Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-09-09, 10:48
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Τι να πει κανεις...Το κέρδος πανω απ' ολα.

Απλα σε αντιστοιχη περιπτωση φιλου που πηρε Audi A4 2ετιας (με 6κμ στο κοντερ), η αντιπροσωπεια οχι μονο τον ενημερωσε οτι ηταν 2ετιας, αλλα:

1.Αλλαξε τα παντα που σχετίζονται με χρονικη γηρανση και του εκανε και πληρες σερβις πριν το παραδοσει.
2. Το αυτοκινητο πουληθηκε με σημαντικη εκπτωση σε σχεση με τα αντιστοιχα που ειχαν παραχθει τοτε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-09, 11:09
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Αχ και να ήξερες πως τα έχουν κάνει αυτά τα 6 km....

Φίλε Andy καλά ξεμπερδέματα. Ελπίζω να βρείς το δίκιο σου...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-09-09, 11:15
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ και να ήξερες πως τα έχουν κάνει αυτά τα 6 km....

......
Και τι σχεση εχει αυτο με το θεμα του οτι δεν τον ενημερωσαν και ισως ουτε αλλαξαν τα προβλεπόμενα.

Το ιδιο (που ανεφερες) μπορει να ισχυει ανεξαρτητως μαρκας για τα Χ χλμ που εχουν οταν τα πρωτοπαιρνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-09-09, 11:25
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Για συγκεκριμένες μάρκες όπως ΠΧ η Audi μπορώ να μιλήσω με σιγουριά αφού όσο είμαι Ελλάδα περνάω καθημερηνά 2-3 φορές την ημέρα για την δουλειά μου...


Για το θέμα του φίλου με το Ζ4, έχει να κάνει με την αντιπροσωπεία που προμηθεύτικε το αυτοκίνητο. Για παράδειγμα στην δικιά μου ήταν όλα άψογα, αλλά το γεγονός οτι μου έδωσαν το αυτοκίνητο με 3 λίτρα βενζίνης και τον δείκτη κάτω απο την τελευταία γραμμούλα δεν πέρασε παρατήρηρτο. Δεν το κυνήγησα πολύ. Παρόλαυτά, προτείνω στο παλικάρι να κάνει ένα mail ή μια επίσημη επιστολή στην BMW Hellas με το πρόβλημα του, που σίγουρα είναι κατα πολύ σημαντικότερο απο το δικό μου...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-10-09, 23:03
Το avatar του χρήστη DENTIST
DENTIST Ο χρήστης DENTIST δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Μηνύματα: 84
DENTIST is on a distinguished road
Ticking3.zip
αυτός ειναι ο θορυβος?αν ναι τότε ειναι το ωστήριο εξαγωγής του πρώτου κυλινδρου.Σε όσους εχει κολλήσει συμπεριλαμβανομενου και εμου είναι πάντα αυτό απο τα 24.Αλλαξε τα όλα παντως για να είσαι σίγουρος.έπεσε πολυ διαβασμα εκείνη την εποχή :

http://www.e90post.com/forums/showth...=13504&page=39
__________________
she is here!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-10-09, 00:13
sokos Ο χρήστης sokos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 11
sokos is on a distinguished road
οδοντίατρε μου τι κάνεις ?

Επειδή με ξύνει ο πισινος μου για το κουκλί το Z4Coupe, πως θα καταλάβω τι ετος είναι φτιαγμένο αμα βρώ ένα 2ο χέρι και κυριότερο, πως θα ξέρω ότι έχει την revised κεφαλή?

Τον θόρυβο στην κεφαλή τον κάνει περισσότερο οταν είναι κρύο ή και όταν έχει ζεσταθεί το μοτέρ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-10-09, 08:23
athoryvos Ο χρήστης athoryvos δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 21-08-2009
Μηνύματα: 1
athoryvos is on a distinguished road
καλημέρα κι από μένα (καινούργιος στην παρέα)

το έτος κατασκευής μπορείς να το βρεις εδώ http://www.realoem.com/bmw/select.do με τον αριθμό πλαισίου (αν δεν κάνω λάθος σε αυτό το forum είχα βρει το link)

στα γρήγορα μήνας και έτος κατασκευής φαίνονται στις ετικέτες των ζωνών ασφαλείας και στα τζάμια (αν δεν είναι αλλαγμένα, δύσκολο για καινούργιο αυτοκίνητο)

έμπλεξες φιλαράκι...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-10-09, 17:16
Το avatar του χρήστη DENTIST
DENTIST Ο χρήστης DENTIST δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Μηνύματα: 84
DENTIST is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sokos Εμφάνιση μηνυμάτων
οδοντίατρε μου τι κάνεις ?

Επειδή με ξύνει ο πισινος μου για το κουκλί το Z4Coupe, πως θα καταλάβω τι ετος είναι φτιαγμένο αμα βρώ ένα 2ο χέρι και κυριότερο, πως θα ξέρω ότι έχει την revised κεφαλή?

Τον θόρυβο στην κεφαλή τον κάνει περισσότερο οταν είναι κρύο ή και όταν έχει ζεσταθεί το μοτέρ?

Καλώς και τους παλιούς καλούς γνωστούς.Τον θόρυβο τον έκανε πάντα κρύο αλλά την φορά που πηγα πια για αλλαγή στα lifters δε σταματούσε.Απο τότε βέβαια δεν εχει κανει κιχ αλλά θα περιμένω να βγάλω και το χειμώνα για να ηρεμήσω λόγω θερμοκρασιών.
Άλλες γνώμες λεγανε τότε ότι ισως και να γλίτωνα τα μεγάλα έξοδα αν έκανα μια αλλαγή λαδιών με ένα ψιλότερο λάδι αλλά εγω δεν ήθελα να ρισκάρω!welcome on board kimi!
__________________
she is here!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-10-09, 13:22
jpl73 Ο χρήστης jpl73 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 12
jpl73 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DENTIST Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς και τους παλιούς καλούς γνωστούς.Τον θόρυβο τον έκανε πάντα κρύο αλλά την φορά που πηγα πια για αλλαγή στα lifters δε σταματούσε.Απο τότε βέβαια δεν εχει κανει κιχ αλλά θα περιμένω να βγάλω και το χειμώνα για να ηρεμήσω λόγω θερμοκρασιών.
Άλλες γνώμες λεγανε τότε ότι ισως και να γλίτωνα τα μεγάλα έξοδα αν έκανα μια αλλαγή λαδιών με ένα ψιλότερο λάδι αλλά εγω δεν ήθελα να ρισκάρω!welcome on board kimi!
Καλημέρα,
επειδή το θέμα μας ενδιαφέρει θα μπορόύσες να μας πείς:
1) άλλαξες μόνο τα lifters (όλα ή μερικά) ή όλο το καπάκι;
2) ήταν στην εγγύηση; εάν οχι, πόσο πήγε η επισκευή;

ευχαριστώ,
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-10-09, 18:32
Andy Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-09-2009
Μηνύματα: 10
Andy is on a distinguished road
Λοιπόν φίλοι, μια εβδομαδα ήταν στο service το αυτοκίνητο και οι απαντήσεις για τα προβλήματα που έθεσα στα αρχικά posts είναι οι ακόλουθες -από την αντιπροσωπία πάντα-

"Ο θόρυβος από την κεφαλή δεν εμφανίστηκε άρα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.
Να μην ανησυχώ δεν είναι κάτι, το έχουν υπόψιν τους σαν θέμα αλλά στην Αμερική εμφανιζόταν συνήθως και όχι σε Ευρώπη γιατί εκεί είναι ίσως γενικά πιο κρύο το κλίμα. H ανασχεδιασμένη κεφαλή του 2007 έχει εμφανίσει άλλα προβληματα."

-Μάλλον τα Californezika Z4 δεν θα έχουν πρόβλημα πιστεύω )))))))))))))

"Ο ήχος που ακούω δεν είναι ρουλεμάν συμπλέκτη είναι από το κιβώτιο αλλά είναι συνήθης θόρυβος δεν έχει λειτουργικό πρόβλημα το αυτοκίνητο, αν θέλω μου αλλάζουν κιβώτιο ΟΜΩΣ επειδή θέλουν να είναι ξεκάθαροι μαζί μου πρέπει να ξέρω ότι τα κιβώτια που στελνει η μαμα BMW είναι από ανακατασκευή άλλων κιβωτίων που έχουν επιστραφεί στο εργοστάσιο στο πλαίσιο εγγυήσεων."

-Νο comment...

Τελικά έτσι όπως μου τα λένε, προσπαθούν να με πείσουν ότι το Ζ4 είναι η μεγαλύτερη αποτυχία στην ιστορία της BMW . Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Σου λένε μέσα στην ευγένεια ότι ένα αυτοκίνητο 3000cc με 265hp με 5 χρόνια βραβευμένο κινητήρα λειτουργεί προβληματικά με μη λειτουργικά προβλήματα ή κάτι τέτοιο.. Επίσης όλα γίνονται να στα περάσουν στην εγγύηση απλά θα είναι refurbished parts...
Σήμερα για κάποια στιγμή μπερδεύτηκα και δεν ήξερα αν είμαι σε συνεργείο ή μιλάω με εκπροσώπους του δικηγορικού συλλόγου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.