Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-15, 12:03
Bimer Ο χρήστης Bimer δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 7
Bimer is on a distinguished road
Ε60 525i Εισροή νερού στο διαμέρισμα της Μπαταρίας

Από όσο κατάλαβα - αφού έπαθα τη ζημιά - η εισροή νερού στο διαμέρισμα της μπαταρίας είναι κάτι κοινό για τις Ε60....

-Πρώτο σημάδι πρόβλημα με το PDC - νερό στο χώρο της ρεζέρβας
-σε δεύτερη φάση "restraint systrems faulty" πρόβλημα που σχετίζεται με ασθενή μπαταριά και που με οδήγησε να ανοίξω το διαμέρισμα της μπαταρίας και να διαπιστώσω ότι κολυμπούσε στο νερό...

Στη δική μου περίπτωση μάλλον το νερό εισέρχεται από τη θυρίδα εξαερισμού, σε πρώτη φάση θα την αλλάξω και σε δεύτερη θα την κλείσω με σιλικόνη....

Η ερώτηση μου στην πολύτιμη εμπειρία σας είναι η εξής: κατά το καθάρισμα ( και ίσως και λίγο επίτηδες..) πίεσα μια από τις 2 ελαστικές τάπες στο δάπεδο κάτω από την μπαταριά και αυτή έφυγε προς τα κάτω.Η τάπα όμως δεν έπεσε στο δάπεδο γιατί Κάτω σε απόσταση 2εκ υπάρχει μια άλλη επιφάνεια....

Αν αντιλαμβανομαι σωστά η επιφάνεια από κάτω είναι το πλαστικό κάλυμμα - συνεχεία του προφυλακτήρα?
Να το αφήσω ως έχει για να μη ξαναπλημμυρίσει η ενδέχεται οδηγώντας σε βροχή να μπούνε μέσα νερά ( απο τα απόνερα που θα πετάει η πίσω ρόδα)?

ΥΓ επισυνάπτω μια φωτο με το σημείο της τάπας και του τι εικάζω πως υπάρχει από κάτω


drain 1.jpg

drain 2.jpg

drain 3.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-15, 13:26
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bimer Εμφάνιση μηνυμάτων
Από όσο κατάλαβα - αφού έπαθα τη ζημιά - η εισροή νερού στο διαμέρισμα της μπαταρίας είναι κάτι κοινό για τις Ε60....

-Πρώτο σημάδι πρόβλημα με το PDC - νερό στο χώρο της ρεζέρβας
-σε δεύτερη φάση "restraint systrems faulty" πρόβλημα που σχετίζεται με ασθενή μπαταριά και που με οδήγησε να ανοίξω το διαμέρισμα της μπαταρίας και να διαπιστώσω ότι κολυμπούσε στο νερό...

Στη δική μου περίπτωση μάλλον το νερό εισέρχεται από τη θυρίδα εξαερισμού, σε πρώτη φάση θα την αλλάξω και σε δεύτερη θα την κλείσω με σιλικόνη....

Η ερώτηση μου στην πολύτιμη εμπειρία σας είναι η εξής: κατά το καθάρισμα ( και ίσως και λίγο επίτηδες..) πίεσα μια από τις 2 ελαστικές τάπες στο δάπεδο κάτω από την μπαταριά και αυτή έφυγε προς τα κάτω.Η τάπα όμως δεν έπεσε στο δάπεδο γιατί Κάτω σε απόσταση 2εκ υπάρχει μια άλλη επιφάνεια....

Αν αντιλαμβανομαι σωστά η επιφάνεια από κάτω είναι το πλαστικό κάλυμμα - συνεχεία του προφυλακτήρα?
Να το αφήσω ως έχει για να μη ξαναπλημμυρίσει η ενδέχεται οδηγώντας σε βροχή να μπούνε μέσα νερά ( απο τα απόνερα που θα πετάει η πίσω ρόδα)?

ΥΓ επισυνάπτω μια φωτο με το σημείο της τάπας και του τι εικάζω πως υπάρχει από κάτω


Συνημμένο Αρχείο 40004

Συνημμένο Αρχείο 40005

Συνημμένο Αρχείο 40006
καλησπέρα,μήπως τα νερά δεν εισέρχονται από τη θυρίδα εξαερισμού αλλά από τους αισθητήρες παρκαρίσματος στον προφυλακτήρα???Αν ήταν οι θυρίδες πιθανότατα θα είχες μυρωδιά καυσαερίου στην καμπίνα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-15, 16:25
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Για να βάζουμε τα πράγματα σε μια σειρά..
Οι φωτογραφίες που δείχνεις, δεν είναι απο το αυτοκίνητο σου.
Η περίπτωση εισόδου απο τις γρίλιες είναι μόνο μία απο τις πιθανές αιτίες..
Καλό θα ήταν, να εντοπίσεις πραγματικά απο που προέρχεται στο αυτοκίνητο σου το πρόβλημα και μετά να κάνεις διορθωτικές ενέργειες.
Εάν και εφόσον θεωρείς τεκμηριωμένα οτι η εισροή υδάτων έγινε απο αστοχία κατασκευής ή μελέτης που το εργοστάσιο εκπόνησε, και εάν τα σέρβις σου ήταν στην αντιπροσωπεία,
είναι δεδομένο οτι θα πρέπει να κινηθείς ξεκινώντας απο εκεί..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-15, 09:56
Bimer Ο χρήστης Bimer δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 7
Bimer is on a distinguished road
@ MarinosE46: το διαμέρισμα αυτό επικοινωνεί με το χώρο του προφυλακτήρα μόνο από το σημείο εισόδου των καλωδίων του parking assist το οποίο αποδεδειγμένα είναι υδατοστεγές καθώς το νερό ήταν 10 cm πάνω από αυτό.

@ rapid_fast:
1 οι φωτογραφίες δεν είναι από το αυτοκίνητο μου γιατί έχω τοποθετήσει τη μπαταριά στη θέση της και τα σημεία ενδιαφέροντος δεν είναι ορατά ( για την ακρίβεια η θυρίδα είναι ανάποδα στο αυτοκίνητο της φώτο...)
2 η τρίτη φωτογραφία νομίζω πως δεν είναι από Ε60 αλλα την βρήκα προσπαθώντας να δω τι υπάρχει από κάτω- φαντάζομαι (και διαπιστώνω) ότι η διάταξη είναι ίδια και στην Ε60
3 μεγαλύτερη αστοχία σχεδιασμού από το να τοποθετήσεις ηλεκτρονικά συστήματα στο χώρο της ρεζέρβας δε νομίζω οτι έχει υπάρξει.... άλλα και πάλι η αντιπροσωπία δεν αναλαμβάνει τίποτα και άπλα σου βάζει και ένα sticker ότι απαγορευονται υγρά στο χώρο αποσκευών...
4 οι 2 πιθανότερες αίτιες είναι εισροή από τη θυρίδα ή από το φανάρι, στην περίπτωση μου βάζοντας το λάστιχο να τρέχει πάνω από το φανάρι έβλεπες το νερό να " δακρύζει" μέσα από τη θυρίδα όποτε είναι σίγουρα μια - ελπίζω η μόνη - πύλη εισόδου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bimer : 28-08-15 στις 10:03
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-15, 16:34
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bimer Εμφάνιση μηνυμάτων
@ MarinosE46: το διαμέρισμα αυτό επικοινωνεί με το χώρο του προφυλακτήρα μόνο από το σημείο εισόδου των καλωδίων του parking assist το οποίο αποδεδειγμένα είναι υδατοστεγές καθώς το νερό ήταν 10 cm πάνω από αυτό.

@ rapid_fast:
1 οι φωτογραφίες δεν είναι από το αυτοκίνητο μου γιατί έχω τοποθετήσει τη μπαταριά στη θέση της και τα σημεία ενδιαφέροντος δεν είναι ορατά ( για την ακρίβεια η θυρίδα είναι ανάποδα στο αυτοκίνητο της φώτο...)
2 η τρίτη φωτογραφία νομίζω πως δεν είναι από Ε60 αλλα την βρήκα προσπαθώντας να δω τι υπάρχει από κάτω- φαντάζομαι (και διαπιστώνω) ότι η διάταξη είναι ίδια και στην Ε60
3 μεγαλύτερη αστοχία σχεδιασμού από το να τοποθετήσεις ηλεκτρονικά συστήματα στο χώρο της ρεζέρβας δε νομίζω οτι έχει υπάρξει.... άλλα και πάλι η αντιπροσωπία δεν αναλαμβάνει τίποτα και άπλα σου βάζει και ένα sticker ότι απαγορευονται υγρά στο χώρο αποσκευών...
4 οι 2 πιθανότερες αίτιες είναι εισροή από τη θυρίδα ή από το φανάρι, στην περίπτωση μου βάζοντας το λάστιχο να τρέχει πάνω από το φανάρι έβλεπες το νερό να " δακρύζει" μέσα από τη θυρίδα όποτε είναι σίγουρα μια - ελπίζω η μόνη - πύλη εισόδου.
Εφόσον βρήκες την πηγή του κακού, όλα είναι καλά θα λύσεις το πρόβλημα..
Δεν νομίζω οτι είναι αστοχία σχεδιασμου να τοποθετείς ηλεκτρονικό εξοπλισμό στο χώρο της ρεζέρβας.
Υπάρχουν ηλεκτρονικά έξω απο το αυτοκίνητο, πάνω στις ρόδες, στο διαφορικό στις γέφυρες, που βρέχονται συνέχεια, αλλά με την κατάλληλη συντήρηση και τον έλεγχο δεν αστοχούν..
Και φυσικά σε κάποιους που δεν τα κοιτάζουν ή συντηρούν ποτέ, εμφανίζουν βλάβη..
Αρα, κατά την άποψη μου, στο όχημα σου, υπήρχε πλημμελής συντήρηση απο το συνεργείο.
Πάω κάθε 8.000χλμ (3-4 μήνες περίπου) στο συνεργείο..
Ας ήταν μια φορά απο το 1986 να μη σηκώσουν τις μοκέτες στην καμπίνα, και στο πόρτ μπαγκαζ..
Μια σε αυτά τα 20 χρόνια...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-15, 19:47
Bimer Ο χρήστης Bimer δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 7
Bimer is on a distinguished road
Σαφέστατα και μπορούν να υπάρχουν - και υπάρχουν - ηλεκτρονικά εκτεθειμένα, ωστόσο δουλειά του Μηχανικού είναι ο σχεδιασμός του να προλαμβάνει αστοχίες του υλικού ή του χρήστη και όταν αυτές συμβούν να ελαχιστοποιείται η βλάβη που θα προκληθεί.

Το να τοποθετείς ηλεκτρονικά με μηδενική προστασία (IP 0) σε χώρο που ένα μπουκάλι νερό ξεχασμένο μισάνοιχτο μπορεί να τα καταστρέψει είναι χωρίς καμιά αμφιβολία - Λάθος - επιλογή.

Απόδειξη το Service Information Bulletin (συνημμένο) της BMW που προβλέπει απομάκρυνση όλων των ηλεκτρονικών από το χώρο της ρεζέρβας.....

Θα σε παρακαλούσα όμως να μοιραστείς την άποψη σου (εφόσον έχεις σχετική εικόνα) στο βασικό ερώτημα της ανάρτησης στο οποίο και επανέρχομαι: το πώμα που έχει αφαιρεθεί ενδέχεται να αποτελέσει πύλη εισόδου για τα απόνερα του πίσω τροχού?

( αν όχι θα προτιμούσα να την αφήσω ως έχει ως μόνιμο προληπτικό drainage)
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf SI B 61 13 06pdf.pdf (128,3 KB, 12 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-15, 09:29
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bimer Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφέστατα και μπορούν να υπάρχουν - και υπάρχουν - ηλεκτρονικά εκτεθειμένα, ωστόσο δουλειά του Μηχανικού είναι ο σχεδιασμός του να προλαμβάνει αστοχίες του υλικού ή του χρήστη και όταν αυτές συμβούν να ελαχιστοποιείται η βλάβη που θα προκληθεί.

Το να τοποθετείς ηλεκτρονικά με μηδενική προστασία (IP 0) σε χώρο που ένα μπουκάλι νερό ξεχασμένο μισάνοιχτο μπορεί να τα καταστρέψει είναι χωρίς καμιά αμφιβολία - Λάθος - επιλογή.

Απόδειξη το Service Information Bulletin (συνημμένο) της BMW που προβλέπει απομάκρυνση όλων των ηλεκτρονικών από το χώρο της ρεζέρβας.....

Θα σε παρακαλούσα όμως να μοιραστείς την άποψη σου (εφόσον έχεις σχετική εικόνα) στο βασικό ερώτημα της ανάρτησης στο οποίο και επανέρχομαι: το πώμα που έχει αφαιρεθεί ενδέχεται να αποτελέσει πύλη εισόδου για τα απόνερα του πίσω τροχού?

( αν όχι θα προτιμούσα να την αφήσω ως έχει ως μόνιμο προληπτικό drainage)
Φυσικά όπως καταλαβαίνεις εμμένω στην άποψη μου οτι αποκλειστικά υπεύθυνος είναι
το συνεργείο σου για αυτό που έχει συμβεί.
Μια οδηγία προς την αντιπροσωπεία να μεταφέρει συγκεκριμένα εξαρτήματα απο τον χώρο Α στον χώρο Β η οποία δεν έχει γίνει σε εσένα, ενώ θα έπρεπε χωρίς χρέωση να γίνει, σημαίνει οτι δεν πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία, ή οτι σε ξεγελάσανε (πράγμα που φυσικά και έχουν το 100% της ευθύνης αυτοί..)
Να ξέρει οτι η μεταφορά μερικών εξαρτημάτων απο τον χώρο Α στον χώρο Β δεν σημαίνει οτι η αρχική τοποθέτηση-σχεδιασμός ήταν λάθος.
Μπορεί απλά να σημαίνει, οτι θεωρούσαν δεδομένη την σωστή συντήρηση και τη σωστή λειτουργία και έλεγχο κατά το σέρβις, η οποία δεν υπάρχει..
Και για να προστατευτούν απο την κακή επιθεώρηση που γίνεται στο σέρβις, ακολούθησαν αυτή την οδο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-15, 10:33
Bimer Ο χρήστης Bimer δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 7
Bimer is on a distinguished road
Dear Rapid_Fast, το ανοιχτό μυαλό είναι ένδειξη ευφυίας, ο Δογματισμός είναι το αντιδιαμετρικά αντίθετο.

Ειλικρινά λυπάμαι γιατί είχα παρακολουθήσει πολλά σχόλια σου και είχα δημιουργήσει διαφορετική εικόνα για 'σένα.

Για την ταμπακιέρα κουβέντα ακόμα....

ΥΓ το ΔΞ/ΔΑ (δεν ξέρω/ δεν απαντώ) δεν αποτελεί ντροπή αν το παραδεχτεί κάποιος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-15, 10:43
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bimer Εμφάνιση μηνυμάτων
Dear Rapid_Fast, το ανοιχτό μυαλό είναι ένδειξη ευφυίας, ο Δογματισμός είναι το αντιδιαμετρικά αντίθετο.

Ειλικρινά λυπάμαι γιατί είχα παρακολουθήσει πολλά σχόλια σου και είχα δημιουργήσει διαφορετική εικόνα για 'σένα.

Για την ταμπακιέρα κουβέντα ακόμα....

ΥΓ το ΔΞ/ΔΑ (δεν ξέρω/ δεν απαντώ) δεν αποτελεί ντροπή αν το παραδεχτεί κάποιος.
Μα είμαι δογματικός, το έχω πεί πολλές φορές...
Διαφορετική είναι η εικόνα μου, όταν θα βρεθούμε απο κοντά θα καταλάβεις..
Για εμένα αποκλειστικός υπεύθυνος και υπόλογος για το θέμα σου είναι η αντιπροσωπεία..
Πολλά δεν ξέρω, αλλά πάντα απαντάω..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-15, 10:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
A !
Υστερόγραφο..
Αν η ταμπακιέρα είναι η τάπα, να την αφήσεις στη θέση της.
Μην ανοίξεις τρύπες εκεί που δεν υπάρχουν.
1) Αλλάζουν οι υποπιέσεις στην καμπίνα
2) Μπαίνει σκόνη κατά την κίνηση
3) Μπαίνουν καυσαέρια κατά την κίνηση
4) Υπάρχει αγωγός αποστράγγισης πλησίον.
5) Βγάλε την μπαταρία απο τη θέση της, στέγνωσε καλά το χώρο με σεσουάρ, βάψε καλά την περιοχή με σπρέι, και στο τέλος ρίξε και υγρή πίσσα σε σπρέι να καλύψεις όλη τη λαμαρίνα εκεί που είχε λιμνάσει το νερό..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.