Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-01-11, 10:39
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Γενικά δεν προτείνω εταιρίες και δεν μπορώ βέβαια να σου πω βάλε αυτόν τον πολλαπλασιαστή.

Αν το θέμα είναι όντως των πολλαπλασιαστών και όχι κάτι άλλο που έχει σαν αποτέλεσμα την καταστροφή τους θα:

έψαχνα να βρω τι δίνει η BMW
αν κάποια στιγμή τους άλλαξε,
αν το συνεργείο μου όταν τους άλλαξε έβαλε τον παλιό κωδικό επειδή τους είχε στοκ, (συμβαίνουν και αυτά)
και τελικά αν δεν συμβαίνει τίποτε από τα παραπάνω ποιος άλλης εταιρίας κάνει για το αυτοκίνητό μου.

υπάρχει και η λύση του γυρίζω τα συνεργεία μέχρι να βρω κάποιον που να μου δώσει λύση.

Αν τα έχω κάνει όλα αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση, ή το αποδέχομαι ότι θα αλλάζω κάθε Χ χλμ. πολλαπλασιαστές ή το πουλάω και ησυχάζει το κεφάλι μου.

Το θέμα γενικά (για να απαντήσω και στον halkida116mpack) είναι πως όταν δεν μπορούν να βρουν λύση οι τεχνικοί για οποιοδήποτε λόγο, (είναι άλλη και πολύ μεγάλη συζήτηση) πιστεύω πως πρέπει να κάνουμε και εμείς κάτι αν θέλουμε να λύσουμε το πρόβλημά μας.

Όλα αυτά δεν τα λέω έτσι θεωρητικά τι θα μπορούσε κάποιος να κάνει γιατί τα έχω περάσει στο μακρινό παρελθόν

Ένα forum βοηθάει με πολλούς τρόπους, από το να σου δώσει έτοιμη λύση (όλοι αυτό θέλουμε), μέχρι και μια ιδέα που δεν έτυχε να σκεφθείς.
__________________


www.bmw-motorsport.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 27-01-11 στις 10:44
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-01-11, 11:31
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halkida116mpack Εμφάνιση μηνυμάτων
παναγιωτη πολυ καλα τα λες αλλα....
γιατι δεν βρισκουν καποια λυση οι επισημοι τεχνικοι....ωραια και εγω το εχω στο νου μου οτι στα 50000 θα παω για μπουζι κι ασ λεει το αμαξι στα 80000 νομιζω
και κατι ακομα...γιατι αλλες μαρκες αυτοκινητων εχουν αθανατους πολλαπλασιαστες πχ το μερκ του αδερφου μου εχει 70000 σε 5 χρονια και δεν ξερει οχι τι παει να πει πολλαπλασιαστης αλλα τι ειναι το συνεργειο...
Ελα ρε,
εισαι υπερβολικός.. Που και να είχες ρενώ, κάθε 10.000 χλμ πολλαπλασιαστές θα άλλαζες..
Πρέπει όμως όλοι να καταλάβουμε γιατί μία εταιρία δεν μπορεί να αλλάξει προμηθευτή έτσι
απλά..
Αν π.χ. έχει συμβόλαιο εικοσαετίας, με ρήτρα οτι πέραν του 10% σφαλμάτων θα παρέχονται
όλα τα ανταλλακτικά και η εργασία δωρεάν, μπορεί να γίνει κάτι?? Οχι, απολύτως τίποτα..
Ειδικά τότε, θα γουστάρουν τρελά μεσα στην BMW.. Μιλάμε για τρελό κέρδος, μιας και
ο χρόνος διάγνωσης/αντικατάστασης πολλαπλασιαστών φτάνει για την ολική ανακατασκευή
αυτοκινήτου!!!!
Ο Δντης προμηθειών δείχνει οτι έπεσε το κόστος αγοράς δραματικά, ο Δντής σέρβις δείχνει
οτι αυξήθηκαν τα οχήματα που εμπιστευονται τις Αντ/πειες, δείχνει μειωμένο κόστος εντός εγγυήσεων, (μιας και τα πληρώνει άλλος) ο Δντής πωλήσεων δείχνει οτι
αυξήθηκαν οι πωλήσεις κατά 14%, άρα όλοι είναι χαρούμενοι..
Και μείνε εσύ με το παράπονο..
Οι μέτοχοι πετούν στα σύννεφα απο τα υπερκέρδη...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-01-11, 11:40
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
+10000000

Το έχω πει πολλές φορές και σε διάφορα θέματα, ότι αν έχει κάποιος ιδέα πως δουλεύουν οι βιομηχανίες θα καταλάβει πολλά για πάρα πολλά θέματα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-01-11, 15:32
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα ρε,
εισαι υπερβολικός.. Που και να είχες ρενώ, κάθε 10.000 χλμ πολλαπλασιαστές θα άλλαζες..
Πρέπει όμως όλοι να καταλάβουμε γιατί μία εταιρία δεν μπορεί να αλλάξει προμηθευτή έτσι
απλά..
Αν π.χ. έχει συμβόλαιο εικοσαετίας, με ρήτρα οτι πέραν του 10% σφαλμάτων θα παρέχονται
όλα τα ανταλλακτικά και η εργασία δωρεάν, μπορεί να γίνει κάτι?? Οχι, απολύτως τίποτα..
Ειδικά τότε, θα γουστάρουν τρελά μεσα στην BMW.. Μιλάμε για τρελό κέρδος, μιας και
ο χρόνος διάγνωσης/αντικατάστασης πολλαπλασιαστών φτάνει για την ολική ανακατασκευή
αυτοκινήτου!!!!
Ο Δντης προμηθειών δείχνει οτι έπεσε το κόστος αγοράς δραματικά, ο Δντής σέρβις δείχνει
οτι αυξήθηκαν τα οχήματα που εμπιστευονται τις Αντ/πειες, δείχνει μειωμένο κόστος εντός εγγυήσεων, (μιας και τα πληρώνει άλλος) ο Δντής πωλήσεων δείχνει οτι
αυξήθηκαν οι πωλήσεις κατά 14%, άρα όλοι είναι χαρούμενοι..
Και μείνε εσύ με το παράπονο..
Οι μέτοχοι πετούν στα σύννεφα απο τα υπερκέρδη...
το ξερω οτι καπως ετσι ειναι τα πραγματα και εχεις δικιο ρε παναγιωτη
η πικρα μενει στον καταναλωτη
δεν το λεω και εγω με κακια η ειμαι αντιθετος σε επομενη αγορα bmw ...απλα ειναι η πικρα μου γιατι αγορασα το πιο ακριβο της κατηγοριας χωρις να ζηταω το πιο δυνατο η το πιο εφετζιδικο....απλα ηταν για την επενδυση μου αυτη σημαντικη και η αξιοπιστεια και μου βγηκε φουσκα ως προς αυτον τον τομεα...
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-01-11, 08:18
Το avatar του χρήστη ΘΕΜΗΣ
ΘΕΜΗΣ Ο χρήστης ΘΕΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 17-01-2011
Μηνύματα: 7
ΘΕΜΗΣ is on a distinguished road
Μαλλων φιλε Thanasis13 απο τι ακουω και βλεπω μονο ονομα πληρωνεις και το πληρωνεις ακριβα...
καποτε ελεγες θα παρω ενα bmw και θα το εχω μια ζωη ...... αλλα η ζωη σου μενα BMW της σημερινης εποχης θα ειναι μεσα στα συνεργεια.............και εκτωσ απο την ταλαιπωτια και το κοστος των ζημιων θα εχεις φαει και την ξενερα τισ ζωης σου...........
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-03-11, 10:03
Το avatar του χρήστη Thanasis13
Thanasis13 Ο χρήστης Thanasis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Μηνύματα: 19
Thanasis13 is on a distinguished road
Φίλοι μου, συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου, αλλά ο Θέμης είπε ότι έχει να πει ένας απλός πελάτης σαν κι μένα που δεν ξέρω/καταλαβαίνω τί είναι πολλαπλασιαστής. Το μόνο που ξέρω είναι για ένα αυτοκίνητο που μου κόστισε 40.000 ευρώ, με 30.000 απίστευτα ήπια και προσεκτικά χιλιόμετρα ("όλα εθνική" όπως θα λέγανε οι γονείς μας), εγώ από τον Απρίλιο του 2010 έχω πάει 6 φορές συνεργείο - ναι, πήγα και αρχές Μαρτίου 2011.

Λυπάμαι, αλλά δεν νοιώθω ότι είναι λύση να ψάχνω εγώ ποιος πολλαπλασιαστής είναι ο καλός και ποιος όχι και να κάνω υποδείξεις στο συνεργείο με το τι διάβασα στο internet. Νοιώθω ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι υπομονή και την επόμενη φορά είναι να πάω σε άλλη μάρκα. Και μέσα σε όλα αυτά, να αποζημιωθώ για την ταλαιπωρία μου, φυσικά.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-03-11, 13:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Θανάση,
νομίζω οτι έχουμε χάσει με τον καιρό, το νόημα της αγοράς αυτοκινήτου..
Παλιά λεγαμε σαν επιχείρημα, ότι αγοράζουμε καινούριο και όχι μεταχειρισμένο,
έτσι ώστε ότι βλάβες βγούν, να καλύπτονται οικονομικά απο την εγγύηση..
Όλοι είχαμε σαν δεδομένο, ότι βλάβες θα βγούν..
Με το πέρασμα των χρόνων, φαίνεται οτι έχει ξεχαστεί πως οτιδήποτε μηχανικό, ηλεκτρικό
ή ηλεκτρονικό χαλάει.. (δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί, αλλά έτσι είναι)
Και όμως, τα πάτα χαλάνε, αργά ή γρήγορα, και ασχέτως μεταχείρησης, όλα χαλάνε..
Η κακή χρήση, το ζόρισμα, και ο βιασμός ενός οχήματος, απλά φθείρει και χαλάει εξαρτήματα σε πιό σύντομο διάστημα..
Επιπρόσθετα, για να μας παρέχουν 25 αερόσακους, edb/dbd/spss/espt/elmp/aek/paok/olumpiakos είναι λογικό ότι τα εξαρτήματα έχουν αυξηθεί με γεωμετρική πρόοδο.
Οκ, είναι δεκτό ότι με στατιστικά μοντέλα, τα ελλατωματικά εξαρτήματα έχουν μειωθεί
κατά 10-15%, και κατά συνέπεια έχει αυξηθεί ο χρόνος λειτουργίας τους (MTBF)
όμως η αυξηση των εξαρτημάτων είναι μεγαλύτερη ποσοστιαία απο αυτό..
Τα τελευταία 8 χρόνια, η αυτοκινητοβιομηχανία, έχει αναγκαστεί να προσαρμοστεί σε
4 γενικές αλλαγές, μόνο εξαιτίας των καυσαερίων.
Η ευρωπαίοι τα καταφέρνουν, οι Ιάπωνες παραιτούνται και σταματούν την παραγωγή μοντέλων αδυνατόντας να πετύχουν.
Ο χρόνος επανασχεδιασμου, απο 8 χρόνια που ήταν, έχει πέσει στα 2..
Ειναι αδύνατον να συγκρίνεις μοντέλα του 1980 με αυτά του 2010..
Σε οποιοδήποτε επίπεδο..
Το 1978 αγόραζες τηλεόραση τελεφούνκεν 21 ιντσών, την πλήρωνες 400.000 δραχμές (ο μισθός δημοσίου υπαλλήλου ήταν 4.600!!!) και την κρατούσες 20 χρόνια..
Σήμερα αγοράζεις 42 ίντσες με 300 ευρώ, και στην πενταετία το έχεις δεδομένο ότι θα χαλάσει 1 φορά και θα την πετάξεις για μια καλύτερη και μεγαλύτερη και φτηνότερη..
Το 1978 άγόραζες αυτοκίνητο με 1.200.000 δραχμές, λεφτά που είχες δουλέψει 20 χρόνια
να τα αποκτήσεις, έπρεπε να τα σκάσεις και ντούκου, αλλιώς αγόραζες κανα γιαπωνέζικο με
τα μισά χρήματα καθότι κουβαδάκι..
Σήμερα που ο μέσος μισθός έχει πάει στις 450.000 δραχμές, αγοράζεις BMW με 12.000.000
δηλάδή με λιγότερα απο 3 χρόνια εργασία..
Μπορεί κανεις να αντιληφθεί τα δεδομένα???
Είναι σε κανέναν αντιληπτή η διαφορά??
Θα έδινες ποτέ 80.000.000 για να αγοράσεις το ίδιο BMW αν ήξερες ότι θα χαλάσει στα μέτρα που χαλούσε το 1980.???
Μάλλον όχι..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-03-11, 14:36
Το avatar του χρήστη Thanasis13
Thanasis13 Ο χρήστης Thanasis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Μηνύματα: 19
Thanasis13 is on a distinguished road
Φίλε rapid_fast, δεν διαφωνώ σε γενικές γραμμές με την ανάλυσή σου. Τα πράγματα όντως τρέχουν πιο γρήγορα και τα κόστη είναι διαφορετικά. Ποτέ δεν πήγα όμως 20 φορές συνεργείο στα 3 χρόνια για ένα αυτοκίνητο και αδυνατώ να πιστέψω ότι αυτό είναι επειδή παλιά η τεχνολογία ήταν καλύτερη ή πιο αξιόπιστη. Το χειρότερο; Ας έκανα την παραδοχή ότι είμαι άτυχος και συμβαίνει μόνο σε εμένα. Συμβαίνει όμως στην συντριπτική πλειοψηφία. Εάν δεν μπορούν να υποστηρίξουν ένα προϊόν, συγγνώμη, αλλά δεν είμαι κανένας πορωμένος ή κολλημένος για να μείνω μαζί τους, θα επιλέξω κάτι διαφορετικό την επόμενη φορά. Αυτή είναι η δυναμή μου, η επιλογή, δεν έχω τίποτα άλλο. Και σίγουρα δεν έχω άλλη υπομονή. Λυπάμαι εάν "θίγεται" η αγαπημένη μας μάρκα, κι εγώ για αυτό πήρα BMW, γιατί ήταν αγαπημένη.

Σημειωτέον, προχθές, το Σάββατο, έβγαλα κάρτα καυσαερίων. Σε ένα μαρσαρισματάκι πέταξε πάλι ένδειξη Check Engine, πλέον έχει σβήσει. Ετοιμάζομαι για την 7η επίσκεψη από τον Οκτώβριο και πλέον ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΩ να κάνω ένα ταξίδι, μη γνωρίζοντας που θα με αφήσει. Φυσικά και όλα χαλάνε και όλα συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες, δεν έχω ούτε τις αυταπάτες ούτε το ψώνιο ούτε το τουπέ του στυλ "μα έχω BMW, είναι δυνατόν;;;". Εάν δεις με τι αυτοσαρκασμό και με τί ηρεμία μιλάω κάθε φορά με τα συνεργεία θα εκπλαγείς, θα λες "εγώ στην θέση του θα τους είχα καρυδώσει". Τι άλλο πρέπει να κάνω όμως; Εν πάσει περιπτώσει, δεν θέλω να σας κουράζω άλλο. Εδώ εγώ κάνω ψυχοθεραπεία, εκτός από το να ενημερώνομαι. Μη μου την διαταράσσετε λοιπόν προσπαθώντας εμμέσως να δικαιολογήσετε την εταιρεία. :-) Και στην τελική, εντάξει η BMW AG δεν φταίει η κακομοίρα, είναι η κακιά στιγμή, όλα χαλάνε. Για την αντιμετώπιση των εξουσιοδοτημένων ποιος φταίει; Κατά το ελληνικότερον, "πάλι οι Γερμανοί γιατί δεν μας εκπαίδευσαν καλά". Τελικά όχι, οι Γερμανοί δεν είναι φίλοι μου. Πλέον όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-03-11, 14:48
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Τα αυτοκινητα δεν κατασκευαζονται για να πηγαινουν μονο Εθνικη με 120χαω και 3000σαλ...
Χρειαζονται και σκισιμο περιστασιακα....Ειναι σαν το ανθρωπινο σωμα...Οποιος νομιζει οτι
με το να πηγαινει αργα και χαλαρα κανει καλο στο αυτοκινητο κανει λαθος...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-03-11, 15:29
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παιδιά, καλά όλα αυτά περί μισθών παλιά και σήμερα, ρύπων, όλα χαλάνε κλπ κλπ.

Αν όμως ήμασταν στη θέση των παιδιών να έχουν σκάσει 30-40 χιλιάρικα για αμάξι και να μη μπορούν να πάνε ούτε ένα ταξίδι χωρίς το άγχος μη μείνουν στο δρόμο, είμαι σίγουρος πως θα αντιδρούσαμε πολύ διαφορετικά.
Αν κι ευτυχώς δεν είχα σοβαρά προβλήματα με την 320 μου, ωστόσο κατανοώ την αγανάκτηση και το ξενέρωμα των παιδιών που τρέχουν κάθε 3 και λίγο στα συνεργεία για το ίδιο, φαινομενικά ασήμαντο αλλά επαναλαμβανόμενο και απ'ό,τι φαίνεται μη επιδιορθώσιμο, πρόβλημα των πολλαπλασιαστών.

Όλα τα υπόλοιπα είναι να΄χαμε να λέγαμε.
Προφανώς και πολλά αμάξια χαλάνε συχνά, αυτό όμως δε σημαίνει πως έτσι πρέπει να γίνεται κιόλας.
Αν καταντήσουμε να θεωρούμε φυσιολογικό να έχει πάει ο άλλος μέσα σε ένα χρόνο 6 φορές συνεργείο, τότε ζήτω που καήκαμε.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.