Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-12-16, 15:52
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Μπαταρία για BMW E90 320d

Καλησπέρα,

Ανοίγω αυτό το θέμα για νέα μπαταρία στο Ε90 320d ('2008) που έχω, το οποίο πλησιάζει τα 9 έτη με την εργοστασιακή μπαταρία.

Και σαν να το ήξερα κιόλας, σήμερα άρχισαν τα όργανα να δείχνουν την επίσπευση της αλλαγής της μπαταρίας. Στο ξεκίνημά του αυτοκινήτου, άναψε η γνωστή ένδειξη με το αμάξι πάνω στην ράμπα (κίτρινο χρώμα) και μηδενισμός της ένδειξης ώρας.

Παρότι το αμάξι το έχω σχεδόν μισή εβδομάδα πάνω σε συντηρητή μπαταρίας, το να βγάζει αυτή την ένδειξη σημαίνει ότι πλέον δεν μπορεί η μπαταρία να κρατήσει το ρεύμα και χρήζει άμεσης αντικατάστασης.

Κάνοντας μια έρευνα αγοράς λοιπόν, βρήκα τις παρακάτω μπαταρίες, που μπαίνουν στα αντίστοιχα μοντέλα με το δικό μου (AGM Type), της ίδιας γενιάς (προ LCI):

1) BMW Battery OEM 61216919342/61216924022 (12v - 92Ah - 900A) = 260€ (1Y warranty)

2) EXIDE AGM EK950 (12v - 95Ah - 850A) = 167€ (1Y warranty)

3) Varta G14 Start Stop Plus AGM 595 901 085 (12v - 95Ah - 850A) = 187€ (1Y warranty)

4) Banner Running Bull AGM 592 01 (12v - 92Ah - 850A) = 209€ (2Y warranty)

Από οικονομικής άποψης, η Exide είναι η πιο συμφέρουσα λύση φυσικά..... με προβληματίζει το γεγονός ότι όλες οι aftermarket μπαταρίες έχουν 850Ah εκκίνησης και όχι 900Ah όπως η εργοστασιακή....

Εσείς στη θέση μου, ποια από τις 4 παραπάνω θα επιλέγατε και γιατί;;
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-12-16, 16:09
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Θα δινα κατι παραπανω και θα βαζα τη μαμα BMW. Aφου η ιδια σ εβγαλε σχεδον 10ετια...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-12-16, 16:33
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Και ποιος μας εγγυάται ότι και η επόμενη εργοστασιακή θα βγάλει πάλι 9 χρόνια;
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-12-16, 19:00
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Μάριε πέρυσι έμπαξα oem μπαταρία στο 46άρι μου στην αντιπροσωπεία και τους ρώτησα... θα κρατήσει και αυτή 9 χρόνια όπως η "μαμίσια"..??
Και μου απαντάνε... φυσικά και όχι.. η πρώτης τοποθέτησης δεν συγκρίνεται με καμία... ούτε και με τις oem δεύτερης τοποθέτησης.
Άρα φαντάζομαι και στο Ε9x αντίστοιχα το ίδιο θα ισχύει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-12-16, 19:12
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο για την απάντηση!! Ουσιαστικά επιβεβαιώνει την υποψία μου ότι σαν τη διάρκεια της πρώτης τοποθέτησης ΟΕΜ μπαταρία δεν υπάρχει καμία, και επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να διαρκέσει το ίδιο και η επόμενη εργοστασιακή, ποιος ο λόγος να μην βάλω μία aftermarket σχεδόν 40℅ φθηνότερα;;

Εσύ γιατί διάλεξες την εργοστασιακή ξανά; Δεν υπήρχε σημαντική διαφορά τιμής με τις aftermarket;
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-16, 01:05
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
αν έχεις την δυνατότητα και θα κρατήσεις το αυτοκίνητο για πάνω από 2 χρόνια βάλε την γνήσια, γιατί θα κρατήσει αν όχι 9 χρόνια σίγουρα πολύ παραπάνω από δύο
οι άλλες δεν νομίζω να την παλέψουν για πολύ στο ντίζελ πόσο μάλλον αφού έχουν και πιο λίγα αμπερόρια εκκίνησις (γιατί άραγε

άν βάλεις κάτι εκτός γνήσια πάρε και μια γνώμη από κανένα ταρίφα με ντίζελ ποιες μπαταρίες είναι καλές και θα σου κρατήσουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-16, 09:27
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Οι εργοστασιακές κρατάνε πάρα πολύ.Και στο δικό μου 46άρι από τον Αύγουστο του 99 που πρωτοκυκλοφόρησε το αυτοκίνητο την άλλαξα τον Μάρτιο του 2010.Εβαλα μια κορεάτικη,δε θυμάμαι μάρκα που την έχω ακόμα.Η Διαφορά με την εργοστασιακή ήταν μόλις 20 ευρώ αλλά δυστυχώς έμεινα Παρασκευή βράδυ και έπρεπε να βάλω άμεσα μπαταρία.
Η προσωπική μου γνώμη είναι πως αν το αυτοκίνητο είναι εργοστασιακό στα ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά του οι μπαταρίες διαρκούν αρκετά.Σίγουρα όσο γερνάει το αμάξι,οι καλωδιώσεις του,το alternator αυτό έχει επιπτώσεις και στη φόρτιση-διάρκεια μπαταρίας.
Καλά χριστούγεννα με υγεία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-16, 12:13
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν έχεις την δυνατότητα και θα κρατήσεις το αυτοκίνητο για πάνω από 2 χρόνια βάλε την γνήσια, γιατί θα κρατήσει αν όχι 9 χρόνια σίγουρα πολύ παραπάνω από δύο
οι άλλες δεν νομίζω να την παλέψουν για πολύ στο ντίζελ πόσο μάλλον αφού έχουν και πιο λίγα αμπερόρια εκκίνησις (γιατί άραγε

άν βάλεις κάτι εκτός γνήσια πάρε και μια γνώμη από κανένα ταρίφα με ντίζελ ποιες μπαταρίες είναι καλές και θα σου κρατήσουν
Το αμάξι έχω σκοπό να το κρατήσω άλλα 10 έτη, μαζί του θα γεράσω όπως πάει. ...

Τα Ah εκκίνησης είναι όντως παράξενο γιατί δεν βγαίνουν με 900 και οι aftermarket, από την άλλη όμως έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα 95Α αντί για 92Α της εργοστασιακής.

Η σκέψη σου για ερώτηση σε ταρίφα πολύ καλή, μόλις έστειλα μήνυμα σε φίλο με ολόιδιο με το δικό μου αμάξι σε ΤΑΧΙ για να δω τι έβαλε όταν άλλαξε μπαταρία στο δικό του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εργοστασιακές κρατάνε πάρα πολύ.Και στο δικό μου 46άρι από τον Αύγουστο του 99 που πρωτοκυκλοφόρησε το αυτοκίνητο την άλλαξα τον Μάρτιο του 2010.Εβαλα μια κορεάτικη,δε θυμάμαι μάρκα που την έχω ακόμα.Η Διαφορά με την εργοστασιακή ήταν μόλις 20 ευρώ αλλά δυστυχώς έμεινα Παρασκευή βράδυ και έπρεπε να βάλω άμεσα μπαταρία.
Η προσωπική μου γνώμη είναι πως αν το αυτοκίνητο είναι εργοστασιακό στα ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά του οι μπαταρίες διαρκούν αρκετά.Σίγουρα όσο γερνάει το αμάξι,οι καλωδιώσεις του,το alternator αυτό έχει επιπτώσεις και στη φόρτιση-διάρκεια μπαταρίας.
Καλά χριστούγεννα με υγεία.
Δηλαδή η πρώτη εργοστασιακή άντεξε 11 έτη και εδώ και 6,5 χρόνια έχεις Κορεάτικη, η οποία είχε όμως μόλις 20€ διαφορά με την ΟΕΜ. Πραγματικά αμελητέα διαφορά, όμως άντεξε - και αντέχει ακόμα - κάμποσο και no name κιόλας (και όχι μόνο 2 έτη όπως έγραψε ο ΜΖ3). Με αυτό το σκεπτικό δηλαδή, η κατά 40% φθηνότερη από την ΟΕΜ, μπαταρία Exide, εάν βγάλει κατά 40% λιγότερα χρόνια (5,5 έτη αντί για 9), θα είναι το ίδιο......

Καλά Χριστούγεννα σε όλους σας!

ΥΓ: Σε Γερμανικά Forum που μπαίνω, είδα ότι βάζουν Exide & Banner στο μεγαλύτερο ποσοστό.. ..
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-12-16, 19:23
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Στο e46αρι μου κ εγω varta εχω βαλει 62αρα κομπλε εδω κ ενα χρονο χωρις προβλημα!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-12-16, 22:41
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο e46αρι μου κ εγω varta εχω βαλει 62αρα κομπλε εδω κ ενα χρονο χωρις προβλημα!
Ο 1 χρόνος είναι μηδαμινό διάστημα για εκτίμηση μπαταρίας φίλε μου. .....για τύπου AGM μπαταρίες που αναφέρομαι, από 4-5 χρόνια και πάνω αξίζουν. ....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.