Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-10-08, 14:00
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 Εμφάνιση μηνυμάτων
έτσι νιώθω και έγω...δυστυχώς...

Θες και νιωθεις ετσι...κανενας δεν σου ειπε να νιωθεις ετσι.

Και παντα να δεχομαστε αυτα που μας λενε η αλλοι ασχετα αν δεν μας αρεσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-10-08, 14:05
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alf_116i Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να καταλάβετε ότι ο καθένας πληρώνει και αγοράζει ότι του γουστάρει, για όποιον λόγο και αν το κάνει αυτό. Δεν μπορείτε να κατακρίνεται κάποιον που έχει δώσει κάποια αρκετά λεφτά τα οποία όμως δεν ανταποκρίνονται στις επιδόσεις του αυτοκινήτου. Έχετε σκεφτεί ότι υπάρχουν ένα σωρό άλλοι λόγοι για να πάρει κάποιος ένα αυτοκίνητο, μια bmw, εκτός από τις επιδόσεις?
Εγώ προσωπικά δίνω 30000 € για να πάρω ένα αυτοκίνητο που θα μου χρησιμεύει.Και θα μου αρέσει. Εμένα. Και δεν θέλω να κάνω ούτε αγώνες, ούτε μαγκιές, ούτε σφήνες. Για μένα είναι παράλογο και επικίνδυνο.
Και φυσικά γουστάρω ένα "φυματικό" άσσο από ένα 2.2 μοντέλο μιας δεκαετίας πριν. Άλλωστε που θα μπορούσα να ευχαριστηθώ τις αυξημένες επιδόσεις ενός πιο δυνατού αυτοκινήτου. Στους ελληνικούς δρόμους? Εδώ δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τις επιδόσεις του "φυματικού" μου άσσου. Από τον φόβο της ξαφνικής λακκούβας, σαμαριού, μ@κ@κ@ απέναντι οδηγού, ραντάρ κλπ.
Για μένα όποιος γουστάρει άλογα και επιδόσεις θα πρέπει να παίρνει ένα ανάλογο αυτοκίνητο όχι για την καθημερινότητά του. Να είναι το 2ο αυτοκίνητο αποκλειστικά και μόνο για την κ@@λ@ του. Και να το χρησιμοποιεί σε πίστες και μόνο.(για σκεφτείτε κάποιον που δεν έχει παπούτσι να φορέσει και να φοράει συνέχεια τα ποδοσφαιρικά του με τα καρφιά παπούτσια που γουστάρει πάρα πολύ)
Άρα λοιπόν είναι χρήσιμα και τα 1600άρια.
Σωστα αυτα που αναφερεις αλλα αυτα ισχυουν στην περιπτωση σου που οπως λες ηθελες απλα ενα οχημα που γουσταρεις και μπορει να σε μεταφερει ανετα απο το σημειο Α στο σημειο Β. Το θεμα ειναι για καποιους αλλους αγοραστες που πανε να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι δλδ να εχουν ενα 116 και να θελουν να το βελτιωσουν...αφου δεν γινεται...αυτα επρεπε να τα προσεξουν πριν κανουν αγορα 116. Θες μπεμπα να την βελτιωσεις μηχανικα? Ε μην παρεις καινουρια τετρακυλινδρη...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-10-08, 14:09
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα αυτα που αναφερεις αλλα αυτα ισχυουν στην περιπτωση σου που οπως λες ηθελες απλα ενα οχημα που γουσταρεις και μπορει να σε μεταφερει ανετα απο το σημειο Α στο σημειο Β. Το θεμα ειναι για καποιους αλλους αγοραστες που πανε να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι δλδ να εχουν ενα 116 και να θελουν να το βελτιωσουν...αφου δεν γινεται...αυτα επρεπε να τα προσεξουν πριν κανουν αγορα 116. Θες μπεμπα να την βελτιωσεις μηχανικα? Ε μην παρεις καινουρια τετρακυλινδρη...
Συμφωνώ απολύτως.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-10-08, 14:10
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MICZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κακώς, πολύ κακώς που νιώθετε έτσι.
Όσοι έχουν ζήσει με τριάρες και άσσους (και με άλλα μοντέλα της BMW), όπως και οι δημοσιογράφοι που τα τεστάρουν ανά τακτά διαστήματα, που αν τους ρωτούσατε θα σας έλεγαν το συμπέρασμα που έχω βγάλει και εγώ. Δηλαδή ότι το στήσιμο του άσσου (λόγω και του μικρότερου αμαξονίου και βάρους του) είναι πιο fun to drive πιο κοντά στη φιλισοφία της BMW. Ακόμα και η θέση οδήγησης είναι πιο μάχημη (κάθεσαι χαμηλά) από τα άλλα μοντέλα και τις αντίστοιχου κυβισμού τριάρες. Από την 116 σε σχέση με την 316 μέχρι την 130 και 135 σε σχέση με τις 330 και 335 ο άσσος υπερισχύει στην οδηγική ευχαρίστηση. Ούτε τυχαίο είναι που στην 135 έχουν τετραπίστονες (και το performance package ξεκίνησε από τον άσσο).
Απλώς η τριάρα είναι πιο όμορφη και ματσό, αλλά οδηγικά ο άσσος προσφέρει περισσότερες συγκινήσεις...
Μήπως αντί για αμαξόνιο θες να πεις μεταξόνιο;

Δε ξέρω για τη θέση οδήγησης αλλά για το παραπλήσιο βάρος του και ως εκ τούτου δε βλέπω (θεωρητικά τουλάχιστον) την τεράστια διαφορά που λες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα αυτα που αναφερεις αλλα αυτα ισχυουν στην περιπτωση σου που οπως λες ηθελες απλα ενα οχημα που γουσταρεις και μπορει να σε μεταφερει ανετα απο το σημειο Α στο σημειο Β. Το θεμα ειναι για καποιους αλλους αγοραστες που πανε να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι δλδ να εχουν ενα 116 και να θελουν να το βελτιωσουν...αφου δεν γινεται...αυτα επρεπε να τα προσεξουν πριν κανουν αγορα 116. Θες μπεμπα να την βελτιωσεις μηχανικα? Ε μην παρεις καινουρια τετρακυλινδρη...
Γιατί τα νέα ατμοσφαιρικά εξακύλινδρα (130, 325, 330) βελτιώνονται;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-10-08, 14:12
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων



Γιατί τα νέα ατμοσφαιρικά εξακύλινδρα (130, 325, 330) βελτιώνονται;
Ισως κανω λαθος Λευτερη αλλα νομιζω οι βελτιωτικοι οικοι εχουν ασχοληθει καπως με τα νεα μεγαλυτερου κυβισμου μοτερ.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-10-08, 14:13
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
αρκετα ,και στο αμεσο μελλον επειδη για τις εταιρειες εχει ψωμι θα υπαρξουν αρκετες λυσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-10-08, 14:33
Το avatar του χρήστη MICZ
MICZ Ο χρήστης MICZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2004
Μηνύματα: 254
MICZ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως αντί για αμαξόνιο θες να πεις μεταξόνιο;

Δε ξέρω για τη θέση οδήγησης αλλά για το παραπλήσιο βάρος του και ως εκ τούτου δε βλέπω (θεωρητικά τουλάχιστον) την τεράστια διαφορά που λες.
Nαι λάθος μου μεταξονίου ήθελα να πω.

1) έχουν 150 και βάλε διαφορά στο βάρος ανάλογα με την έκδοση, καθόλου αμελητέο... και
2) έχεις ζήσει και τα δύο και βγάζεις αυτό το συμπέρασμα? Επιμένω το στήσιμο του άσσου είναι ανώτερο από της τριάρας...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-10-08, 15:49
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
το θέμα δεν είναι αμα βελτιώνετε ή οχι ενα 16αρι...αλλό ήθελε να πει το παλικαρι που άνοιξε το threat...και τέλος θα ήθελα να πω...πως δεν νομίζω κάποιος να μπορει να ορίζει το πως νιώθει...το πως νιώθει κάποιος δεν έχει να κάνει με το πως θέλει να νιώθει...και εγώ καταλάβα τι ήθελε να πει ο φίλος μας...και είπα ότι και εγώ νιώθω το ίδιο...τπτ παραπάνω
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-10-08, 15:56
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
προφανως δεν εχεις κατλαβει τι εννοω μιας και ανφερεσαι σε εμενα...

Τεσπα, δεν θα μπω στην διαδικδασια να συζηταω τα αυτονοητα..
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-10-08, 16:33
Το avatar του χρήστη Z4ever
Z4ever Ο χρήστης Z4ever δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-12-2007
Μηνύματα: 215
Z4ever is on a distinguished road
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, θα ήθελα πρώτα από όλα να πω ότι δεν έχω σειρά 1, αλλά νομίζω ότι πολλές φορές οι κάτοχοι σειράς 1 έστω και λίγο παραμερίζονται από τους υπόλοιπους κατόχους bmw λες και είναι τα παραπληγικά παιδιά της bmw, ή ότι δεν είναι κάποιοι επειδή δεν έδωσαν 30000 + για να πάρουν κάποια 3 άρα. Θεωρώ λοιπόν άδικο ορισμένοι να τους πιάνουν από τα μούτρα και να τους απογοητεύουν όταν για παράδειγμα θέλουν να αλλάξουν κάτι στο αμαξάκι τους ακόμα και όταν ο ενθουσιασμός τους παρασύρει σε υπερβολές. Αλλωστε είναι κάτι σαν μια νέα αυτοκινιτιστική τάξη στην εταιρεία μας από το 2004 και μετά!! Αφήνω το περιθώριο αμφισβήτησης στά λεγόμενά μου και κάθε άποψη δεκτή(εκτός από τις υβριστικές).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω ότι κανένας υποτιμά τους κατόχους BMW σειράς 1.

Απλά όταν κάποιοι ζητάνε απεγνωσμένα προτάσεις βελτίωσης σε αυτά τα αυτοκίνητα η απάντηση είναι ίδια με αυτή που λαμβάνουν κάτοχοι σειράς 3 (coupe, sedan, compact κλπ) με τους κινητήρες 1.6-1.8-2.0 σειρών Ν42, Ν46 (1.8-2.0) και Ν40-Ν45 (1.6).
Τα ίδια ισχύουν προφανώς και για τους πιο νέους κινητήρες άμεσου ψεκασμού με κωδικούς Ν43.
Οι εταιρείες βελτιώσεων δεν κάνουν κάν προσπάθειες να αναπτύξουν κάποια ''κίτ'' ή εξαρτήματα βελτιώσεων (για τους κινητήρες τουλάχιστον) για τα μικρότερα 4κύλινδρα μοτέρ.

Το ποσό εκταμίευσης άλλωστε για μια 116 καλά εξοπλισμένη είναι κοντά στα 27-30000...
περισσότερα από όσα δίνουν κάποιοι για 3άρι μεταχειρισμένο με 6 κύλινδρο μοτερ (που παίρνει βελτιώσεις).
Δε νομίζω ότι υφίσταται αυτός ο ''παραγκωνισμός'' που αναφέρεις.

Υ.Γ. Επίσης είναι παράλογο στην σύγχρονη εποχή με τα άπειρα περιοδικά ειδικού τύπου, να αγοράζει κάποιος ένα αυτοκίνητο και να μην ξέρει πόσο γρήγορο (περίπου) είναι και να αναρωτιέται μετά γιατί δεν αγόρασε κάποιο ανταγωνιστικό μοντέλο με υπερσυμπιεζόμενο μοτέρ (που συνήθως παίρνει και μια ελαφριά έστω βελτιωση με κάποιο πρόγραμμα, με εμφανές αποτέλεσμα κάτι που δε συμβαίνει πάντα με παρόμοιες βελτιώσεις στα ατμοσφαρικά μοτέρ)
Δεν καταλαβαινω για πιο λογο αυτο το thread εχει παει 4 σελιδες ενω απ την πρωτη κιολας απαντηση επρεπε να τελειωσει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.