Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 19-06-14, 20:31
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Nαι ρε, μπραβο, αψογοι και ευσυνειδητοι ευπατριδαι. Εισαστε μεγαλοι πατριωτες, εθνοσωτηρες...
Πληρωνετε με 600ε μισθο, ποτο 10ε και φραπε 4ε. Η αποδειξη σας μαρανε...!!!!
Με 600ε το μηνα εχετε 700ε κινητο και κυνηγατε την αποδειξη. Αν δεν ειχε η χωρα κι αυτους τους λιγους πατριωτες, κυριος ξερει που θα ειχαμε φτασει....
Μαζευετε τις αποδειξεις να τις δειχνετε στα παιδια σας οταν θα παιρνουν 50ε το μηνα σαν τους κινεζους για να χαιρονται για τους δημοκρατες γονεις τους....Κοιμηθειτε ησυχοι.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #302  
Παλιά 19-06-14, 21:11
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Στελιο ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει....εσυ θεωρεις οτι ειναι λογικο να μην πληρωσεις καθολου φορο...αλλος δεν εχει καν επιλογη, πληρωνει κανονικοτατα τον φορο που του αναλογει σαν Ι.Υ. και θελει να ισχυει το ιδιο και σε αυτον που δινει τα λιγα λεφτα του...αρα ναι θα ζητησει αποδειξη. Εσυ εισαι ελευθερος να μην ζητας αποδειξη και να συνεισφερεις (οπως πιστευεις μαλλον) στο να φτιαξει η κατασταση απο μονη της...

Προσωπικα εγω δεν ζηταω αποδειξη παντα...ειναι αναλογα την περιπτωση. Αν ειναι κανενα μικρο μαγαζακι που την παλευει δεν την παλευει και η εξυπηρετηση ειναι καλη μπορει να του την χαρισω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 19-06-14 στις 21:15
Απάντηση με παράθεση
  #303  
Παλιά 19-06-14, 22:36
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Ασ' το φιλε γιατι αμα πω τη γνωμη μου για τους ελληνες οχι μονο θα φαω μπαν αλλα θα με ψαχνετε για να με σκοτωσετε...
Να ξερεις μονο πως ετσι οπως κανετε τα πραγματα ΜΟΝΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΟΥΝ. Δεν ειναι τροπος αντιμετωπισης της καταστασης αυτος. Οι πολιτικοι γελανε μαζι σας...

Και οχι. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ, αλλα αυτο ειναι μεγαλο θεμα. Καληνυχτα.
Στο κατω κατω ειναι απολυτα λογικο να μη με καταλαβαινετε. Αν με καταλαβαινατε ολοι, δε θα ειχατε εσεις το προβλημα, θα το ειχα εγω. Μην το παιρνεις προσωπικα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelmaniac : 19-06-14 στις 22:44
Απάντηση με παράθεση
  #304  
Παλιά 20-06-14, 07:08
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Το να ζηταει καποιος αποδειξη η να συνεισφερει οπως πρεπει στην οικονομια της χωρας δεν σημαινει οτι ειναι υπερ των πολιτικων και του βρωμικου συστηματος.

Δεν καταλαβαινω ομως γιατι θεωρεις καποιον χειροτερο επειδη ζηταει αποδειξη και πληρωνει φορους απο αυτον που φοροδιαφευγει και περναει χωρις να πληρωσει τα διοδια;;

Στην τελικη ποιος σου λεει οτι ο πρωτος δεν προσπαθει να αλλαξει την κατασταση απο αυτα τα απλα μεχρι και το που θα ριξει την ψηφο του.

Υ.Γ Απο μεγαλογιατρο ζητας αποδειξη? Απο δικηγορο? Συμβολαιογραφο? Απο τον ηλεκτρολογο με τα δυο σπιτια και την BMW???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 20-06-14 στις 07:13
Απάντηση με παράθεση
  #305  
Παλιά 20-06-14, 14:08
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι ρε, μπραβο, αψογοι και ευσυνειδητοι ευπατριδαι. Εισαστε μεγαλοι πατριωτες, εθνοσωτηρες...
Πληρωνετε με 600ε μισθο, ποτο 10ε και φραπε 4ε. Η αποδειξη σας μαρανε...!!!!
Με 600ε το μηνα εχετε 700ε κινητο και κυνηγατε την αποδειξη. Αν δεν ειχε η χωρα κι αυτους τους λιγους πατριωτες, κυριος ξερει που θα ειχαμε φτασει....
Μαζευετε τις αποδειξεις να τις δειχνετε στα παιδια σας οταν θα παιρνουν 50ε το μηνα σαν τους κινεζους για να χαιρονται για τους δημοκρατες γονεις τους....Κοιμηθειτε ησυχοι.
Τι σχεση εχει το τελευταιο με τις αποδειξεις, δεν μπορω να το καταλαβω. Τεσπα. Αυτο που εσυ δεν καταλαβαινεις στο θεμα με την αποδειξη ειναι οτι δεν τη ζητας γιατι "ετσι πρεπει" ή για να μη χασε φορο το κρατος, τη ζητας γιατι αν δεν την κοβουν ΣΕ ΚΛΕΒΟΥΝ. ΕΣΕΝΑ, οχι το κρατος. Σε χρεωνουν ΦΠΑ, σου παιρνουν το ΦΠΑ και δεν το αποδιδουν ΕΝΩ ΣΤΟ ΠΗΡΑΝ απο τη τσεπη σου. Καταλαβες τωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #306  
Παλιά 21-06-14, 07:58
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σχεση εχει το τελευταιο με τις αποδειξεις, δεν μπορω να το καταλαβω. Τεσπα. Αυτο που εσυ δεν καταλαβαινεις στο θεμα με την αποδειξη ειναι οτι δεν τη ζητας γιατι "ετσι πρεπει" ή για να μη χασε φορο το κρατος, τη ζητας γιατι αν δεν την κοβουν ΣΕ ΚΛΕΒΟΥΝ. ΕΣΕΝΑ, οχι το κρατος. Σε χρεωνουν ΦΠΑ, σου παιρνουν το ΦΠΑ και δεν το αποδιδουν ΕΝΩ ΣΤΟ ΠΗΡΑΝ απο τη τσεπη σου. Καταλαβες τωρα?
Συγνώμη που επεμβαίνω. Ανήκω κι εγώ σε αυτούς που παρακολουθούν το thread χωρίς να επεμβαίνουν και βλέπω τι μας έχουν κάνει και τα βάζουμε ο ένας με τον άλλον και λυπάμαι πολύ.

Τα παραπάνω όμως δεν ισχύουν στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, με όλο τον σεβασμό φίλε kacey και αυτά που θα γράψω δεν είναι σε καμία περίπτωση επίθεση στο πρόσωπο σου.

Αν μιλάμε για συναλλαγή όπου η απόδειξη της συγκεκριμένης επιχείρησης περνάει στην εφορία ΝΟΜΙΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ σήμερα που μιλάμε, τότε ναι ίσως και να σε κλέβει, αλλά μάλλον το κάνει κατ' ανάγκη. Με το σημερινό χάλι όμως, με το να μην σου κόβει απόδειξη δεν σε κλέβει καθόλου, όταν μιλάμε για επιχείρηση την οποία η απόδειξη της δεν μπαίνει στην εφορία πλέον. Με το να μην σου κόψει απόδειξη σου κάνει χάρη μάλιστα, διότι η επιχείρηση χαροπαλεύει και παρόλα αυτά συνεχίζει να σου προσφέρει τις υπηρεσίες που εσύ επέλεξες και με αυτόν τον τρόπο ίσως το μαγαζί αυτό να είναι και αύριο εκεί για να απολαύσεις και πάλι τις υπηρεσίες του. Επίσης μέσα σε αυτό το μαγαζί ίσως να δουλεύει ο αδερφός ή η αδερφή ή κάποιος φίλος σου να παίρνει τα ψίχουλα του, αντί να κάθεται στον καναπέ του άνεργος, όπως επίσης ο καταστηματάρχης με το να μην σου κόψει απόδειξη ίσως να καταφέρει να μπαλώσει τα πάγια έξοδα του και να πάει λίγο φαΐ στα παιδιά του. Έτσι δουλεύει το σύστημα πλέον παίδες και καλά θα κάνουμε να διαβάζουμε τα σημάδια των καιρών. Η σαπίλα υπάρχει παντού αλλά το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Πέρασε ο καιρός όπου δεν έκοβαν απόδειξη για να παντελονιάσουν ακόμα περισσότερα λεφτά από τα ήδη μπόλικα που έβγαζαν κέρδος. Τώρα οι περισσότεροι δεν κόβουν απόδειξη απλώς για να αντέξουν ακόμα μια μέρα, χωρίς να πάνε στον πάτο. Αν σε κάποιον δεν αρέσουν αυτά που γράφω ή δεν τα ξέρει, τότε θα πρέπει να υιοθετήσει μια απλή μέθοδο. Θέλεις απόδειξη; Ε μόλις μπεις στο μαγαζί (αν και δεν είσαι υποχρεωμένος) κάνε μια απλή ερώτηση, αν μετά το πέρας των υπηρεσιών θα σου δοθεί απόδειξη. Αν όχι απλά πας στο παρακάτω μαγαζί. Επίσης αν νομίζεις πως πρέπει σε όλες τις συναλλαγές σου πρέπει να παίρνεις απόδειξη, τότε σαν ενήλικας σκεπτόμενος, απέφευγε τις κακοτοπιές. Μπαίνε μόνο σε σούπερ μάρκετ για τα ψώνια σου όχι σε μπακάλικα, αυτοί να κλείσουν καλύτερα. Θες να βγεις για καφέ, βρες την καφετέρια που κόβει αποδείξεις και πήγαινε συνέχεια εκεί. Ταβέρνα το ίδιο. Σέρβις στο αμάξι σου; Αντιπροσωπία εκεί κόβουν. Αν θέλεις πραγματικά αποδείξεις για να είσαι κύριος και δεν ξέρεις που να τις βρεις, τότε λυπάμαι αλλά αυτό θα το σχολίαζα μόνο από κοντά.


Αν τώρα θέλεις να βγάλεις γούστα και να ξετρυπώνεις σε κάθε σου έξοδο τους "παράνομους" της χώρας ε με γεια σου με χαρά σου. Έχε όμως τα @@ να ζητάς απόδειξη από όλους ανεξαιρέτως, όπως και να είσαι απολύτως νόμιμος και στην δικιά σου επιχείρηση. Όχι να κυνηγάς τον μπακάλη και τον καφετεριάρχη ενώ σε γιατρούς και δικηγόρους σκύβουμε το κεφάλι. (σιγά που θα μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valantis544 : 21-06-14 στις 08:01
Απάντηση με παράθεση
  #307  
Παλιά 23-06-14, 13:12
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
Παράθεση:
Ολη η νομολογία -το σκεπτικό πίσω από αυτήν- της Ελλάδας στρέφεται γύρω από το πώς θα τσακώσει τους κουτοπόνηρους μικροαπατεώνες. Μερικά μόνο π.χ.: η μείωση διάρκειας των εισιτηρίων (για να «πιάσουμε» αυτούς που χαρίζουν το εισιτήριό τους σε άλλους), η τράπεζα θεμάτων του Υπ. Παιδείας (για να «πιάσουμε» τους... πονόψυχους καθηγητες) και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός.

Ετσι καταλήγουμε η νομοθεσία να προσαρμόζεται στα μέτρα των -λίγων ή πολλών, αδιάφορο- απατεωνίσκων, αναγάγωντας αυτό που θα έπρεπε να είναι η εξαίρεση σε κανόνα.

Προσοχή: όχι ότι η νομοθεσία λαμβάνει μέριμνα για την αντιμετώπιση των... πολυμήχανων πολιτών (πράγμα αυτονόητο), αλλά σχεδιάζεται και υλοποιείται εξ αρχής έχοντας μόνη της μέριμνα αυτούς ακριβώς τους πολίτες (ή θεωρώντας ότι όλοι οι πολίτες είναι απατεώνες και αργά ή γρήγορα θα παρανομήσουν). Ετσι, όμως, αναγκάζει εκ των πραγμάτων και όσους δεν είχαν καμμία πρόθεση ή δυνατότητα παρανομίας να αναζητήσουν τέτοιους τρόπους, διότι «έτσι λειτουργεί το σύστημα».

Επίσης, η μεγάλη παρανομία παραμένει στο απυρόβλητο, ακόμη και επιβραβεύεται ποικιλοτρόπως, δίνοντας ένα ακόμη κίνητρο στον νομοταγή και φιλότιμο πολίτη να τους στείλει όλους στον Διάολο και να προβεί στο θεάρεστο έργο της «λαμογιάς», ο καθείς στο μέτρο του.

Από την άλλη, με αυτόν τον τρόπο δημιουργεί έναν διαιωνιζόμενο φαύλο κύκλο, διότι οι κουτοπόνηροι απατεωνίσκοι πάντα θα βρίσκουν «παραθυράκια» για να παρακάμπτουν τους νόμους και τους κανόνες, αναγκάζοντας τους δεύτερους να αναπροσαρμοστούν με γνώμονα τα... νέα κόλπα των πρώτων κ.ο.κ.

Αλλά όποιος δεν θέλει να ζυμώσει -να καταβάλλει, δηλαδή, προσπάθεια για να προλάβει το πρόβλημα ή έστω να το αντιμετωπίσει εν τη γενέσει του-, κοσκινίζει επ' άπειρον. Και επειδή πρέπει να «παρουσιάσουμε και έργο», πού και πού ξανασκορπάμε το αλεύρι και το ξανακοσκινίζουμε από την αρχή -σε δουλειά να βρισκόμαστε, δηλαδή. Εν τω μεταξύ, όμως, ψωμί δεν φουρνίζεται και τα παιδιά, η νέα γενιά, το «μέλλον της χώρας», εκπαιδεύονται από νωρίς στην απαιτούμενη για τον βιοπορισμό καπατσοσύνη (την ύψιστη αρετή της φυλής), ενόσω οι ζωτικοί πόροι της χώρας αναλώνονται σε φενάκες και εκ του πονηρού οράματα. Και τίποτα δεν είναι πιο δύσκολο να αλλάξει από ένα έθος που έγινε ήθος.
..........
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lil : 23-06-14 στις 13:14
Απάντηση με παράθεση
  #308  
Παλιά 23-06-14, 22:31
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis544 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη που επεμβαίνω. Ανήκω κι εγώ σε αυτούς που παρακολουθούν το thread χωρίς να επεμβαίνουν και βλέπω τι μας έχουν κάνει και τα βάζουμε ο ένας με τον άλλον και λυπάμαι πολύ.

Τα παραπάνω όμως δεν ισχύουν στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, με όλο τον σεβασμό φίλε kacey και αυτά που θα γράψω δεν είναι σε καμία περίπτωση επίθεση στο πρόσωπο σου.

Αν μιλάμε για συναλλαγή όπου η απόδειξη της συγκεκριμένης επιχείρησης περνάει στην εφορία ΝΟΜΙΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ σήμερα που μιλάμε, τότε ναι ίσως και να σε κλέβει, αλλά μάλλον το κάνει κατ' ανάγκη.

Κατσε ρε ανθρωπε, τι ειναι αυτα που λες? Το σχολιο μου αφορουσε εκεινον που χλευαζε αυτους που ζητανε αποδειξη στο ποτο και στο καφε επειδη "πληρωνεις 4ε το φραπε και 10ε το ποτο και σε μαρανε η αποδειξη". Στα συγκεκριμενα λοιπον παραδειγματα και ακριβως επειδη πληρωνεις πανακριβα το ποτο και το καφε, δεν θα δεχτεις και απο πανω να σε εχει χρεωσει το ΦΠΑ, να στο εχει παρει (η τιμη "ταδε" ειναι ΜΕ φπα, σωστα?) και να το βαζει στη τσεπη του. Αυτο λεω εγω, και ουδεμια σχεση εχει το αν περναει η αποδειξη στην εφορια ή οχι.


Με το σημερινό χάλι όμως, με το να μην σου κόβει απόδειξη δεν σε κλέβει καθόλου, όταν μιλάμε για επιχείρηση την οποία η απόδειξη της δεν μπαίνει στην εφορία πλέον.

Οπως ειπα και απο πανω, ΣΕ ΚΛΕΒΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ. Σε χρεωνει το ΦΠΑ και στο παιρνει, και το βαζει στη τσεπη του. Αμα μου ελεγε "τιμη ποτου 10ε με αποδειξη, 8,13ε χωρις" τοτε μπορει να του εδινα τα 8.13 και τελος. Οταν ομως μου λεει "τιμη ποτου 10ε" και μου τα παιρνει χωρις να τα κοβει στη ταμιακη, τοτε μου εχει κλεψει τα 1,87ε.


Με το να μην σου κόψει απόδειξη σου κάνει χάρη μάλιστα, διότι η επιχείρηση χαροπαλεύει και παρόλα αυτά συνεχίζει να σου προσφέρει τις υπηρεσίες που εσύ επέλεξες και με αυτόν τον τρόπο ίσως το μαγαζί αυτό να είναι και αύριο εκεί για να απολαύσεις και πάλι τις υπηρεσίες του.

Ενταξει, εδω ξεφυγε η συζητηση τελειως. Για μενα το κανει, για το καλο μου ε? Σαν τους μηχανακηδες που λενε "θα οδηγαμε οπως θελουμε γιατι ειμαστε εκτεθιμενοι και τρωμε κρυο/ζεστη/βροχη/καυσαεριο" και οταν τους λες οτι η μηχανη ειναι επιλογη τους σου απαντανε "για σκεψου ποσο θα δεινοπαθησεις απο τη κινηση αμα ολοι εμεις παρουμε αυτοκινητα". Και αυτοι για το δικο μου καλο κυκλοφορουν με μηχανη...


Επίσης μέσα σε αυτό το μαγαζί ίσως να δουλεύει ο αδερφός ή η αδερφή ή κάποιος φίλος σου να παίρνει τα ψίχουλα του, αντί να κάθεται στον καναπέ του άνεργος, όπως επίσης ο καταστηματάρχης με το να μην σου κόψει απόδειξη ίσως να καταφέρει να μπαλώσει τα πάγια έξοδα του και να πάει λίγο φαΐ στα παιδιά του.

Ομοιως με απο πανω...

Έτσι δουλεύει το σύστημα πλέον παίδες και καλά θα κάνουμε να διαβάζουμε τα σημάδια των καιρών. Η σαπίλα υπάρχει παντού αλλά το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Πέρασε ο καιρός όπου δεν έκοβαν απόδειξη για να παντελονιάσουν ακόμα περισσότερα λεφτά από τα ήδη μπόλικα που έβγαζαν κέρδος. Τώρα οι περισσότεροι δεν κόβουν απόδειξη απλώς για να αντέξουν ακόμα μια μέρα, χωρίς να πάνε στον πάτο. Αν σε κάποιον δεν αρέσουν αυτά που γράφω ή δεν τα ξέρει, τότε θα πρέπει να υιοθετήσει μια απλή μέθοδο. Θέλεις απόδειξη; Ε μόλις μπεις στο μαγαζί (αν και δεν είσαι υποχρεωμένος) κάνε μια απλή ερώτηση, αν μετά το πέρας των υπηρεσιών θα σου δοθεί απόδειξη. Αν όχι απλά πας στο παρακάτω μαγαζί.

Α καλα εδω σφυριξες και εληξε...Να ρωταω λεει, πριν ψωνισω, ΑΝ θα μου κοψουν αποδειξη, και να φευγω αν (εχουν το θρασος να) μου πουν οχι. What. The.****? Οχι φιλε μου, εγω θα ψωνιζω/τρωω/πινω/καταναλωνω και αν δεν ερχεται η αποδειξη θα φευγω χωρις να πληρωσω.


Επίσης αν νομίζεις πως πρέπει σε όλες τις συναλλαγές σου πρέπει να παίρνεις απόδειξη, τότε σαν ενήλικας σκεπτόμενος, απέφευγε τις κακοτοπιές. Μπαίνε μόνο σε σούπερ μάρκετ για τα ψώνια σου όχι σε μπακάλικα, αυτοί να κλείσουν καλύτερα. Θες να βγεις για καφέ, βρες την καφετέρια που κόβει αποδείξεις και πήγαινε συνέχεια εκεί. Ταβέρνα το ίδιο. Σέρβις στο αμάξι σου; Αντιπροσωπία εκεί κόβουν. Αν θέλεις πραγματικά αποδείξεις για να είσαι κύριος και δεν ξέρεις που να τις βρεις, τότε λυπάμαι αλλά αυτό θα το σχολίαζα μόνο από κοντά.

Καταλαβαινεις βεβαια οτι εκτος απο ολα τα παραπανω που εχω πει, αυτο που λες εδω ειναι αθεμιτος ανταγωνισμος των κλεφτων προς αυτους που κοβουν αποδειξεις, ε?

Αν τώρα θέλεις να βγάλεις γούστα και να ξετρυπώνεις σε κάθε σου έξοδο τους "παράνομους" της χώρας ε με γεια σου με χαρά σου. Έχε όμως τα @@ να ζητάς απόδειξη από όλους ανεξαιρέτως, όπως και να είσαι απολύτως νόμιμος και στην δικιά σου επιχείρηση. Όχι να κυνηγάς τον μπακάλη και τον καφετεριάρχη ενώ σε γιατρούς και δικηγόρους σκύβουμε το κεφάλι. (σιγά που θα μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά).
Μου αρεσει που δεν κανεις και επιθεση (στο τελευταια παραγραφο)...Οπως ειπα λοιπον, το προβλημα μου με ολους αυτους ειναι οτι με χρεωνουν το φπα, μου το παιρνουν και μετα το βαζουν στη τσεπη τους.

Καθομαι και επιχειρηματολογω απεναντι σε καποιον που προσπαθει να με πεισει να μη ζηταω αποδειξεις και οτι καλα κανουν και δεν κοβουν οσοι δεν κοβουν...
Απάντηση με παράθεση
  #309  
Παλιά 24-06-14, 07:41
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρεσει που δεν κανεις και επιθεση (στο τελευταια παραγραφο)...Οπως ειπα λοιπον, το προβλημα μου με ολους αυτους ειναι οτι με χρεωνουν το φπα, μου το παιρνουν και μετα το βαζουν στη τσεπη τους.

Καθομαι και επιχειρηματολογω απεναντι σε καποιον που προσπαθει να με πεισει να μη ζηταω αποδειξεις και οτι καλα κανουν και δεν κοβουν οσοι δεν κοβουν...
Στην εισαγωγή του προηγούμενου post μου έγραψα:

αυτά που θα γράψω δεν είναι σε καμία περίπτωση επίθεση στο πρόσωπο σου.

Παρέθεσα το κείμενο σου, επειδή οι απόψεις σου αντιπροσωπεύουν μια μεγάλη μερίδα κόσμου κι απλώς έγραψα τις σκέψεις μου, για να υποστηρίξω μια άλλη μερίδα κόσμου.
Αν παρόλα αυτά, τα γραφόμενα μου σου φάνηκαν σαν προσωπική επίθεση, τότε τα παίρνω πίσω.

- Δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογείς σε μένα, γιατί εξαρχής δεν προσπάθησα να σε πείσω.
Αυτό θα γινόταν αν συζητούσαμε από κοντά πίνοντας το καφεδάκι μας, που θα το κερνούσα εγώ εννοείται.
Απάντηση με παράθεση
  #310  
Παλιά 24-06-14, 08:52
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Αν ότι λέγαμε εδώ ήταν με παρεξηγήσιμη μορφή προσωπικής επίθεσης,
θα έπρεπε τώρα να έχω πάρει τα βουνά...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.