Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-01-08, 11:03
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis525 Εμφάνιση μηνυμάτων
πες μας τον κωδικο του προιοντος τουλαχιστον...
Εγω αυτο εχω:
http://www.meguiars.com/?liquid-car-...ass-Liquid-Wax
και το ειχα παρει από Αγγλία

Διορθωνω. Οχι απο ebay. από http://www.motorgeek.co.uk/meguiars-...coat-p-51.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konas : 18-01-08 στις 11:09
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-08, 12:34
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis525 Εμφάνιση μηνυμάτων
πες μας τον κωδικο του προιοντος τουλαχιστον...
Gold Class Liquid Wax ειναι 1 μονο!

http://www.meguiars.gr/index.php?_ro...detail&_page=5
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-01-08, 16:54
Το avatar του χρήστη MaSt0RaS
MaSt0RaS Ο χρήστης MaSt0RaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Μηνύματα: 1.463
MaSt0RaS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Gold Class Liquid Wax ειναι 1 μονο!

http://www.meguiars.gr/index.php?_ro...detail&_page=5

φιλε αν δεν κανω λαθος εδωσες λαθος προιον... αυτο ειναι για να βγαζεις δυσκολους "λεκεδες" απο το αμαξι!

Ας μου πει καποιος μετα την αγορα του αυτοκινητου ποσος καιρος πρεπει να περασει για να το κερωσεις...

Α και περιποιηση δερμα ποτε χρειαζεται?και τι να χρησιμοποιησω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MaSt0RaS : 19-01-08 στις 17:00
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-01-08, 18:55
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
1. Δικιο εχεις. και δεν δουλευει καλα η σελιδα τους αλλα ειναι αυτο που εχω δωσει εγω πιο πανω.

2. Εξαρταται απο ποσο ταλαιπωρειται απο καιρικες συνθηκες, που το παρκαρεις κλπ. Το κερωμα παντως κανει γενικά καλο. Εγω καθε 1-2 μηνες max.

Για περιποιηση στα δερματα εχουν γραφτει αρκετα. Ενα απο τα πιο πληρες thread ειναι:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=4669
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-01-08, 20:23
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MaSt0RaS Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε αν δεν κανω λαθος εδωσες λαθος προιον... αυτο ειναι για να βγαζεις δυσκολους "λεκεδες" απο το αμαξι!

Ας μου πει καποιος μετα την αγορα του αυτοκινητου ποσος καιρος πρεπει να περασει για να το κερωσεις...

Α και περιποιηση δερμα ποτε χρειαζεται?και τι να χρησιμοποιησω?
Μολις διαπιστωσα οτι εχουν κυλιομενα link στη σελιδα τους...μια μου εβγαλε καθαριστικο ζαντων εμενα και μετα σπρευ για εντομα. Οποτε πατηστε "Περιποιηση χρωματος"-"Κερια"-"Κερι σε υγρη μορφη Gold Class".

Δεν χρειαζεται να περασει καθολου χρονος. Και την επομενη μερα απο το βαψιμο κερωνεις αφοβα. Μετα καθε 4-8 μηνες, αναλογα το προιον και το τι σαμπουαν του βαζεις μετα.

Για δερμα δεν ξερω, συγνωμη...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-01-08, 12:49
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω το ιδιο χρησμοποιω, οπως εχω γραψει και παλιότερα. Συμφωνω και επαυξανω. Ειναι εξαιρετικο
Παιδια μια τιμουλα,αν γινεται,τηλεφωνησα καπου και μου ζητησαν 27€.Στην Αμερικη on line
το εχουν 13 $ σχεδον στο 1/3.!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-01-08, 16:29
Το avatar του χρήστη Bavarian Power
Bavarian Power Ο χρήστης Bavarian Power δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 253
Bavarian Power is on a distinguished road
Arrow WAXES

Για να μην είναι διάσπαρτες οι πληροφορίες και μπερδευόμαστε εφταιξα αυτό εδώ:

ΚΕΡΙΑ

1) Cleaner wax: Καθαρίζει την ελαφριά οξείδωση και σημαδάκια τονίζοντας το χρώμα και αφήνοντας ένα προστατευτικό στρώμα από κεριά, σιλικόνες και πολυμερή. ( Υγρο 473ml: 17,20 e , Πάστα 311g: 17,20e )

2) Carnauba wax: Δίνει ανθεκτική προστασία διάρκειας στη γυαλάδα και beading action.
( Υγρό 473 ml: 14.40e )

3) Tech wax: Δίνει πιο wet look γυαλάδα και το χρώμα γίνετα πιο βαθύ και πιο πολύσιο. Είναισυνδυασμός κεριού και γυαλιστικού.Βοηθάει επίσης στο να φαίνονται λιγότερο οι λεπτές γρατζουνιές και γραμμώσεις.
( Υγρό: 473ml 32,00e, Πάστα 311 gr: 32,00e )

4) Gold glass wax: Πλούσιος συνδυασμός θρεπτικών γυαλιστικών και ανθεκτικής πολυμερικής προστασίας. Κάνει διαυγείς αντανακλάσεις.
(Yγρό 473 ml 28,50e, Πάστα 311gr: 28,50 )

5)Quick wax: Κερί καρνάουμπα που προσφέρει πιο βαθιές, πιο σκούρες αντανακλάσεις με αυξημένη στιλπνότητα και προστασία. ( Εφαρμόζεται και σε βρεγμένο και σε στεγνό αμάξι ).
( Σε σπρέϊ 473ml: 13,20e)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-02-08, 07:02
Το avatar του χρήστη Babis_Compact
Babis_Compact Ο χρήστης Babis_Compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 827
Babis_Compact is on a distinguished road
Question

Να επαναφέρω λίγο το θέμα, καθώς άνοιξε κατάστημα η Meguiar's κοντά στο σπίτι μου και είπα να πάω να πάρω το Gold Class Liquid Wax. Να επισημάνω ότι μέχρι τώρα δεν έχω κάνει μόνος μου κέρωμα ποτέ. Πάντοτε στο πλυντήριο που πηγαίνω το κερώνουν. Η απορία μου είναι: Ωραία, πρώτα πλένουμε το αυτοκίνητο. Πρέπει να στεγνώσει υποθέτω, και μετά ξεκινάμε το κέρωμα? Πόσο κερί (ποσότητα) και με τι πρέπει να αλείψουμε το αυτοκίνητο? Με κάποιο πανί, με κάποιο σφουγγαράκι σαν αυτό της Meguiar's?
Υπάρχει κάποιος οδηγός? Βίντεο ίσως?
__________________
-- BMW 316ti E46 Compact --
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-02-08, 08:04
Το avatar του χρήστη taou
taou Ο χρήστης taou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 200
taou is on a distinguished road
Καλημέρα Μπάμπη! Απ' ότι ρωτήσει πριν αρκετό καιρό, μου είχαν πει ότι θέλει ειδικό πανί για να βάζεις την αλοιφή και άλλο πανί για να σκουπίζεις την αλοιφή! Τώρα για ποσότητα δεν ξέρω. Καλύτερα να πας να ρωτήσεις στο κατάστημα.
__________________
Ή τραβιέσε όταν πρέπει ή τραβιέσε μια ζωή

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-02-08, 09:32
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Babis_Compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Να επαναφέρω λίγο το θέμα, καθώς άνοιξε κατάστημα η Meguiar's κοντά στο σπίτι μου και είπα να πάω να πάρω το Gold Class Liquid Wax. Να επισημάνω ότι μέχρι τώρα δεν έχω κάνει μόνος μου κέρωμα ποτέ. Πάντοτε στο πλυντήριο που πηγαίνω το κερώνουν. Η απορία μου είναι: Ωραία, πρώτα πλένουμε το αυτοκίνητο. Πρέπει να στεγνώσει υποθέτω, και μετά ξεκινάμε το κέρωμα? Πόσο κερί (ποσότητα) και με τι πρέπει να αλείψουμε το αυτοκίνητο? Με κάποιο πανί, με κάποιο σφουγγαράκι σαν αυτό της Meguiar's?
Υπάρχει κάποιος οδηγός? Βίντεο ίσως?
Με τον απλο τροπο:

1) Πλενεις-στεγνωνεις καλα το αυτοκινητο.
2) Με το σφουγγαρακι απλωνεις το κερι τριβοντας το κυκλικα. Ουτε θελει πολυ δυναμη στο τριψιμο, ουτε πολυ ποσοτητα. Ισα να αφηνει ενα εμφανες στρωμα πανω στο χρωμα.
3) Το αφηνεις λιγο και στεγνωνει αν το κανεις κομματι κομματι. Αν κανεις ολο το αμαξι πρωτα με το κερι μεχρι να τελειωσεις θα ειναι ετοιμο ηδη. Θα σκληρηνει/ξεραθει πανω στο χρωμα.
4) Με ενα πετσετακι βαμβακερο (η ακομα καλυτερα, μικροινων, βοηθαει πολυ) ξεκινας και καθαριζεις το αμαξι.

Και εισαι ετοιμος. Προσεχε τα πλαστικα-λαστιχα κτλ, το κερι τα λερωνει ασχημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.