντικης τεχνολογιας φυσικα) θα πληρωσουμε τελονειο ενα ποσο της ταξεως του +334%!!!!!Εμεις λοιπον οταν θελουμε να φερουμε αμαξι για ανταλακτικα με τον βεβαιο τροπο που γνωριζω μπορουμε να ακολουθησουμε την κλασσικη διαδικασια(αγοραζουμε αυτοκινητο,βγαζουμε προσωρινες πινακιδες zoll) και στην συνεχεια αντι να παμε στο τελονειο να σκασουμε τα +334% να το παμε στο συνεργειο να γινει η τραμπα με το δικο μας του-του….πολυ απλα πιστευω χωρις κανενα περιεργο κολπο αφου με τον ιδιο ακριβως τροπο εκτελονιζονται τα καινουρια αυτοκινητα που ερχονται για κυκλοφορια ελλαδα.Ο άλλος τροπος που διατηρω μια επιφυλαξη εάν γινεται μετα από αυτά που μου ειπες είναι να φορτωθει το αμαξι σε φορτηγο και να ερθει στην ελλαδα σαν ανταλακτικα.Εκει το μονο που πληρωνεις είναι το φορτηγο αλλα πρεπει να υπαρχει η αποδειξη αγορας του αυτοκινητου ως ανταλακτικο χωρις πινακιδες δηλαδη….κατι σαν τα αυτοκινητα που πωλουνται και εδώ στην ελλαδα για ανταλακτικα(εχουν παραδωδει οι πινακιδες δηλαδη και απλα εχει γινει μεταφορα κυριοτητας).Αυτα από οσο γνωριζω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-05, 14:12
Το avatar του χρήστη Jef
Jef Ο χρήστης Jef δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 8
Jef is an unknown quantity at this point
Παιδία τα πράματα έχουν ακριβώς όπως τα λέει ο Στέλιος, πέρα από αυτό εγώ όλη την διαδικασία την έχω ακούσει και από το παλικάρι που φέρνει το δικό μου BMW σε λίγες μέρες και μου είπε ότι:

1 έρχεται με φορτηγό.
2 πάει τελωνείο και ανάλογα με το τι extra έχει π.χ ηλιοροφή και δέρματα, ανεβαίνει το πόσο που πρέπει να δώσεις στο τελωνείο! Το βλέπω αρκετά λογικό!
Η διαδικασία είναι απλή αφού στο τελώνιο μέσο internet περνάνε τον κωδικό του μοντέλου και ανάλογα πως το έχει βγάλει το εργοστάσιο σε χρεώνει! Έτσι μου τα είπανε έτσι σας τα μεταφέρω….

Φιλικά

Στέφανος!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-04-05, 16:40
Το avatar του χρήστη moutraklas
moutraklas Ο χρήστης moutraklas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-01-2005
Μηνύματα: 490
moutraklas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
Λοιπον ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη και ας τα δουμε οπως τα εχω καταλαβει εγω και ετσι οπως τα βλεπω εγω και οποιος μπορει παρακαλω πολυ να με διορθωσει.Εστω οτι παμε γερμανια να αγορασουμε ενα Ε30 325 σωστα?Και στην συνεχεια να το εκτελονισουμε για Ελλαδα…..θα μου πειτε ομως χαζοι ειμαστε αφου αυτο δεν γινεται.Ο εκτελονισμος γινεται κανονικα απλα σαν παλαιας τεχνολογιας αυτοκινητο(αντιρυπαντικης τεχνολογιας φυσικα) θα πληρωσουμε τελονειο ενα ποσο της ταξεως του +334%!!!!!Εμεις λοιπον οταν θελουμε να φερουμε αμαξι για ανταλακτικα με τον βεβαιο τροπο που γνωριζω μπορουμε να ακολουθησουμε την κλασσικη διαδικασια(αγοραζουμε αυτοκινητο,βγαζουμε προσωρινες πινακιδες zoll) και στην συνεχεια αντι να παμε στο τελονειο να σκασουμε τα +334% να το παμε στο συνεργειο να γινει η τραμπα με το δικο μας του-του….πολυ απλα πιστευω χωρις κανενα περιεργο κολπο αφου με τον ιδιο ακριβως τροπο εκτελονιζονται τα καινουρια αυτοκινητα που ερχονται για κυκλοφορια ελλαδα.Ο άλλος τροπος που διατηρω μια επιφυλαξη εάν γινεται μετα από αυτά που μου ειπες είναι να φορτωθει το αμαξι σε φορτηγο και να ερθει στην ελλαδα σαν ανταλακτικα.Εκει το μονο που πληρωνεις είναι το φορτηγο αλλα πρεπει να υπαρχει η αποδειξη αγορας του αυτοκινητου ως ανταλακτικο χωρις πινακιδες δηλαδη….κατι σαν τα αυτοκινητα που πωλουνται και εδώ στην ελλαδα για ανταλακτικα(εχουν παραδωδει οι πινακιδες δηλαδη και απλα εχει γινει μεταφορα κυριοτητας).Αυτα από οσο γνωριζω.

ουφ!!!

zoll εννοείς τις εποχιακές?
τι διάολο, σε ηλίθιους έπεσα γαμώτο??? θα το ξαναψάξω... ετοιμάσου να μου τα ξαναπείς λεπτομερώς στην επομενη συνάντηση!
__________________
Tasos

ABS
Anti Bangle System

E30 ///M3 blinks the eye...: “Take this steering wheel and I will show you what sports motoring and genuine driving passion can really be!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-04-05, 23:31
Το avatar του χρήστη TheCondor
TheCondor Ο χρήστης TheCondor δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 404
TheCondor is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moutraklas
Γεια χαρά και από μένα...
Ωραίο το σχεδιάκι σου αλλά δυστυχώς δεν γίνεται... Τα αφεντικά αυτού του έθνους έχουν προβλέψει όποιο αυτοκίνητο μπαίνει μέσα -έστω και αν δεν το προορίζεις χια χρήση κανονική αλλά μόνο ως λαμαρίνες- να εκτελωνίζεται κανονικά...Εκτός κι αν το κόψεις πριν και έρθει σε 2 κομμάτια. Άκουσα πάντως ότι θα απαγορέψουν να κατεβαίνουν έστω και κομμένα με την αιτιολογία να μην μαζεύονται κουφάρια (τα σκουπίδια της Γερμανίας δηλαδή) στην Ελλάδα. (η επιχειρηματική θεώρηση των πραγμάτων στη χώρα αυτή δεν παύει να με εκπλήσσει...) Αν πάντως ισχύσει κάτι τέτοιο θα πρέπει να το λύσεις, να κάνεις όλα τα ανταλλακτικά 2-3 παλλέτες και να κατέβουν έτσι κάτω.

Καλησπερα φιλε

Αυτο το εθνος οσο παει με οτιδηποτε γινεται με αηδιαζει ολο και περισσοτερο... on topic τωρα...

Λοιπον εγω απο οτι ξερω και απο τον πατερα μου ( αγορασαμε μια E36 320 full extra κτλ κτλ απο ιταλια, επειδη μεναμε εκει για 3 χρονια, περιπου 7 χιλιαδες ευρω και το τελωνειο πηγε γυρω στα 5-6 αν θυμαμαι καλα ) εχω την εντυπωση οτι το αμαξι μπορει να ερθει και ολοκληρο εστω και αν προοριζεται για ανταλλακτικα. ( θα το συζητησω περαιτερω αυριο μαζι του για να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες και θα ενημερωσω ). Δηλαδη μπορεις να βγαλεις τα χαρτια του αυτοκινητου κανονικα ( ασφαλεια κτλ ) και να παρεις πινακιδες ( ξενες ) και μετα να το εχεις εδω και να κυκλοφορεις με πρασινη καρτα ( για το αμαξι, ετσι το καναμε εμεις οποτε ερχομασταν ελλαδα ) - συγγνωμη αν καποιος γνωριζει τα παραπανω καλυτερα και αν καπου εχω λαθος, αυτη τη στιγμη ειμαι υπερβολικα κουρασμενος

Τωρα εμενα δεν με πολυνοιαζει πως θα ερθει το αμαξι που σκοπευω να αγορασω, μονο να μην εκτελωνιστει για να μην πληρωνω τσαμπα. Εχω βρει ενα ολοιδιο με το δικο μου, τετραπορτο ε30 320 με ζαντα ωραιο, καλοδιατηρημενο, 150χιλιαδες χιλιομετρα γυρω στα 700 ευρω παρακαλω και δεν θελω να αφησω την ευκαιρια να παει χαμενη, τωρα που εχω μερικα λεφτα στην ακρη. Κατι αλλο που με απασχολει ειναι οτι δινω 700 ευρω για το αμαξι και μετα μπορει να δωσω και αλλα 1000 για την μεταφορα του απτην γερμανια στην ελλαδα, κατι το οποιο δεν θα αρεσε σε κανεναν πιστευω.

Εγω θα ψαξω λιγο το θεμα αυτο απο αυριο να δω τι γινεται με τα λεφτα και αν βρω ακρη θα ενημερωσω! Θελω να πιστευω οτι δεν θα πληρωσω τα μαλιοκεφαλα μου για μεταφορες κτλ κτλ γιατι θα ξενερωσω. Ηθελα να κανω και μια αλλη ερωτηση που με ενδιαφερει, για την μετατροπη ( αν και εφοσον εχει καποιος το δευτερο αμαξι ) ποσα πρεπει να σκασουμε? Ειναι προτιμοτερο να γινει σε κανα power center της BMW? ( δεν μιλαω για μπακαλικα συνεργεια απλα επειδη ενας φιλος του αδερφου μου ειναι χροοοοονια μηχανικος και εχει κανει παμπολες μετατροπες τον εμπιστευομαστε ) Τα λεφτα περιπου ποσο πανε αν η μετατροπη γινει στην BMW???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.