Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 30-01-17, 19:42
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετο,πριν λίγο,έκατσα να βάλω τακάκια στο 46άρι μου.Λύνω τροχό,βάζω γρύλο,σηκώνω,βγάζω τις πλαστικές τάπες των βιδών της δαγκάνας.Κάτι με έτρωγε και δεν λύνω και τις υπόλοιπες ρόδες,αλλά αποφασίζω να δω τι νούμερο είναι το allen που λύνει την δαγκάνα και έχεις τα τακάκια μπροστά σου...Ξέρετε τι νούμερο έχει βάλει αυτή η πρόστυχη ράτσα???7!!!!!Εχω 2 πλήρης συλλογές εργαλείων και φυσικά καμία από τις 2 δεν έχει μέσα 7 allen γιατί πολύ απλά δε χρησιμοποιείται από κανέναν.Στη δουλειά μου,δεν το έχω συναντήσει ποτέ...
Αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, όχι της BMW.
2 φορές που το έχω κάνει στο E30 μια χαρά έλυσα τη δαγκάνα. (δε θυμάμαι το νούμερο από το κλειδί).
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-01-17, 19:47
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, όχι της BMW.
2 φορές που το έχω κάνει στο E30 μια χαρά έλυσα τη δαγκάνα. (δε θυμάμαι το νούμερο από το κλειδί).
δικό μου πρόβλημα,δεν είναι σε καμία περίπτωση.Θα μπορούσε να έχει ένα 8 allen όπως σε κάποια μοντέλα που είναι ένα κοινό νούμερο να τελειώνει το θέμα εκεί.Το πιο απλό θα σου πω.Κόλλησε η δαγκάνα και είσαι στη μέση του πουθενά.Τι θα κάνεις?Θα περιμένεις να περάσει καμιά αρκούδα να σου δώσει καρυδάκι?Η θα περιμένεις ώρες την οδική(αν έχεις κιόλας)...
Οι άνθρωποι είναι γελοίοι...Και ακόμα πιο γελοίος εγώ που κάθομαι και ασχολούμαι ακόμα με αυτό το παλιόπραμα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-01-17, 19:49
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Και γιατί να έχει 8 άλεν και να μην έχει 9; Καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λέω.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-01-17, 19:59
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί να έχει 8 άλεν και να μην έχει 9; Καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λέω.
Γιατί τα συνηθισμένα και ευρέως χρησιμοποιούμενα allen είναι 5,6,8,10,12,14,17,22.Τα 7 και τα 9 ή οι βίδες με 16,18,20 κεφάλι υπάρχουν μόνο στα μυαλά των Γερμανών...Καμία συλλογή που θα αγοράσεις,είτε είναι facom,usag,beta,pastorino κλπ δε θα έχει μέσα 7 ή 9 allen.
Δεν είμαι γραφιάς για να μην ξέρω τι μου γίνεται.Της δουλειάς είμαι αλλά σε άλλο κλάδο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-01-17, 20:08
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Οκ, εγώ δεν τα ήξερα αυτά που λες, γιατί στο σπίτι έχουμε όλα τα νούμερα.
Αλλά αφού τα ξέρεις τα στραβόξυλα τους Γερμανούς, σου κάνει κόπο να αγοράσεις ένα άλεν 7 να το έχεις, αφού χρειάζεται στο αυτοκίνητο;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-01-17, 20:15
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, εγώ δεν τα ήξερα αυτά που λες, γιατί στο σπίτι έχουμε όλα τα νούμερα.
Αλλά αφού τα ξέρεις τα στραβόξυλα τους Γερμανούς, σου κάνει κόπο να αγοράσεις ένα άλεν 7 να το έχεις, αφού χρειάζεται στο αυτοκίνητο;
Καθόλου.Αυτό θα κάνω αύριο...Ηλπιζα μήπως το δικό μου το ρημάδι έχει 8.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-01-17, 23:28
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Λοιπόν το κορυφαίο είναι το εξής... Την τελευταία φορά που άλλαξα το ψυγείο και το μισό σύστημα ψύξης όταν πήγα να πάρω το αυτοκίνητο από το μάστορα, τον βρήκα να φουσάει και να ξεφουσάει βρίζοντας πάνω από το μοτέρ... Τι τρέχει ωρέ Τάσο του λέω?? Το έχω λύσει και δέσει τρεις φορές μου απαντάει... Όποτε βάζω εμπρός για να το δοκιμάσω σκάει και σε διαφορετικό σημείο... Και για να αποφύγω τις κακές σκέψεις, ο συγκεκριμένος είναι τσεκαρισμένο ότι (είναι δεν είναι καλός) είναι τίμιος...

Οπότε ναι, μπλε και στη θάλασσα, μην ταλαιπωρηθεί και κανένας άλλος Χριστιανός...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-01-17, 12:56
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είχαν τη μεταχείριση των μοτέρ των S2000 και TS τα μοτέρ της BMW δε θα έφταναν, ούτε 50.000χλμ

Κοιτάζω και εγώ εδώ και χρόνια αγγελίες για Celica TS, και διαπιστώνω ότι γράφουν όλοι με καμάρι, ότι έχουν 150-180-220 χιλιάδες χιλιόμετρα, όταν σε αντίστοιχα BMW αν δηλώσεις πάνω από 99000χλμ, απλά δεν ανοίγει καν ο άλλος την αγγελία.
Αυτό είναι αλήθεια. Το Corolla TS του φίλου πραγματικά όπως και δύο Yarris χιλιάρια που και σε αυτά έχει κολλήσει το μοτέρ, έχουν υποστεί τα πάνδεινα. Σε ΒΜW θα είχε βγάλει 15000 με αυτή την μεταχείριση.

Πήγε και πήρε τώρα alfa giulleta. Περιμένω πότε θα με πάρει πάλι τηλέφωνο για τα μαντάτα....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-01-17, 13:29
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι αλήθεια. Το Corolla TS του φίλου πραγματικά όπως και δύο Yarris χιλιάρια που και σε αυτά έχει κολλήσει το μοτέρ, έχουν υποστεί τα πάνδεινα. Σε ΒΜW θα είχε βγάλει 15000 με αυτή την μεταχείριση.

Πήγε και πήρε τώρα alfa giulleta. Περιμένω πότε θα με πάρει πάλι τηλέφωνο για τα μαντάτα....
Καλά πώς κατάφερε να κολλήσει το μοτέρ του Yaris??? Εγώ είχα εταιρικό Corolla του 2005 -που είχε κάποια θέματα κυρίως λόγω κακής Βρετανικής συναρμογής του εσωτερικού- για το οποίο συνάδελφος με ρώτησε πότε κάνουμε το 1ο service, όταν το αυτοκίνητο του είχε ήδη +60Κ χιλιόμετρα... Στα αντίστοιχα χιλιόμετρα το επόμενο εταιρικό Astra είχε κάνει ήδη δύο βαρβάτες επισκέψεις με σοβαρά μηχανικά θέματα, που με τυχαίο τρόπο τις ίδιες βλάβες έπαθαν άλλα 6 οχήματα του ίδιου τύπου -στα ίδια πάνω κάτω χιλιόμετρα...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-01-17, 14:41
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Για να κολλησει καποιος δυο μοτερια yaris αντι για λαδι θα εβαζε ξυδι.Οτι και να λεμε με βαση του καθενος μας τον "μικροκοσμο" τα αποτελεσματα ερευνων αξιοπιστιας κυριως για μετα τον τριτο χρονο δεν ειναι καθολου ενθαρυντικα για τα αυτοκινητα μας.Δυσκολοχωνευτο αλλα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.