Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 17-03-14, 13:30
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και εγώ τις επιφυλάξεις μου για το τι μπορεί να συμβεί, αλλά θα το κυνηγήσω όσο χρειαστεί - με δεδομένο ότι το κόστος επισκευής (φαίνεται να) είναι χαμηλότερο από την αξία του αυτοκινήτου, θα το παλέψω μέχρι όσο πάει - απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος λόγος να επιμείνουν στο να μη φτιαχτεί το αμάξι ακόμα και αν τα λεφτά (είτε σε επισκευή είτε σε όλική) είναι ~τα ίδια (συγκρίνοντας "κόστος επισκευής" και "αποζημείωση ολικής μείον σώστρα").

Το 4,900 είναι η αξία που η ίδια η ασφαλιστική έβγαλε βάσει πινάκων ότι αξίζει το αμάξι όταν το αμάξι αφαλίστηκε πριν 2 μήνες - η hellasdirect δε σε αφήνει να ασφαλίσεις σε διαφορετική αξία το αμάξι σου, παρά μόνο ότι βγαίνει αυτόματα από το σύστημά τους.

Εν ολίγοις, καλό (μου) κουράγιο....
Ο λόγος που επιμένουν για να μη φτιαχτεί το αμάξι σου είναι για να το κάνουν κομμάτια εάν έχεις κάποιον γνωστό με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά (μαγαζί) θα στο αναλύσει πλήρως και θα δεις πως εάν πάρουν το δικό σου π.χ. 1000 θα βγάλει 2500 ….
Το ποσό δεν μπορεί να είναι το ίδιο , επισκευή με ολική.
Τους συμφέρει ολική γιατί πχ η επισκευή είναι 2000 και η ολική 2500 έχεις 2 επιλογές , τους το μεταβιβάζεις οπότε θα πάρεις 2500 στο χέρι και το αμάξι δικό τους ή 1800 και το πάς εσύ και πέταμα και ότι βγάλεις …. Που εσένα θα σε δαγκώσουν στο λέω ….
Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο αλλά και η any time αφού βάλεις έτος κατασκευής μοντέλο κ.τ.λ. έχει μέχρι ένα όριο που μπορεί να ασφαλιστή το αμάξι. Εγώ έβαλα το μέγιστο που μου έβγαζε εν γνώσει μου ότι θα πάρω τα @ρχ@δ@ μου ….
SOS SOS SOS
1ον Τα λεφτά που θα πάρεις εξαρτάτε από το τι θα γράψει ο εμπειρογνώμονας – πραγματογνώμονας στην έκθεση που θα στείλει στα κεντρικά μετά το παιχνίδι χάνετε ότι κι αν κάνεις.
2ον Ο εμπειρογνώμονας – πραγματογνώμονας (εγώ να μη σου πω πως τον χαρακτηρίζω) έρχεται για πλάκα όπου του υποδείξεις και καλά πάνε το αμάξι όπου θέλεις εσύ ….. Βγάζει τις φωτογραφίες του τις στέλνει στα δικά τους συνεργαζόμενα συνεργεία και σου λέει πόσα δίνουν για επισκευή , γιατί τα 2000 π.χ. είναι δική τους κοστολόγηση …
3ον Εάν επιλέξεις την δικαστική οδό (το καλύτερο για εμένα από την στιγμή που έχεις δεύτερο αμάξι) ο δικηγόρος δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με την ασφάλεια του άλλου αλλά ούτε και με την δική σου.
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-03-14, 13:31
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisgiapz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό κουράγιο φίλε μου... Άκρη δε θα βγάλεις.
Πριν ένα μήνα παραβίασαν στοπ και έπεσαν πάνω μου
και μου διέλυσαν την αριστερή πλευρά μπροστά.
Με τα πολλά κατάφερα να φτάσω το κόστος στα 3500
και οι ασφαλιστικές δίνουν 2000 για να το φτιάξω και 2500 για ολική.
Σήμερα ξεκίνησα να το φτιάχνω με δικά μου έξοδα
και τα υπόλοιπα στα δικαστήρια...
τσάμπα οι ασφάλειες και οι φιλικοί διακανονισμοί...
1 μήνα χωρίς αμάξι, χωρίς να φταίω και αυτοί στον κόσμο τους,
τηλέφωνα συνέχεια και μόνο καθυστέρηση και σπάσιμο νεύρων για το τίποτα..
Όπως τα λέει ο φίλος …..
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-03-14, 13:34
chrisgiapz3 Ο χρήστης chrisgiapz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Μηνύματα: 10
chrisgiapz3 is on a distinguished road
Ζ3 του 1997 1.9 αλλά δε θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι είναι του διχίλιαρου
η αξία του. Υποκειμενικό μεν αλλά όλοι (πλην των ασφαλιστικών) το ίδιο λένε.
στην axa είμαι εγώ και ο υπαίτιος international life.
δεν πήρα τίποτα από κανέναν. δικά μου έξοδα για να το φτιάξω
συν τα όποια δικαστικά θα προκύψουν.
ευτυχώς μάνα και θεία είναι δικηγόροι οπότε δεν ήθελε πολύ σκέψη.
σε 10 χρόνια θα ξεμπλέξουμε? ας είναι όσα θέλουν.
για 2500 δεν τους το δίνω. μόνο ένα 600αρι έδωσα το σεπτέμβρη για κουκούλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisgiapz3 : 17-03-14 στις 13:37
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-03-14, 13:52
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Αν πας μέσω της δικαστικής οδού θα σου πάρει χρόνο αλλά θα δικαιωθείς.

Πάρε όμως τώρα ένα έγγραφο από κάποια αντιπροσωπία που θα αναγράφει την τρέχουσα αξία του αυτοκινήτου.

Εγώ με αυτό το χαρτί ουσιαστικά πήρα τα χρήματα που άξιζε το αυτοκίνητό μου μετά από κλοπή.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-03-14, 15:16
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πας μέσω της δικαστικής οδού θα σου πάρει χρόνο αλλά θα δικαιωθείς.

Πάρε όμως τώρα ένα έγγραφο από κάποια αντιπροσωπία που θα αναγράφει την τρέχουσα αξία του αυτοκινήτου.

Εγώ με αυτό το χαρτί ουσιαστικά πήρα τα χρήματα που άξιζε το αυτοκίνητό μου μετά από κλοπή.
Στην αντιπροσωπεία πως ακριβώς βγάζουν αυτό το χαρτί; Εννοώ με ποια στοιχεία υπολογίζουν την αξία του αυτοκινήτου;

Επειδή υπάρχει η δυνατότητα για εταιρικό αμάξι, το σκέφτομαι να το κυνηγήσω μέχρι τέλους υπό την έννοια ότι δεν πιέζομαι χρονικά αφού αμάξι θα βρω. Απλά να σημειώσω ότι όλα είναι στο διερευνητικό ακόμα γιατί δεν έχω πάρει απάντηση από την ασφαλιστική, άρα υπάρχουν ελπίδες (αρκετά λίγες βέβαια, με όσα ακούω) να λυθεί 'φιλικά' το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-03-14, 15:52
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Με το VIN και τα χλμ. υπολογίζουν την αξία αλλά δεν έχει σημασία η διαδικασία αλλά το αποτέλεσμα.
Να πάρεις ένα χαρτί από τον Σπανό, Σφακιανάκη κλπ. ότι η αξία του αυτοκινήτου είναι Χ ποσό. Το οποίο βέβαια είναι περισσότερο από αυτά που σου δίνουν.

Αν πιστεύεις ότι αξίζει την διαφορά κάνε το. Εμένα ήταν πολύ μεγάλη και μιας και είχα εταιρικό αυτοκίνητο, πήγα δικαστικώς.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-03-14, 16:32
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Φίλοι, κάνω μικτή στο αυτοκίνητο πολλά χρόνια τώρα και μέχρι σήμερα δεν έχει χρειαστεί.

Ασφάλεια κάνω στη μινέττα.
Έχεις κανείς εμπειρία από τη συγκεκριμένη εταιρία ? (πληρώνει δηλαδή) ή όλες είναι πάνω-κάτω ίδια σκ@τ@? (οπότε να πάω σε κάτι πιο οικονομικό την επόμενη φορά?)
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-03-14, 16:41
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πας μέσω της δικαστικής οδού θα σου πάρει χρόνο αλλά θα δικαιωθείς.

Πάρε όμως τώρα ένα έγγραφο από κάποια αντιπροσωπία που θα αναγράφει την τρέχουσα αξία του αυτοκινήτου.

Εγώ με αυτό το χαρτί ουσιαστικά πήρα τα χρήματα που άξιζε το αυτοκίνητό μου μετά από κλοπή.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το VIN και τα χλμ. υπολογίζουν την αξία αλλά δεν έχει σημασία η διαδικασία αλλά το αποτέλεσμα.
Να πάρεις ένα χαρτί από τον Σπανό, Σφακιανάκη κλπ. ότι η αξία του αυτοκινήτου είναι Χ ποσό. Το οποίο βέβαια είναι περισσότερο από αυτά που σου δίνουν.

Αν πιστεύεις ότι αξίζει την διαφορά κάνε το. Εμένα ήταν πολύ μεγάλη και μιας και είχα εταιρικό αυτοκίνητο, πήγα δικαστικώς.
........
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-03-14, 16:47
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 120ihatch Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι, κάνω μικτή στο αυτοκίνητο πολλά χρόνια τώρα και μέχρι σήμερα δεν έχει χρειαστεί.

Ασφάλεια κάνω στη μινέττα.
Έχεις κανείς εμπειρία από τη συγκεκριμένη εταιρία ? (πληρώνει δηλαδή) ή όλες είναι πάνω-κάτω ίδια σκ@τ@? (οπότε να πάω σε κάτι πιο οικονομικό την επόμενη φορά?)
Άποψη μου κάνε την πιο οικονομική … τα λεφτά μας σκορπάμε γιατί μπορεί εγώ να έχω την καλή διάθεση να σε αποζημιώσω επειδή φταίω αλλά κουμάντο κάνει η ασφαλιστική και σε παιδεύει με τα δικά μου χρήματα που της ακουμπάω για χρόνια …..
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-03-14, 21:14
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisgiapz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζ3 του 1997 1.9 αλλά δε θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι είναι του διχίλιαρου
η αξία του. Υποκειμενικό μεν αλλά όλοι (πλην των ασφαλιστικών) το ίδιο λένε.
στην axa είμαι εγώ και ο υπαίτιος international life.
δεν πήρα τίποτα από κανέναν. δικά μου έξοδα για να το φτιάξω
συν τα όποια δικαστικά θα προκύψουν.
ευτυχώς μάνα και θεία είναι δικηγόροι οπότε δεν ήθελε πολύ σκέψη.
σε 10 χρόνια θα ξεμπλέξουμε? ας είναι όσα θέλουν.
για 2500 δεν τους το δίνω. μόνο ένα 600αρι έδωσα το σεπτέμβρη για κουκούλα
Απλά για ιστορικούς λόγους η International life μου έφαγε απο ανάλογη 100% ( όχι Z3) ζημιά 600€!
Τότε δεν είχα νομική ασφάλεια ( ανεξάρτητη ) . ΤΩΡΑ ΕΧΩ !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αποζημίωση, ασφαλιστική, ολική, τρακάρισμα, διαδικασία

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.