Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-11, 14:17
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
που βρισκονται τα υγρα φρενων;

Εχθες ειπα να κουνησω το αμαξι για να μην κατσουν τα λαστιχα μιας και καθοταν 4 μερες ...ενω οδηγουσα αναψε το λαμπακι των φρενων...ωστοσο τακακια αλλαξα πριν 3k χλμ οποτε λογικα δεν ειναι τακακια(αν και το καλοκαιρι πηγα πηλιο και εκανα 2-3 γρηγορες διαδρομες που σημαινει οτι τα φρενα ζοριστηκαν πολυ...) υποθετω οτι ειναι υγρα φρενων που εχω να τα αλλαξω 3 χρονια...το ερωτημα ειναι πως βγαινει η εισαγωγη αερα για το ac για να δω αν εχω λιγα υγρα...το αμαξι ειναι e39...παντως ο πατερας μου οταν το ειχε δεν ειχε αλλαξει υγρα για 6 χρονια και δεν αναψε λαμπακι...ξερουμε κανενα καλο συνεργειο στη λαρισα να παω για υγρα; γιατι στη bmw εδω ειναι πολυ ζωα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-11, 14:34
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
είναι πολύ εύκολο...απλά ξεκουμπώνεις τα καπάκια αριστερά στη γωνία
επίσης αν έχεις αλλάξει πρόσφατα τακάκια, κοίταξε αν έχει κουμπώσει σωστά το καλώδιο που στέλνει ένδειξη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη M535 E28 : 08-09-11 στις 14:36
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-11, 15:07
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Απο που ξεκουμπωνει; απο εκει που ενωνεται το κουτι με το φιλτρο με την εισαγωγη; ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-11, 15:44
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
ξεκουμπώνει το καπάκι μαζί με το φίλτρο γύρης αριστερά στη γωνία
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-11, 16:46
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Τελικα το εβγαλα...αλλα τωρα μου φαινεται οτι ο σωληνας που παει τν αερα απο το φιλτρο στην καμπινα δεν παταει σωστα στο σημειο που μπαινει ο αερας ατην καμπινα...τεσπα...μπορει να ειναι η ιδεα μου...το θεμα ειναι οτι τα υγρα ειναι στη σωστη σταθμη και τ λαμπακι εσβησε...μηπως οταν ανοιγεις το καπο σβηνουν τα λαμπακια και αναβουν ξανα μετα απο καποια χλμ; γιατι στα vw αυτο γινεται
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-11, 17:17
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexVag Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα το εβγαλα...αλλα τωρα μου φαινεται οτι ο σωληνας που παει τν αερα απο το φιλτρο στην καμπινα δεν παταει σωστα στο σημειο που μπαινει ο αερας ατην καμπινα...τεσπα...μπορει να ειναι η ιδεα μου...το θεμα ειναι οτι τα υγρα ειναι στη σωστη σταθμη και τ λαμπακι εσβησε...μηπως οταν ανοιγεις το καπο σβηνουν τα λαμπακια και αναβουν ξανα μετα απο καποια χλμ; γιατι στα vw αυτο γινεται
Αν συμβαίνει αυτό που λές, τα VW είναι μελετημένα οχήματα...
Μπορεί να κόλλησε η φούσκα της στάθμης υγρών. Άνοιξε το καπάκι κάνε λίγο παιγνίδι
πάνω κάτω μήπως ξεκολλήσει..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-11, 18:24
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν συμβαίνει αυτό που λές, τα VW είναι μελετημένα οχήματα...
Μπορεί να κόλλησε η φούσκα της στάθμης υγρών. Άνοιξε το καπάκι κάνε λίγο παιγνίδι
πάνω κάτω μήπως ξεκολλήσει..
τουλαχιστον με το polo gti της αδερφης μου (εδω γελαμε) αυτο συμβαινει...αν πεσουν τα λαδια ας πουμε και ανοιξεις καπο μετα σβηνει το φωτακι και αναβει ξανα μετα απο καποια χλμ... υπαρχει περιπτωση να εκαψα τα τακακια επειδη το εσκισα για 60-70χλμ περιπου σε στροφιλικια? δεν μπορω να καταλαβω αν εχουν ψωμι ακομα...πρεπει να βγαλω ζαντα...γενικα τρωω γρηγορα τα τακακια αλλα οχι και σε 3000χλμ... το αφηνω και αν αναψει ξανα βλεπω...παντως στη bmw της Λαρισας δεν το παω...ειναι τρομεροι κλεφτες...προτιμω να καψω βενζινη και να το παω στιν δικο μου στη θεσσαλονικη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-11, 18:59
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
φίλε αλεξβαγκ(!) αποκλείεται να έφαγες τα τακάκια σε 70χλμ στροφιλίκια...και μόνο που το συζητάμε είναι έγκλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-11, 19:11
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Γενικα τρωω γρηγορα τα τακακια γιατι το κυνηγαω πολυ το αμαξι αλλα σε 3k χλμ ειναι παααρα πολυ νωρις...το vag ειναι απο το επιθετο μου...δεν νομιζω ο αισθητηρας να τσεκαρει και την ποιοτητα των υγρων οποτε ισως εφαγε κολλημα το φλοτερακι οπως συμβαινει και με αυτο της βενζινης...και κατι αλλο...στο ιντερνετ ειδα οτι οταν βγαλεις το καπακι του φιλτρου πρεπει να βγαλεις και εναν αισθητηρα που εχει επανω...εμενα ομως δεν ειχε τιποτα τετοιο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-11, 20:01
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexVag Εμφάνιση μηνυμάτων
τουλαχιστον με το polo gti της αδερφης μου (εδω γελαμε) αυτο συμβαινει...αν πεσουν τα λαδια ας πουμε και ανοιξεις καπο μετα σβηνει το φωτακι και αναβει ξανα μετα απο καποια χλμ... υπαρχει περιπτωση να εκαψα τα τακακια επειδη το εσκισα για 60-70χλμ περιπου σε στροφιλικια? δεν μπορω να καταλαβω αν εχουν ψωμι ακομα...πρεπει να βγαλω ζαντα...γενικα τρωω γρηγορα τα τακακια αλλα οχι και σε 3000χλμ... το αφηνω και αν αναψει ξανα βλεπω...παντως στη bmw της Λαρισας δεν το παω...ειναι τρομεροι κλεφτες...προτιμω να καψω βενζινη και να το παω στιν δικο μου στη θεσσαλονικη
Υπάρχει περίπτωση σε χίλια μέτρα να φας τα τακάκια.. Θα καεί και το καρβουνάκι του
αισθητήρα πάχους υλικού..
Οκ, θα ανάψει το λαμπάκι. Δε θα σβήσει όμως ποτέ και με τίποτα, παρά μόνο αν αλλάξεις
το καρβουνάκι του αισθητήρα..
Οπότε δεν ειναι απο τακάκια, μάλλον το φλοτέρ της στάθμης φρένων είναι...
Συμπέρασμα, είσαι φρενάκιας, αλλά τα τακάκια δεν τα έφαγες ακόμα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.