Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-09-15, 11:10
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bimer Εμφάνιση μηνυμάτων
Dear Rapid_Fast, το ανοιχτό μυαλό είναι ένδειξη ευφυίας, ο Δογματισμός είναι το αντιδιαμετρικά αντίθετο.

Ειλικρινά λυπάμαι γιατί είχα παρακολουθήσει πολλά σχόλια σου και είχα δημιουργήσει διαφορετική εικόνα για 'σένα.

Για την ταμπακιέρα κουβέντα ακόμα....

ΥΓ το ΔΞ/ΔΑ (δεν ξέρω/ δεν απαντώ) δεν αποτελεί ντροπή αν το παραδεχτεί κάποιος.
Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι.

Ξαναδιάβασα τα post σου, από την αρχή.

Θέλεις από το φόρουμ, κάποιος (π.χ. ο rapid) να σου πεί,
-την τάπα που είχε η BMW εκεί, βγάλτην γιατί κάνει κακό
-κάνε μήνυση στο συνεργείο
-κάνε μήνυση στη BMW
-κάνε κάτι άλλο

Πως μπορεί να ειπωθεί με σιγουριά από το ίντερνετ, όταν στο συνεργείο που πηγαίνεις δεν σε βοηθούν;

Έχω και μια απορία. Πως γίνεται να είναι προβληματική η τοποθέτηση μπαταρίας στο χώρο αποσκευών όταν γίνεται επί πολλά χρόνια σε πάρα πολλά μοντέλα διαφόρων εταιρειών;

Από που συμπέρανες ότι είναι γενικό πρόβλημα των Ε60; Εδώ δεν είχε διαμαρτυρηθεί άλλος, φυσικά δεν είχαν και πάρα πολλοί Ε60.

Έτσι μερικές σκέψεις που ακολουθούν την απογοήτευση σου προς τον rapid που κάθεται και σε βοηθάει από μακριά, από τον υπολογιστή του...


Υ.Γ. Ο χώρος αποσκευών συνήθως είναι ΠΟΛΥ, ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πιο στεγανός από το χώρο του κινητήρα που στεγάζονται διάφορα ηλεκτρονικά, μπαταρίες (συν βοηθητικές), εγκέφαλοι κλπ...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-15, 10:01
Bimer Ο χρήστης Bimer δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 7
Bimer is on a distinguished road
@ Rapid_Fast
μετά από 6 ήμερο bitching out και μια απάντηση..

1) Αλλάζουν οι υποπιέσεις στην καμπίνα | ενδιαφέρον, το συγκρατήσω προς αξιολόγηση
2) Μπαίνει σκόνη κατά την κίνηση | μη αξιολογήσιμο λόγω διακριτού διαμερίσματος
3) Μπαίνουν καυσαέρια κατά την κίνηση | πολύ ενδιαφέρον, το συγκρατήσω προς αξιολόγηση
4) Υπάρχει αγωγός αποστράγγισης πλησίον. | που ακριβώς τον είδες?? δεν έχω διαπιστώσει κάτι
5) Βγάλε την μπαταρία από τη θέση της, στέγνωσε καλά το χώρο με σεσουάρ, βάψε καλά την περιοχή με σπρέι, και στο τέλος ρίξε και υγρή πίσσα σε σπρέι να καλύψεις όλη τη λαμαρίνα εκεί που είχε λιμνάσει το νερό.. | διαπίστωση / εργασίες έγιναν άμεσα και δεν έχει υποστεί κανενός είδους αλλοίωση το δάπεδο του διαμερίσματος - ευτυχώς -

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bimer : 02-09-15 στις 10:06
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-15, 11:04
Bimer Ο χρήστης Bimer δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 7
Bimer is on a distinguished road
@ Dim77


Παράθεση:
Ξαναδιάβασα τα post σου, από την αρχή.
Εφόσον διάβασες το post μου θα έπρεπε να διαπιστώσεις ότι έθεσα ένα και μοναδικό ερώτημα καθώς ήταν το μόνο που δε μπορούσα να απαντήσω. Υπάρχουν σίγουρα αναγνώστες με μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα και την άποψή τους περίμενα να ακούσω.


Παράθεση:
Θέλεις από το φόρουμ, κάποιος (π.χ. ο rapid) να σου πεί,
-την τάπα που είχε η BMW εκεί, βγάλτην γιατί κάνει κακό
-κάνε μήνυση στο συνεργείο
-κάνε μήνυση στη BMW
-κάνε κάτι άλλο
Δε ζήτησα από κανένα να αποδώσει ευθύνες για τη βλάβη στην BMW/ στην αντιπροσωπία / στην κακή μου τύχη για αυτό που συνέβη.

Παράθεση:
Πως μπορεί να ειπωθεί με σιγουριά από το ίντερνετ, όταν στο συνεργείο που πηγαίνεις δεν σε βοηθούν;
Κανένας δε μπορεί να πει κάτι με σιγουριά, την άποψη ζήτησα. Η αντιπροσωπία - που εκεί αποκλειστικά έχω κάνει κάθε συντήρηση - δεν αναλαμβάνει κανένα μέρος ευθύνης και έραψε ένα κουστουμάκι 2000 ευρώ - και είναι μεγάλη κουβέντα που δε θέλω να ανοίξω γιατί δεν οδηγεί πουθενά.

Παράθεση:
Έχω και μια απορία. Πως γίνεται να είναι προβληματική η τοποθέτηση μπαταρίας στο χώρο αποσκευών όταν γίνεται επί πολλά χρόνια σε πάρα πολλά μοντέλα διαφόρων εταιρειών;
Δεν αναφέρθηκα στην τοποθέτηση της μπαταρίας στο χώρο αποσκευών ( που ακολουθεί συγκεκριμένη συλλογιστική χωροταξίας και ασφάλειας) αλλά στην τοποθέτηση ευαίσθητων ηλεκτρονικών ( από controlers μέχρι ενισχυτές ήχου στα Logic7 συστήματα ) με μηδενική προστασία (IP 0) τοποθετημένα οριζόντια στο χαμηλότερο σημείο του χώρου της ρεζέρβας.

electronics.jpg

electronics 2.jpg

Παράθεση:
Από που συμπέρανες ότι είναι γενικό πρόβλημα των Ε60; Εδώ δεν είχε διαμαρτυρηθεί άλλος, φυσικά δεν είχαν και πάρα πολλοί Ε60.
1) όπως είπες δεν είναι τόσες πολλές οι Ε60 στην Ελλάδα πολλώ μάλλον οι 3λιτρες.
2) στην Ελλάδα δεν αποτελεί stadard η ηλιόροφη και άρα δεν είναι διαδεδομένη, στην Αμερική που η ηλιόμορφη είναι stadard οι βουλωμένες υδρορροες της ηλιοροφης είναι από τα πιο συνηθισμένα προβλήματα στις Ε60 και έχει ως αποτέλεσμα το πλημμύρισμα του χώρου της μπαταρίας και στη συνέχεια του χώρου της ρεζέρβας.

προς επίρρωσιν μπορείς να ανατρέξεις και στο εγχειρίδιο του μεγαλύτερου club Ε60 στην Αμερική που θα βρεις συνημμένο στο μήνυμα μου.


Παράθεση:
Έτσι μερικές σκέψεις που ακολουθούν την απογοήτευση σου προς τον rapid που κάθεται και σε βοηθάει από μακριά, από τον υπολογιστή του...
Η απογοήτευση μου είχε να κάνει
Α) με το γεγονός με το αντί να αγγιχτει η μια και μονή ερώτηση που έθεσα το θέμα πλατειασε με μη παραγωγικές αντεγκλήσεις.
Β) κάτι απόλυτα προσωπικό: ο δογματισμός πως ότι κάνει η BMW είναι και σωστό.
Αλλά όπως είπα αυτό είναι απόλυτα προσωπικό και ο καθένας έχει τη δική του οπτική.


Παράθεση:
Υ.Γ. Ο χώρος αποσκευών συνήθως είναι ΠΟΛΥ, ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πιο στεγανός από το χώρο του κινητήρα που στεγάζονται διάφορα ηλεκτρονικά, μπαταρίες (συν βοηθητικές), εγκέφαλοι κλπ...
Ο χώρος των αποσκευών είναι σαφέστατα ΠΟΛΥ, ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πιο στεγανός από το χώρο του κινητήρα. Ο πάτος της ρεζέρβας όμως είναι ο καταληκτικός προορισμός ( λόγω βαρύτητας ) κάθε υγρού που ενδέχεται να χυθεί άρα ο πλέον ακατάλληλος για να τοποθετήσεις ηλεκτρονικά και ειδικά όταν αυτά αποτελούνται από απλό φατνίο με μηδενική προστασία από την εισροή υδάτων.
Σταδιακά η BMW άρχισε να απομακρύνει τα ηλεκτρονικά από τον πάτο.. της ρεζέρβας, στο δικό μου μοντέλο του 2010 έχει παραμείνει μόνο το PDC το οποίο και απομάκρυνα ήδη.

Αγγελος.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf So You Just Bought an E60 V1.8 (1).pdf (524,3 KB, 8 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bimer : 02-09-15 στις 11:19
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-09-15, 15:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bimer Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Rapid_Fast
μετά από 6 ήμερο bitching out και μια απάντηση..

1) Αλλάζουν οι υποπιέσεις στην καμπίνα | ενδιαφέρον, το συγκρατήσω προς αξιολόγηση
2) Μπαίνει σκόνη κατά την κίνηση | μη αξιολογήσιμο λόγω διακριτού διαμερίσματος
3) Μπαίνουν καυσαέρια κατά την κίνηση | πολύ ενδιαφέρον, το συγκρατήσω προς αξιολόγηση
4) Υπάρχει αγωγός αποστράγγισης πλησίον. | που ακριβώς τον είδες?? δεν έχω διαπιστώσει κάτι
5) Βγάλε την μπαταρία από τη θέση της, στέγνωσε καλά το χώρο με σεσουάρ, βάψε καλά την περιοχή με σπρέι, και στο τέλος ρίξε και υγρή πίσσα σε σπρέι να καλύψεις όλη τη λαμαρίνα εκεί που είχε λιμνάσει το νερό.. | διαπίστωση / εργασίες έγιναν άμεσα και δεν έχει υποστεί κανενός είδους αλλοίωση το δάπεδο του διαμερίσματος - ευτυχώς -
1) Δεδομένο, άδικος κόπος η αξιολόγηση.
2) Δεδομένο, κανένα διακριτό διαμέρισμα. Πώς νομίζεις κλείνουν οι πόρτες σου; πού παει ο αέρας? και πως έρχεται αέρας όταν ανοίγεις αεραγωγούς με κλειστά παράθυρα;
3) Φυσικά και θα μπαίνουν, πίσω έχεις υποπίεση ΑΛΦΑ απο την αεροδυναμική, και ανοίγεις τρύπα μπροστά στο θόλο που έχει υποπίεση ΒΗΤΑ και πάντα μικρότερη απο την υποπίεση ΑΛΦΑ, άρα ρουφάς..
4) Τότε δεν έχει...
5) Τοτε όλα καλά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.