Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-17, 18:24
greg123 Ο χρήστης greg123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Μηνύματα: 14
greg123 is on a distinguished road
Δυσκολία εκκίνησης σε ανηφόρα

Είμαι κάτοχος Χ3 2.0 diesel και αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα.Το αυτοκίνητο δυσκολεύεται πάρα πολύ να ξεκινήσει από στάση σε ανηφορικό δρόμο τόσο που έχει καταντήσει επικίνδυνο,να σημειώσω πως δεν ανάβει καμία ένδειξη στον πίνακα οργάνων ούτε παρουσιάζεται καμία άλλη δυσλειτουργία στο αυτοκίνητο και στον δρόμο.Όμως σε μεγάλες ανηφόρες πηγαίνει μόνο με 1η ταχύτητα και το νιώθεις πολύ βαρύ παρακαλώντας να μην σου τύχει κάποιο εμπόδιο και αναγκαστείς να σταματήσεις γιατί μετά ξεκινάει με 2.000 στροφές και δύσκολα.Να σημειώσω ότι τις ίδιες αναβάσεις με το 2ο αυτοκίνητο (KIA PICANTO) τις ανεβαίνω με 2α και αεράτα.Έχω τοποθετήσει sprintbooster το οποίο βοήθησε πάρα πολύ αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα.
Παρακαλώ παιδιά όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-17, 18:27
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τον συμπλεκτη τον εχει ελεγξει καποιος μηχανικος;.. Μηπως πατιναρει αυτος;.. Αλλιως αν ειναι θεμα μοτερ, δεν εχει δυναμη δηλαδη, δειτε φιλτρα, μπεκ, τουρμπινες κλπ κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-17, 18:38
greg123 Ο χρήστης greg123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Μηνύματα: 14
greg123 is on a distinguished road
Φίλε μου αρκεί να σου πω ότι συμπλέκτης αλλάχτηκε 2 φορές (δίσκος,πλατό,βολάν) την δεύτερη φορά μάλιστα με χρέωση της ίδιας της αντιπροσωπείας BMW, αφού διαπίστωσαν και οι ίδιοι ότι δεν έγινε τίποτα.Τώρα όσον αφορά φίλτρα,τα πάντα έχουν αλλαχτεί άπειρες φορές εκτός του DPF το οποίο και άρχισα να υποψιάζομαι.Στην bmw όμως δεν βλέπουν να δείχνει ότι έχει βουλώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-17, 21:26
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Έχεις σκεφτεί να βγάλεις εκτός το traction control+ESP και να δεις αν ανεβαίνει;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-17, 17:44
greg123 Ο χρήστης greg123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Μηνύματα: 14
greg123 is on a distinguished road
Και βέβαια.Ούτε αυτό βοηθάει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-17, 20:34
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Απο ρεύματα πως είσαι;
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-17, 05:43
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τα πετρελαια στις 900-1400 εχουν μεγιστη ροπη.
Το οτι ανεβαζεις 2000 λεει πως εχεις προβλημα στην τουρμπινα ή την βαλβιδα υποπιεσης της.
Δεν υπαρχει κατι αλλο.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-17, 11:45
greg123 Ο χρήστης greg123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Μηνύματα: 14
greg123 is on a distinguished road
Εάν είχα πρόβλημα με την τουρμπίνα δεν θα είχα μεγάλη τελική ταχύτητα πράγμα που δεν συμβαίνει,έτσι νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-17, 12:04
greg123 Ο χρήστης greg123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Μηνύματα: 14
greg123 is on a distinguished road
Ας μας πει ο φίλος που αναφέρει για τα ρεύματα τι ακριβώς εννοεί;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-17, 13:09
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Δεν ξέρω το μοτέρ σου και γενικά τα πετρέλαια πως είναι οπότε στο μόνο που μπορώ να σε βοηθήσω είναι να σου πω το πρόβλημα που είχα εγώ και δες πως αντιστοιχεί στο δικό σου.

Μου το παρουσίαζε μόνο σε ανηφόρες άμα σταματουσα μετά ήταν Γολγοθάς για να ξανά ξεκινήσω. Με 1η ήταν σαν να είχα βάλει 4η και πάω να ανέβω ανηφόρα.....
Αφού με ταλαιπώρησε γνωστή αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη για 1 χρόνο..... την λύση την έδωσε ένα τοπικό συνεργείο που ασχολείται με injection κ.τ.λ. το πρόβλημα ήταν στον διανομέα http://www.realoem.com/bmw/enUS/show...diagId=12_0110 έχει ένα μάτι κάτω από το ραουλο που γυρίζει και γεμίζει ρινισματα ..... πέρα από αυτό εμένα είχε φύγει και λίγο από το κέντρο όποτε δεν διάβαζε σωστά το ρεύμα που περνούσε για να πάει στα μπουζοκαλωδια ......
Άρα στις ανηφόρες και όπου χρειαζόταν φορτίο το αμάξι λόγω έλλειψης σωστών ρευμάτων ζοριζοταν και έσβηνε πολλές φορές....
Το άλλαξα όλο 450 ευρώ και ησύχασα.....η αντιπροσωπεία, για την ιστορία αρνιόταν να μου το αλλάξει.... μετά από βρισιμο και λέγοντας τους ότι με δική μου ευθύνη θέλω να μου το αλλάξετε το άλλαξαν.....για την ιστορία και πάλι ακόμη δεν το παραδέχονται ότι η ζημιά οφειλόταν στον διανομέα ενώ αυτοί κάναν την αλλαγή και κανένας άλλος δεν έβαλε χέρι....μάλλον έγινε θαύμα για αυτούς....
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KAZA : 11-01-17 στις 13:16
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.