Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 10-04-11, 09:12
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα γράψαμε για να "ψαχτεί" ο oldcarskickass που λέει πως η μέση κατανάλωση που καταγράφει το BC μου είναι 2 - 3 lt/100km πάνω από αυτό που δείχνει η μάνικα
Χαχαχα όχι ρε συ, και εγώ τέτοιες περίπου αποκλίσεις έβλεπα από την μάνικα (το οποίο το έριχνα στην αλλαγή του βήματος λόγω ελαστικού)

Αλλά το τελευταίο τρίμηνο το θέμα έχει ξεφύγει, ευτυχώς μόνο σε θέμα ενδείξεων.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 11-04-11, 14:40
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
περιμένουμε νέα από τις δικές σου μετρήσεις (όταν τις κάνεις) αν και φοβάμαι πως θα "εκτεθείς" σε σχέση με τον rapid
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 11-04-11, 15:20
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
περιμένουμε νέα από τις δικές σου μετρήσεις (όταν τις κάνεις) αν και φοβάμαι πως θα "εκτεθείς" σε σχέση με τον rapid
Ναι εννοείται.

Κυριακή του Θωμά ξεκινάω.


Αν δεν πετύχω 3,7lt/100km έχω αποτύχει. Ντίζελ μίζελ κτλ και θα μας πατήσει σε κατανάλωση το βαλβετρόνικ;;;;;
Περιμένω συμβουλή για κράτημα καφέ σε κατάσταση μέγιστης πυκνότητας σε υγρή κατάσταση.

δικαιολογία 1:*δεν έχω πιλότο... είμαι πιλότος...
δικαιολογία 2:*το μοτέρ μου είναι παμπάλαιο σχεδιαστηκά.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 11-04-11, 16:04
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Α μάλιστα. Κάποιος προετοιμάζει το έδαφος....
συμβουλή για τον καφέ. Ειδοποιείς στα διόδια να σου έχουν πάντα έτοιμο έναν ολόφρεσκο... Το επόμενο ερώτημα θα είναι: πόσα λίτρα καφέ ανά 100χλμ καίει το ΒΜW σας.... Ιδέες για μαγνητακια που μειώνουν την κατανάλωση καφέ δεκτές
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 11-04-11, 16:06
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
Α μάλιστα. Κάποιος προετοιμάζει το έδαφος....
συμβουλή για τον καφέ. Ειδοποιείς στα διόδια να σου έχουν πάντα έτοιμο έναν ολόφρεσκο... Το επόμενο ερώτημα θα είναι: πόσα λίτρα καφέ ανά 100χλμ καίει το ΒΜW σας.... Ιδέες για μαγνητακια που μειώνουν την κατανάλωση καφέ δεκτές
Σου έχω κάτι καλύτερο!!!!!!! http://archive.enet.gr/online/online...08,id=70250016
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 12-04-11, 08:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εννοείται.

Κυριακή του Θωμά ξεκινάω.


Αν δεν πετύχω 3,7lt/100km έχω αποτύχει. Ντίζελ μίζελ κτλ και θα μας πατήσει σε κατανάλωση το βαλβετρόνικ;;;;;
Περιμένω συμβουλή για κράτημα καφέ σε κατάσταση μέγιστης πυκνότητας σε υγρή κατάσταση.

δικαιολογία 1:*δεν έχω πιλότο... είμαι πιλότος...
δικαιολογία 2:*το μοτέρ μου είναι παμπάλαιο σχεδιαστηκά.
Ξέρεις τι σκέφτομαι??
Το Vanvetronic, δεν έχει υποπίεση εισαγωγής. Ο diesel δεν έχει υποπίεση εισαγωγής..
Το valvetronic, έχει αντίλα υποπίεσης, o diesel έχει αντλία υποπίεσης..
Τα valvetronic τουρμπίστηκαν, τα diesel είναι τουρμπισμένα..
Θα βγεί valvetronic diesel..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 12-04-11, 09:23
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις τι σκέφτομαι??
Το Vanvetronic, δεν έχει υποπίεση εισαγωγής. Ο diesel δεν έχει υποπίεση εισαγωγής..
Το valvetronic, έχει αντίλα υποπίεσης, o diesel έχει αντλία υποπίεσης..
Τα valvetronic τουρμπίστηκαν, τα diesel είναι τουρμπισμένα..
Θα βγεί valvetronic diesel..
Το σκέφτηκα και το μυαλό μου κάνει λογικούς κύκλους!!!

Μα το πετρέλαιο έτσι και αλλιώς δεν έχει πεταλούδα, ουσιαστικά ρυθμίζεις μόνο αβάνς και ποσότητα.Σωστά;

Το βαλβετρονικ ουσιαστικά ΥΠΟ-καθιστά την πεταλούδα σωστά;(ξέρω πάνω κάτω πως λειτουργεί, για τη φιλοσοφία του συστήματος λέω)

Οπότε τι χρησιμότητα σε σχέση με ένα καλό σύστημα μεταβλητού χρονισμού - βυθίσματος θα έχει το βαλβετρόνικ σε ένα ντίζελ;

Το θέμα είναι η κατάργηση του εκκεντροφόρου (multi air Fiat), τα άλλα -κατ εμέ- είναι ψιλομπαλώματα.

Άσχετο,το τούρμπισμα ουσιαστικά του valvetronic είναι θέμα προγραμματισμού σωστά;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 08-05-11, 20:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ανεβοκατέβηκα Θεσσαλονίκη Οινόφυτα ξανά,
αλλά αυτή τη φορά, πέρασα και απο Χαλκίδα. (Πέμπτη 5-5-2011).
Σε όλο το δρόμο είχα cruise control στα 160.
Σύνολο 951 χιλιόμετρα...
Κατανάλωση... 154,52 ευρώ, ή αλλιώς 90,08 λίτρα, ή αλλιώς 9,57 λιτρα/100...
Το BC μου έδειξε κατανάλωση 9,8.
Το κακό είναι πως στο κατέβασμα είχε βροχή και έκαψε 53,38 λίτρα,
ενώ στην επιστροφή δεν έβρεχε και έκαψε 36,7 λίτρα..
Γενικώς τα 160 δεν κάνουν καλό στην τσέπη...
Μεγάλη διαφορά απο την άλλη φορά,
τόση που υπερκαλύπτει μακράν τους καφέδες και πολλά πακέτα τσιγάρα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 08-05-11, 23:05
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
οντως μεγαλη διαφορα....αραγε ενας tsi στα ιδια αλογα περιπου με εσενα ποσο θα εκαιγε στα 160?
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiMiTrIs_ : 08-05-11 στις 23:11
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 09-05-11, 09:14
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
VW Jetta TSi 125 PS το οποίο χρησιμοποιείται καθημερινά για την διαδρομή Αγία Παρασκευή Οινόφυτα μέσω αττικής οδού.

Με αρκετή χρήση cruise controll στα 160 από τα διόδια ως Οινόφυτα (και το αντίστροφο στην επιστροφή) η μέση κατανάλωση που δείχνει το board computer είναι 8,1 lt/100km.

Σε εναλλακτική διαδρομή από Αγία Παρασκευή, Βριλήσσια, Νέα Πεντέλη, Πολιτεία, Βαρυμπόμπη Οινόφυτα η μέση κατανάλωση είναι 9,2 lt/100km.

Βέβαια λόγω νεύρων με τους γνωστούς ανόητους (το λέω ευγενικά) που μένουν στην αριστερή με max. 120km/h και δεν έχουν θέλουν να καταλάβουν ότι η λωρίδα αυτή δεν είναι cruising, η κατανάλωση αυξάνεται.
__________________


www.bmw-motorsport.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 09-05-11 στις 09:16
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.