Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-12-11, 19:15
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα έσβηνε κάθε δύο ή τρεις ημέρες!


η βλάβη μένει μέσα καταγεγραμμένη...μήν αγχώνεσαι...το μόνο που θα χρειαστεί να ρυθμίσεις είναι η ώρα!!!! άν και δε νομίζω να σβίσει έτσι...το είχα δοκιμάσει κ στο δικό μου και δέν έπιασε!!!
Στο Saab του φάδερ μου έπιασε πάντως η συγκεκριμένη μέθοδος. Η βλάβη κι εγώ πιστεύω ότι μένει καταγεγραμμένη αφού λογικά η μνήμη πρέπει να είναι EPROM.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-12-11, 20:56
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα έσβηνε κάθε δύο ή τρεις ημέρες!
Λοιπόν, προς το παρόν έπιασε...το λαμπάκι έσβησε μόνο του....θα βάλω 100στάρα για τα επόμενα 2-3 γεμίσματα και μετά βλέπουμε...thanks!

Αν το λαμπάκι παραμείνει σβηστό, υπάρχει κάποιος λόγος να ανησυχώ; Δηλαδή το ξεχνάω προς το παρόν ή πιστεύει κάποιος ότι πρέπει να το διελευκάνω έτσι και αλλιώς;

Βενζίνη πότε είναι προτιμότερο να βάζουμε; π.χ το αφήνω να αδειάσει και βάζω, να βάζω λίγο πριν το τέλος, όταν φτάσει στη μέση κτλ....Επίσης πόσο βάζουμε π.χ πάντα φουλάρισμα ή απλά ένα πόσο π.χ 50 ευρώ κτλ

Προφανώς τα ερωτήματα αναφέρονται στο αν παίζει η απόφασή μας κάποιο ρόλο στην καλή συντήρηση του αμαξιού
π.χ Αν συμφωνούμε όλοι ότι η βενζίνη στην Ελλάδα ειναι συχνά κακής ποιότητας τότε δεν πρέπει να βάζουμε βενζίνη στο αμάξι όταν είναι άδειο με την ελπίδα ότι τουλάχιστον αν έχεις στο ντεπόζιτο βενζίνη και μπει και η νοθευμένη τουλάχιστον θα ανακατευτούν...ενώ αν είναι άδειο θα πάει η νοθευμένη όπως είναι στη μηχανή (κατανάλωση).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-12-11, 20:51
Το avatar του χρήστη street-runner
street-runner Ο χρήστης street-runner δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Μηνύματα: 52
street-runner is on a distinguished road
εγω εχω βρει ενα βενζιναδικο που εχουν ακουστει καλα σχολια και παρατηρω και διαφορα στον ηχο με ενα αλλο που την εχει λιγο φτηνοτερη + οτι το νιωθω να ακουει καλυτερα στην αυξομιωση του γκαζιου
ποτε δεν το γεμιζω λιγο πανω απο τη μεση αμα το γεμισεις θα ειναι και πιο βαρυ και παρασυρεσαι και κανεις περισσοτερα χλμ
μερικες φορες αστο να αναψει λαμπακι και μετα πηγαινε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-12-11, 12:13
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από street-runner Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω βρει ενα βενζιναδικο που εχουν ακουστει καλα σχολια και παρατηρω και διαφορα στον ηχο με ενα αλλο που την εχει λιγο φτηνοτερη + οτι το νιωθω να ακουει καλυτερα στην αυξομιωση του γκαζιου
ποτε δεν το γεμιζω λιγο πανω απο τη μεση αμα το γεμισεις θα ειναι και πιο βαρυ και παρασυρεσαι και κανεις περισσοτερα χλμ
μερικες φορες αστο να αναψει λαμπακι και μετα πηγαινε
Διαφορά τόσο σημαντική μεταξύ επιδόσεων απο πρατήριο σε πρατήριο δεν εχω δει (εχω δοκιμάσει 2-3, αλλα ειναι όλα φθηνά)...το ενδιαφέρον είναι ότι τώρα που δοκίμασα εκτάκτως ένα ακριβό πρατήριο και έβαλα την ΒP ultimate (100στάρα) το φωτάκι της μηχανής έσβησε και οι υδρατμοί περιορίστηκαν...

Θα συνεχίσω για μερικές φορές ακόμα την Ultimate και βλέπουμε...

Στο θέμα του αν χρειάζεται να ασχοληθώ με το φωτάκι με δεδομένο ότι έσβησε μόνο του, τι λες; Να το ξεχάσω και βλέποντας στην πορεία, ή προληπτικά να κάνω κάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-11, 22:24
Το avatar του χρήστη street-runner
street-runner Ο χρήστης street-runner δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Μηνύματα: 52
street-runner is on a distinguished road
εγω gia BP δεν εχω ακουσει καλα σχολια ποτε...
πριν οταν ελεγα για φωτακι εννοουσα αυτο για την βενζινη...
τι να σου πω για το κιτρινο φωτακι που λες δν ξερω ακριβως τι ειναι δν μου χει αναψει ποτε
γραφει καποια ενδειξη η μονο χρωμα?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-12-11, 00:10
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Για βενζίνη έχω ακούσει καλά λόγια για την 100στάρα (racing) της Shell...αλλά είναι σχετικά ακριβή....όσο για το φωτάκι, αν διαβάσεις το πρώτο post του thread θα καταλάβεις...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-12-11, 02:28
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Όσον αφορά το θέμα της νοθείας, πιάστο λίγο αλλιώς απο τον (ευτυχώς) αθώο τρόπο σκέψης σου.

Έστω οτι είμαι βενζινάς, και θέλω να βγάλω κέρδη, τι κάνω ; Βάζω στην αντλία μου, μισή απλή, μισή 100άρα και πουλάω το σύνολο για 100άρα Αν δείς τα πρόστιμα απο το υπουργείο ανάπτυξης, το 80% αφορά νοθεία 100άρας.

Εγγυημένα καλά πρατήρια, είναι τα ΕΚΟ του προγράμματος "Καλυψώ". Θα τα ξεχωρίσεις απο το σήμα που υπάρχει μόνο λευκό και κόκκινο στην ταμπέλα και καθόλου μπλέ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-12-11, 15:47
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά το θέμα της νοθείας, πιάστο λίγο αλλιώς απο τον (ευτυχώς) αθώο τρόπο σκέψης σου.

Έστω οτι είμαι βενζινάς, και θέλω να βγάλω κέρδη, τι κάνω ; Βάζω στην αντλία μου, μισή απλή, μισή 100άρα και πουλάω το σύνολο για 100άρα Αν δείς τα πρόστιμα απο το υπουργείο ανάπτυξης, το 80% αφορά νοθεία 100άρας.

Εγγυημένα καλά πρατήρια, είναι τα ΕΚΟ του προγράμματος "Καλυψώ". Θα τα ξεχωρίσεις απο το σήμα που υπάρχει μόνο λευκό και κόκκινο στην ταμπέλα και καθόλου μπλέ.
Δεν ήξερα ότι τα περισσότερα πρόστιμα στα βενζινάδικα - η συντριπτική πλειοψηφία όπως σημείωσες - είναι για νοθεία 100στάρας. Πολύ χρήσιμη πληροφορία. Ευχαριστώ.

Όμως θα συμφωνήσεις φαντάζομαι ότι ακόμα και έτσι, το αμάξι στη νοθεία της 100στάρας δεν θα πάθει κάποια βλάβη , ενώ με τη νοθεία της απλής βενζίνης (με υγρά τρίτης προέλευσης) μία ζημιά είναι πιο πιθανή...στην προκειμένη περίπτωση είχαμε το εξής...με πολύ φθηνή, απλή βενζίνη το λαμπάκι check engline άναψε...και βάζοντας ένα ντεπόζιτο από την 100στάρα και μετά από 80 χλμ το λαμπάκι έσβησε...τουλάχιστον σε ότι με αφορά θα σταματήσω να είμαι κάπως αφελής με τις πολύ χαμηλές τιμές βενζίνης και θα προτιμώ όποτε μπορώ τις 100στάρες βενζίνες, αλλά και να αποφεύγω τις πολύ φθηνές βενζίνες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-12-11, 18:19
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κι ομως τα περισσοτερα προστιμα σε βενζιναδικα αφορουν παραβασεις νοθειας πετρελαιου. Πχ κινησης με ναυτικο πετρελαιο (που ειναι υψηλης περιεκτικοτητας σε θειο). Ισως οι παραβασεις που αφορουν τις βενζινες εχουν να κανουν με νοθεια απλης με σουπερ αμολυβδης στο μεγαλυτερο ποσοστο.
Οσο για τα ΕΚΟ με κοκκινο ασπρο σημα εχουν και κατι τιμες...Φωτια!

Ξεφυγαμε ομως λιγακι απ το θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-12, 08:40
Το avatar του χρήστη thomasz3
thomasz3 Ο χρήστης thomasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2011
Μηνύματα: 104
thomasz3 is on a distinguished road
αποδειδειγμένα με bp 95 οκτανίων η ΕΚΟ κάνω τουλάχιστον 50 χιλιόμετρα περισσότερα από άλλες εταιρίες!
σημειωτέον ότι κάνω πάνω από 40.000km τον χρόνο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.