Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 11-01-10, 10:39
thanblan Ο χρήστης thanblan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Μηνύματα: 582
thanblan will become famous soon enoughthanblan will become famous soon enough
ρε παιδιά, δυστυχώς δεν υπάρχει και καμία σοβαρή προσπάθεια να μας μάθουν να οδηγούμε οικονομικά.
εδώ ακόμη πολύς κόσμος νομίζει ότι αν πίασει μία κατηφόρα, βάζει νεκρά και τσουλάει και νομίζει ότι κάνει οικονομία.
τι να πεις?
μόνο κάτι φυλλάδια της αττικής οδού έχω δει που δίνουν κάποιες οδηγίες για οικονομική οδήγηση
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 18-06-10, 16:23
melaslog Ο χρήστης melaslog δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-06-2010
Μηνύματα: 9
melaslog is on a distinguished road
Παίδες, καλησπέρα και από εμένα.
Μόλις, 15 ημερών, νέος κάτοχος μιας Ε90 320 11/05.
Να σας πω πως είμαι λίγο απογοητευμένος με την κατανάλωση.
15 λίτρα/100 μέσα στην πόλη με νορμάλ οδήγηση και κλιματισμό ανοιχτό. Μου φαίνεται υπερβολικό.
Το μόνο που επιβαρύνει την κατάσταση είναι τα ζαντολάστιχα. 225/40/18 μπροστά, 255/35/18 πίσω.
Τόσο πολύ να επιβαρύνουν την κατανάλωση, ειλικρινά δεν το περίμενα.
Ταξίδι δεν έχω κάνει ακόμα για να δω κατανάλωση αλλά στην πόλη είναι απογοητευτικό νομίζω.
Μπορεί να φταίει κάτι άλλο; Τα φώτα σας please.
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 18-06-10, 16:55
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ρε φίλε τι να σου πω? Εγώ σε Ε92 320 με 170 άλογα και 225/44/17 μπρός πίσω έχω 8,8Ltr/100Km απο όταν το πήρα. Έχω 32.000 χιλιόμετρα τώρα με αρκετό σκίσιμο όταν μπορώ, ταξίδια με υψηλές ταχύτητες αλλά πολύ λίγο οδήγηση σε πόλη
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 18-06-10, 19:25
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komotini_85 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΕΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΗΣ 316i Κ 320i Ε90???
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΙΣΧΕΙΟΥΝ ΤΑ 5.9lt/100km για την 3,16 και 6,1lt/100km για την 320.
thanx..
Απλά σε πληροφορώ οτι επέστρεψα απο τα Γιάννενα στη Θεσσαλονίκη με το 320 του αδερφού μου πριν μια εβδομάδα, με 140 χιλιόμετρα την ώρα ακατέβατα..
Και έκαψε 1/4 ρεζερβουάρ, 6,4 μέση κατανάλωση..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 18-06-10, 20:36
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
O φίλος έχει την 320 με τα 150 άλογα, χωρίς το efficient dynamics, αυτή που έχω κι εγώ, η οποία εμφανίζει κάπως αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με τον κινητήρα των 170 ίππων.

Σε αμιγώς αστικές μετακινήσεις, έχω δει καταναλώσεις (σε υψηλή κίνηση πάντα) 10,5-11, ενώ χτυπάει και 12άρια καμιά φορά. Όλα αυτά χωρίς a/c, όπου η κατανάλωση θα ανεβαίνει 1-2 λίτρα. Άρα, τα 15 λίτρα που βλέπεις αν και είναι πολλά, σε συνθήκες έντονης κίνησης μπορεί να εμφανιστούν.

Εκτός πόλης πάλι, η κατανάλωση είναι πολύ διαφορετική αφού με αρκετά ήπια οδήγηση κυμαίνεται στο 7,5, ίσως και λιγότερο και σε σχετικά γρήγορη δύσκολα ξεπερνά το 9..
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 18-06-10, 20:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
O φίλος έχει την 320 με τα 150 άλογα, χωρίς το efficient dynamics, αυτή που έχω κι εγώ, η οποία εμφανίζει κάπως αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με τον κινητήρα των 170 ίππων.

Σε αμιγώς αστικές μετακινήσεις, έχω δει καταναλώσεις (σε υψηλή κίνηση πάντα) 10,5-11, ενώ χτυπάει και 12άρια καμιά φορά. Όλα αυτά χωρίς a/c, όπου η κατανάλωση θα ανεβαίνει 1-2 λίτρα. Άρα, τα 15 λίτρα που βλέπεις αν και είναι πολλά, σε συνθήκες έντονης κίνησης μπορεί να εμφανιστούν.

Εκτός πόλης πάλι, η κατανάλωση είναι πολύ διαφορετική αφού με αρκετά ήπια οδήγηση κυμαίνεται στο 7,5, ίσως και λιγότερο και σε σχετικά γρήγορη δύσκολα ξεπερνά το 9..
Πολυ σωστες και ευστοχες οι παρατηρησεις, συμφωνω απολυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 19-06-10, 12:51
stavros Ο χρήστης stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-04-2009
Μηνύματα: 188
stavros is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
O φίλος έχει την 320 με τα 150 άλογα, χωρίς το efficient dynamics, αυτή που έχω κι εγώ, η οποία εμφανίζει κάπως αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με τον κινητήρα των 170 ίππων.

Σε αμιγώς αστικές μετακινήσεις, έχω δει καταναλώσεις (σε υψηλή κίνηση πάντα) 10,5-11, ενώ χτυπάει και 12άρια καμιά φορά. Όλα αυτά χωρίς a/c, όπου η κατανάλωση θα ανεβαίνει 1-2 λίτρα. Άρα, τα 15 λίτρα που βλέπεις αν και είναι πολλά, σε συνθήκες έντονης κίνησης μπορεί να εμφανιστούν.

Εκτός πόλης πάλι, η κατανάλωση είναι πολύ διαφορετική αφού με αρκετά ήπια οδήγηση κυμαίνεται στο 7,5, ίσως και λιγότερο και σε σχετικά γρήγορη δύσκολα ξεπερνά το 9..
συμφωνώ και εγώ (e92 320) με τα παραπάνω σχόλια. Για να ξεπεράσω το 9 πρέπει να πάω πάρα πολύ γρήγορα. Φυσικά έχω καταφέρει να κάνω αρκετά μεγάλη διαδρομή με μέση κατανάλωση μεγαλύτερη του 13 αλλά το πόδι ήταν πολύ "βαρύ".

Στα ταξίδια όμως στους ελληνικούς αυτοκινητόδρομους και το επαρχιακό οδηγό δίκτυο με ταχύτητες κοντά στα 140-150 στην 1η περίπτωση και όσο το επιτρέπει η κατάσταση του δρόμου στην δεύτερη (100-130) δύσκολα έχω ξεπεράσει το 8.

Υπάρχει φυσικά μία πολύ σημαντική παράμετρος. Δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η ταχύτητα όλο η "νευρικότητα" και η συχνότητα μεταβολής της ταχύτητας του οχήματος. Μια ήπια συμπεριφορά μπορεί να προκαλέσει αισθητά χαμηλότερη κατανάλωση από μία νευρική για την ίδια σχετικά μέση ταχύτητα κίνησης.
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 19-06-10, 13:45
melaslog Ο χρήστης melaslog δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-06-2010
Μηνύματα: 9
melaslog is on a distinguished road
Την πάτησα δηλαδή από πλευράς κατανάλωσης. Ημουν ανάμεσα σε 2 αλλά όχι τοσο διαβασμένος όσο τώρα. Αυτή που πήρα 320 11/2005 και μία 318 2000cc 5/07 (προφανώς με efficient dynamics) αλλά αυτή που πήρα ήταν μεν παλιότερη αλλά είχε παραπάνω οροφή και ξενον και δερματινα και parktronic μπροστά και χειριστήρια στο τιμόνι.
Δεν πειράζει. Να βγει καλό το αμάξι και χαλάλι του.
Ευχαριστώ για τις γνώσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 19-06-10, 14:06
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melaslog Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πάτησα δηλαδή από πλευράς κατανάλωσης. Ημουν ανάμεσα σε 2 αλλά όχι τοσο διαβασμένος όσο τώρα. Αυτή που πήρα 320 11/2005 και μία 318 2000cc 5/07 (προφανώς με efficient dynamics) αλλά αυτή που πήρα ήταν μεν παλιότερη αλλά είχε παραπάνω οροφή και ξενον και δερματινα και parktronic μπροστά και χειριστήρια στο τιμόνι.Δεν πειράζει. Να βγει καλό το αμάξι και χαλάλι του.
Ευχαριστώ για τις γνώσεις σας.
Αν το αλλο αυτοκινητο δεν ειχε τιποτα απ αυτα τα εξτρα τοτε εκανες καλη αγορα κατα τη γνωμη μου, ειναι σημαντικα εξτρα ειδικα τα φωτα και η ηλιοροφη. Με λιγο συνεση στο γκαζι και γενικα οχι επιθετικη οδηγηση μπορεις να ριξεις την καταναλωση χαμηλοτερα.
Οπως ειπες κ εσυ, καλο να σου βγει τ αμαξι και απροβληματιστο να ειναι.
Καλα χιλιομετρα!
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 19-06-10, 15:12
melaslog Ο χρήστης melaslog δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-06-2010
Μηνύματα: 9
melaslog is on a distinguished road
Ναι, αυτά που γράφω είναι τα παραπάνω από το άλλο. Το πλήρωσα και 500 παραπάνω.
Το άλλο είχε 15000 και το δικό μου 15.500 στις 65000χλμ. περιπου και τα δύο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.