Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 29-05-13, 22:52
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
10w-40 σε valvetronic???
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-05-13, 00:10
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ φίλε επειδή πρόσφατα άλλαξα φλάντζα στο 207 μου, εργασία για λύσιμο κινητήρα μου πήρε ο μάστορας 130 ευρώ και 50 ευρώ πήρε το ρεκτιφιέ για το πλάνισμα (για να πατήσει καλά η καινούρια φλάτζα).
Σύνολο 180 ευρώ καθαρά εργατικά (τώρα με τα τσιμουχάκια στροφάλου και κάποια ακόμα, τις βίδες, τον ιμάντα χρονισμού, τον θερμοστάτη και την αντλία νερού που άλλαξα βγήκε συνολικά ένα 450αρι).

Οπότε θεωρώ ότι με 200-250 ευρώ επιπλέον είναι οκ χρήματα για βαλβίδες που χρειάζεται σίγουρα πολύ περισσότερη διαδικασία στο ρεκτιφιέ.
Άντε να πάει ένα 500άρι.
Αλλά παραπάνω για την εργασία αυτή μου φαίνονται πολλά.
Μισό λεπτό ρε παιδιά....δηλαδή η αλλαγή απλά μιας φλάντζας σε peugeot έχει το ίδιο κόστος με την πιο χρονοβόρα-κόστος σε ανταλλακτικά, διαδικασία με τα τσιμουχάκια βαλβίδων στα E46 N40-N45-N42?Καταρχήν ο τεντωτήρας καδένας και τα τσιμουχάκια ξέρεις πόσο κάνουν?Η φλάντζα?Μιλάμε για τα ΟΕΜ ανταλλακτικά πάντα......
Αν είναι με την ίδια λογική να χρεώνουν τα μαστόρια ίδια εργατικά στην αλλαγή δίσκω-πλατώ σε ένα peugeot με ένα Ε46 π.χ και ας θέλει στο bmw να κατέβει η εξάτμιση, ο κεντρικός κτλ.....

Υ.Γ Και έχε υπόψην ότι πολλοί μηχανικοί αλλάζουν φλάντζες κεφαλής, πολλά ρεκτιφιέ πλανίζουν κεφαλάρια, κορμούς αλλά μετά από κάνα χρόνο τα προβλήματα είναι χειρότερα.Βλέπεις δεν είναι να βρεις μόνο φτηνό, πρέπει ναναι και γνώστης...μάγκας λαικώς...αλλά να τα βρεις και τα 2 λίγο δύσκολο...εδώ καμιά φορά και οι ακριβοί δεν είναι απαραίτητα και γνώστες όσο πιστεύουν πολλοί........
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-05-13, 00:17
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raptor Εμφάνιση μηνυμάτων
10w-40 σε valvetronic???
.......... ποιός υπαγορεύει ότι τα valvetronic(και όχι μόνο αυτά τα μοτερ) δεν θα βάζουν 10-40 μετα απο π.χ 170000χλμ ή και λιγότερα αν καινε λάδι?Δηλαδή θα καταστραφεί το μοτερ επειδη ο κατασκευαστης λεει 0-30 ή 5-30?Ο πρώτος αριθμός ρευστότητας είναι τόσο φαουλ για την Ελλάδα που δεν θα λιπαίνεται το μοτερ?Γιατί επειδή λένε ότι ο κινητήρας κατα την διάρκεια της εκκινησης του και λίγα λεπτά έπειτα(εφοσον ειναι κρυος) έχει τις περισσοτερες φθορες...άρα όσο ποιο λεπτορευστο λάδι τόσο το καλύτερο?Και γιατι δηλαδη στα Μ3 Ε46 ο δεικτης αυτός είναι 10?Ποιος θα μου εξηγησει?Εκεί δεν φθείρεται το μοτερ?Στο φινάλε η Ελλάδα δεν είναι και Γερμανία ναχουμε και τις πολύ(κάτω απο 0) χαμηλές θερμοκρασίες .....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-05-13, 00:47
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισό λεπτό ρε παιδιά....δηλαδή η αλλαγή απλά μιας φλάντζας σε peugeot έχει το ίδιο κόστος με την πιο χρονοβόρα-κόστος σε ανταλλακτικά, διαδικασία με τα τσιμουχάκια βαλβίδων στα E46 N40-N45-N42?Καταρχήν ο τεντωτήρας καδένας και τα τσιμουχάκια ξέρεις πόσο κάνουν?Η φλάντζα?Μιλάμε για τα ΟΕΜ ανταλλακτικά πάντα......
Αν είναι με την ίδια λογική να χρεώνουν τα μαστόρια ίδια εργατικά στην αλλαγή δίσκω-πλατώ σε ένα peugeot με ένα Ε46 π.χ και ας θέλει στο bmw να κατέβει η εξάτμιση, ο κεντρικός κτλ.....

Υ.Γ Και έχε υπόψην ότι πολλοί μηχανικοί αλλάζουν φλάντζες κεφαλής, πολλά ρεκτιφιέ πλανίζουν κεφαλάρια, κορμούς αλλά μετά από κάνα χρόνο τα προβλήματα είναι χειρότερα.Βλέπεις δεν είναι να βρεις μόνο φτηνό, πρέπει ναναι και γνώστης...μάγκας λαικώς...αλλά να τα βρεις και τα 2 λίγο δύσκολο...εδώ καμιά φορά και οι ακριβοί δεν είναι απαραίτητα και γνώστες όσο πιστεύουν πολλοί........
Δηλαδή τα 200 ευρώ που κόστισαν τα εργατικά για φλάτζα και πλάνισμα, είναι το ίδιο με τα 400 που λέω ότι θα στοιχίσουν τα εργατικά για τις τσιμούχες των βαλβίδων?

Είπα ότι λογικά στην Ε46 ο κινητήρας θα είναι πιο πολύπλοκος οπότε θα πάνε παραπάνω τα εργατικά, αλλά εντάξει δεν είμαι και μηχανικός να ξέρω ακριβώς την πολυπλοκότητα του κάθε κινητήρα!
Ε τώρα αν τα τσιμουχάκια και οι φλάτζες στα bmw είναι πανάκριβα, τότε οκ οι τιμές θα είναι πολύ παραπάνω.

Όσο για το τελευταίο, συμφωνώ. Εγώ δεν πήγα τυχαία στο μάστορα αυτόν.
Από εκεί και πέρα, δεν θεωρώ λίγα τα λεφτά που μου πήρε αλλά λογικά. Τώρα, το αν θα έχω θέματα θα φανεί στην πορεία. Αλλά σιγά την τέχνη τη φοβερή που χρειάζεται το να αλλάξει μια φλάτζα και να γίνει ένα απειροελάχιστο πλάνισμα για να κάτσει καλά. Ιδίως στα πεζώ με τους TU κινητήρες, τέτοιες εργασίες είναι από τις πλέον συνηθισμένες και θεωρούνται κάτι σαν τυπική φθορά, αφού όλοι σχεδόν έχουν θέμα με φλάτζες (εκτός απ'τα 1600αρια που έχουν μεταλλική).
Και κλείνω εδώ το οφτόπικ.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 30-05-13 στις 00:50
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-05-13, 03:10
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
.......... ποιός υπαγορεύει ότι τα valvetronic(και όχι μόνο αυτά τα μοτερ) δεν θα βάζουν 10-40 μετα απο π.χ 170000χλμ ή και λιγότερα αν καινε λάδι?Δηλαδή θα καταστραφεί το μοτερ επειδη ο κατασκευαστης λεει 0-30 ή 5-30?Ο πρώτος αριθμός ρευστότητας είναι τόσο φαουλ για την Ελλάδα που δεν θα λιπαίνεται το μοτερ?Γιατί επειδή λένε ότι ο κινητήρας κατα την διάρκεια της εκκινησης του και λίγα λεπτά έπειτα(εφοσον ειναι κρυος) έχει τις περισσοτερες φθορες...άρα όσο ποιο λεπτορευστο λάδι τόσο το καλύτερο?Και γιατι δηλαδη στα Μ3 Ε46 ο δεικτης αυτός είναι 10?Ποιος θα μου εξηγησει?Εκεί δεν φθείρεται το μοτερ?Στο φινάλε η Ελλάδα δεν είναι και Γερμανία ναχουμε και τις πολύ(κάτω απο 0) χαμηλές θερμοκρασίες .....
Ακριβώς έτσι μου το εξήγησαν κ μένα κ το βρήκα λογικό κ συνεχίζω κ βάζω αυτά.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-05-13, 03:15
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισό λεπτό ρε παιδιά....δηλαδή η αλλαγή απλά μιας φλάντζας σε peugeot έχει το ίδιο κόστος με την πιο χρονοβόρα-κόστος σε ανταλλακτικά, διαδικασία με τα τσιμουχάκια βαλβίδων στα E46 N40-N45-N42?Καταρχήν ο τεντωτήρας καδένας και τα τσιμουχάκια ξέρεις πόσο κάνουν?Η φλάντζα?Μιλάμε για τα ΟΕΜ ανταλλακτικά πάντα......
Αν είναι με την ίδια λογική να χρεώνουν τα μαστόρια ίδια εργατικά στην αλλαγή δίσκω-πλατώ σε ένα peugeot με ένα Ε46 π.χ και ας θέλει στο bmw να κατέβει η εξάτμιση, ο κεντρικός κτλ.....

Υ.Γ Και έχε υπόψην ότι πολλοί μηχανικοί αλλάζουν φλάντζες κεφαλής, πολλά ρεκτιφιέ πλανίζουν κεφαλάρια, κορμούς αλλά μετά από κάνα χρόνο τα προβλήματα είναι χειρότερα.Βλέπεις δεν είναι να βρεις μόνο φτηνό, πρέπει ναναι και γνώστης...μάγκας λαικώς...αλλά να τα βρεις και τα 2 λίγο δύσκολο...εδώ καμιά φορά και οι ακριβοί δεν είναι απαραίτητα και γνώστες όσο πιστεύουν πολλοί........



Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου με κάτι τέτοιες δουλειές. Γι'αυτό σε προηγούμενο μνμ ρωτάω εάν η αντιπροσωπεία είναι πιο έμπιστη γι'αυτές τις δουλειές.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-05-13, 06:38
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
.......... ποιός υπαγορεύει ότι τα valvetronic(και όχι μόνο αυτά τα μοτερ) δεν θα βάζουν 10-40 μετα απο π.χ 170000χλμ ή και λιγότερα αν καινε λάδι?Δηλαδή θα καταστραφεί το μοτερ επειδη ο κατασκευαστης λεει 0-30 ή 5-30?Ο πρώτος αριθμός ρευστότητας είναι τόσο φαουλ για την Ελλάδα που δεν θα λιπαίνεται το μοτερ?Γιατί επειδή λένε ότι ο κινητήρας κατα την διάρκεια της εκκινησης του και λίγα λεπτά έπειτα(εφοσον ειναι κρυος) έχει τις περισσοτερες φθορες...άρα όσο ποιο λεπτορευστο λάδι τόσο το καλύτερο?Και γιατι δηλαδη στα Μ3 Ε46 ο δεικτης αυτός είναι 10?Ποιος θα μου εξηγησει?Εκεί δεν φθείρεται το μοτερ?Στο φινάλε η Ελλάδα δεν είναι και Γερμανία ναχουμε και τις πολύ(κάτω απο 0) χαμηλές θερμοκρασίες .....
Ν΄αρχίσω ανάποδα...το Μ3 δεν έχει όλο αυτό το ψιλολόι του valvetronic στο κεφαλάρι του οπότε και δε χρειάζεται τόσο λεπτόρευστο λάδι...άσε που το Μ3 στροφάρει στο θεό...και ακριβώς επειδή το valvetronic έχει τόσο πολύπλοκο κεφαλάρι χρειάζεται όταν είναι κρύο τη ρευστότητα του λαδιού με ιξώδες 0 ή 5 ώστε να λιπένεται επαρκώς...στο κάτω-κάτω βάλε 5-40 αντί για 5-30 αν αισθάνεσαι άβολα...ο δεύτερος αριθμός του ιξώδους είναι που κοιτάς για λειτουργία σε ζεστό κλίμα...εγώ πάντως σε Ν42Β20 χρησιμοποιώ 0-30 και 5-30 εδώ και 220.000 καθόλου ήσυχα km ... Στην τελική ότι θέλει ο κάθε ένας βάζει δική του είναι η τσέπη...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-05-13, 15:36
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Αν το αμάξι καίει λάδια, και 10-40 να βάλεις απλά στην αρχή μπορεί να καις λίγο λιγότερο αλλά με τον καιρό η ζημιά που θα γίνει θα είναι μεγαλύτερη, αφού το λάδι αυτό είναι αρκετά χοντρό και δεν θα λιπαίνεται σωστά ο κινητήρας και σταδιακά θα ανοίξουν κι άλλο τα διάκενα.
Είναι μεγάλο λάθος αν το αμάξι καίει λάδια να μπαίνει πολύ χοντρό λάδι στον κινητήρα. Το θέμα είναι να επισκευαστεί και να μην καίει, όλα τα υπόλοιπα καμουφλάρουν το πρόβλημα που στη συνέχεια επιδεινώνεται.

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος τα 10-40 δεν είναι καν συνθετικά οπότε θέλουν και συχνότερες αλλαγές.
Γενικά, τα λάδια αυτά δεν είναι κατάλλαλα για valvetronic.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην προτιμήσει κάποιος τα σε όλα καλύτερα 5-40 που είναι και φουλ συνθετικά.
Εγώ πάντως 0-40 και 5-30 χρησιμοποιώ στα 55.000χλμ που έχω κάνει περίπου και το αμάξι δεν καίει σταγόνα (αυτό του'λειπε βέβαια με τόσο λίγα χλμ).
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-05-13, 17:24
Το avatar του χρήστη alexanderk
alexanderk Ο χρήστης alexanderk δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-08-2009
Μηνύματα: 52
alexanderk is on a distinguished road
Μιας και ανοίξατε το θέμα λάδια να ρωτήσω και εγώ τι κάνετε συνηθως .Εγώ κάνω 3000 έως 5000 km το χρόνο( από ΜΑΙΟ σε ΜΑΙΟ )σε ε46 Ν42Β2Ο με 100.000 km στο κοντέρ και επειδη δεν είναι εποχές να πετάμε χρήματα έχω ενδοιασμό αν πρέπει να τα αλλαξω οπωσδήποτε η να τα κρατήσω ακόμη κάποιο διάστημα. Περιμένω τις απόψεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-05-13, 17:37
Το avatar του χρήστη nekei
nekei Ο χρήστης nekei δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Μηνύματα: 95
nekei is on a distinguished road
Aκριβως ετσι ειναι το πιο χοντρο λαδι το καιει πιο αργα οσο βεβαια για το αμα καιει λαδια ενα μοτερ ειναι ολα σχετικα εγω απο το 2006 εως το 2011 δεν εκαιγα σταγονα λαδι και ξαφνικα εκαιγα ενα λιτρο στα χιλ.χ με 110.000χιλ τι να πει κανεις.τελος προεβησα σε επισκευη και πλεον μονο 0/30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.