Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-01-12, 11:49
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
αποδειδειγμένα με bp 95 οκτανίων η ΕΚΟ κάνω τουλάχιστον 50 χιλιόμετρα περισσότερα από άλλες εταιρίες!
σημειωτέον ότι κάνω πάνω από 40.000km τον χρόνο!
Να επιβεβαιώσω απόλυτα το θέμα της ποιότητας της ΒΡ Ultimate και ιδιαίτερα των 100 οκτανίων.

Όταν ξεκίνησα το παρόν θέμα, ο Θάνος είπε ότι μάλλον είναι η βενζίνη το πρόβλημα, που είχα βάλει από Shell επί της Καβάλας στην άνοδο, μεταξύ Κηφισού και Θηβών. Πράγματι αλλάζω πρατήριο και βάζω από ένα (πιο ακριβό) ΒΡ και βάζω μάλιστα 100στάρα. Το λαμπάκι σβήνει και όλα καλά.

Μετά από ένα γέμισμα στη ΒΡ, σκέφτομαι ότι μπορεί να ήταν άλλο το θέμα οπότε, ας γυρίσω πάλι στο Shell πρατήριο για οικονομία (που όντως είναι ένα 4% πιο φθηνό). Αποτέλεσμα: το λαμπάκι και πάλι ανάβει.

Από τότε (2 γεμίσματα) βάζω από το ΒΡ (100στάρα) και το λαμπάκι δεν έχει ξανανάψει, ενώ με επιφύλαξη (γιατί θα ήθελα να το δω πιο πολύ μέσα στο χρόνο) μου έχει βγάλει ένα 10% περισσότερα χιλιόμετρα. Για τουλάχιστον άλλα 3 γεμίσματα θα βάζω 100στάρα ΒΡ για να δω και την κατανάλωση, και μετά θα το γυρίσω στην απλή ΒΡ 95άρα για σύγκριση. Πάντα από το νέο μου πλέον πρατήριο.

Πλήρης επιβεβαίωση του 'ότι πληρώνεις, παίρνεις'.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 12-01-12 στις 11:51
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-01-12, 11:58
Το avatar του χρήστη thomasz3
thomasz3 Ο χρήστης thomasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2011
Μηνύματα: 104
thomasz3 is on a distinguished road
έτσι είναι φιλε μου ότι πληρώνεις παίρνεις!
σε λίγες μέρες θα φορέσω και στο αυτοκίνητο μου το μαραφέτι αυτό με τους μαγνήτες που το βάζεις στο σωληνάκι βενζίνης και έχεις 30% λιγότερο καύσιμο!
θα το τσεκάρω και θα σας πω τα αποτελέσματα εδώ!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-01-12, 12:04
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
έτσι είναι φιλε μου ότι πληρώνεις παίρνεις!
σε λίγες μέρες θα φορέσω και στο αυτοκίνητο μου το μαραφέτι αυτό με τους μαγνήτες που το βάζεις στο σωληνάκι βενζίνης και έχεις 30% λιγότερο καύσιμο!
θα το τσεκάρω και θα σας πω τα αποτελέσματα εδώ!
Ελπίζω να στο έδωσαν δώρο και να μην το πλήρωσες...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-01-12, 12:09
Το avatar του χρήστη thomasz3
thomasz3 Ο χρήστης thomasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2011
Μηνύματα: 104
thomasz3 is on a distinguished road
χεχεχε...γι αυτό ηπα σε λίγες μέρες!
θα το βγάλει άλλος και θα το φορέσω εγώ!
πάντως έχει μια βάση με το μαγνητικό πεδίο και τα μόρια τις βενζίνης αλλα αν αναφερθούμε σε αυτό θα πρέπει να τα πούμε αλλου!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-01-12, 12:17
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
χμ..ναι, αν και το θέμα έχει αναλυθεί.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=24395

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21454

και σε διάφορα άλλα θέματα. αφου δεν τους πλήρωσες, καλά είσαι

και απο περιέργεια, γτ τους βγάζει?
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-01-12, 20:15
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να επιβεβαιώσω απόλυτα το θέμα της ποιότητας της ΒΡ Ultimate και ιδιαίτερα των 100 οκτανίων.

Όταν ξεκίνησα το παρόν θέμα, ο Θάνος είπε ότι μάλλον είναι η βενζίνη το πρόβλημα, που είχα βάλει από Shell επί της Καβάλας στην άνοδο, μεταξύ Κηφισού και Θηβών. Πράγματι αλλάζω πρατήριο και βάζω από ένα (πιο ακριβό) ΒΡ και βάζω μάλιστα 100στάρα. Το λαμπάκι σβήνει και όλα καλά.

Μετά από ένα γέμισμα στη ΒΡ, σκέφτομαι ότι μπορεί να ήταν άλλο το θέμα οπότε, ας γυρίσω πάλι στο Shell πρατήριο για οικονομία (που όντως είναι ένα 4% πιο φθηνό). Αποτέλεσμα: το λαμπάκι και πάλι ανάβει.
Επειδή ψιλοβαριέμαι, καθότι είμαι απόλυτα κουρασμένος σήμερα απο τη δουλειά..
Το αυτοκίνητο σου δεν ειναι φτιαγμένο για βενζίνη 100, ή 1000 οκτανιών..
Βάζοντας τέτοιο καυσιμο, απλά κρύβεις ένα πρόβλημα που υπάρχει..
Για εμένα, πρέπει να αλλάξεις μπουζί, η κάποιον πολλαπλασιαστή..
Ξεκίνα με μπουζί, βάλε τη χειρότερη βενζίνη που θα βρείς στην αγορά, και αν ανάψει το
λαμπάκι, ψάξε ποιός πολλαπλασιαστής είναι χαλασμένος..
Ολα τα άλλα είναι ημίμετρα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-01-12, 20:35
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ψιλοβαριέμαι, καθότι είμαι απόλυτα κουρασμένος σήμερα απο τη δουλειά..
Το αυτοκίνητο σου δεν ειναι φτιαγμένο για βενζίνη 100, ή 1000 οκτανιών..
Βάζοντας τέτοιο καυσιμο, απλά κρύβεις ένα πρόβλημα που υπάρχει..
Για εμένα, πρέπει να αλλάξεις μπουζί, η κάποιον πολλαπλασιαστή..
Ξεκίνα με μπουζί, βάλε τη χειρότερη βενζίνη που θα βρείς στην αγορά, και αν ανάψει το
λαμπάκι, ψάξε ποιός πολλαπλασιαστής είναι χαλασμένος..
Ολα τα άλλα είναι ημίμετρα..
Μπουζί είναι αλλαγμένα το καλοκαίρι...

Αν το γυρίσω σε βενζίνη 95 οκτανίων, από το ίδιο ΒΡ πρατήριο που θεωρητικά του έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη, και δεν ξανανάψει το λαμπάκι, θα πρέπει να ψάχνω να βρω ντε και καλά μία βλάβη, επειδή 2 φορές και με την ίδια βενζίνη ενός συγκεκριμένου πρατηρίου άναψε το λαμπάκι (το οποίο πλέον δεν ανάβει);...

Αν το ένα είναι ημίμετρο, το παραπάνω για υπερβολή μου φαντάζει..

φιλικά πάντα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-01-12, 22:28
Το avatar του χρήστη thomasz3
thomasz3 Ο χρήστης thomasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2011
Μηνύματα: 104
thomasz3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driftakos Εμφάνιση μηνυμάτων
χμ..ναι, αν και το θέμα έχει αναλυθεί.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=24395

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=21454

και σε διάφορα άλλα θέματα. αφου δεν τους πλήρωσες, καλά είσαι

και απο περιέργεια, γτ τους βγάζει?
η μαγνήτες είναι ενός συναδέλφου μου...τους φοράει ένας άλλος συνάδελφος μου πάνω σε ένα 500αράκι και μετά επειδή έχω ταξίδι την επομενη εβδομάδα θα τους βγάλει να τους βάλω εγώ μιας και η διαδρομή που κάνω είναι στάνταρ και έτσι θα τσεκάρω αν έχει διαφορα Η ΛΈΝΕ P@P@RIES....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-01-12, 07:07
Το avatar του χρήστη thomasz3
thomasz3 Ο χρήστης thomasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2011
Μηνύματα: 104
thomasz3 is on a distinguished road
μπαρούφες παίδες οι μαγνήτες.
δεν κάνουν τίποτα με το καύσιμο!
κάποιος έγινε πλούσιος πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-01-12, 08:20
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να στο έδωσαν δώρο και να μην το πλήρωσες...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomasz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
χεχεχε...γι αυτό ηπα σε λίγες μέρες!
θα το βγάλει άλλος και θα το φορέσω εγώ!
πάντως έχει μια βάση με το μαγνητικό πεδίο και τα μόρια τις βενζίνης αλλα αν αναφερθούμε σε αυτό θα πρέπει να τα πούμε αλλου!
Όσες φορές άνθρωποι που έχουν σπουδάσει με κάποιο τρόπο κάτι που αφορά την οργανική χημεία, λένε ότι ο ''μαγνητισμός'' της βενζίνης είναι π@π@ρια ολκής, κάποιοι άλλοι που δεν έχουν ιδέα μιλάνε γενικά για ''συντονισμούς ηλεκτρονίων κλπ...'' για μόρια που περνούν από τον ''υπερμαγνήτη'' και ....παρατάσσονται σαν στρατιωτάκια και μπαίνουν με τάξη μέσα στους κυλίνδρους και έτσι ...καταναλώνει λιγότερο το μοτέρ (ίσως και με αυξηση της ισχύος κιόλας...γιατί οι μπουρτζόβλαχοι που φτιάξανε το μαραφέτι και φυσικά δούλευαν πρωτύτερα στην ανάπτυξη ion-engines στη NASA αλλά βαρέθηκαν, έφυγαν από τη NASA, και είπαν να βοηθήσουν τους Έλληνες με την κατανάλωση του ρημαδίου τους) και φυσικά οι εταιρείες υπό την παγκόσμια συνομωσία των πετρελαιο-εταιρειών δεν τους τοποθετούν εξ'αρχής αυτά τα ''εξαρτήματα'')

Είναι σίγουρο ότι κάποιοι χρησιμοποιούν χημικούς όρους με τέχνη μέσα σε κείμενα για να εντυπωσιάζουν και με την ευγλωττία τους παραμυθιάζουν τους αδαείς και απελπισμένους για οικονομία ανθώπους.

Μετά από 3-4 χρόνια που κυκλοφορούν αυτά τα καραγκιοζιλίκια, όποιος το παίρνει πια (πληρώνοντας και ελπίζοντας) είναι άξιος της μοίρας του.

Μπράβο σου όμως thomasz3, που παραδέχεσαι ότι το εξάρτημα παρά τη ''θεωρητική βάση που ισχυρίζονται οι κατασκευαστές και εισπρακτορες των χρημάτων που κόστιζε'' (δεν ξέρω πως αλλιώς να τους χαρακτηρίσω), δεν κάνει τίποτα.

Sorry για το ύφος του post μου, αλλά πλέον μετά από τόσα χρόνια, είναι τραγικό που ακόμα κυκλοφορούν αυτές οι αηδίες με υποτιθέμενες ''έρευνες'' και αποτελέσματα.
Το κακό είναι ότι ο κόσμος μένει απροστάτευτος για μια ακόμα φορά σε κάποιους που τον εκμεταλλεύονται και του αποσπούν 50-100-200 ευρώ με κάτι ''επιστημονικό''.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 24-01-12 στις 08:27
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.